Miedź jest materiałem naturalnym o doskonałych własnościach fizycznych, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Jedną z dziedzin, w której powszechnie wykorzystuje się miedź, są instalacje sanitarne, gazowe i ostatnio coraz częściej solarne instalacje cieplne.
Popularność miedzi opiera się na wyjątkowej kombinacji jej właściwości. Miedź jest trwała, niezawodna i odporna na wysoką temperaturę oraz korozję. Rura miedziana powszechnie stosowana przez instalatorów jest produktem wysokiej jakości i wytwarzana jest w standardowych wymiarach według powszechnie obowiązujących norm europejskich. Jest doskonała do masowej dystrybucji, ma dużą żywotność i całkowicie nadaje się do ponownego przetworzenia (100% recykling). Łatwość montażu, możliwość prefabrykacji, dostępność kompatybilnej rury i złączki, duża długowieczność powodują, że miedź jest ekonomicznie korzystnym wyborem.
Zobacz: Miedziane instalacje wodne obniżają zachorowania na legionolezę
Miedź jest również materiałem niepalnym, który wytrzymuje temperatury powyżej 1000ºC. Europejskie normy klasyfikują ją do A1- najwyższej z możliwych klasy odporności na ogień. W odróżnieniu od tworzyw sztucznych miedź nie wydziela szkodliwych gazów podczas pożaru.
Miedziane rury i złączki są łatwe w montażu. Każdy instalator posiada kwalifikacje do wykonywania instalacji z miedzi, gdyż są one znane od dziesięcioleci. Istnieje wiele różnorodnych technik łączenia miedzianych instalacji, takich jak: połączenia kapilarne za pomocą lutu miękkiego i twardego, zaciskanie oraz zaprasowywanie.
Miedziane instalacje są uniwersalne do wszystkich typów instalacji w budynku: gazowych, wody ciepłej i zimnej, centralnego i powierzchniowego ogrzewania, instalacji chłodniczych, gazów medycznych, instalacji przemysłowych, systemów solarnych oraz tryskaczy ppoż. Dzięki temu wystarczy jeden wykonawca, by zamontować wszystkie rodzaje instalacji w budynku.
Miedziane rury i złączki są łatwo dostępne w sprzedaży i są zamienne, ponieważ wszystkie elementy instalacji produkuje się i oznacza zgodnie z europejskimi normami. Znormalizowane wymiary rur i złączek są niezależne od producenta i dostawcy, a także zapewniają kompatybilność akcesoriów i narzędzi, dzięki czemu łatwo jest zarówno wykonać nowe instalacje, jak również naprawić już istniejące urządzenia. Natomiast rury i złączki z tworzyw sztucznych różnią się miedzy sobą w zależności od producenta, przez co nie można ich stosować wymiennie, a to ogranicza ich powszechną dostępność u wszystkich dostawców.
Przeczytaj: Instalacja gazowa - najlepiej z miedzi!
Miedź nie starzeje się, jak zdarza się to wielu tworzywom sztucznym – jest odporna na promieniowanie UV oraz zmiany temperatury. Wytrzymałość i sprawność instalacji z miedzi nie ulegają pogorszeniu wraz z upływem czasu. Miedź jest też antydyfuzyjna, gdyż stanowi nieprzepuszczalną barierę dla gazów.
W odróżnieniu od tworzyw sztucznych miedź nadaje się do ponownego przetworzenia (100% recykling). Gdy kończy się okres trwałości użytkowej, nie ponosimy kosztów usunięcia odpadów, nie występują problemy związane z ochroną środowiska, natomiast sama miedź w recyklingu nie traci pierwotnych własności fizycznych i mechanicznych.
Miedź zapewnia dodatkową ochronę przed obecnością organizmów chorobotwórczych i ryzykiem występowania chorób. Własności miedzi związane ze zwalczaniem drobnoustrojów sprawiają, że woda zachowuje jakość pod względem sanitarnym. Miedź przeciwdziała rozwojowi organizmów chorobotwórczych (na przykład bakterii legionella pneumophila) w rurociągach wody pitnej, a także w przewodach wentylacyjnych. Dzięki swoim mechanicznym właściwościom miedziana rura jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury, niezbędne w procesie dezynfekcji termicznej bakterii typu legionella oraz innych organizmów chorobotwórczych.
Opisane powyżej w krótki sposób cechy miedzi przedstawiają szeroki wachlarz zalet stosowania tego metalu w wykonywaniu różnego typu instalacji w budynkach. Celem artykułu było przedstawienie miedzi jako materiału używanego od wieków, który wykorzystywany jest w szeregu nowoczesnych rozwiązaniach technicznych w nowoczesnym budownictwie.
Olafko
To w jaki sposób zmienia się powierzchnia miedzi w dużym stopniu zależy od lokalizacji. Jeżeli interesuje Cię jak miedź zachowuje się w warunkach morskich polecam prezentację http://copperconcept.org/pl/publikacje/ ... h-morskich.