Malowanie kaloryferów

3
Kaloryfer w mieszkaniu
Jeśli nasze kaloryfery wymagają malowania, to musimy to zrobić poza sezonem grzewczym.

Jeśli nasze kaloryfery wymagają malowania, to musimy to zrobić poza sezonem grzewczym.

pomalowany kaloryferWybierając farbę do malowania kaloryferów musimy pamiętać, że nie każda nadaje się do tego celu. Farba do kaloryferów musi dobrze współpracować z metalowymi podłożami (żeliwnymi lub miedzianymi) i koniecznie musi być odporny na działanie wysokiej temperatury. Cechami tymi charakteryzuje się np. Emalia do kaloryferów Dekoral, której nie szkodzi temperatura nawet ok. 100°C. Dodatkowo farba ta chroni powierzchnię kaloryfera przed korozją i nie żółknie, na długo zachowując śnieżnobiały kolor.

Malowanie kaloryferów musimy zacząć od starannego przygotowania podłoża. Starą, łuszczącą się powłokę należy usunąć, a całe podłoże dokładnie odtłuszczamy – do tego celu możemy wykorzystać wodę z dodatkiem detergentu. Instalacje miedziane oczyszczamy ze śladów patyny i zabrudzeń za pomocą wełny stalowej lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Oczyszczona – i sucha – powierzchnia jest gotowa do malowania.

Malowane kaloryfery muszą być zimne – optymalna temperatura to od 10 do 30°C. Takie warunki zapewniają odpowiednie schnięcie farby. Przed malowaniem, emalię należy dokładnie wymieszać (jeśli jest zbyt gęsta, można rozcieńczyć ją wodą, która powinna stanowić maksymalnie do 2% objętości emalii). Farbę nakłada się pędzlem lub wałkiem typu Flock. Na kaloryfer należy nałożyć 2-3 warstwy emalii, zachowując odpowiedni odstęp czasowy między nanoszeniem kolejnych warstw – czyli co najmniej 4 godziny.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dekoral

Polecamy Ci również

Zobacz także