Łazienka dla niepełnosprawnych

Komfort i bezpieczeństwo to cechy nowej serii Roca przystosowanej dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ceramika, baterie i uchwyty z kolekcji Dostępna Łazienka to połączenie uniwersalnego wzornictwa i funkcjonalnych rozwiązań zaprojektowanych tak, by ułatwić korzystanie z łazienki również osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

łazienka dla niepełnosprawnych - akcesoria

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy powinien korzystać w sposób nieskrępowany. Aby dostosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnej ważne jest prawidłowe wykonanie projektu, a także użycie odpowiednich elementów wyposażenia. Przede wszystkim łazienka powinna być odpowiednio duża, żeby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne dla osoby na wózku inwalidzkim. Z tego względu należy przewidzieć powierzchnię manewrową dla wózka, zawierającą się w kole o średnicy minimum 150 cm. Oprócz zachowania zasad ergonomii i funkcjonalności, podstawowym warunkiem przy projektowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa.

Przedstawiana kolekcja to kompletny, komfortowy i w pełni bezpieczny zestaw urządzeń łazienkowych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Sprawdzi się w warunkach domowych oraz
w toaletach w miejscach publicznych. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że wchodzące
w życie normy unijne wymagają łazienek dla osób niepełnosprawnych zarówno w restauracjach, hotelach, jak i urzędach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Na serię Dostępna Łazienka składają się: ceramika, armatura oraz szeroki wybór uchwytów, które tworzą estetyczne
i funkcjonalne rozwiązania do każdej łazienki.

łazienka dla niepełnosprawnych - umywalkałazienka dla niepełnosprawnych - wc

Umywalka w łazience osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Wysokość blatu umywalki nie powinna przekroczyć 85 cm (zalecane 80 cm). Umywalka z prezentowanej kolekcji jest płaska, szeroka i tak wyprofilowana, aby o jej brzegi można było wygodnie oprzeć łokcie. Wklęsła przednia krawędź umożliwia bezkolizyjne wjechanie pod umywalkę wózkiem. W kolekcji dostępne są także baterie ścienna i sztorcowa z przedłużonym uchwytem. Bezproblemowa regulacja wielkości strumienia oraz temperatury wody w takich bateriach możliwa jest nawet przy pomocy łokcia. Nad umywalką niezbędne jest lustro. Roca proponuje najwygodniejszą opcję - lustro uchylne, które dzięki regulacji kąta nachylenia pozwala na wygodne korzystanie z niego osobie siedzącej na wózku. W kolekcji dostępne są także uchwyty montowane przy umywalce, przydatne osobom poruszającym się o kulach. 

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także