Lampy do ogrodu

Na rynku dostępne są różnego rodzaju lampy ogrodowe, których wzornictwo dopasowane jest do otoczenia. Są one też odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr).

Poza tradycyjnymi lampami stojącymi, wiszącymi i naściennymi możemy zaopatrzyć się także w:
oświetlenie solarne: wyposażone w diody LED. Lampy te pozyskują w dzień energię światła słonecznego za pomocą kolektora, który znajduje się zwykle na wierzchu klosza. Po zapadnięciu zmroku automatycznie włączają się i emitują przez kilka godzin niezbyt mocne światło akcentujące, które wystarczy do oświetlenia ciągów komunikacyjnych. Plusem takiego rozwiązania jest energooszczędność, łatwość instalacji oraz długowieczność żarówek typu LED (nie trzeba ich wymieniać przez parę lat).
reflektory nagruntowe: kierują strumień światła na wybrany obiekt.
oświetlenie do oczek wodnych: lampy tego typu umieszczane są na brzegu lub na dnie zbiornika. Mogą być całkowicie zatopione w wodzie lub unosić się na jej powierzchni. Powinny być wodoszczelne i niskonapięciowe (zwykle 12 V).
lampy o oprawach najazdowych: osadzone w nawierzchni podjazdów płaskie oprawy są wodoszczelne. Mogą wytrzymać ciężar samochodu.
chroniące przed komarami lampy owadobójcze.

Kryterium wyboru może być także materiał, z którego skonstruowana została lampa. Pamiętajmy przy tym, że każde tworzywo ma charakterystyczne właściwości:
lampy żeliwne: w postaci ciężkich, odpornych na uszkodzenia odlewów,
lampy aluminiowe: lekkie, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i korozję (zwłaszcza gdy aluminium jest anodowane, czyli pokryte warstwą tlenku),
lampy z tworzywa sztucznego: całkowicie odporne na korozję, lekkie, nie są jednak w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość oraz podatność na odbarwienia zależy od jakości tworzywa.Stylowo i funkcjonalnie
Zanim kupimy odpowiednie lampy, zastanówmy się, jaką funkcję mają spełniać. Jedne rozwiązania zastosujemy, gdy będzie nam zależało przede wszystkim na efekcie wizualnym, inne zaś, gdy ważniejsze są funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest styl ogrodu. Lampy powinny z nim współgrać, odpowiednio komponując się z roślinnością i elementami małej architektury. Iluminację powinna cechować spójność. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zabudowania dzielą nasz ogród na dwie odrębne części: pierwszą frontową (którą ze względów bezpieczeństwa możemy dobrze doświetlić – wprawdzie uzyskany efekt jest mniej subtelny, ale zyskujemy na funkcjonalności) i drugą prywatną (w której stosujemy oświetlenie punktowe podkreślające np. atrakcyjność nasadzeń).

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także