Kupujesz żarówki LED? Nie daj się oszukać!

6
Oświetlenie LED
Kupując oświetlenie LED zwróćmy uwagę na wartości jakie podaje producent na opakowaniu.

Wybierając się do sklepu w celu zaopatrzenia się w oświetlenie LED kierujemy się przede wszystkim ceną i tym, czy dany produkt działa. Nie zastanawiamy się nad jakością tego produktu, bo wierzymy, że to co jest napisane na etykiecie jest prawdą. Natomiast, jak wynika z badań, około 40% lamp LED nie spełnia wymagań określonych prawem UE oraz ustaw krajowych dotyczących jakości.

Każdy już chyba jest świadomy, że technologia LED jest bardziej energooszczędna i trwalsza od konwencjonalnego oświetlenia. Dlatego coraz więcej ludzi pomimo ceny dokonuje zakupu oświetlenia ledowego, bo wie, że to przełoży się na niższe rachunki.

Jak wpływa jakość światła na nasz organizm

Oprócz niższych rachunków za prąd powinniśmy wiedzieć, że dobrej jakości żarówka LED ma wpływ na nasz organizm. 90% swojego czasu ludzie aktywni zawodowo spędzają w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, dlatego tak ważna jest kwestia dobrej jakości światła. Od dawna wiadomo, że wpływa ono na nasz organizm. Naturalne światło sprawia, że w naszym organizmie wydziela się melatonina – hormon odpowiadający za nasze samopoczucie, koncentrację, odporność oraz zapobiega takim chorobom jak nowotwory i choroba niedokrwienia serca. Natomiast sztuczne światło niskiej jakości może spowodować zanik plamki żółtej w oku. Dlatego warto wybierać oświetlenie dobrej jakości. A skąd mamy wiedzieć, które żarówki są dla nas dobre, a które nie? Z pomocą użytkownikom oświetlenia przyszło ustawodawstwo unijne i krajowe, określając podstawowe kryteria jakościowe dla produktów oświetleniowych oraz obowiązujące minimalne wartości.

To Cię zainteresuje: Oświetlenie LED. Na co zwrócić uwagę wybierając lampy LED

Badania

Jak wynika z badań nieprawidłowości dotyczą głównie błędnie deklarowanej wartości strumienia świetlnego na opakowaniu (może to być nawet 20-30% od rzeczywistości). To oznacza, że ilość światła jest niższa niż ta, podawana na opakowaniu. Ponadto wyniki badań organu nadzoru wskazały na niezgodność informacji podanych w dokumentach produktu, np. w deklaracji zgodności, za pomocą której producent zaświadcza, że wprowadzony przez niego produkt spełnia prawnie określone wymagania techniczne. Należy podkreślić, że większość lamp LED skontrolowanych przez organa nadzoru pochodziło z krajów trzecich (import 85%).

Co to jest efekt oświetleniowy?

Kupując oświetlenie LED powinniśmy zwrócić uwagę na ilość światła emitowanego przez lampę wyrażoną w lumenach (w żarówkach tradycyjnych kierowaliśmy się jednostką mocy, która była wyrażana w watach). To właśnie lumeny określają jak mocno świeci żarówka. Im ta wartość jest wyższa tym więcej światła emituje lampa. Lumeny nie są nadal parametrem powszechnie stosowanym przy zakupie lamp LED. Dlatego na opakowaniach w dalszym ciągu mogą pojawiać się wartości w lumenach i ich odpowiednik w watach. To, co jest ważne, to wymogi techniczne dla tego rodzaju porównań.

Zobacz również: Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na taras

Na przykład lampa LED odpowiadająca żarówce 60W nie może mieć strumienia świetlnego poniżej 806 lumenów. Często zdarza się tak, że na opakowaniu widzimy, że lampa LED odpowiada żarówce o wartości 60W, a w rzeczywistości wartość strumienia świetlnego odpowiada żarówce 40 watowej, a nawet jeszcze słabszej.


Warto zapamiętać te wartości techniczne lampy LED kupując oświetlenie do domu.
60W = 806 lm
75W= 1055 lm
100W=1521 lm

Znamionowy strumień świetlny lampy F [lm] Deklarowana moc zrównoważonej żarówki
Komapktowa lampa fluorescencyjna Żarówka halogenowa LED i inne lampy [W]
125 119 136 15
229 217 249 25
432 410 470 40
741 702 806 60
970 920 1055 75
1398 1326 1521 100
2253 2137 2452 150
3172 3009 3452 200


Powyższa tabela to jest jedyny wyznacznik, którym my jako zwykły konsument możemy się kierować przy wyborze oświetlenia LEDowego. Rzeczywista jakość lampy może być stwierdzona jedynie w profesjonalnym laboratorium.

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: POL Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także