Kupujecie mieszkanie? Nie zapomnijcie o jednym szczególe

Osobna toaleta

Kupno mieszkania i domu to w dzisiejszych czasach prawdziwe wyzwanie. Możliwości jest mnóstwo, a ograniczają nas tylko preferencje. Stan deweloperski, kupno z drugiej ręki, budowanie własnego domu – to jest tylko zalążek. Prawdziwe dylematy zaczynają się już podczas wybierania konkretnych ofert. Należy zwracać uwagę na wszystko. O czym najczęściej zapominamy? Okazuje się, że kwestią dość kłopotliwą jest łazienka i pytanie: toaleta razem czy osobno? O plusach i minusach każdego z nich odpowiemy w artykule.

RAZEM – jedno większe pomieszczenie

Decydując się na połączenie łazienki i toalety, masz komfort aranżacji jednej, większej przestrzeni. Daje to bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o wystrój i wprowadzanie różnych elementów do pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w małych mieszkaniach. Nieco klaustrofobiczne kawalerki lub mieszkania do 40 metrów trzeba urządzać z pomysłem, oszczędzając każdy kawałek przestrzeni – dosłownie. Osobna toaleta i łazienka nie sprawdzą się w takich wnętrzach, ponieważ nie tylko faktycznie zabiorą miejsce, ale również same w sobie będą bardzo małe. Tym samym zamiast powiększać nasze mieszkanie, bardzo je pomniejszamy, narażając siebie na dyskomfort korzystania z tych miejsc.

OSOBNO – spokój i higiena

Niewątpliwie do zalet osobnej łazienki i toalety należy fakt, że równocześnie dwie osoby mogą korzystać z tych przestrzeni dzięki wydzieleniu. Jest to dobre wyjście dla tych, którzy cenią sobie swobodę i prywatność, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest kilka osób. Dzięki temu oszczędzicie sobie sporów, żarliwych kłótni z rana, gdy każda osoba chce skorzystać z łazienki lub toalety.

RAZEM – ryzyko bałaganu

Teoretycznie łatwiej jest zrobić bałagan w małym mieszkaniu, ponieważ to niewielka przestrzeń, na której każdą rzecz widać. W praktyce jednak to właściciele mniejszych powierzchni bardziej dbają o porządek, ponieważ sytuacja zmusza ich do szukania bardziej ekonomicznych pod względem miejsca rozwiązań. Kiedy łazienka i toaleta są w jednym pomieszczeniu, wszystkie nasze kosmetyki, chemia gospodarcza, akcesoria mieszają się ze sobą, tworząc chaos. Wystarczy, że jedna osoba przestawi żel pod prysznic, krem lub mydło raz dziennie, a po dwóch dniach robi się bałagan albo chociaż sprawia takie wrażenie.

OSOBNO – większe koszty

Urządzenie dwóch osobnych wnętrz może wydawać się fascynujące dla miłośników dopasowywania przestrzeni do swoich wymagań, jednak może to też przysporzyć kilku kłopotów. Należy wziąć pod uwagę, że koszt wyposażenia i remontu dwóch osobnych pomieszczeń może być wyższy niż to samo w przypadku jednej przestrzeni. Zastanówcie się, gdy będziecie projektować swoje nowe mieszkanie lub remontować obecne. Mogą to być dla was mało ważne szczegóły, ale nabierają one znaczenia dopiero podczas codziennego użytkowania – wtedy może być już za późno na tak radykalne zmiany.

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy – ważne jednak, aby myśleć o przyszłości każdej z tych opcji i brać pod uwagę następstwo obu tych scenariuszy. Jeśli nadal zastanawiacie się, jak urządzić łazienkę, a toaleta to dla was kolejny dylemat, zapoznajcie się z artykułem dostępnym w tym miejscu. Znajdziecie tam kolejne ciekawe rozwiązania.

 
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także