Koszty inwestycji w pompę ciepła i inne źródła ciepła. Czy pompa się opłaca?

0
Inwestycja w pompę ciepła
Z kosztami eksploatacji źródła ciepła musimy mierzyć się przez długie lata.

Wybierając źródło ciepła do domu musimy przyjrzeć się kosztom. Co ważne, nie tylko kosztom zakupu urządzenia, ale także materiałów pomocniczych oraz instalacji. Równie ważna jest kalkulacja późniejszych kosztów eksploatacji. Jak w tym zestawieniu wyglądają różne źródła ciepła?

Zakup i montaż źródła ciepła to duży wydatek, ale jednorazowy. Tymczasem z kosztami eksploatacji musimy mierzyć się przez długie lata. Dlatego pamiętajmy, że dobierając niewłaściwe urządzenie grzewcze do naszego domu może się okazać, że koszty jego eksploatacji będą dla nas zbyt wysokie – szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Aby oszacować koszty, które poniesiemy na zakup i późniejszą eksploatację różnych źródeł ciepła, weźmy pod uwagę dom o zapotrzebowaniu na moc grzewczą równą 8 kW.

Koszty zakupu i montażu różnych źródeł ciepła

Najwięcej zapłacić trzeba za gruntową pompę ciepła z pionowym kolektorem. Na urządzenie i jego montaż musimy przeznaczyć ok. 50 000 zł. Wpływ na taką wysokość kosztów ma przede wszystkim konieczność wykonania głębokich odwiertów. Podobną kwotę zapłacimy za pakiet składający się z powietrznej pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi (PV), z czego ok. 50% to koszt zakupu i montażu paneli. Jeśli zdecydujemy się na instalację tylko powietrznej pompy ciepła, wtedy koszt wyniesie ok. 25 000–33 000 zł. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty, można rozważyć montaż kotła gazowego, olejowego czy zgazowującego drewno. Wtedy wydamy na urządzenie z osprzętem i montażem ok. 16 000 zł. Najtańszą, ale i najmniej polecaną opcją (mało komfortową w użytkowaniu i najmniej ekologiczną) jest kocioł na paliwo stałe, którego zakup i montaż powinien zamknąć się kwotą 10 000 zł.

Dowiedz się też: Jak  ubiegać się od dofinansowanie do pompy ciepła

Tak kształtują się bezpośrednie koszty inwestycyjne. Ale na tym nie możemy skończyć szacunków opłacalności przedsięwzięcia, jakim jest wybór źródła ciepła. Powinniśmy uwzględnić nasz komfort przy użytkowaniu urządzenia, koszty eksploatacji oraz emisję spalin, która następuje w czasie jego pracy.

Najwięcej korzyści związanych z funkcjonalnością, niskimi kosztami eksploatacji i ekologią przynosi zastosowanie pompy ciepła.

Porównując koszty wytworzenia 1 GJ energii cieplnej, to najtańsza jest gruntowa pompa ciepła, później powietrzna pompa ciepła, gaz ziemny, gaz płynny, olej, a stawkę zamyka urządzenie najdroższe w eksploatacji - kocioł elektryczny.

Jeśli weźmiemy pod uwagę łączne koszty: zakupu urządzenia, jego montażu i eksploatacji, to powietrzna pompa ciepła, już pod koniec trzeciego roku użytkowania, wypada korzystniej od kotła olejowego, elektrycznego czy też na gaz płynny.

Tak samo wygląda sytuacja po piątym sezonie grzewczym w przypadku gruntowej pompy ciepła oraz zestawu hybrydowego z powietrznej pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Gdy porównamy łączne koszty na powietrzną pompę ciepła i kocioł kondensacyjny na gaz ziemny, to pierwsze urządzenie wypada korzystniej po siedmiu latach eksploatacji. Oczywiście uwzględniając bieżące ceny gazu. Pamiętajmy jednak, że ceny gazu w najbliższych latach będą raczej rosły, a nie malały, więc szala korzyści będzie przechylała się w stronę gruntowych i powietrznych pomp ciepła.

Ważne są nie tylko koszty inwestycji i eksploatacji źródła ciepła

Drugim, równie ważnym czynnikiem ekonomicznym, jest długa żywotność pomp ciepła. Szacowana jest ona na 20–25 lat. Przy czym dzięki odpowiedniemu doborowi, instalacji i właściwej eksploatacji okres użytkowania pompy ciepła może wynieść nawet 50 lat. Ponieważ podstawowym elementem pompy ciepła jest sprężarka, trzeba głównie zadbać o jej prawidłowe działanie (ciągła praca bez konieczności częstego włączania i wyłączania dzięki zastosowaniu zbiornika buforowego).

Warto przeczytaćDlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła

Istotny jest również fakt, że dzięki pompie ciepła możemy zyskać niezależność od cen, jakości i ciągłości dostaw paliw na rynku lokalnym czy globalnym.

W korzyść można obrócić też to, że pomieszczenie dotychczasowej lub planowanej kotłowni  czy magazynu opału możemy wykorzystać do bardziej przyjaznych celów.

Do zalet eksploatacyjnych możemy z kolei zaliczyć: wielofunkcyjność (c.o., c.w.u., chłodzenie, wentylacja) urządzeń oraz ich bezobsługowość (dobór parametrów pracy na etapie projektowania, możliwość programowania, sterowanie automatyczne, możliwość zdalnego sterowania, brak konieczności czyszczenia urządzenia).

Bardzo pożądanym obecnie (przy ciągłych alarmach smogowych) aspektem wyboru pompy ciepła jest ochrona środowiska. Dokonując wyboru odnawialnych źródeł energii, do których zaliczane są m.in. pompy ciepła, przyczynimy się do zmniejszenia zapotrzebowania, wydobycia i zużycia paliw kopalnych, które rujnują nasze otoczenie poprzez emisję szkodliwych gazów. A przecież nie bez znaczenia jest jakość powietrza, którym oddychamy oraz oddychają i będą oddychać nasze dzieci i wnuki. Zanim więc ocenimy, czy pompa ciepła się nam opłaca, uwzględnijmy wszystkie za i przeciw.

Przeczytaj: Czym są piece rakietowe, jak działają i ile kosztują

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także