Odbyło się trzecie spotkanie specjalistów branży instalacyjnej z fachowcami wybranych dziedzin. Tematem Kongresu Techniczno-Ekonomicznego 2005 było "Zarządzanie energią i mediami w instalacjach technicznych budynku". Kongresowi towarzyszyły wystawa oraz konkursy o Złotego Instalatora i Złotą Iskrę.
Kongres odbywa się w dniach 27 - 28 września w Hotelu Gromada w Warszawie. Organizatorzy: Wydawnictwa Euro-Media, Instalator Polski oraz Polska Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji zapraszają specjalistów branży instalacyjnej, projektantów i wykonawców, instalacji elektrycznych, grzewczych, gazowych, sanitarnych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i automatyki, inżynierów z ośrodków badawczych, instytutów, stowarzyszeń i organizacji z zakresu techniki budownictwa, nauczycieli i studentów uczelni technicznych, a także prezesów spółdzielni mieszkaniowych, pracowników pionów technicznych, administracji osiedlowych, firm budowlanych i deweloperów na trzecie spotkanie z fachowcami w wybranych dziedzinach tematycznych, autorami warunków technicznych oraz z twórcami komputerowych programów obliczeniowych i ekspertami biegłymi w zagadnieniach gospodarczo-ekonomicznych.Kongres odbywa się pod patronatem Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, portalu wentylacja.com.pl.
Panele tematyczne
Kongres składał się z trzech branżowych paneli tematycznych odbywających się równolegle w dwóch salach.
Technika grzewcza i sanitarna
- Analiza pracy układów ogrzewania i c.w.u., ze względu na: rodzaj źródła ciepła (w tym rodzaj paliwa), typ instalacji c.o., układy automatyki i sterowania, elementy i urządzenia zastosowane w instalacji;
- Tendencje w projektowaniu i realizacjach kotłowni - m.in. układy kaskadowe, kotły kondensacyjne współpracujące ze zbiornikami buforowymi;
- Zużycie energii i mediów - opomiarowanie, rozwiązania i urządzenia umożliwiające racjonalne gospodarowanie zużyciem w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej;
- Certyfikacja energetyczna obiektów
1. ze szczególnym uwzględnieniem zakresu modernizacji źródła ciepła i instalacji w ramach prac termomodernizacyjnych; uprawnienia, rola i obowiązki audytora energetycznego; instalacje w paszportach budynków.
2. Wymagania techniczne w zakresie nowych urządzeń i instalacji montowanych w obiektach, ich zabezpieczeń, poziomu zużycia energii - Polska a inne kraje europejskie.
Wentylacja i Klimatyzacja
- Prawodawstwo w chłodnictwie;
- Oszczędność energii – free cooling, inwertery;
- Klimatyzacja i wentylacja sterowana systemami BMS;
- Systemy przeciwpożarowe – oddymianie.
Automatyka i elektrotechnika budynków
- Infrastruktura elektroinstalacyjna i telekomunikacyjno-informatyczna;
- Rozdział energii elektrycznej oraz sposoby zapewnienia jej wymaganej jakości;
- Energooszczędność a efektywność energetyczna;
- Zasilanie gwarantowane – zasady ogólne, przegląd i zakres stosowania rozwiązań;
- Systemy automatyki – scentralizowane i rozproszone;
- Systemy security (alarmowe, nadzoru i kontroli dostępu itp.);
- Komputerowe wspomaganie projektowania, konfigurowania i eksploatacji instalacji i wyposażenia technicznego;
- Zagadnienia normalizacyjne, prawne i gospodarcze, uprawnienia zawodowe elektryków.
Kongresowi towarzyszyła wystawa Instalexpo 2005, gdzie będzie można zapoznać się z aktualną ofertą rynku. Odbyły się też konkursy:
- Konkurs o Złotego Instalatora – Statuetka przyznawana dla najlepszych wyrobów w branży instalacji sanitarnych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
- Konkurs o Złotą Iskrę – Statuetka przyznawana dla najlepszych wyrobów w branży instalacji elektrotechnicznej, automatyki i oświetlenia.