Kominy ceramiczne z prefabrykatów

Krótka historia
Pierwsze próby budowania kominów z elementów prefabrykowanych robiono w latach 70. ubiegłego wieku. Były to pustaki o okrągłym kształcie wewnątrz. Z ustawionych, jeden na drugim, pustaków wychodził komin.
komin prefabrykowany - przekrójPomysł zastosowania ceramiki szamotowej powstał wraz z upowszechnianiem się kotłów na olej i gaz, w latach 80. minionego stulecia. Na początku stosowano rury ceramiczne włożone w prefabrykowane pustaki. Dopiero po kilku latach od tej innowacji, systemy zaczęły przypominać te dzisiejsze. Konstrukcję komina wzbogacono bowiem o izolację z wełny mineralnej. Taki system z rurą ceramiczną, izolacją i okrągłym w środku pustakiem dotrwał aż do lat 90-tych. Ostatnią innowacją w tym systemie było dopracowanie kształtu pustaka. Jego okrągłe wnętrze zastąpiono okręgiem z „wypustkami” na powietrze (patrz rysunek). Dzięki nim izolacja jest odpowiednio wentylowana i nie nasiąka wilgocią.

Renowacja komina za pomocą wkładów ceramicznych
Czy trzeba rozkuwać komin?

Kilkanaście lat eksploatacji wkładów stalowych w Polsce pokazuje, że są one świetnym rozwiązaniem, ale nie w każdym przypadku można je zastosować. Opalanie kotłów ekogroszkiem, owsem lub mocno zasiarczonym węglem powoduje bardzo szybkie powstawanie korozji wżerowej nawet w wykonanym z najlepszej stali kominie. Już teraz żaden producent kominów stalowych nie da gwarancji na działanie wkładu z popularnej „kwasówki” z wyżej wymienionymi paliwami. Co więc robić, jeśli chcemy zastosować te paliwa?
Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest budowa komina z rurą ze specjalnej ceramiki szamotowej, która wytrzymuje temperaturę do 600°C, a także jest bardzo odporna na korozję wżerową. Taki komin może pracować właściwie z każdym rodzajem paliwa, a niektórzy producenci dają nawet 30 lat gwarancji na jego działanie.
Co jeceramiczny komin prefabrykowanydnak w przypadku, gdy mamy już stary komin murowany i chcemy go zmodernizować?
O ile renowacja komina za pomocą elementów stalowych jest dość prosta, o tyle zastosowanie wkładów ceramicznych może się okazać bardzo trudne. Techniką nieznaną jeszcze w Polsce jest wkładanie ceramicznych elementów kominowych przez wylot komina. Zdarza się też instalowanie wkładów przez rozkuwanie szachtu. Jest to jednak zabieg, który może oznaczać konieczność „zdemolowania” niemal połowy domu, przez co jest raczej mało popularny.
W krajach Europy Zachodniej opracowana jest metoda opuszczania elementów ceramicznych przez wylot komina, bez konieczności rozkuwania szachtu. Na szczycie komina montuje się w tym celu specjalną windę, na której kolejne elementy są ustawiane, opuszczane i klejone. Z powodzeniem stosuje się tą technikę również w krajach skandynawskich. W Polsce nie spotkaliśmy się jeszcze z firmą remontową, która potrafiłaby w ten sposób przeprowadzić renowację komina. Być może problemem jest fatalny stan wielu starych kominów w naszym kraju. Niejednokrotnie kominy są po prostu krzywe, co uniemożliwia zastosowanie tej metody. Często też stary komin jest już na tyle zlasowany, że instalacja windy i elementów kominowych na jego szczycie mogłaby spowodować zawalenie.
Czy technika renowacji kominów za pomocą wkładów ceramicznych „od góry” znajdzie kiedyś w Polsce zastosowanie? Pokażą to najbliższe lata…

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Jarzyński

Zdjęcia: JAWAR

Polecamy Ci również

Zobacz także