Kominki z płaszczem wodnym

9
Kominki z płaszczem wodnym
Budowa urządzenia
W kominkach z płaszczem wodnym charakterystycznie zbudowany jest korpus wkładu. Wyposażony jest on w podwójne ścianki, a przestrzeń między nimi wypełnia woda. Przepływając między ściankami odbiera ona ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej.
Aby zwiększyć pozyskiwaną z kominka ilość ciepła, niektórzy producenci umieszczają w górnej części korpusu, tuż nad paleniskiem, dodatkowe elementy, którymi także może przepływać woda.
W wybranych modelach wkładów montowana jest również dodatkowa wężownica, która służy do bezpośredniego podgrzewania wody użytkowej. Połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania umożliwiają króćce przyłączeniowe umieszczone w korpusie wkładu.

Połączenie kominka z kotłem
Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie na paliwo stałe, przystosowane do pracy w układzie otwartym. Natomiast kocioł wymaga instalacji zamkniętej. Aby mogły one współpracować, potrzebne są dwie instalacje z wymiennikiem ciepła, który je odseparuje (woda z obu instalacji nie może się ze sobą mieszać). Ta z kotłem i grzejnikami musi być wyposażona w zamknięte naczynie wzbiorcze (przeponowe), zaś instalacja z kominkiem – w naczynie otwarte, które stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i uszkodzeniem instalacji.

Schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym z wymiennikiem płytowymSchemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym z wymiennikiem płytowym

Ciepła woda użytkowa
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej zarówno w układzie przepływowym, jak i z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika. W pierwszym przypadku z ciepłej wody można korzystać tylko wtedy, gdy pali się w kominku. Wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się pośrednie podgrzewanie wody przez kominek, a więc przy użyciu zasobnika o odpowiednio dużej pojemności. Wtedy ta sama woda, która zasila instalację c.o., kierowana jest do zasobnika, gdzie oddaje ciepło zgromadzonej tam wodzie. Woda nagrzewa się w ten sposób szybko i można z niej korzystać jeszcze przez kilkanaście godzin po wygaśnięciu w kominku.
Mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą.
Regulacja wydajności pracy
Sterowanie kominkiem z płaszczem wodnym, polegające na kontroli procesu spalania (zmianie ilości powietrza dopływającego do komory spalania), nie musi odbywać się tylko manualnie, jak w przypadku zwykłych wkładów kominkowych. Urządzenie można wyposażyć w elektroniczne sterowniki. Precyzyjnie sterują one pompami wymuszającymi przepływ wody w instalacji. Pompa włącza się automatycznie wtedy, gdy woda w kominku osiągnie zadaną przez użytkownika temperaturę i wyłącza, gdy temperatura wody spada poniżej tej wartości.

Czym palić
Paliwem może być drewno, brykiety, a także węgiel brunatny. Oczywiście najczęściej do palenia wykorzystuje się drewno. Jego rodzaj ma istotny wpływ na użytkowanie kominka, trwałość wkładu, a także możliwość uzyskania odpowiedniej mocy grzewczej.
Na opał powinno się wykorzystywać drewno liściaste, najlepiej o zwartej strukturze i dużej twardości. Takie właściwości ma np.: jesion, grab, dąb, buk, brzoza i klon. Ważna jest także wilgotność drewna – polana świeżo ściętego drewna powinny być od razu poukładane pod zadaszeniem i tak sezonowane przez minimum 2 lat. Suchym drewnem pali się bez strat ciepła i lepiej reguluje się całym procesem spalania, uzyskuje się też właściwą moc grzewczą. Ponadto suche drewno nie dymi, a więc zmniejsza się osadzanie sadzy na przewodach kominowych, palenisku, jak również na szybie wkładu kominka.

Jak dbać o kominek

Wkład kominkowy powinno się systematycznie czyścić. Z komory spalania, rusztu i szuflady popielnika usuwa się pozostałości po spalaniu. Pamiętać trzeba w szczególności o komorze popielnika, ponieważ jest to główna droga do pobierania powietrza przez urządzenie. Czyszczenia wymaga także szyba drzwiczek kominka – ma to znaczenie głównie estetyczne. Większość producentów kominków oferuje specjalistyczne preparaty przeznaczone właśnie do mycia drzwiczek. Oferowane w formie pianek i żeli znacznie ułatwiają usuwanie z szyby sadzy.
Przynajmniej raz w roku, poza sezonem grzewczym, sprawdza się i ewentualnie czyści przewody kominowe, wnętrze czopucha oraz płomiennic w górnej części komory spalania. Oczywiście zabiegi te powinno się powierzyć wykwalifikowanym kominiarzom.
Ważne jest, aby raz w roku sprawdzić całą instalację centralnego ogrzewania wraz z podłączeniami do kominka. Warto to zadanie zlecić firmie, która zakładała instalację.

Oceń artykuł
3,87 / 31 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także