Kominek - modny, ekonomiczny i zawsze czysty

Kominek - modny, ekonomiczny i zawsze czysty

Modny, ekonomiczny i zawsze czysty... kominek. Czyli trzy rzeczy, o których należy pamiętać podczas użytkowania kominka, aby służył nam przez długie lata.

wkład kominkowy Oliwia 18kw

Elegancka obudowa kominka, czysta szyba czy odpowiednio przechowywane drewno to gwarancja, że nasz kominek oprócz funkcji efektywnego urządzenia grzewczego będzie ponadto główną ozdobą naszego salonu.
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę będąc użytkownikiem wkładu kominkowego.

Obudowa kominka

Czasami trudno zebrać się do standardowego sprzątania, a co dopiero do realizacji wyzwań takich jak zmiana zabudowy wkładu kominkowego, która z reguły wiąże się z większym remontem. Co prawda wiosną czy latem, kiedy sezon remontowy jest w pełni, możemy pokusić się o szybką wymianę obudowy - oczywiście jeżeli demontaż wcześniejszej nie wymaga generalnego remontu. Odpowiedni zaplanowanie i dobór zabudowy, z przemyślanym miejscem na składowanie opału znacząco pomaga utrzymać porządek wokół wkładu: zarówno podczas dokładania drewna do komory spalania jak i podczas czyszczenia popielnika i samego paleniska.
Obecnie na rynku jest wiele prostych i kompatybilnych obudów kominkowych, które możemy szybko i łatwo zamontować. Są to na przykład popularne ramy portalowe, wykonane są z przeróżnych materiałów, m.in. forniru, kamieni,a stali zdobionej. Zaletą tych obudów jest ich atrakcyjna cena oraz szybki i łatwy montaż. Tym, którzy chcą podejść do tematu bardziej ambitnie polecamy zabudowy kaflowe, które cieszą się popularnością wśród osób ceniących sobie styl i oryginalność.

Niestety w sezonie grzewczym wymiana zabudowy jest raczej niemożliwa, ale nawet wtedy mamy kilka opcji na „odświeżenie” wyglądu kominka. Jest bowiem kilka gadżetów, które kosztują stosunkowo niewiele, a mogą w znaczący sposób upiększyć kominek oraz jego zabudowę. Są to kratki kominkowe oraz akcesoria takie jak kosze  i stojaki na drewno oraz różnego rodzaju designerskie przyborniki.

W przypadku kratek, możemy je wymienić na nowy wzór lub kolor, oczywiście z zachowaniem wcześniej wybranego rozmiaru. Do tego możemy dobrać akcesoria, nazywane także przybornikami. Bez nich obsługiwanie wkładu, tj. rozmieszczanie polan czy czyszczenie popielnika byłoby uciążliwe.

Czasami akcesoria kominkowe uzupełniane są o kosz, pojemnik lub stojak na drewno. Popularne kiedyś kosze z wikliny odchodzą powoli do lamusa i są zastępowane innymi, ciekawszymi formami. Dzięki temu obecnie mamy znacznie większy wybór materiałów wykończeniowych. Aktualnie najbardziej popularny materiał to stal. Popularność zyskują także niespotykane wcześniej w tych produktach materiały, takie jak skóra, PCV, len czy filc.

kominek Zuzia 16 kW

Mokry opał, czyli słów kilka o doborze drewna

Drewno, którego używamy do palenia w kominku powinno pochodzić od drzew liściastych: dębu, buku, grabu itp.  Żeby dobrze spełniało swoją funkcję musi być sezonowane przez co najmniej 2 lata. Oznacza to, że pocięte drewno powinno być przechowywane w szopie, pod wiatą lub w innym zadaszonym miejscu w którym następuje dobra cyrkulacja powietrza.
Aby był on najbardziej efektywny wilgotność takiego opału nie powinna przekraczać 20%. Po składowaniu opału w odpowiednim miejscu przez okres 2 lat możemy być pewni, że zmagazynowane przez nas drewno doskonale nada się na sezon grzewczy i jego ‚kaloryczność’ będzie oscylowała w okolicy podanych przedziałów.  

Wkład kominkowy Maja 12 Wkład kominkowy Zuzia 16 Tunel

Po co ta miotełka, czyli jak zadbać o czystość w kominku również w sezonie

Akcesoria, które często stoją obok kominka to zarówno element dekoracyjny jak i praktyczne przybory służące do obsługi wkładu. Miotełka i szufelka pomocne są przede wszystkim przy oczyszczaniu wkładu z popiołu. Pogrzebacza używamy do poruszania i rozgarniania drewna i popiołu oraz do udrażniania samego rusztu. Szczypce umożliwią nam przeniesienie rozgrzanego drewna. Na rynku dostępne są również specjalne nakładki do odkurzaczy lub same odkurzacze dedykowane tylko do czyszczenia kominka.

kominek narożny Zuziakominek Zuzia BS

I najważniejsze, czyli czysta szyba
Całym urokiem kominka jest magia żywego ognia, którą zapewnia dobrze wyeksponowana komora spalania. Aby podziwiać grę płomieni wewnątrz wkładu, kluczowym elementem jest czysta szyba. Istotne jest, aby do jej czyszczenia nie stosować zwykłych środków, których używamy do mycia okien czy łazienki, gdyż szyba w kominku nie jest zwykłym szkłem, tylko specjalną ceramiką ogniotrwałą, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlatego w sezonie grzewczym musimy wyposażyć się także w odpowiedni płyn. Dzięki systematycznemu myciu szyby każdy wieczór przy kominku będzie magiczny. Warto również mieć na uwadze, że podstawowym czynnikiem gwarantującym zawsze czystą szybę wkładu jest odpowiednio zaplanowana instalacja kominowa: zarówno pod względem jej długości jak i średnicy. Odpowiednio dopasowany komin jest ponadto kluczowy do poprawnej pracy wkładu i maksymalnego wykorzystania jego właściwości grzewczych.


Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także