Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Kotły kondensacyjne - zastosowanie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym

Kotły kondensacyjne lepiej sprawdzają się również w nowoczesnym budownictwie. Współczesne budownictwo mieszkaniowe cechuje się coraz lepszą izolacyjnością przegród zewnętrznych i przez to coraz niższym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania domów. Często moc niezbędna do zapewnienia w domu temperatury około 20ºC, nawet podczas największych mrozów, to zaledwie 5-10 kW. Stanowi to pewien problem podczas doboru kotła atmosferycznego. Ponieważ cechą tego rodzaju urządzeń jest niższa sprawność przy pracy z niskim obciążeniem. Wynika to z tego, że w kotłach atmosferycznych nie mamy wpływu na ilość powietrza podawanego do spalania gazu. Zależy ona od aktualnej siły ciągu w kominie. Częściowo jest ona regulowana przez konstrukcję przerywacza ciągu i palnika, ale i tak z reguły do kotła napływa około 2 razy tyle powietrza niż byłoby to teoretycznie niezbędne do spalenia gazu. Część powietrza nie bierze udziału w reakcji spalania gazu, a jedynie niepotrzebnie schładza komorę spalania. Dodatkowo po każdym wyłączeniu palnika kocioł jest jeszcze ciepły, a przez jego wymiennik ciepła przepływa powietrza zasysane przez komin. Powietrze to ogrzewa się w kotle i usuwa ciepło na zewnątrz.

kocioł kondensacyjny ecoCOMPACTwiszący kocioł kondensacyjny ecoTEC

Konstrukcja współczesnych kotłów kondensacyjnych rozwiązuje oba te problemy. Po pierwsze każdy kocioł kondensacyjny jest wyposażony w wentylator o zmiennej prędkości obrotowej, który cały czas dopasowuje ilość powietrza dostarczaną do palnika do ilości spalanego gazu. W efekcie nadmiar powietrza trafiającego do palnika nie wynosi 100%, a jedynie 20-25%.
Dodatkowo po każdym wyłączeniu palnika wentylator wyłącza się, a przez kocioł nie przepływa powietrze. Nie mamy więc do czynienia z gwałtownym odprowadzaniem ciepła z kotła do komina. Ponadto w części kotłów kondensacyjnych wymiennik ciepła odbierający energię od spalin jest dodatkowo izolowany, a sama obudowa kotła posiada również kolejną warstwę izolacji termicznej
i akustycznej. Te rozwiązania minimalizują straty ciepła, pozwalają uzyskać maksymalną sprawność i wysoki komfort eksploatacji.

Oceń artykuł
3,21 / 53 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Stefan Żuchowski

Źródło: Vaillant

Polecamy Ci również

Zobacz także