Klimatyzacja dobrze wykorzystana

Klimatyzacja dobrze wykorzystana

Często spotykamy się z zastrzeżeniami i obawami dotyczącymi klimatyzacji. Wiele potencjalnych zagrożeń związanych z tymi instalacjami wynika z niewłaściwego projektu, niefachowego rozmieszczenia lub nierozsądnej eksploatacji. Jak uniknąć niektórych problemów?

Oto podstawowe problemy, które kojarzymy z klimatyzacją:

  • kłopoty alergików;
  • przeciągi;
  • przeziębienie.

klimatyzator w pokojuKłopoty alergików

Teoretycznie, jednym z zadań klimatyzacji jest ochrona przed alergenami (kurz, pył, pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie i grzyby) i czynnikami wzmagającymi reakcję alergiczną (dym papierosowy, gazowe produkty pochodzące z  farb, lakierów, klejów). Klimatyzator wyposażony jest w co najmniej jeden filtr (powietrza), który pozwala oczyścić wdmuchiwane do pomieszczeń powietrze. Oprócz tego może posiadać specjalne filtry (np. plazmowe, fotokatalityczne), wyraźnie poprawiające jakość powietrza wewnętrznego. Wydaje się więc, że praca nowoczesnego klimatyzatora w pomieszczeniu powinna raczej pomagać alergikom. Dlaczego więc miałby pojawić się problem?

Otóż osadzone na filtrach zanieczyszczenia nie znikają, tylko stopniowo gromadzą się na jego powierzchni. Jeśli filtr jest bardzo zabrudzony i wilgotny, spada wydajność klimatyzatora. Jakość powietrza pogarsza się. Poza tym, zebrane zanieczyszczenia i wilgotność to dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów, które mogą przedostawać się do pomieszczenia. Oczywiste, że może to powodować znaczne problemy dla osób podatnych na reakcje uczuleniowe.

Problem ten może być rozwiązany przez właściwą eksploatację klimatyzacji, w skład której wchodzi regularne czyszczenie filtrów i wymiana zużytych. Standardowo, producenci zalecają czyszczenie filtrów raz na dwa tygodnie. Niektóre modele klimatyzatorów są wyposażone w sygnalizację stanu filtra, która informuje o konieczności ich wymiany.

klimatyzacja w kuchniPrzeciągi
Ogólnie rzecz biorąc, przeciągi wynikają z błędnego doboru i lokalizacji jednostki wewnętrznej.
Jeśli klimatyzator sufitowy umieszczony jest na odpowiedniej wysokości, opadające chłodne powietrze miesza się z powietrzem cieplejszym w pomieszczeniu. W efekcie zmiana temperatury jest odczuwana jako równomierna i nie ma wrażenia przeciągu. Jak rozwiązać ten kłopot? Najważniejszy jest dobór klimatyzatora o mocy właściwej dla wysokości i kształtu pomieszczenia na etapie projektu! Jeśli jednak nasz klimatyzator jest niezbyt fortunnie dobrany, radźmy sobie za pomocą środków tymczasowych. Można obniżać temperaturę pomieszczenia stopniowo. Najpierw należy ustawić klimatyzator na nieco wyższą temperaturę niż chcielibyśmy uzyskać – wówczas zmiana temperatury będzie mniej gwałtowna i nie odczujemy wrażenia przeciągu. Kiedy temperatura się wyrówna, można ją bardziej obniżyć.
Opadaniu zimnego powietrza towarzyszą też inne zjawiska. Najważniejszym jest tzw. efekt Coanda. W uproszczeniu polega on na tym, że zimne powietrze „przykleja się” do sufitu. Dzięki temu dociera do niego lżejsze ciepłe powietrze. Wymieszanie tych dwóch mas zapobiega wrażeniu przeciągu.
Zobaczmy teraz, co będzie się działo, kiedy powietrze napotka przeszkodę (np. belkę sufitową) lub kiedy nastąpi kolizja dwóch mas powietrza ze źle umieszczonych urządzeń. Zimne powietrze opada
w dół bardzo gwałtownie, powodując przykre odczucie przeciągu.

Widać więc, że jedynym skutecznym sposobem uniknięcia przeciągów jest właściwy dobór klimatyzatora, właściwa jego lokalizacja w pomieszczeniu oraz właściwe rozplanowanie innych elementów i urządzeń na suficie.

klimatyzacja w sypialniPrzeziębienia
Wiele osób dostrzega zwiększoną skłonność do przeziębień, odkąd zaczęły przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach. Najczęściej jest to wina niewłaściwego korzystania ze świeżo nabytego luksusu.
Przede wszystkim należy unikać przeciągów, a ruch powietrza powinien być jak najmniej odczuwalny – klimatyzator powinien pracować przy najniższych prędkościach nawiewu. Rady, jak osiągnąć warunki stabilnego i równomiernego rozprowadzania powietrza w pomieszczeniu, podane są w części „przeciągi”.
Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który może wpływać na skłonność do przeziębień, jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Aby zapewnić organizmowi możliwość bezbolesnej aklimatyzacji do odmiennych warunków, różnica ta nie powinna przekraczać 8°C. Jeśli przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu krótko (mniej niż 3 godziny), różnica ta powinna być jeszcze mniejsza - ok. 5°C. Ma to szczególne znaczenie przy znacznych upałach. Jeśli wychodzimy prosto z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie jest np. o 10°C więcej, narażamy organizm na szok termiczny. Nawet jeśli taka sytuacja nie skończy się natychmiastowym przeziębieniem, osłabia ona organizm i sprawia, że staje się on bardziej podatny na infekcje i choroby.

Tak jak większość urządzeń, klimatyzacja może być wielkim ułatwieniem, ale dość łatwo może się przekształcić w utrapienie. Rozwiązaniem jest zlecenie projektu i montażu fachowcowi, a potem przestrzeganie zasad eksploatacji urządzeń. Wydaje się to banalne, ale pamiętajmy, że klimatyzacja to cały system, inny dla każdego budynku. Aby więc działał sprawnie, za każdym razem musi zaprojektować go osoba znająca się na rzeczy, która uwzględni wszystkie drobiazgi.

Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Daikin

Polecamy Ci również

Zobacz także