Kaloryfery w sezonie grzewczym – ciepłe i sprawne

0
Grzejnik w pokoju
Przed pełnią sezonu grzewczego trzeba zadbać o stan kaloryferów.

Chłodna jesień to czas uruchamiania kaloryferów. Póki jeszcze nie grzeją „pełną parą” zadbajmy o kilka rzeczy, które sprawią, że również zimą mrozy nie będą nam straszne.

Chłody już wprawdzie nadeszły i grzejniki już pracują, ale do prawdziwych mrozów mamy jeszcze trochę czasu (przynajmniej taką mamy nadzieję). Warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o stan domowych kaloryferów i przygotować je do pełni sezonu grzewczego.

Podpowiadamy: Jak prawidłowo dobrać moc grzejników

Zacznij od czyszczenia grzejników

Grzejniki, jak każda powierzchnia z czasem pokrywa się kurzem. Jeśli nie zrobiliśmy tego do tej pory – koniecznie wyczyśćmy grzejnik teraz. Z rozgrzanych grzejników unosi się ciepłe powietrze – a wraz z nim kurz i roztocza. To wyjątkowo uciążliwe dla alergików i powoduje nasilenie się objawów chorobowych, ale także dla osób, które nie borykają się z alergią, nie jest wskazane. Grzejnik odkurzmy i umyjmy, szczególną uwagę zwróćmy na różne załamania i punkty między modułami grzejnika. Nie jest to może praca wygodna, ale ważna dla naszego zdrowia. Do umycia kaloryfera wystarczy woda z np. płynem do naczyń, szmatka lub gąbka (może się też przydać miękka szczotka do butelek).

Odsłoń grzejnik na zimę

Pamiętajmy też, że kaloryfery będą grzały wydajnie tylko wtedy, jeśli nie będą niczym zasłonięte. Zwróćmy na to uwagę i odsuńmy od nich meble, zastanówmy się też na długością zasłon. Inaczej cyrkulacja ciepłego powietrza będzie zaburzona i zamiast nagrzewać pokój, ogrzejemy sobie np. tył kanapy, albo okno. A przecież nie o to chodzi.

Zapobiegaj stratom ciepła

Ciepło w naszym mieszkaniu zależy nie tylko od tego, ile ciepła dostarczymy, ale też ile nam „ucieknie”. Dlatego przed zimą trzeba zadbać nie tylko o grzejniki, ale też stan okien i drzwi zewnętrznych. Nawet jeśli mamy okna o dobrych parametrach cieplnych, zadbajmy o ich uszczelki i stan okuć. W przypadku starszych okien, pomyślmy o ich uszczelnieniu (lub nawet wymianie). Pamiętajmy, że zimą też należy wietrzyć! Okna otwierajmy kilka razy dziennie, szeroko, ale na krótko. W ten sposób nie wyziębimy pomieszczenia na długo, a wymiana powietrza jest konieczna. Inaczej grozą nam problemy z wilgocią prowadzące nawet do rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Polecamy: Jak przygotować okna do zimy. Praktyczny poradnik

Zadbaj o komfort termiczny

Warto wiedzieć, że temperatura, jaka panuje w pomieszczeniach ma wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. I wcale nie jest tak, że im cieplej tym lepiej. W pokojach, gdzie spędzamy czas podczas dnia, optymalna temperatura to ok. 20-21°C, natomiast do spania powinno to być 18-19°C. Tylko w łazienkach powinno być cieplej (ok. 25°C). W uzyskaniu odpowiedniej temperatury pomogą nam zawory termostatyczne.
Wydajną kontrolę wykorzystywanego ciepła gwarantuje armatura termostatyczna, umożliwiająca wypracowanie w sezonie grzewczym znaczących oszczędności zużywanej energii – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki funkcji zapamiętywania ustawionych parametrów, tego typu rozwiązania zapewniają utrzymanie temperatury na zadanym poziomie, a tym samym – komfort domowników – dodaje ekspert.
Warto wiedzieć, że montaż termostatu nie jest skomplikowany i można wyposażyć w nie kaloryfery nawet podczas sezonu grzewczego.

Odpowietrz grzejnik

Zdarza się, że grzejniki się zapowietrzają, co skutkuje pogorszeniem ich pracy. Objawy zapowietrzenia grzejnika to: nierównomierne nagrzewanie się kaloryfera oraz głośna praca (słychać bulgotanie wody, szumy, gwizdy). W przypadku nowych modeli grzejników, ich odpowietrzenie nie jest trudne i z powodzeniem możemy to zrobić sami.
Odpowietrzanie rozpoczynamy od zamknięcia dopływu wody i ustawienia zaworu grzejnikowego w pozycji zamkniętej. W tym celu należy przekręcić pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do momentu wyczuwalnego oporu – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Następnie, wylot otworka spustowego odpowietrzacza kierujemy w dół i podkładamy pod niego miskę lub wiaderko na wodę. Przy pomocy klucza odkręcamy śrubkę, umożliwiając wydobycie się zalegającego w grzejniku powietrza. Gdy gazy ulotnią się i zauważymy, że z otworka wycieka woda, zakręcamy śrubę – dodaje ekspert Grupy Armatura. Po odpowietrzeniu, urządzenie należy wytrzeć do sucha, odkręcić zawór i sprawdzić szczelność instalacji.

Dowiedz się więcej: Odpowietrzanie grzejnika krok o kroku

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także