Jaki rodzaj kominka wybrać? Krótki przewodnik

0
Kominek zamknięty
Do wyboru mamy różne typy kominków, różniące się m.in. możliwościami grzewczymi.

Myśl o posiadaniu kominka często dopada nas jesienią. Tylko – jaki kominek wybrać? Jakie są ich zalety i ograniczenia? I czy koniecznie musimy mieszkać w domu, żeby cieszyć się żywym ogniem? Wyjaśniamy.

Kominki różnią się zarówno budową, jak i instalacją i paliwem, jakim są zasilane. W dodatku mają różne możliwości grzewcze. Dlatego jeśli myślimy o kominku, na początek warto poznać ich rodzaje i wybrać odpowiedni do naszych oczekiwań.

Wkład kominkowy

Kominek zamknięty, czyli wkład kominkowy jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kominek otwarty.

Kratki
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe umożliwiają ogrzewanie nie tylko pomieszczenia, w którym się znajdują, ale też innych (potrzebna jest do tego odpowiednia instalacja).

Kratki
Piec wolnostojący, czyli koza

Kozy mogą być wyposażone w przeszklone drzwiczki, przez które widać ogień.

Kratki
Piec - koza w pokoju

Kozy nie wymagają żadnych prac budowlanych, związanych z obudową.

Kratki
Piec wolnostojący

Kozy umożliwiają skuteczne dogrzanie pomieszczenia, a opał jest efektywnie wykorzystywany.

Kratki
Kominek gazowy

Kominki gazowe do złudzenia przypominają paleniska na drewno.

Kratki
Kominek na gaz

Kominki gazowe mogą być zasilane zarówno z sieci gazowej (gaz ziemny), jak i butli (LPG).

Kratki
Biokominek na ścianie

Biokominki nie wymagają żadnych instalacji, a ich wygląd może imitować "prawdziwy" kominek.

Kratki
Dekoracyjny biokominek

Biokominki zapewniają widok ognia, ale nie ogrzewają pomieszczeń.

Kratki

Tradycyjny kominek otwarty

Kominek otwarty ma tradycyjne palenisko, a ognia nie oddziela od pomieszczenia żadna szyba, czy drzwiczki. Otwarty kominek wygląda bardzo atrakcyjnie i często wydaje się, że jest tym, o co nam chodzi w marzeniach o kominku. Jednak decydując się na taki kominek trzeba zmierzyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Podłoga w sąsiedztwie kominka musi być wykonana z niepalnych materiałów, a łatwopalne przedmioty (w tym meble) powinny stać daleko od niego. Warto też zaopatrzyć się w ognioodporny parawan, do ustawienia przed paleniskiem.

W przypadku otwartych palenisk problemem jest też to, że dają niewiele ciepła. W pomieszczeniu pozostanie jedynie ok. 10-15% energii wyprodukowanej podczas spalania drewna. Pozostała część „ucieknie” przez komin. Trzeba też pamiętać, że w otwartym palenisku drewno spala się szybciej, więc będziemy potrzebować więcej opału. Dlatego kominek z otwartym paleniskiem będzie służył raczej jako ozdoba wnętrza, niż źródło ciepła. To dobry wybór jeśli planujemy używać kominka tylko od czasu do czasu, po to żeby nacieszyć się widokiem ognia i ogrzać bezpośrednio przy nim.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę przy montażu kominka

Wkład kominkowy, czyli kominek zamknięty

Wkład kominkowy to inaczej kominek o zamkniętym palenisku. Jest ono wykonane z materiałów, które są odporne na wysokie temperatury, a przy tym bardzo dobrze i długo utrzymują ciepło. Ogień znajduje się za bezpieczną szybą, co oznacza, że zagrożenie pożarowe jest znacznie mniejsze, niż przy otwartym palenisku.

Wkład kominkowy dostarcza też znacznie więcej ciepła, i to przy mniejszym zużyciu drewna. Możemy uzyskać z niego do 80% ciepła. Można więc za jego pomocą skutecznie ogrzać dobrze ocieplone pomieszczenie. Istnieje możliwość stworzenia także bardziej rozbudowanej instalacji i wykorzystania kominka do ogrzewania innych pomieszczeń. Nowoczesne wkłady kominkowe spełniają także surowe wymogi dotyczące emisji spalin i pyłów.

Wkład kominkowy może mieć obudowę w bardzo różnym stylu – od pasującej do super nowoczesnego wnętrza, po bardzo tradycyjną i rustykalną. Kominek zamknięty jest pod wieloma względami bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż otwarty.

Koza w pokoju, czyli piec wolnostojący

Piece wolnostojące, zwane kozami zdobywają coraz większą popularność. Ich instalacja jest łatwa (wystarczy podłączenie do komina) i nie są potrzebne żadne prace budowlane, związane z obudową. Kozy mają zamkniętą komorę spalania, dlatego opał jest efektywnie wykorzystywany. Skutecznie też ogrzewają pomieszczenia, bo oddają ciepło całą powierzchnią (również rurą odprowadzającą spaliny).
Sporą zaletą pieców wolnostojących jest także duży wybór ich modeli o zróżnicowanym wyglądzie. Dzięki temu można je dopasować do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Są także modele o dużych przeszklonych drzwiczkach, dzięki czemu nie tracimy widoku płonącego ognia, czy kozy obudowane kaflami, przypominające tradycyjne piece.

Dowiedz się: Jak palić w kominku, żeby nie zanieczyszczać powietrza

Kominki gazowe – alternatywa dla drewna

Kominki zasilane gazem są alternatywą dla tych, opalanych drewnem. Są wygodne w użytkowaniu i obsłudze, nie wymagają czyszczenia, czy usuwania popiołu. Takie kominki mogą być zasilane gazem ziemnym z sieci lub LPG – z butli. Są wyposażone w szczelną komorę spalania, a płomień palnika do złudzenia przypomina palenisko z drewnem. Kominek gazowy musi być podłączony do odpowiedniego komina, choć są i kominki z hermetyczną komorą – w ich przypadku spaliny są odprowadzane przewodem spalinowo-powietrznym. Kominki gazowe zapewniają nie tylko wrażenia estetyczne, ale też wytwarzają ciepło.

Biokominki dla każdego

Z kominkami gazowymi niekiedy są mylone biokominki. Jednak to zupełnie inne urządzenia, służące dekoracji wnętrza, a nie jego ogrzewaniu. Zaletą biokominków jest to, że nie wymagają dodatkowych instalacji. Zasilane są specjalnym biopaliwem, powietrze do spalania pobiera z pomieszczenia, a produktem spalania jest para wodna. Dlatego można się nimi cieszyć nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach.

Producenci oferują wiele modeli biokominków – od niewielkich urządzeń, które można postawić na stole, do takich, które przypominają „prawdziwe” kominki. Ciekawie wyglądają też urządzenia, które można powiesić na ścianie. Trzeba jednak pamiętać, że biokominki zapewnią widok ognia, ale nie ogrzeją pomieszczenia. Spełniają tylko funkcje dekoracyjne.  

Polecamy: Bezpieczny kominek gazowy - na co zwrócić uwagę

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Kratki

Polecamy Ci również

Zobacz także