Jak wybrać lampy LED, żeby przyniosły oszczędności

3
Oświetlenie LED
Wymieniając tradycyjne żarówki na lampy LED możemy zaoszczędzić nawet 80% energii elektrycznej.

Energooszczędność lamp LED to jedna z ich podstawowych zalet. Podpowiadamy jak wybrać lampy LED, żeby ich zakup rzeczywiście był opłacalny.

Lampy LED mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną niż tradycyjne żarówki. Jednak kupując je, musimy zapłacić więcej. Czy zatem lampy LED to opłacalna inwestycja? kiedy warto zastosować lampy LED, a kiedy nie przyniosą one zakładanych oszczędności? I jak kupować lampy LED, żeby ten zakup był opłacalny? Musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Kiedy i gdzie warto stosować lampy LED?

Lamy LED, spośród dostępnych obecnie źródeł światła, zużywają najmniej prądu. Dlatego nawet wydając na nie więcej niż na inne żarówki, w perspektywie czasu – poniesiony koszt nam się zwróci. Ile możemy zaoszczędzić stosując lampy LED? Przy prawidłowym użytkowaniu to oszczędność energii rzędu 80%, czyli kilkadziesiąt złotych.
Najwięcej zaoszczędzimy wtedy, gdy lampami LED zastąpimy żarówki o największych mocach. Jednak są przypadki, kiedy oświetlenie LED nie zwróci nam się szybko – wiele bowiem zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z oświetlenia. W rzadziej używanych pomieszczeniach będzie potrzeba znacznie więcej czasu, żeby odczuć oszczędności, wynikające z mniejszego zużycia prądu. Dlatego pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać wybierając źródło światła, jest miejsce jego użytkowania.
 – Bardzo istotne jest to, jak długo świecimy światło. Im dłużej, tym większa jest oszczędność. Jeśli lampa LED oświetla piwnicę, z której korzystamy sporadycznie, to oszczędność energii będzie niewielka. Jeśli natomiast zamontujemy oświetlenie LED-owe w salonie, gdzie używamy światła bardzo często, to już po pół roku będziemy realnie odczuwać oszczędności – mówi Bogdan Ślęk, ekspert Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

Przeczytaj także o tym: Jak dobrać barwę światła lamp LED

Żywotność lamp LED

Na to, że lampy LED są opłacalną inwestycją wpływa nie tylko to, że zużywają mniej prądu, ale też fakt, że okres ich użytkowania jest znacznie dłuższy niż tradycyjnych żarówek. Dobrej jakości diody stosowane w lampach LED mogą świecić do 50 tysięcy godzin, czyli nawet 25 razy dłużej od tradycyjnej żarówki. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że trwałość LEDów zależy od jakości jej elementów oraz konstrukcji. Co ciekawe, renomowani producenci nie deklarują najwyższej zakładanej żywotności swoich lamp. Natomiast na niektórych LEDach nieznanych marek, można znaleźć obietnicę wyjątkowo długiego czasu świecenia. Niestety te dane bywają zawyżane. Wybierając lampy LED zwracajmy oczywiście uwagę na deklarowaną żywotność, ale zachowajmy przy tym zdrowy rozsądek – nie oczekujmy, że najtańszy produkt nieznanej marki będzie rzeczywiście trwalszy od lampy droższej (ale takiej, której producent jest wiarygodny). Dobrej jakościowo lampy LED nie da się wyprodukować poniżej pewnych kosztów. A właśnie od jakości zależy trwałość.
Poza tym warto wiedzieć, że lampy LED nie przepalają się gwałtownie – w ich przypadku nie grozi nam zapadnięcie nagłej ciemności po włączeniu światła. W przypadku lamp LED wartość strumienia świetlnego spada stopniowo – czyli z czasem świecą one coraz słabiej. I tutaj również wielkie znacznie ma jakość. Znacząco ona wpływa na to, jak szybki i głęboki jest spadek wydajności świecenia.
Na efekt ekonomiczny lamp LED wpływa nie tylko dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale również ich trwałość w czasie. Jeśli kupimy dobrej jakości lampę LED, to nie będziemy musieli jej wymieniać przez bardzo długi czas, ciesząc się tym samym efektem świetlnym – tłumaczy Bogdan Ślęk.

Zaletą lamp LED jest również to, że szybko rozpalają się do pełnej jasności, nie pobierając przy tym więcej prądu. Na ich funkcjonowanie nie ma też wpływu częstotliwość włączania i wyłączania światła.

Kupując lampy LED patrzmy na lumeny

Kupując lampy LED zwracamy uwagę na waty, które na informują o zużyciu prądu. Jednak pamiętajmy, że w przypadku lamp LED nie ma tak jednoznacznego przełożenia „watów” na to, ile światła dostarczy dana lampa, jak to się działo w przypadku żarówek tradycyjnych. Kupując LEDy, patrzmy na liczbę lumenów – to właśnie jest bezpośrednia i wiarygodna informacja o tym, jakie światło uzyskamy. Na początek może nam się przydać poniższa tabelka.

Więcej informacji o tym jak określić ile światła dostarczy lampa LED znajdziesz tutaj

Wartość strumienia świetlnego LED
Jeśli chcemy wiedzieć jak jasno będzie świeciła lampa LED - zwróćmy uwagę na liczbę lumenów.

 

 
Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także