Jak tanio ogrzać mieszkanie?

Ciepłe i przytulne gniazdko - wraz z nastaniem jesiennych chłodów takie pragnienie staje się zjawiskiem powszechnym. Niestety, dla wielu z nas początek sezonu grzewczego oznacza jedno – wyższe rachunki. Czy istnieją sposoby, by tanio ogrzać mieszkanie? Jakie rozwiązania mogą się okazać najbardziej atrakcyjne dla naszych kieszeni?

Kiedy warto pomyśleć o ekonomicznym ogrzewaniu?

O wyborze ogrzewania i skorzystaniu z najbardziej ekonomicznej opcji warto pomyśleć już przy zakupie mieszkania lub domu. Przeglądając oferty nieruchomości wystawionych na sprzedaż można - sprawdzić, jakie technologie  zostały w danym przypadku wykorzystane. Coraz więcej portali (w tym rozbudowany portal Morizon) udostępnia wiadomości nie tylko o metrażu i lokalizacji, ale również o wykorzystanych instalacjach grzewczych. Dzięki temu w porę można sprawdzić ekonomiczność takiego rozwiązania i przygotować się na wydatki związane z ogrzewaniem wnętrza.

Centralne ogrzewanie, czyli najpopularniejszy sposób ogrzewania mieszkań

Warszawa jest jednym z tych miast, w którym centralne ogrzewanie można spotkać niemal w każdym wnętrzu. W tym przypadku najważniejszy jest centralny kocioł, odpowiednia instalacja i grzejniki oraz gorąca woda, dzięki której można nagrzać poszczególne pomieszczenia. Jest to rozwiązanie dość ekonomiczne i skuteczne, przy czym „wyzwaniem” dla kieszeni są praktycznie tylko miesiące zimowe. Tu, w zależności od lokalizacji, za centralne ogrzewanie można zapłacić około 150-200 złotych miesięcznie. Duży wpływ na koszty oraz jakość takiego ogrzewania mają te elementy, które wiążą się z systemem grzewczym. Tu szczególnie istotną rolę pełnią kotły, na których wybór należy zwrócić szczególną uwagę.

Solary: ekonomia i ekologia

Właściciele domków jednorodzinnych oraz ci, którzy mieszkają w nowoczesnych blokach, mogą też sięgnąć po solary. Ten niekonwencjonalny sposób dogrzewania mieszkania cieszy się coraz większą popularnością, a moda na kolektory już dawno wykroczyła poza dzielnice willowe. Dziś solary pojawiają się i w blokach, znacznie ułatwiając życie ich spragnionym ciepła mieszkańcom. Choć nie są one w stanie zagrzać całego wnętrza, z pewnością warto w nie zainwestować. Dzięki nim można dogrzać mieszkanie w tani i ekologiczny sposób, można też znacznie obniżyć rachunki za ciepłą wodę. W sezonie jesienno – zimowym taka oszczędność z pewnością nie przejdzie bez echa.Centralne ogrzewanie to najpowszechniejsze rozwiązanie, jednak nie tylko z nim można się spotkać w Warszawskich mieszkaniach. Wielu mieszkańców stolicy korzysta też z grzejników elektrycznych (te są dość często spotykane w starszych kamienicach) oraz z ogrzewania gazowego. Są to niestety rozwiązania nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale i dla domowego budżetu. Ci, którzy posiadają własne domy lub mieszkania na parterze, mogą też skorzystać z dość ekonomicznego i skutecznego rozwiązania, jakim jest ogrzewanie podłogowe.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Morizon

Zdjęcia: lushome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także