Jak oświetlić biurko

W miejscu pracy, gdzie wiele godzin spędzamy przy komputerze, prawidłowe oświetlenie to jeden z głównych czynników poprawiających koncentrację i samopoczucie. Dlatego w trosce o nasze zdrowie i efektywność pracy powinniśmy nieco czasu poświęcić na odpowiednią aranżację oświetlenia.

oświetlenie biurka Zaproponowane rozwiązanie sprawdza się zarówno w biurze, jak i w domu.

Światło dobrze zaaranżowane
W miejscu pracy powinniśmy mieć dostęp zarówno do światła dziennego, jak i sztucznego. Promienie słoneczne są bowiem najbardziej przyjazne dla naszego wzroku i naturalnie pobudzają nas do pracy. Po południu i wieczorem należy korzystać z odpowiedniego światła sztucznego. Oświetlenie takie powinno składać się z oświetlenia głównego oraz miejscowego, skoncentrowanego. Pozwoli to najlepiej dopasować je do naszych aktualnych potrzeb. Dobrze zaplanowane oświetlenie korzystnie wpłynie również na nasz wzrok. Unikniemy zmęczenia, wynikającego z konieczności ciągłej adaptacji wzroku do różnego poziomu jasności w oświetlonych i ciemnych rejonach pomieszczenia.

lampka na biurkoZdrowe oświetlenie
Często zdarza się, że miejsce naszej pracy oświetlone jest świetlówkami liniowymi. To bardzo dobre rozwiązanie – świetlówki są energooszczędne i dzięki nim pomieszczenie można oświetlić efektywnie i równomiernie. Pamiętajmy jednak, że muszą to być świetlówki dobrej jakości. W najnowszych normach europejskich dotyczących oświetlenia (EN 12464-1) zaleca się, by w miejscach, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas stosowano świetlówki o wskaźniku oddawania barw (Ra) przekraczającym 80. Obecnie w biurach wciąż spotyka się często świetlówki starego typu, o niskim wskaźniku Ra. Takie światło powoduje, że oświetlone przedmioty i osoby mają "niezdrowy", blady wygląd, co męczy wzrok i niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Z myślą o oświetleniu przestrzeni biurowych stworzono świetlówki liniowe, które wytwarzają światło o Ra wynoszącym 85. W takim świetle otoczenie wydaje się świeże i żywe, co wyraźnie przekłada się na nasz lepszy nastrój. Takie świetlówki liniowe występują również w wersjach o różnych „temperaturach barwowych". W zależności od wystroju wnętrza i naszych preferencji, możemy poprosić o zamontowanie w biurze świetlówek wytwarzających „cieplejsze" lub „chłodniejsze" światło. W pomieszczeniach, w których dostęp do światła dziennego jest ograniczony, szczególnie korzystne jest zastosowanie świetlówek o chłodniejszej, zbliżonej do światła dziennego temperaturze barwowej. Świetlówki te pomogą nam zachować dobrą formę przez cały dzień. Jeżeli pokój, w którym pracujemy, oświetlamy „tradycyjnymi" żarówkami pamiętajmy, by używać żarówek wewnętrznie krzemowanych, które dają łagodne, nieoślepiające światło. Należy również zaznaczyć, że widoczny w tradycyjnych (również "mlecznych") żarówkach żarnik powoduje nieprzyjemne oślepienie, co w znacznym stopniu zmniejsza wydajność pracy i źle wpływa na samopoczucie.

Jakie światło na biurko?
lampka biurkowaW miejscu pracy potrzebujemy również źródła skoncentrowanego światła, które zmniejszy zmęczenie oczu, a szczególnie przyda się przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Konieczna jest więc lampka na biurko, która skieruje silne światło w określone miejsce. Warto wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawić. Lampka powinna być ustawiona z boku osoby pracującej tak, by światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. Zaleca się, by stała po takiej stronie, by ręka piszącego nie rzucała cienia na dokumenty. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się niewielkie i funkcjonalne lampki halogenowe. Żarówki halogenowe , przeznaczone do takich lampek, wytwarzają światło o atrakcyjnej barwie i świecą nawet pięć razy dłużej niż zwykłe żarówki.

Estetyczne miejsce pracy
Jeśli nasze biuro jest również miejscem reprezentacyjnym (np. przyjmujemy w nim klientów), warto pomyśleć o dodatkowym, typowo dekoracyjnym oświetleniu. Ciekawe akcenty świetlne, takie jak oświetlenie boczne czy oświetlenie wnęk, pomogą stworzyć odpowiedni nastrój we wnętrzu. Korzystne jest podświetlenie elementów dekoracyjnych, takich jak rośliny czy obrazy wiszące na ścianach. W tym przypadku często stosuje się oświetlenie wykorzystujące nowoczesne, „brylantowe" światło żarówek halogenowych. Nowością na rynku są lampki wytwarzające światło dzięki diodom elektroluminescencyjnym. Można nimi zastąpić zarówno zwykłe żarówki, jak i żarówki halogenowe na napięcie 230 V. Zastosowane w nich diody są wyjątkowo trwałe i w przeciwieństwie do żarówek halogenowych nie emitują wysokiej temperatury.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także