Remont, czy całkowita wymiana instalacji centralnego ogrzewania nie musi mieć wykonanego uprzednio projektu. Dobranie odpowiednich grzejników jest możliwe bez niego, choć projekt w znacznym stopniu może ułatwiać zadanie.Coraz częściej stare grzejniki żeliwne zastępujemy nowymi – płytowymi. Jak dobrać odpowiednie urządzenia do poszczególnych pomieszczeń?
Podczas doboru grzejników trzeba zwrócić uwagę w jaki sposób rozprowadzona jest instalacja. Jeśli przewody instalacyjne znajdują się na ścianach – należy zastosować grzejniki zasilane z boku. W budownictwie nowoczesnym instalację centralnego ogrzewania częściej jednak lokuje się pod podłogą. W tym przypadku mogą zostać zamontowane grzejniki z podejściem od dołu. Ich zaletą jest to, że na widoku pozostaje jedynie około 10 cm rury.
Dobór grzejników według projektu
Jeśli projekt instalacji centralnego ogrzewania istnieje – dobór odpowiednich grzejników nie powinien stanowić absolutnie żadnych problemów, ponieważ ich moc i rodzaj jest jasno określony przez projektanta. Moc grzejnika dla danego pomieszczenia projektant oblicza w taki sposób, aby była ona większa od strat ciepła. Wówczas czas ogrzania zupełnie zimnego pomieszczenia jest możliwie krótki, a we wnętrzu panuje komfort termiczny. W obliczeniach tych znajduje zastosowanie norma PN-EN 12831. Jeśli kupujemy projekt gotowy nowego domu, to zawsze jednym z jego składników jest projekt instalacji. W projektach indywidualnych – wykonanie projektów instalacji trzeba zlecić dodatkowo, natomiast w przypadku budynków starszych, poddawanych termomodernizacji – albo zlecimy wykonanie projektu instalacji całkowicie na nowo, albo z jej wykonaniem i doborem grzejników będziemy radzić sobie na inne sposoby.
Dobór grzejników metodą szacunkową
Metoda ta służy do obliczenia szacunkowego zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach i można posłużyć się nią podczas doboru mocy grzejników, kiedy nie dysponujemy projektem instalacji centralnego ogrzewania. Przyjmuje się, że w starych domach zapotrzebowanie na ciepło jest największe i wynosi od 120 do 200W/m². Domy, które posiadają normalną, przeciętnej grubości izolację potrzebują około 80W/m². Domy z lepszą izolacyjnością przegród zewnętrznych – mniej niż 60W/m², a domom budowanym i izolowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami – powinno wystarczyć 50W/m². Jeżeli wartości te pomnożymy przez powierzchnię danych pomieszczeń – otrzymamy wynik, który jest jednocześnie orientacyjnym zapotrzebowaniem tych pomieszczeń na moc grzewczą. Jednakże moc ta jest jedynie mocą orientacyjną i nie uwzględnia pewnych czynników, które mogą przyczyniać się do jej zwiększenia, np. dużych okien balkonowych, ścian szczytowych, sąsiedztwa pomieszczeń nieogrzewanych, itp. Z tego też powodu warto podwyższyć moc grzejną grzejników, które kupimy. Dla pomieszczeń usytuowanych na parterze powinna być ona wyższa o około 10%, dla pokoi usytuowanych na piętrze i posiadających przynajmniej dwie przegrody zewnętrzne – o kilka procent. W sypialniach – o 15%, jeżeli grzejniki będą nieco przykręcane w ciągu dnia. Do powyższego celu służą zawory termostatyczne, które pozwalają na regulację temperatury zgodnie z zapotrzebowaniem i indywidualnymi upodobaniami użytkowników domu. Innym sposobem szacunkowym, pozwalającym dobrać moc nowych grzejników jest wzięcie pod uwagę starych żeliwnych grzejników, które zdemontowano. Jedno żeberko takiego grzejnika o typowej wysokości (60 cm), zamontowanego pod parapetem ma moc 130 W. Pomnóżmy to przez ilość żeberek, jakie miał stary grzejnik, a dowiemy się z jaką mocą pracował. Renomowani producenci grzejników dysponują katalogami, w których bez trudu odnajdą dla nas nowy grzejnik. Nie oznacza to, że będzie on miał identyczną moc, co stary, ponieważ uwzględnione zostaną nowe parametry pracy instalacji.
Istota parametrów wody w instalacji
Dobór grzejników to nie tylko ich moc. Bardzo ważna jest także maksymalna temperatura wody, która zasila grzejniki i następnie z nich powraca. Im wyższą temperaturę wody w instalacji można uzyskać – tym mniejsze, a tym samym tańsze grzejniki można zastosować. Jednak niższa temperatura wody powoduje lepszy mikroklimat we wnętrzu, ponieważ wówczas powietrze nie jest bardzo suche i oddycha się nim przyjemnej. Maksymalna temperatura zależy od źródła zasilania instalacji. W instalacjach gazowych woda ma maksymalnie 60/80 stopni Celsjusza, zaś w nowoczesnych instalacjach zasilanych pompą ciepła lub energią słoneczną – 55/45 stopni lub 50/40 stopni. Aby dobrać odpowiednio grzejnik z producenckich katalogów – nie wystarczy wziąć ten, który wprost wskazuje tabela, ponieważ moc katalogowa ma przestarzałe parametry. W powyższym celu trzeba posłużyć się współczynnikiem korekcyjnym, przez który mnożąc moc katalogową – otrzymamy moc właściwą, tj. dostosowaną do parametrów pracy konkretnej instalacji. W sytuacji, kiedy wybralibyśmy grzejnik zbyt duży nie dzieje się nic złego, ponieważ temperaturę można wyregulować zaworem termostatycznym lub lepiej – skorygować obniżając temperaturę pracy kotła. Jeżeli jednak kupimy grzejnik zbyt mały – pomieszczenie w trakcie większych mrozów może nie zostać dostatecznie dogrzane.
Wymiary grzejnika
Wszystkie typy grzejników produkuje się w kilku wysokościach i kilkunastu długościach. W takich też rozmiarach występują grzejniki dostępne na rynku. Wielkość grzejnika warto dostosować do miejsca, w którym ma on być zamontowany. Najkorzystniejszym miejscem dla pracy grzejników jest miejsce pod parapetem okiennym i w tym miejscu pracują one najbardziej wydajnie. W sytuacjach, kiedy grzejnik trzeba powiesić na ścianie obok – dobrze jest pomyśleć o zwiększeniu jego mocy. Pod typowym oknem, gdzie parapet znajduje się na wysokości 80 – 85 cm od podłogi – najlepiej sprawdzi się grzejnik o wysokości 60 cm. Wówczas powstaną około 10 centymetrowe luki pomiędzy grzejnikiem, a parapetem oraz pomiędzy grzejnikiem, a podłogą, które spowodują dobrą cyrkulację powietrza i zoptymalizują pracę grzejnika. Długość grzejnika ma raczej znaczenie pod względem estetycznym. Jeśli grzejnik ma zostać umieszczony pod oknem – warto, aby był krótszy o 20 – 30 cm od wnęki okiennej lub parapetu.
Oznaczenia i dodatkowe akcesoria
Niektórzy klienci mogą poczuć się nieco zagubieni w oznaczeniach, jakie stosują producenci grzejników. Oznaczenia te mają za zadanie określić typ grzejnika płytowego oraz ilość płyt, z których jest on zbudowany i liczbę zastosowanych w nim ożebrowań. Jeśli chodzi o typ grzejników, to wyróżnia się :
- grzejniki typu C – grzejniki przystosowane do podłączenia wyłącznie z boku. Wśród nich funkcjonują dodatkowo grzejniki prawe i lewe.
- grzejniki typu V – grzejniki przystosowane do podłączeń dolnych, czyli takich, gdzie przewody instalacyjne znajdują się pod podłogą. Są top grzejniki z wbudowanym zaworem, ale ich cena jest wyższa, od ceny grzejników typu C. Dodatkowym atutem tych grzejników jest to, że w przeważającej części przypadków oprócz tego, że nadają się do podłączeń dolnych – można je także podłączyć z boku.
W oznakowaniach grzejników występują także dwucyfrowe liczby. Pierwsza z cyfr oznacza liczbę płyt, z których grzejnik jest zbudowany. Druga natomiast jest odpowiednikiem zastosowanej ilości ożebrowań. Odpowiednio, kiedy np. spotkamy oznaczenie V 33 – powinniśmy wiedzieć, że mamy do czynienia z grzejnikiem do podłączenia od dołu, trzypłytowym, w którym ożebrowano każdą z płyt.
Podczas wyboru grzejnika warto także zwrócić uwagę, jakie akcesoria dodatkowe proponuje producent w komplecie. W skład niektórych kompletów wchodzą zawiesia (kątowe lub szynowe), wkładki zaworowe, korki z odpowietrznikami, śruby, kołki rozporowe i inne przydatne podczas montażu akcesoria. Dobrze jest zwracać na nie uwagę, ponieważ dokupienie tych drobnostek może okazać się nie tylko kłopotliwe, ale też kosztowne.
bodziu
Pod łazienkę to tylko takie - http://e-inclusive.pl/product.php?id_product=4108 Żeberkowe, klasyczne grzejniki są fatalnym pomysłem, przynajmniej do tego pomieszczenia. Czy ktoś z was ma właśnie takie?
Marcin Korek
Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tych obliczeń, to polecam zajrzeć tutaj: http://elpe.pl/faq.html jest tam wszystko wyjaśnione, a jak komuś się nie uda, to najlepiej to nich zadzwonić i zapytać, to zrobią to za nas. Pozdrawiam.
Spednet
Całkiem ciekawe porady i uważam że warto z nich skorzystać podczas wyboru grzejnika i to nie tylko do łazienki ale i również całego domu. Tutaj poważnie zastanowiłbym się również nad ogrzewaniem podłogowym,akurat tym się zajmujemy i chętnie pomożemy,doradzimy.
WincentyBorowski
Hm, porady same w sobie okej Nad ogrzewaniem podłogowym to bym się zastanowił np. w łazience(nie lubię zimnych posadzek) w reszcie domu jakoś nie do końca do mnie przemawia. Bardziej postawiłbym na grzejniki panelowe z therm-x2, ale muszę jeszcze ugruntować swoją wiedzę o nich. Bo za mało widziałem opinii różnych póki co.
Tomko43
Przy ogrzewaniu warto sprawdzić jaka jest przenikliwość ciepła przez nasze pokrycie, bo mozna się bardzo przejechać. Słyszałem, że równiez bardzo dobra opcją są konwektory takie jakie posiada Kermi w swojej ofercie. Podbno świetnie oddają ciepło
Bolas
Jak każdy konwektor.