Instalacje solarne na monitorze komputera

Sterowanie pracą instalacji solarnej, kontrola jej poszczególnych parametrów możliwa jest za pomocą domowego komputera.

System solarny zintegrowany specjalnym sterownikiem z domowym komputerem umożliwia monitorowanie pracy instalacji solarnej.

Ustawianie, kontrola i zmiana parametrów instalacji solarnej odbywają się na monitorze komputera. Rozwiązanie to pozwala na wizualizację stanu pracy instalacji. Użycie dużych, czytelnych ikon, przycisków wraz z opisami oraz interaktywna pomoc pozwalają na zwiększenie wygody obsługi instalacji.

Sterowniki są uniwersalne – współpracują z instalacjami solarnymi różnych producentów. Nie ma też potrzeby zakupu dodatkowych wyświetlaczy/ekranów, a wystarczy domowy monitor komputera.
Standardowy sterownik układu solarnego znajduje się najczęściej w kotłowni – miejscu odizolowanym od części mieszkalnej, co sprawia, że stosunkowo rzadko sprawdzany jest stan pracy instalacji. Może się zdarzyć, że awaria systemu solarnego zostanie niezauważona, gdyż całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną zostaje pokryte przez kocioł grzewczy (gazowy, węglowy itp.). Zintegrowanie systemu sterowania z domowym komputerem pokazuje (w czasie rzeczywistym) poprzez czytelne i estetyczne schematy: temperaturę kolektora słonecznego, temperaturę wody w zasobniku, temperaturę c.w.u., ciśnienie czynnika w instalacji, uzysk cieplny ze słońca, stopień pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę, sprawność układu, a także ilość zaoszczędzonego gazu/prądu lub innego źródła energii, z którym współpracują kolektory słoneczne.

Instalacje solarne na monitorze komputera - zdjęcie 1 Instalacje solarne na monitorze komputera - zdjęcie 2 Instalacje solarne na monitorze komputera - zdjęcie 3

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Wajss

Zdjęcia: Suntime

Polecamy Ci również

Zobacz także