Instalacja wodna - bezprzewodowe systemy komunikacji

0
system CosiTherm

Instalacja wodna - bezprzewodowe systemy komunikacji - zdjęcie 1W obecnych czasach bezprzewodowa transmisja danych towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Wykorzystujemy ją włączając telewizor, otwierając bramę garażową czy rozmawiając przez telefon. *

Zmiana technologii, jaka dokonała się na przestrzeni kilku ostatnich lat, niesie ze sobą wygodę, jaką oferuje nam ta nowoczesna forma komunikacji pomiędzy urządzeniami. Ta forma transmisji wkracza także do urządzeń i systemów sterowania, które do tej pory kojarzyły się wyłącznie z połączeniem przewodowym.

Przewodowe układy regulacji instalacji ogrzewania podłogowego
system bezprzewodowej komunikacji w instalacji wodnej

Instalacje odpowiedzialne za komfort w pomieszczeniach i budynkach muszą być precyzyjne, niezawodne i bezpieczne. Jak na razie te wymagania spełniały wyłącznie systemy wykonane w oparciu o kable i przewody elektryczne, łączące centralę z regulatorami i urządzeniami wykonawczymi, a przygotowanie instalacji sterowania ogrzewaniem podłogowym wymagało zaprojektowania systemu regulacji już na etapie konstrukcji budynku. Konieczne było przygotowanie tras i poprowadzenie przewodów, jak również zaprojektowanie dostępu do zasilania elektrycznego 230 V AC dla każdego z termostatów. Analogowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymagało szczegółowej analizy projektu wykończenia pomieszczeń, dobrego zlokalizowania czujników temperatury, jeszcze w trakcie budowy, przed położeniem tynków wewnętrznych. Dla bardzo wielu inwestorów jest to zbyt wcześnie na takie decyzje. Utrudniało to również rozbudowanie systemu w przyszłości: konieczność położenia nowych przewodów praktycznie uniemożliwiała rozbudowę sterowania już po wykończeniu budynku. Termostaty elektryczne często wykorzystywane w instalacjach grzewczych charakteryzują się także tym, że wymagane są dość duże zmiany temperatury w pomieszczeniu, aby czujnik to wykrył i przekazał odpowiedni sygnał do centrali. Przewodowe systemy regulacji instalacji ogrzewania podłogowego są niezawodne, jednak o ich projekcie i wykonaniu trzeba zdecydować na wczesnym etapie budowy.

bezprzewodowy system komunikacji

termostaty używane w bezprzewodowych systemach komunikacji
Bezprzewodowe systemy sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym

Alternatywą dla systemów przewodowych są rozwiązania oparte na transmisji radiowej. Technologie bezprzewodowych połączeń bardzo mocno rozwinęły się w ostatnich latach i dziś są niezawodne, stabilne, a brak przewodów daje zupełnie nowe możliwości aranżacji wnętrz. System CosiTherm stworzony został z myślą o sterowaniu pracą płaszczyznowych systemów grzewczych i chłodzących. Wykorzystuje technologię radiową EnOcean, która zapewnia stabilne połączenie centralą, zamontowaną zwykle w pobliżu rozdzielacza, a czujnikiem pokojowym. Urządzenie nawiązuje połączenie okresowo w celu odczytu temperatury w pomieszczeniu i do porównania jej z ustawioną temperaturą komfortową. Ta forma komunikacji pozwala zasilać czujnik w pomieszczeniu niewielką ilością energii elektrycznej, która może być pozyskiwana jedynie z panelu solarnego, który jest integralną częścią czujnika. Z racji braku konieczności prowadzenia przewodów zapewnia także oszczędności i to już na etapie przygotowania systemu, a także pozwala na montaż czujników na ścianie dopiero po wykończeniu pomieszczeń. Ułatwia to ich aranżację, a jednocześnie pozwala uniknąć sytuacji, w której termostat zostałby podłączony do przewodu w pobliżu urządzeń mogących źle wpływać na precyzję pomiaru temperatury. Połączenia bezprzewodowe nie ustępują stabilnością połączenia i precyzją komunikacji systemom przewodowym, dając dodatkowo cały szereg korzyści, jak chociażby dokładność pomiaru temperatury przy użyciu czujników elektronicznych jest o wiele wyższa niż w przypadku czujników elektrycznych. Czujniki elektroniczne dodatkowo nie wymagają też kalibracji i przez bardzo długi czas działają z niezmienną precyzją. Taki czujnik temperatury to także bardzo dobra „platforma” do rozbudowy funkcjonalności ponad jedynie pomiar temperatury. Czujniki CosiTherm pracujące w połączeniu EnOcean mogą także mierzyć wilgotność powietrza, dzięki czemu stają się elementem nie tylko instalacji grzewczej, także można je wykorzystać przy instalacjach wentylacyjnych.

Bezpieczne bezprzewodowe detektory wycieku zbudowane w oparciu o technologię EnOcean

Dzięki swojej niezawodności i pewności połączenia technologia radiowa jest także stosowana w detektorach wycieku. Zadaniem takiego urządzenia jest szybkie wykrycie wycieku wody przez detekcję nawet niewielkiej jej ilości na podłodze. W takim wypadku system odcina przyłącze wodociągowe na wejściu do budynku. Z uwagi stabilność i brak zakłóceń w połączeniu detektora z sondami umieszczonymi w różnych miejscach w budynku korzystano jedynie z połączeń przewodowych, zazwyczaj z kablami ekranowanymi. Taka forma komunikacji, podobnie jak przy systemach ogrzewania, wymagała przygotowania całej instalacji elektrycznej już na etapie budowy, a późniejsze dołożenie systemu detekcji było bardzo kosztowne. Technologia radiowa EnOcean wykorzystana w detektorze wycieku AFRISO pozwala umieścić bezprzewodowe sondy w dowolnym miejscu. Co więcej - nie wymagają żadnego zasilania elektrycznego, bowiem wykrycie wody na powierzchni, na której leży sonda, wyzwala minimalną ilość energii, która jest wystarczająca do wysłania sygnału alarmowego do detektora. Sonda może być umieszczona w przestrzeni pod zabudowaną wanną, pod brodzikiem, w pobliżu pralki czy w ciemnej kotłowni. Brak przewodów i możliwość dodawania dodatkowych sond pozwala modyfikować w dowolny sposób system detekcji w trakcie użytkowania budynku. Warto dodać że elektryczny zawór odcinający można zamontować w miejscu zaworu ręcznego, który był na instalacji pierwotnie (zazwyczaj w pobliżu wodomierza). Technologia radiowa pozwala na umieszczenie detektora wraz z elementami wykonawczymi w pobliżu wejścia przyłącza wodociągowego do budynku i na dowolne rozmieszczenie nawet 20 sond w maksymalnej odległości 30 m od detektora.

elementy bezprzewodowej instalacji wodnej

Technologia EnOcean likwiduje bariery systemów zarządzania budynkiem

Dzięki rozwojowi technologii dziś połączenia z wykorzystaniem fal radiowych są stabilne, odporne na zakłócenia i działają prawidłowo na dłuższych odległościach, nawet gdy w środowisku pracy pojawiają się przeszkody. Nowoczesne technologie radiowe, takie jak EnOcean, wymagają do nawiązania połączenia i przesłania danych minimalnej ilości energii, a ta może być wyzwolona poprzez oświetlenie niewielkiego panelu solarnego, czy np. poprzez ruch mechaniczny części detektora. Same moduły radiowe są nieduże, dzięki czemu można je umieścić praktycznie w każdym urządzeniu elektrycznym. Te cechy czynią EnOcean technologią, która usunie bariery budowania bezprzewodowych systemów sterowania i nadzorowania instalacji przy zachowaniu stabilnego połączenia i precyzji pracy układu.

 

*Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Magdalena Kolwaga

Źródło: AFRISO

Polecamy Ci również

Zobacz także