Grzejniki w zgodzie z przepisami

Grzejniki płytowe, łazienkowe czy konwektorowe oferowane na polskim rynku, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać wymagania określonych norm oraz mieć odpowiednie atesty. Na co zwracać uwagę przy zakupie grzejników, aby wybrane przez nas urządzenie służyło bezawaryjnie przez długie lata?

Przy zakupie grzejnika płytowego, łazienkowego czy konwektorowego zwracamy uwagę na wygląd, kształt i wielkość, a także na markę i cenę urządzenia. Jednakże bardzo ważna, jeśli nie najistotniejsza przy wyborze grzejnika, jest jego jakość, gdyż przeważnie kupujemy grzejniki raz na wiele lat. Jak więc sprawdzić jakość produktu już w momencie zakupu?

Tajemnice oznaczeń
Kluczem są oznaczenia na opakowaniu grzejnika. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Na etykietach grzejników oprócz podstawowych informacji o rodzaju, wymiarach, przeznaczeniu urządzenia oraz warunkach montażu, muszą znaleźć się dane świadczące o spełnieniu przez produkt wymagań odpowiednich norm i przepisów.
Dla grzejników płytowych, jak i łazienkowych oraz konwektorowych obowiązują te same normy.

grzejnik - oznaczeniaNajważniejszym oznaczeniem jest znak świadczący
o dopuszczeniu danego produktu do obrotu i stosowania w budownictwie oraz o zgodności z europejską normą zharmonizowaną lub europejską aprobatą techniczną.
W krajach Unii Europejskiej jest to znak CE. Jeśli dla danego wyrobu budowlanego wydano zharmonizowane normy europejskie lub europejską aprobatę techniczną, producenci wystawiają deklarację zgodności, która potwierdza spełnienie wymagań systemu oceny zgodności. Wtedy mogą oznaczyć swój produkt (bezpośrednio na nim lub na jego etykiecie) znakiem CE. Na etykiecie grzejników powinna znaleźć się też informacja zawierająca numer i datę wystawienia deklaracji zgodności a także dokument,
na podstawie którego taką deklarację producent miał prawo wystawić.

Gwarancja
Oprócz znaków zgodności z polskimi i unijnymi normami przy wyborze grzejnika warto też zwrócić uwagę na to, czy producent potwierdza jakość swoich wyrobów poprzez wystawianie odpowiednich gwarancji. W wielu przypadkach kupując w Polsce wyroby budowlane klienci otrzymują gwarancję od sprzedawcy. Najlepiej jest jednak polegać na gwarancji wystawionej przez producenta.

Atesty higieniczne
Grzejniki płytowe powinny również posiadać atesty higieniczne związane z zastosowaniem
w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej (w tym obiektach oświatowo – wychowawczych oraz zakładach usługowych i produkcyjnych). Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o wysokich wymaganiach higienicznych.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także