Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

Grzejniki czy oggrzejnikrzewanie podłogowe – które rozwiązanie zastosować? To pytanie zadaje sobie większość osób budujących dom. Wybór jest trudny, bo każdy z systemów ma swoje zalety, jak i wady. A może połączyć te dwa systemy?

Zastosowanie jednocześnie dwóch źródeł ciepła w domu ma uzasadnienie w walorach użytkowych tego rozwiązania – zapewnia ono bowiem komfort cieplny, a przy tym sprzyja oszczędności energii. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, ułatwiając uzyskanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze rozprzestrzenia się na całej powierzchni pokoju i ochładza stopniowo w miarę unoszenia nad podłogą. W przypadku grzejników ciepłe powietrze koncentruje się wokół płyty grzejnika. Następnie przemieszcza się w górę, rozchodzi po pomieszczeniu i ochładzając się obniża w kierunku podłogi. Grzejniki umożliwiają szybkie podwyższenie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu w zależności od potrzeb.

Na parterze i na piętrze
Najczęściej spotykanym rodzajem instalacji mieszanej jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze domu, a grzejników na piętrach. „Rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w domach,
w których właściciele zaplanowali otwartą przestrzeń dzienną na parterze. A takich domów buduje się najwięcej” – mówi Danuta Szutkowska, ekspert  marki Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. – „W salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich, np. z antresolą tylko podłogówka ustrzeże nas przed „uciekaniem” ciepła do góry. Grzejniki oddają większość ciepła na drodze konwekcji, a ciepłe powietrze unosi się w stronę poddasza. W ten sposób na poziomie, na którym przebywają ludzie, może być zbyt chłodno. Ogrzewanie podłogowe rozwiązuje ten problem, przekazuje bowiem ciepło na drodze promieniowania”.

Wodne ogrzewanie podłogowe instaluje się w łazienkach, przedpokojach, kuchniach, jadalniach - zwykle pod płytkami ceramicznymi czy kamieniem. Świetnie sprawdzi się w przedpokoju. Dodatkowo sprawi, że przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach. Także mokra posadzka przy wejściu wyschnie szybciej. Podłogówka zwykle wystarcza do ogrzania całego parteru, jeśli dom jest dobrze ocieplony i zbudowany według standardów energooszczędności. Na piętrach z sypialniami można natomiast zamontować grzejniki płytowe.
W pomieszczeniach zamkniętych nie występuje bowiem problem uciekania ciepła do góry. Grzejniki mają też zaletę przydatną w pomieszczeniach nieużywanych przez cały dzogrzewanie podłogoweień, tak jak sypialnie. Dzięki niewielkiej bezwładności cieplnej (szybko się nagrzewają) pozwolą nam w krótkim czasie ogrzać pomieszczenie przez pójściem spać. Dodatkowo grzejniki lepiej niż podłogówka sprawdzają się przy podłogach pokrytych puszystymi, grubymi dywanami czy parkietem. Takie wykończenia hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia i ograniczają efektywność ogrzewania podłogowego.

Ciepłolubne wnętrza
Drugim sposobem na rozwiązanie instalacji mieszanej w domu jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach połączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikami. To przede wszystkim propozycja do domów o wyjątkowej architekturze – z dużymi oknami balkonowymi, przeszklonymi ścianami tarasowymi i innymi dużymi powierzchniami szklanymi, tak ostatnio modnymi. Duże straty ciepła powodowane przez szyby sprawiają, że ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające. Warto więc zamontować dodatkowe grzejniki, które dostarczą odpowiednią moc. Pamiętajmy, aby do nietypowo zaprojektowanych salonów dobrać grzejniki podkreślające ich styl.

Oba systemy jednocześnie są rozwiązaniem poprawiającym komfort użytkowania, zwłaszcza w sypialniach i łazienkach, usprawniającym regulację ogrzewania i zapewniającym rezerwę mocy.
W łazienkach  ogrzewanie podłogowe to niemal konieczność, jeśli cenimy sobie komfort. Uzyskujemy bowiem przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Przydaje się tu także grzejnik drabinkowy, który umożliwia suszenie wilgotnych po kąpieli ręczników. Konstrukcja grzejników łazienkowych pozwala na montaż grzałki elektrycznej, dzięki której urządzenie można wykorzystywać także poza sezonem grzewczym. 
Instalacja zakładająca montaż ogrzewania podłogowego wraz z grzejnikami w większości pomieszczeń wbrew pozorom jest oszczędna. Wiosną i jesienią można używać tylko grzejników,
a cały system uruchomić na zimę.

System dobrze wyregulowany
Instalacje mieszane wymagają odpowiedniej regulacji. „Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe tylko na parterze, a na piętrze zamierzamy zainstalować tradycyjne grzejniki, powinniśmy wyposażyć instalację w układ mieszający, który zapewni różne parametry dla tych dwóch systemów - wyższą temperaturę wody zasilającej grzejniki (maksymalnie 80°C) i niższą do zasilania podłogówki (maksymalnie 55°C). Zastosowanie podłogówki w całym domu również wymaga zastosowania układu mieszającego. Dla całego domu można zastosować jeden zawór montowany
w kotłowni współpracujący z automatyką pogodową. Jeżeli część budynku ma ogrzewanie grzejnikowe, układ mieszający można zamontować na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego” – radzi ekspert Purmo Danuta Szutkowska.

Regulacja temperatury wody może odbywać się automatycznie poprzez wybór odpowiedniej krzywej grzania w automatyce kotła, a także ręcznie. W obu przypadkach potrzebny jest zawór mieszający, który w przypadku regulacji automatycznej reaguje na wskazania czujnika temperatury zewnętrznej, ustawiając stopień zmieszania wody tak, by podczas dużych mrozów woda była cieplejsza, a gdy na dworze jest cieplej - chłodniejsza. Zarówno automatyczna, jak i ręczna regulacja temperatury wody, nie zapewnią właściwej regulacji temperatury powietrza niezależnie w każdym pomieszczeniu.
Do tego niezbędne są termostaty pokojowe. 

wodne ogrzewanie podłogoweJakość w cenie
Decydując się na instalację mieszaną, uważnie dobierajmy komponenty całego systemu: zarówno system podłogowy, jak i grzejniki. Solidni producenci są w stanie dostarczyć wszystkie potrzebne elementy instalacji. Pamiętajmy także, że wykonanie instalacji mieszanej warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Pytajmy o referencje w zakresie wykonania podobnych robót oraz gwarancję na wykonawstwo. Nie kierujmy się wyłącznie niską ceną robocizny – czasem warto wydać więcej w zamian za spokój przez kolejne lata.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także