Gdzie umieścić kocioł gazowy?

3
Gdzie umieścić kocioł gazowy?

Zanim kupimy kocioł powinniśmy zdecydować o miejscu, w którym ma być zamontowany. Od tego w dużej mierze zależy jaki kocioł idealnie spełni nasze oczekiwania.

Kotłownia
W pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie z myślą o wstawieniu do niego kotła grzewczego, możemy zazwyczaj umieścić urządzenie z dużym, ponad stulitrowym zasobnikiem. W przypadku kotła ogrzewającego także wodę użytkową wadą kotłowni może okazać się zbyt duża odległość od kuchni i łazienki. Efektem tego może być dłuższe oczekiwanie aż woda, która wychłodziła się w rurach, zostanie zastąpiona przez ciepłą z zasobnika. Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie instalacji o tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej.

Łazienka
Jeżeli kocioł grzewczy ma pracować na rzecz centralnego ogrzewania i ogrzewać wodę użytkową, jednym z dobrych miejsc na jego umieszczenie jest łazienka. Zaletą tego rozwiązania jest niewielka odległość kotła od punktów poboru wody. Oznacza to, że po odkręceniu kranu od razu popłynie z niego ciepła woda.

Instalowanie kotła grzewczego w łazience wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim urządzenie nie może zajmować dużo miejsca. Dlatego też w tym pomieszczeniu instaluje się zazwyczaj kotły wiszące ze zintegrowanym zasobnikiem lub kotły dwufunkcyjne, które nie magazynują ciepłej wody, ale podgrzewają ją na bieżąco, w momencie jej pobierania. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie kotła w łazience, pamiętajmy też, żeby kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania. Nie pobiera on powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to bardzo istotne, ponieważ w innym przypadku konieczne byłoby wykonanie bezpośredniego nawiewu powietrza z zewnątrz. Taki nawiew wiąże się z wychłodzeniem pomieszczenia, a trudno wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym chłód jest bardziej uciążliwy niż w łazience.

Kuchnia
W kuchni możemy już zazwyczaj zdecydować się na kocioł z dużym zasobnikiem (stojącym, wiszącym lub zintegrowanym z kotłem), który zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet przy większej liczbie domowników. Jeżeli nasza kuchnia nie jest jednak zbyt duża, najlepiej zakupić kocioł wiszący, o rozmiarach pozwalających na umieszczenie go w ciągu szafek kuchennych. Możemy go wtedy osłonić elementem nawiązującym do stylu kuchennych mebli, ale obecnie produkowane kotły są na tyle estetyczne, że dobrze wkomponowują się w większość wnętrz. Montując kocioł między kuchennymi szafkami pamiętajmy, że większość urządzeń wymaga pozostawienia wokół kotła tzw. przestrzeni serwisowej. O ile łatwo spełnić wymóg metrowej odległości frontu kotła od następnej przeszkody, o tyle konieczność pozostawienia przestrzeni po bokach urządzenia może już być uciążliwa. W związku z tym dostępne są na rynku rozwiązania, które pozwalają na pełny serwis z przodu urządzenia. Nie ma więc konieczności pozostawiania wolnej przestrzeni obok niego.

I inne...
Wymienione wcześniej miejsca to oczywiście nie wszystkie możliwości. Kotły grzewcze montuje się w wielu innych pomieszczeniach np. w przedpokoju, na poddaszu albo w piwnicy. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym pomieszczeniu można zamontować dowolny kocioł. Dlatego przed instalacją kotła warto poradzić się specjalisty.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także