Gaz na wakacje

Gaz na wakacje

butle gazoweNiektórzy z nas mają kontakt z butlami gazowymi tylko podczas wyjazdu na urlop.

Nie zwalnia nas to jednak od przestrzegania podstawowych zasad użytkowania, transportu
i przechowywania butli. Mimo że nasze wskazówki mogą wydawać się banalne, nie należy podchodzić do nich lekceważąco. Butle gazowe można wykorzystać podczas wakacji. To wielka wygoda, ale pamiętajmy o bezpieczeństwie...

Oto wybrane słowa-klucze, których właściwe zapamiętanie pozwoli spokojnie korzystać z zalet butli gazowych podczas urlopu... i nie tylko.

Napełnienie

Absolutnie nie należy tego robić samodzielnie! Powinno się wymieniać całe butle w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Ogień

Tylko kontrolowany (do zapalania palnika). Niedopuszczalne jest sprawdzanie szczelności
za pomocą zapalniczki czy wykonywanie jakichkolwiek prac przy butli (szczególnie jej montażu!) z zapalonym papierosem.

Plomba
bezpieczeństwa
Nowa i legalna butla wyposażona jest w takie zabezpieczenie. Gdy dana butla nie ma plomby, nie należy jej kupować.
Przechowywanie Tylko w pozycji pionowej! Nigdy dnem do góry! Koniecznie w pomieszczeniu wentylowanym!
Reduktor
ciśnienia
Trzeba zdjąć podczas transportu! Powinien być wymieniany co 5 lat.
Szczelność Sprawa kluczowa. Można ją sprawdzić samodzielnie, ale nie za pomocą otwartego ognia (zapalniczka). "Podejrzane" o nieszczelność miejsce należy oblać roztworem wody z mydłem - bąbelki oznaczają obecność gazu.
Temperatura W otoczeniu butli nie powinna przekraczać 35°C! Butla nie może być przegrzewana ani wystawiana bezpośrednio na działanie Słońca czy płomienia.
Węże Należy używać tylko takich przeznaczonych do gazu płynnego (o długości min. 1,5 m). Na obu końcach powinny one posiadać opaski zaciskowe. Powinny być wymieniane raz na cztery lata!
Zawór
bezpieczeństwa

Musi być zamknięty podczas transportu, a także kiedy butla nie jest używana. Podczas transportu z zaworu należy zdjąć reduktor ciśnienia.


kamperNa rynku dostępne są również butle gazowe idealnie nadające się do segmentu caravaningowego - coraz popularniejszej formy wypoczynku. Montuje się je w kamperach i przyczepach kempingowych. Butle te zasilają również tradycyjne kuchenki gazowe i grille.

Są wyjątkowo lekkie (w porównaniu z butlami stalowymi są o połowę lżejsze), wykonane z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknami szklanymi. Obudowa jest półprzezroczysta, co umożliwia łatwe sprawdzanie poziomu gazu. Tego typu butle napełnia się czystym propanem. Wyposażone są w wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie, a także w tzw. Kamperfit – szybkozłączkę, służącą do automatycznego podłączenia butli.
Kamperfit może być podłączony do urządzeń wyposażonych w standardowy króciec gwintowany w dwojaki sposób:

- bezpośrednio do reduktora z wężem niskociśnieniowym
- bezpośrednio do węża wysokociśnieniowego, który zakończony jest reduktorem.

lekka butla gazowaPrzed podłączeniem trzeba koniecznie upewnić się, czy gwint Kamerfita jest dokładnie taki sam jak węża czy reduktora. Jeżeli Kamperfit podłącza się bezpośrednio do węża, należy użyć przewodów dostosowanych do ciśnienia 20 bar.
Gwintowany króciec Kamperfita łączy się z reduktorem lub wężem przy użyciu klucza. Trzeba pamiętać, że czynności te wykonuje się przed zamontowaniem adaptora na zaworze butli.
Zanim zamontujemy Kamperfit na zaworze butli, upewnijmy się, że czarny kurek jest w pozycji poziomej, czyli dopływ gazu jest zamknięty. Urządzenie umieszcza się na zaworze butli i mocno dociska – słyszalne charakterystyczne kliknięcie potwierdza prawidłową instalację. Jeśli kurek nie chce się otworzyć, dźwignia nie działa, oznacza to, że montaż został źle wykonany i trzeba wykonać go raz jeszcze.

- Butla powinna być zawsze ustawiona w pozycji pionowej.
- W przypadku nieszczelności butli lub innych trudności, należy natychmiast zamknąć dopływ gazu i oraz odłączyć urządzenie.
- Nigdy nie należy sprawdzać szczelności instalacji gazowej przy użyciu ognia.  Przed podłączeniem kolejnej pełnej butli sprawdźmy, czy na zaworze znajduje się oryginalny hologram (BP Gas).

Podsumujmy najważniejsze, podstawowe zasady bezpieczeństwa:

NIE kupuj butli bez plomby bezpieczeństwa!
NIE używaj otwartego ognia w pobliżu butli!
NIE napełniaj zużytych butli samodzielnie ani na stacjach autogazu!

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: BP, Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także