Energia elektryczna - czy zmieniać dostawcę prądu?

Energia elektryczna - czy zmieniać dostawcę prądu?

Od lipca 2007 wszyscy użytkownicy prądu mają prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, co oznacza możliwość zmiany oferty cenowej oraz dostawcy.

słup energetycznyWielu klientów przy takiej zmianie obawia się masy zawiłości i procedur wynikających z wyboru nowego dostawcy. Nic mylnego…taka zmiana może przynieść realne oszczędności. Nie grożą nam też przerwy w dostawie prądu a cały proces jest prosty i bezpłatny.

„Podejmując decyzję o zmianie sprzedawcy warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także oferowane usługi dodatkowe. Profesjonalny doradca energetyczny powinien szczegółowo sprawdzić np. czy firma ma dobrze dopasowaną taryfę dystrybucyjną, na której odpowiednim doborze można wiele zyskać lub też czy firma nie ponosi opłat karnych dla dystrybutorów z tytułu przekroczenia mocy biernej. W przypadku dużych przedsiębiorstw warto rozważyć także audyt energetyczny, który pozwala na obniżenie zużycia energii elektrycznej i jeszcze większe oszczędności na rachunkach za energię.Warto pamiętać, że na wysokość rachunków za prąd składa się kilka elementów. m.in.: opłaty za energię czynną, opłaty za dystrybucję energii, opłat handlowe, itd. – dlatego najlepiej skorzystać z porady profesjonalnego doradcy energetycznego, który zaproponuje większe oszczędności, niż te wynikające z niższej ceny za kilowatogodzinę – tłumaczy Daniel Krawiec, ekspert z Energii Dla Firm, największego niezależnego sprzedawcy energii elektryczne do sektora biznesowego.

instalacja elektrycznaPrzejście do nowego sprzedawcy energii jest niezwykle proste. Są dwa sposoby na dokonanie takiej zmiany. Odbiorca może samodzielnie dokonać wszelkich formalności lub udzielić pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, który załatwi wszystko za niego. Aby nowy sprzedawca energii elektrycznej dokonał za nas zamiany to musimy go upoważnić do reprezentowania nas przed nowym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) oraz przed dotychczasowym sprzedawcą. I w taki sposób zostanie załatwione za nas wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej. Po załatwieniu wszystkich  formalności następuje  odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku liczników bez transmisji danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie powinien nastąpić później niż w ciągu 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu dostawcy i na tej podstawie dokonywane jest rozliczenie końcowe.

Mieszkańcy Europy Zachodniej znacznie częściej niż my decydują się na zmianę sprzedawcę energii korzystając  np.; z konkurencyjnych ofert i czasowych promocji. U nas świadomość, że możemy realnie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną wciąż nie jest wysoka, ale szczególnie przedsiębiorcy coraz częściej badają tę możliwość i w efekcie podpisują korzystniejsze umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Warto przyglądać się i analizować oferty tym bardziej że niektóre z nich gwarantują np.:  okresy w trakcie trwania umowy w których nie musimy płacić za prąd, gwarancję braku podwyżek czy wysokie rabaty na zakup energii elektrycznej.

 

*Informacja prasowa powstała przy współpracy z Media Forum

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Media Forum

Polecamy Ci również

Zobacz także