Ekologia w prowadzeniu domu. Jak żyć bardziej ekologicznie?

3
Ekologiczny styl życia
W XXI wieku temat ekologii i takiego życia, by nie szkodzić środowisku, a najlepiej mu pomagać, to jedno najczęściej poruszanych zagadnień.

Każdy może zrobić coś, by przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia gleby, powietrza i wód. Ekologiczny styl życia nie jest modą czy ekstrawagancją. Powinien być świadomym wyborem współczesnego człowieka. Radzimy, jak być eko. 

O ekologii powinniśmy myśleć globalnie, a działać na rzecz środowiska lokalnie. Najlepiej i najłatwiej jest zacząć od własnego gospodarstwa domowego. Radzimy, jak zmniejszyć zużycie wody i prądu oraz zadbać o segregację odpadów, wykorzystanie bardziej ekologicznych środków czyszczących a nawet optymalizację zakupów rzeczy codziennego użytku.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Zużycie wody zmniejszymy likwidując nieszczelności w instalacji (m.in. przeciekające spłuczki lub baterie, zawory wody w ogrodzie). Przez kapiący kran tygodniowo może “uciekać” ok. 200 litrów wody. Remontując dom lub kupując nową armaturę najlepiej inwestować w baterie z perlatorami (zwiększają objętość wody przez jej napowietrzenie i siłę spłukiwania strumienia) oraz baterie termostatyczne (umożliwiają ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody i utrzymują ją bez względu na wahania ciśnienia). Godne polecenia są również baterie bezdotykowe lub z przyciskiem „eko”. Mniejsze zużycie wody gwarantują również spłuczki z przyciskiem „stop” oraz zmywarki do naczyń.

Warto wiedziećCzego dotyczą uchwały antysmogowe w różnych województwach 

Jeśli chodzi o ekologiczne nawyki, to:

  • zakręcajmy wodę podczas mycia zębów,
  • skróćmy czas zażywania prysznica do 4–5 minut,
  • unikajmy wyrzucania i spłukiwania śmieci w toalecie,
  • nie zmywajmy naczyń pod bieżącą wodą.

Budując dom warto rozważyć inwestycję w instalację deszczową, a każdy bez wyjątku może zbierać deszczówkę do ustawionego w ogrodzie pojemnika. Wodę tą można wykorzystywać do celów gospodarczych (np. podlewania roślin). Jeśli natomiast zależy nam na szerszym jej wykorzystaniu, niezbędna będzie instalacja dualna. Dzięki niej możliwe jest zagospodarowanie uzdatnionej wody z brodzików, wanien i umywalek. To tzw. woda szara zdatna do spłukiwania toalet czy mycia samochodu.

Pamiętajmy, że zmniejszając zużycie wody nie tylko dbamy o środowisko, ale oszczędzamy również budżet domowy, ponieważ rachunek za wodę i ścieki będzie niższy.

Bądź eko – oszczędzaj energię elektryczną

Oszczędzanie energii elektrycznej zacznijmy od siebie, zmieniając nawyki. Wyłączajmy oświetlenie w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, nie zostawiajmy telewizora, laptopa itp. w trybie czuwania, a w pralce i zmywarce korzystajmy z programów oszczędnych.

Dodatkowo w całym domu wymieńmy źródła światła na energooszczędne. A kupując nowy sprzęt rtv i agd, wybierajmy urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej. Zapoznając się przy tym z treścią etykiety energetycznej urządzenia (od września 2015 r. są one obowiązkowe).

Postaw na odnawialne źródła energii

Ekologiczny tryb życia coraz częściej oznacza przejście na odnawialne źródła energii (OZE). Dzieje się tak m.in. dzięki zmianom w przepisach, które wypierają z rynku kotły na konwencjonalne paliwa (węgiel, olej, gaz). Inwestorzy, którym leży na sercu jakość wdychanego powietrza, stawiają właśnie na urządzenia wykorzystujące OZE, takie jak pompy ciepła (PC). Produkują one energię cieplną pochodzącą z powietrza, wody czy gruntu.

– Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii (takich jak powietrze, woda lub ciepło ziemi), nie emitując przy tym żadnych zanieczyszczeń powietrza. Warto zdawać sobie sprawę, że montaż takiego urządzenia jest opłacalny nie tylko ze względów ekologicznych, ale i ekonomicznych. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie i chłodzenie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także wydajną wentylację z odzyskiem ciepła (jeśli współpracuje z rekuperatorem lub modułem wentylacyjnym). W zestawieniu z instalacją fotowoltaiczną może działać niezależnie od innych źródeł zasilania – wyjaśnia Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager.

Ciepło z energii słonecznej można pozyskać również, decydując się na kolektory słoneczne. Instalacja solarna pozyskuje energię cieplną do ogrzania ciepłej wody użytkowej i/lub wsparcia systemu grzewczego domu.

Urządzeniami ekologicznymi są też kolektory fotowoltaiczne, które umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej ze słońca. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłoby bieżące wykorzystanie pozyskanej energii. Najczęściej jednak produkowana jest jej większa ilość. W takiej sytuacji nadwyżkę energii przekazać można operatorowi sieci dystrybucyjnej (tzw. system on-grid), by następnie znaczną jej część wykorzystać w ciągu roku od daty jej wprowadzenia do sieci.

Kolejnym ekologicznym sposobem produkcji energii elektrycznej (choć najrzadziej spotykanym w naszym raju), który można wykorzystać w domu, jest zastosowanie turbin wiatrowych wykorzystujących siłę wiatru.

Wyobraźmy sobie dom w pełni samowystarczalny, który jest przy tym ekologiczny. To możliwe, jeśli wyposażymy go w pompę ciepła, instalację solarną i panele fotowoltaiczne lub przydomową elektrownię wiatrową. Dużym plusem takiego budynku jest fakt, że praktycznie nie generuje on codziennych kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii.

Na budowę takiego domu zdecydowała się rodzina Kuberów w woj. podlaskim. Budynek o powierzchni 143 mkw. wyposażyła w pompę ciepła NIBE SPLIT współpracującą z wentylacją z odzyskiem ciepła oraz systemem fotowoltaicznym produkującym prąd (niemal w stu procentach pokrywającym zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, a nie tylko na potrzeby ogrzewania i wentylacji). Warto wspomnieć, że instalacja grzewcza w tym domu wykorzystywana jest latem również do chłodzenia pomieszczeń. Pompa ciepła wpuszcza bowiem chłód w podłogę lub w klimakonwektory, które zainstalowane są w sypialniach. Ta ekologiczna inwestycja to spory koszt początkowy, gdyż wszystko inwestor wycenił na ok. 70 tys. złotych (pompa ciepła – ok. 30 tys. zł, rekuperacja – 15 tys. zł i fotowoltaika – 25 tys. zł). Jednak inwestor przekonuje, że warto było, ponieważ obecne koszty eksploatacyjne ponoszone w domu są i tak o połowę mniejsze niż, te które rodzina pokrywała żyjąc wcześniej w 80-metrowym mieszkaniu.

Warto przeczytać również: Jak działa pompa ciepła z rekuperatorem i co dzięki temu zyskujemy?

Segregacja śmieci, ograniczenia środków chemicznych, świadome zakupy to też ekologia

Chcąc być ekologicznym, pamiętajmy o segregacji śmieci, która jest już narzucona przez przepisy. Przy czym świadomy człowiek nie powinien traktować jej jako przykrego obowiązku. Przecież dzięki segregacji i recyklingowi możemy przyczynić się do znacznego zmniejszenia skażenia środowiska (to m.in. mniej śmieci na wysypiskach) oraz ograniczenia zużycia energii wykorzystywanej do produkcji dóbr użytkowych (dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych). Ponadto nigdy nie wyrzucajmy zużytych baterii do kosza na zmieszane odpady komunalne czy do pojemnika z inną frakcją odpadów (np. na metale). Baterie muszą trafić do odpowiednich pojemników w miejscach odbioru, takich jak: punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, sklepy, szkoły czy urzędy.

O ekologii możemy myśleć również sprzątając nasz dom lub mieszkanie. Zamieńmy chemikalia (płyny do toalety, mleczka do czyszczenia itp.) wykorzystywane przy pracach porządkowych na naturalne produkty przyjazne środowisku. Warto sięgnąć po ocet, sodę oczyszczoną, sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy), sól kuchenną czy boraks. Te naturalne środki z powodzeniem pozwolą pozbyć się brudu i kamienia w kuchni i łazience. Wyczyszczą też przypalony piekarnik.

Nie zapominajmy, że środowisko cierpi również przez używane powszechnie w naszym kraju torebki foliowe i opakowania z tworzyw sztucznych. A przecież tak łatwo zastąpić je ekologicznymi torbami wielokrotnego użytku. Osoby prowadzące ekologiczny styl życia korzystają również choćby w czasie zakupów z własnych szklanych pojemników (coraz więcej sklepów umożliwia takie zakupy).

Polecamy poradnikJak ograniczyć objętość śmieci?

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: artykuł powstał we współpracy z NIBE

Polecamy Ci również

Zobacz także