Dopłata do kolektorów słonecznych

Dopłata do kolektorów słonecznych

Od momentu, podpisania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umów z poszczególnymi bankami, na udzielanie preferencyjnych kredytów na zakup kolektorów słonecznych –w placówkach tych na swoją kolej oczekują tłumy klientów.

kolektory słoneczne w nowym budownictwie (fot.Velux)

Niekiedy, bankowcy porównują nawet tę sytuację do czasów PRL-u, kiedy gigantyczne kolejki ustawiały się niemal przed każdym sklepem. Uspokajają jednak oczekujących, że środki przeznaczone na wspomniany powyżej cel – mogą zostać zwiększone, w miarę istniejących potrzeb. Zainteresowanie jest tak duże, ponieważ z 45 procentowym dofinansowaniem z udziałem państwowych środków, znacznie wzrasta opłacalność inwestycji.

kolektory słoneczne (fot. Fakro)Prestiżowe i proekologiczne działania państwa

Dopłata z NFOŚiGW do zakupu i montażu kolektorów słonecznych przez osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe, to cel szlachetny z punktu widzenia ekologii, ale
i jednocześnie podnoszący opłacalność inwestycji przysłowiowego Kowalskiego
w innowacyjne urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w jego gospodarstwie domowym.
W założeniu dopłaty mają przyczynić się do instalacji kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni około 25 boisk piłkarskich (250 tys. m²), co jest w stanie zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 36 tys. ton. Dla inwestora oznacza to nie tylko prestiż i ochronę środowiska, ale głównie skrócenie okresu zwrotu inwestycji
o prawie połowę.

Ile to kosztuje?

Koszty najprostszej instalacji solarnej zakładanej na potrzeby domu jednorodzinnego rozpoczynają się od około 10 tys. złotych, przy czym górnego limitu tych kosztów praktycznie nie ma. Jeżeli chcielibyśmy zintegrować instalację solarną z istniejącym systemem ogrzewania, podgrzewać za pomocą kolektorów domowy basen, zwiększyć powierzchnię baterii, itp. – z pewnością wydatek będzie o wiele wyższy od kwoty wymienionej powyżej.

zainstalowane kolektory słoneczne (fot. Fakro)Istota lokalizacji i warunków klimatycznych

Niebagatelne znaczenie dla opłacalności inwestycji w zakup i montaż kolektorów słonecznych mają lokalne warunki, specyfika samego budynku oraz intensywność i czas nasłonecznienia. Kosztorys opiera się bowiem na dostępnych mediach
i obowiązujących w danej okolicy cenach surowców energetycznych, tj. węgiel, drewno, olej opałowy. Ceny te wbrew pozorom nie są wcale jednolite w całej Polsce.
Ponadto inaczej rozpatruje się opłacalność montażu kolektorów słonecznych w domach nowo budowanych i inaczej w domach, które funkcjonują od lat. Znacznie bardziej opłacalny okazuje się przypadek pierwszy, ponieważ wówczas łatwiej jest dostosować system solarny do instalacji grzewczych, jak również istnieje większa swoboda doboru miejsca realizacji.
Na terenie naszego kraju nie ma co prawda aż tak bardzo znaczących różnic pomiędzy występowaniem w poszczególnych regionach dni słonecznych, ale można je jednak zauważyć. Największe jest w południowo-wschodniej części Polski, najsłabsze – w regionie północno-zachodnim. Opłacalność użytkowania kolektorów jest najwyższa wówczas, gdy instalacja jest wykonana w ten sposób, że maksymalnie eksponuje baterię na działanie słońca. Im zatem większa liczba dni słonecznych, tym opłacalność lepsza.

Montaż kolektorów a dotychczasowe źródło energii i liczba mieszkańców domu

Im źródło energii jest droższe, tym większa jest stopa zwrotu inwestycji i większe oraz bardziej zauważalne oszczędności z niej wynikające. Najbardziej opłacalny zatem okazuje się montaż kolektorów słonecznych, jeśli do tej pory ogrzewaliśmy wodę przy pomocy urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Obecnie jest to najdroższe źródło energii.
Wiadomo również, że inwestycja w instalację kolektorową zwraca się nieco szybciej, jeśli
z podgrzanej przez nią ciepłej wody korzysta większa liczba osób, np. wielopokoleniowa rodzina lub wspólnota mieszkaniowa. W przypadku rodziny liczącej 5 osób i ogrzewającej dotychczas wodę prądem elektrycznym - oszczędności mogą przekroczyć 1,5 tys. rocznie, a poniesione wydatki, przy uzyskanej dopłacie z NFOŚiGW zwrócą się po około pięciu i pół roku użytkowania kolektorów.

Analiza NFOŚiGW

Na rynku dostępnych jest wiele analiz opłacalności inwestycji w montaż kolektorów słonecznych. Przeważnie znacząco różnią się też od siebie - ich wyniki końcowe.

Tabela: Prognoza zwrotu nakładów wg. NFOŚIGW

dotychczasowy sposób ogrzewania wody czas zwrotu kosztów inwestycji czas zwrotu kosztów inwestycji z 45% dotacją
energia elektryczna 10 lat 6 lat
olej opałowy 18 lat 10 lat
gaz ziemny 26 lat 13 lat
węgiel 36 lat 20 lat

Biorąc odpowiednio pod uwagę rodzinę pięcioosobową inwestycja zwróci się :

  • W przypadku prądu po 9 latach i 4 miesiącach (5 latach i dwóch miesiącach z dotacją)
  • W przypadku oleju opałowego po 17 latach (10 latach z dotacją)
  • W przypadku gazu ziemnego po 22 latach (11 latach i 10 miesiącach z dotacją)
  • W przypadku węgla po 33 latach (19 latach z dotacją).

instalacja solarna (fot. Schüco)

Podsumowanie

Nasuwa się jednoznaczny wniosek wynikający z analizy, że decydujące znaczenie ma koszt źródła energii, jaki ponosiliśmy dotychczas za podgrzanie wody w domu. Łatwo również zaobserwować, że nakłady zwracają się w krótszym czasie, przy większej liczbie domowników użytkujących tę wodę. Szczegółowe analizy opłacalności montażu kolektorów słonecznych wymagają opracowania indywidualnego, przeprowadzonego w oparciu o konkretne gospodarstwo domowe.

 

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michał Bodzek

Polecamy Ci również

Zobacz także