Domowe systemy alarmowe – możliwe rozwiązania

System alarmowy w domu
Domowy system alarmowy to skuteczna ochrona przed włamaniem.

Czy warto w domu lub mieszkaniu instalować system alarmowy? I jaki system wybrać? Wyjaśniamy i podpowiadamy, jakie mamy możliwości wyboru.

Ponad 100 tysięcy włamań do domów i mieszkań rocznie zgłaszanych jest policji w naszym kraju. Liczby robią wrażenie, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się lepiej zabezpieczyć siebie i swój dobytek.
Najczęściej decydujemy się na rolety antywłamaniowe, zamki i wzmocnione drzwi. To dobre rozwiązania, mające jednak istotną wadę – choć chronią przed włamaniem, to nie mają walorów odstraszających. Tej wady nie posiadają alarmy, z których Polacy korzystają coraz chętniej – nie tylko do zabezpieczenia domów i działek rekreacyjnych znajdujących się z dala od sąsiadów, ale również do ochrony mieszkań w blokach czy garaży. Rynek jest na tyle rozwinięty, że każdy znajdzie ofertę dla siebie – od prostych rozwiązań z jedną, dwiema czujkami, po rozbudowany system ochrony potrafiący ochronić dom wraz z przylegającym terenem.

Czy wiesz: Jak zadbać o bezpieczeństwo domu, kiedy wyjeżdżamy na urlop

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

To dylemat, przed którym stanie osoba decydująca się na założenie systemu alarmowego. Alarmy przewodowe uznaje się za solidniejsze, bo trudniej zakłócić ich pracę. Tyle, że ich instalacja wymaga ingerencji w strukturę budynku, stąd lepiej zaplanować ją na etapie budowy domu czy mieszkania, ewentualnie wykonać ją przy okazji kapitalnego remontu. Alarmy bezprzewodowe nie wymagają prac budowlanych, ale dobrej jakości, zaawansowane rozwiązania tego rodzaju są droższe od wersji przewodowych.
- W takim systemie nie jest wymagane okablowanie. Montaż alarmu jest niezwykle prosty i szybki, co sprawia, że idealnie nadaje się do obiektów już wykończonych, a możliwość samodzielnego montażu dodatkowo obniża koszt takiego rozwiązania – uważa Piotr Palewicz, ekspert marki Yale. - Centrala urządzenia połączona jest z niewielkimi detektorami ruchu w pomieszczeniach oraz tzw. kontraktorami, znajdującymi się na drzwiach i oknach. Obsługa systemu jest równie prosta – do zdalnego sterowania służy klawiatura, za pomocą której można aktywować lub dezaktywować alarm przy użyciu indywidualnego kodu. Rozmieszczenie dodatkowych sterowników w różnych miejscach domu umożliwi łatwiejsze uaktywnienie alarmu w razie potrzeby.

Czujki – rodzaje, wady i zalety

W zależności od potrzeb i diagnozy ewentualnych zagrożeń można wzbogacać system alarmowy w rozmaite czujki, które będą odpowiedzialne za wszczęcie alarmu po rozpoznaniu określonego zjawiska.
Najczęściej stosuje się czujniki ruchu, wśród których dominują czujniki PIR (passive infrared detectors), pasywne czujniki podczerwieni. Czujki te reagują na zmianę wielkości promieniowania cieplnego w zakresie podczerwieni. Na rynku spotkać można również mikrofalowe czujniki ruchu MW. Czujniki PIR i MW mają określone wady, pierwsza z trudnością odczytuje ruchy równoległe do optyki, druga przeciwnie – to właśnie na nie reaguje najlepiej. Stąd spotkać można tzw. czujniki dualne, które są połączeniem obu rodzajów czujek. Nieco inaczej działają czujki oparte na ultradźwiękach, są jednak bardzo wrażliwe na ruch powietrza i na przykład w wypadku przeciągów potrafią wszczynać sporo fałszywych alarmów.

Alarm można również doposażyć w innego rodzaju czujniki, na przykład:

  • czujki magnetyczne – instaluje się w drzwiach i oknach – wszczynają alarm, gdy okno lub drzwi zostaną uchylone
  • czujki zbicia szkła – instaluje się je przy oknach, pomocne są w sytuacji brutalnego forsowania okien poprzez wybicie szyby
  • czujki gazu (mogą być instalowane wraz z czujnikami czadu i dymu, poprawiając bezpieczeństwo domowników) – jeśli złodziejom bardzo zależy na rabunku mogą uciec się do nieco bardziej wyrafinowanych metod – na przykład śpiących domowników potraktować gazem usypiającym, by w trakcie ich snu splądrować dom. Czujka tego typu nie pozwoli na rozpylenie gazu w sposób niezauważony.

Polecamy: Dom inteligentny a ochrona przed włamaniem

Sygnalizatory dobrze widoczne

Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Sygnalizują włamanie na dwa sposoby – akustycznie (z natężeniem dźwięku przynajmniej 110 dB)  lub akustycznie w połączeniu z sygnałami optycznymi, najczęściej koloru czerwonego. Dobrej klasy sygnalizatory umożliwiają wybór kilku trybów alarmowych, ale co ważniejsze – posiadają funkcje antysabotażowe. Podniosą alarm również wtedy, gdy zostaną oderwane od podłoża, złodziej spróbuje w nich manipulować czy zapiankować pianką PCV. Fachowcy zwracają uwagę, że system alarmowy nie musi nawet zadziałać, by odstraszyć intruzów. Dowiedziono bowiem, że sama obecność systemu alarmowego ma działanie odstraszające i wielu rabusiów zrezygnuje z włamania, nie chcąc narażać się na kontakt z alarmem.

Sterowanie domowym systemem alarmowym

Włączać i wyłączać alarm można na wiele sposobów. Może być to panel sterowania znajdujący się wewnątrz budynku, pilot, a także aplikacja na tablet czy smartfon. System alarmowy potrafi powiadomić właściciela komunikatem głosowym i SMS o próbie włamania, ale również o innych zdarzeniach w domu.

Systemy alarmowe dla każdego

Im zestaw SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu) bardziej rozbudowany (a więc reagujący na większą liczbę zagrożeń) tym lepiej, ale i drożej. Najprostsze zestawy alarmowe, do samodzielnej instalacji, składające się z modułu alarmowego z komunikatorem GSM/GPRS, pilota, czujki podczerwieni, sygnalizatora akustyczno-optycznego i akumulatora to wydatek ponad 1000 złotych. Taka suma wystarczy do zabezpieczenia mieszkania w bloku. Optymalne zestawy dla domu jednorodzinnego, wraz z montażem i konfiguracją oprogramowania to wydatek rzędu 5-7 tysięcy złotych. Za profesjonalną ochronę domu wraz z otaczającym terenem, która zabezpiecza domowników przed wieloma zagrożeniami (nie tylko włamaniem) trzeba zapłacić już około 18-20 tysięcy złotych.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także