Czy warto w domu lub mieszkaniu instalować system alarmowy? I jaki system wybrać? Wyjaśniamy i podpowiadamy, jakie mamy możliwości wyboru.
Ponad 100 tysięcy włamań do domów i mieszkań rocznie zgłaszanych jest policji w naszym kraju. Liczby robią wrażenie, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się lepiej zabezpieczyć siebie i swój dobytek.
Najczęściej decydujemy się na rolety antywłamaniowe, zamki i wzmocnione drzwi. To dobre rozwiązania, mające jednak istotną wadę – choć chronią przed włamaniem, to nie mają walorów odstraszających. Tej wady nie posiadają alarmy, z których Polacy korzystają coraz chętniej – nie tylko do zabezpieczenia domów i działek rekreacyjnych znajdujących się z dala od sąsiadów, ale również do ochrony mieszkań w blokach czy garaży. Rynek jest na tyle rozwinięty, że każdy znajdzie ofertę dla siebie – od prostych rozwiązań z jedną, dwiema czujkami, po rozbudowany system ochrony potrafiący ochronić dom wraz z przylegającym terenem.
Czy wiesz: Jak zadbać o bezpieczeństwo domu, kiedy wyjeżdżamy na urlop
Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?
To dylemat, przed którym stanie osoba decydująca się na założenie systemu alarmowego. Alarmy przewodowe uznaje się za solidniejsze, bo trudniej zakłócić ich pracę. Tyle, że ich instalacja wymaga ingerencji w strukturę budynku, stąd lepiej zaplanować ją na etapie budowy domu czy mieszkania, ewentualnie wykonać ją przy okazji kapitalnego remontu. Alarmy bezprzewodowe nie wymagają prac budowlanych, ale dobrej jakości, zaawansowane rozwiązania tego rodzaju są droższe od wersji przewodowych.
- W takim systemie nie jest wymagane okablowanie. Montaż alarmu jest niezwykle prosty i szybki, co sprawia, że idealnie nadaje się do obiektów już wykończonych, a możliwość samodzielnego montażu dodatkowo obniża koszt takiego rozwiązania – uważa Piotr Palewicz, ekspert marki Yale. - Centrala urządzenia połączona jest z niewielkimi detektorami ruchu w pomieszczeniach oraz tzw. kontraktorami, znajdującymi się na drzwiach i oknach. Obsługa systemu jest równie prosta – do zdalnego sterowania służy klawiatura, za pomocą której można aktywować lub dezaktywować alarm przy użyciu indywidualnego kodu. Rozmieszczenie dodatkowych sterowników w różnych miejscach domu umożliwi łatwiejsze uaktywnienie alarmu w razie potrzeby.
Czujki – rodzaje, wady i zalety
W zależności od potrzeb i diagnozy ewentualnych zagrożeń można wzbogacać system alarmowy w rozmaite czujki, które będą odpowiedzialne za wszczęcie alarmu po rozpoznaniu określonego zjawiska.
Najczęściej stosuje się czujniki ruchu, wśród których dominują czujniki PIR (passive infrared detectors), pasywne czujniki podczerwieni. Czujki te reagują na zmianę wielkości promieniowania cieplnego w zakresie podczerwieni. Na rynku spotkać można również mikrofalowe czujniki ruchu MW. Czujniki PIR i MW mają określone wady, pierwsza z trudnością odczytuje ruchy równoległe do optyki, druga przeciwnie – to właśnie na nie reaguje najlepiej. Stąd spotkać można tzw. czujniki dualne, które są połączeniem obu rodzajów czujek. Nieco inaczej działają czujki oparte na ultradźwiękach, są jednak bardzo wrażliwe na ruch powietrza i na przykład w wypadku przeciągów potrafią wszczynać sporo fałszywych alarmów.
Alarm można również doposażyć w innego rodzaju czujniki, na przykład:
- czujki magnetyczne – instaluje się w drzwiach i oknach – wszczynają alarm, gdy okno lub drzwi zostaną uchylone
- czujki zbicia szkła – instaluje się je przy oknach, pomocne są w sytuacji brutalnego forsowania okien poprzez wybicie szyby
- czujki gazu (mogą być instalowane wraz z czujnikami czadu i dymu, poprawiając bezpieczeństwo domowników) – jeśli złodziejom bardzo zależy na rabunku mogą uciec się do nieco bardziej wyrafinowanych metod – na przykład śpiących domowników potraktować gazem usypiającym, by w trakcie ich snu splądrować dom. Czujka tego typu nie pozwoli na rozpylenie gazu w sposób niezauważony.
Polecamy: Dom inteligentny a ochrona przed włamaniem
Sygnalizatory dobrze widoczne
Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Sygnalizują włamanie na dwa sposoby – akustycznie (z natężeniem dźwięku przynajmniej 110 dB) lub akustycznie w połączeniu z sygnałami optycznymi, najczęściej koloru czerwonego. Dobrej klasy sygnalizatory umożliwiają wybór kilku trybów alarmowych, ale co ważniejsze – posiadają funkcje antysabotażowe. Podniosą alarm również wtedy, gdy zostaną oderwane od podłoża, złodziej spróbuje w nich manipulować czy zapiankować pianką PCV. Fachowcy zwracają uwagę, że system alarmowy nie musi nawet zadziałać, by odstraszyć intruzów. Dowiedziono bowiem, że sama obecność systemu alarmowego ma działanie odstraszające i wielu rabusiów zrezygnuje z włamania, nie chcąc narażać się na kontakt z alarmem.
Sterowanie domowym systemem alarmowym
Włączać i wyłączać alarm można na wiele sposobów. Może być to panel sterowania znajdujący się wewnątrz budynku, pilot, a także aplikacja na tablet czy smartfon. System alarmowy potrafi powiadomić właściciela komunikatem głosowym i SMS o próbie włamania, ale również o innych zdarzeniach w domu.
Systemy alarmowe dla każdego
Im zestaw SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu) bardziej rozbudowany (a więc reagujący na większą liczbę zagrożeń) tym lepiej, ale i drożej. Najprostsze zestawy alarmowe, do samodzielnej instalacji, składające się z modułu alarmowego z komunikatorem GSM/GPRS, pilota, czujki podczerwieni, sygnalizatora akustyczno-optycznego i akumulatora to wydatek ponad 1000 złotych. Taka suma wystarczy do zabezpieczenia mieszkania w bloku. Optymalne zestawy dla domu jednorodzinnego, wraz z montażem i konfiguracją oprogramowania to wydatek rzędu 5-7 tysięcy złotych. Za profesjonalną ochronę domu wraz z otaczającym terenem, która zabezpiecza domowników przed wieloma zagrożeniami (nie tylko włamaniem) trzeba zapłacić już około 18-20 tysięcy złotych.
Raskolnikov
W sumie to już jakikolwiek system alarmowy może zapewnić całkiem skuteczną ochronę przed włamaniami itd., choć nie da się ukryć, że lepiej jest jednak postawić na wysoką jakość. Jakiś czas temu montowałem alarm we własnym domu (wiele części i urządzeń zamawiałem na elektrononline.pl ) i czuję się teraz dużo bezpieczniej. Alarm już raz pokazał na co go stać i uchronił mnie przed poważnym zagrożeniem.
MichalBudowniczy
Ja uważam że warto. System alarmowy to dosyć tani i pewny sposób na powstrzymanie włamywaczy. Ja posiadam system alarmowy firmy EBX i sprawdza się bardzo dobrze. Możesz też zastanowić się nad monitoringiem.
Zeldiax
Oczywiście, że warto mieć w firmie albo w domu zamontowany system alarmowy! Espol.pl ma w swojej ofercie systemy alarmowe, kontroli dostępu, monitoringu TVU, sygnalizacji pożaru, detekcji gazów itp. Polecam ich, jeśli jesteście z Warszawy lub okolicy.
Winghouce
Alarm-Net ma też dobrą ofertę instalacji systemów alarmowych. I co moim zdaniem bardzo istotne przy tych urządzeniach - serwis 24h.
PrzemekS
My korzystaliśmy z firmy MRIF z Pabianic i dobrze sie sprawdzili. Dostarczają systemy alarmowe, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru a nawet u nas zajęli się instalacją elektryczną. Solidni i terminowi.
Agat83
Jedyne, dobre systemy alarmowe widziałam u Atline. Niestety inne mnie zawiodły, więc jestem niezwykle im wierna. Warto zerknąć na stronę, tam macie wszystko ładnie opisane, oraz znajduje się kontakt do firmy. W razie czego, zawsze można do nich napisać i się dopytać o szczegóły oferty.
Grzesiek89
Również polecam atline.pl. Dzięki nim w końcu mamy sprawne i niezawodne systemy alarmowe. Systemy ochrony obwodowej i wewnętrznej są niezwykle istotne. Warto do nich zajrzeć, z cała pewnością doradzą coś dobrego.
marecky78
Ja również znam firmę ATLine i uważam, że jest to jedna z lepszych firm jeżeli chodzi o takie systemy alarmowe i zabezpieczeń. Firma z tego co wiem działa w łodzi o 20 lat wiec z tradycją a co za tym idzie na 100% znają się na rzeczy.
Ignas87
Znam doskonale tą firmę ATLine i również korzystaliśmy z ich usług jeżeli chodzi o systemy alarmowe przeznaczone do budynków. Teraz wiemy, że jesteśmy dobrze chronieni.
ArkadiuszKrol
Ja posiadam system alarmowy w domu oraz biurze od firmy IT Home. Niestety często zdarzały się włamania, dlatego zdecydowaliśmy się na radykalne działania. Jak dotąd jestem z niego zadowolony. Zastanawiam się także nad monitoringiem na terenie posesji.
uuwjad
Oczywiście że warto. Moim zdaniem na bezpieczeństwie naszych najbliższych nie ma co oszczędzać. Zwłaszcza, że wcale nie są to jakieś duże koszta. Chciałem mieć pewność, że taki alarm zostanie prawidłowo zamontowany i w razie czego - powiadomi odpowiednie służby. Jeżeli chodzi o sam montaż, to w tej kwestii udałem się do alarmykoszalin.pl i nie narzekam. Cenowo wyszło bardzo konkurencyjnie.
szymek33
Firmą godną polecenia, która zajmuje się instalowaniem systemów alarmowych, monitoringu, a także instalacjami z zakresu inteligentnych domów, jest firma MG System. Wykonują oni prace zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i w budynkach firmowych, magazynach, biurowcach itd. Działają na terenie woj. warmińsko-mazurskiego oraz północnej części Mazowsza. Mają dobrych pracowników, z dużą wiedza i doświadczeniem. Zlecenia wykonują sprawnie i w terminie.
cartwright.mariano
Szukam dobrych systemów alarmowych
Marek.Rozacki
Ja osobiście polecam skontaktować się z firmą SZB z Katowic, która oferuję szereg zintegrowanych systemów zabezpieczeń. Firma SZB oferuję system kontroli dostępu zbudowany w oparciu o szybkie procesory, elektroniczne urządzenia systemowe do zarządzania kluczami o nazwie EuroDepoKey-S, multisejfy, wpłatomaty, kasośluzy, systemy alarmowe oraz sejfy, kasetki, szafy na broń, kasy pancerne.
Derryll
Sądzę, że lepiej skonsultować się z kimś bardziej doświadczonym. Ja korzystałem z usług firmy ebx.pl. Zajmują się sprzedażą, projektowaniem oraz instalacją systemów alarmowych. Zdecydowałem się na nowoczesną centralę polskiej firmy Satel i jestem z niej bardzo zadowolony.
martan
Czy jest możliwe zamontowanie systemu alarmowego przy kotach? Mam koty i czy te koty nie będą przeszkadzały?
Nie planuję systemu inteligentnego domu. Automatyka będzie przy bramie garażowej i 2 bramach wjazdowych na posesję. Oprócz tego rozprowadziłem przewody pod monitoring więc też za jakiś czas założę.
Nie mam puszczonego przewodu pomiędzy miejscem gdzie będzie centralka alarmowa a miejscem gdzie będzie centralka alarmowa.
Co byście polecili?
Co powiecie o takich rozwiązaniach jak: https://www.asd.pl/systemy-alarmowe#path