Domowe oszczędzanie

Oszczędzanie energii warto zacząć od siebie. Zmniejszenie zużycia prądu w gospodarstwie domowym ma pozytywny wpływ na środowisko, jak również na zasobność portfela każdego z nas.

nowoczesna lodówkaKlasa energetyczna to skala określająca efektywność urządzenia. Zaczyna się ona od litery A (dla najbardziej oszczędnych) do G (dla najmniej oszczędnych). Wyznacza się ją poprzez porównanie rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii tego typu urządzeń. Czasami można spotkać także oznaczenie A+, a nawet A++  – oznaczają one jeszcze większą efektywność.
Zazwyczaj urządzenia o wyższej klasie energetycznej są nieco droższe. Ich zakup można jednak potraktować jak inwestycję – wyższa cena zakupu zwróci się dzięki niższym rachunkom za energię.

Lodówka
W warunkach domowych najwięcej prądu zużywa zwykle lodówka. Jest to bowiem urządzenie, którego się praktycznie nie odłącza od źródła energii. Kupując lodówkę, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Najmniej prądu zużywają urządzenia klasy A i A+.
Oszczędności wynikające z wykorzystania energooszczędnej lodówki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent (w porównaniu z urządzeniami o niższej klasie energetycznej). Pamiętaj także o częstym odmrażaniu chłodziarki oraz wymianie uszkodzonych uszczelek lub niedomykających się drzwi. Nie powinna ona również stać zbyt blisko źródeł ciepła lub w nasłonecznionym miejscu. Staraj się również nie otwierać zamrażarki zbyt często, a wkładane do niej produkty powinny być ochłodzone i znajdować się w szczelnych pojemnikach.

Kuchenka elektryczna
Sposobów na zmniejszenie poboru prądu przy korzystaniu z kuchenek elektrycznych jest kilka. Przede wszystkim należy gotować w małej ilości wody, w zamkniętych naczyniach. Wykorzystywane garnki i patelnie powinny mieć płaskie, czyste i dobrze przewodzące ciepło dno. Dodatkowo wielkość naczynia powinna być dostosowana do rozmiaru płyty grzejnej. Optymalnie garnek powinien mieć o 2 cm większą średnicę niż płyta grzejna. Można również wykorzystać dostarczoną już energię cieplną i wyłączać płytę grzejną na 10 min. przed końcem gotowania.

energooszczędna pralkaPralka
Wykorzystuj pranie wstępne tylko wtedy kiedy pranie jest naprawdę mocno zabrudzone. Staraj się wypełnić cały bęben pralki, gdyż przy mniejszej ilości prania pobierana jest taka sama ilość wody. Staraj się prać w niższych temperaturach, korzystając z odpowiednich detergentów. Nowoczesne proszki do prania nie wymagają prania w wysokich temperaturach. W trakcie prania większość (nawet 80%) energii elektrycznej zużywana jest do podgrzewania wody. Stąd obniżenie temperatury prania nawet tylko o jeden przedział (na przykład z 90 na 60 st. lub z 60 na 40 st. itp.) spowoduje znaczące oszczędności energii. Będzie to około 45 kW/h rocznie w przeciętnym gospodarstwie domowym. Wystarczy to do zasilenia energooszczędnej świetlówki 20 W przez 5 godzin dziennie przez cały rok!

Zmywarka
Standardowe wyposażenie współczesnej kuchni. Zużywa mniej wody niż w przypadku mycia w tradycyjny sposób, jednak jest zasilana energią elektryczną. Aby optymalnie korzystać ze zmywarki pamiętaj, aby przed włożeniem do niej naczyń usunąć resztki jedzenia. Uruchamiaj ją dopiero, gdy jest pełna, a naczynia ułóż zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli płuczesz naczynia przed włożeniem ich do zmywarki, wykorzystuj do tego zimną wodę.

energooszczędne oświetlenieOświetlenie
Obecnie w użyciu są dwa główne rodzaje żarówek: tradycyjne oraz energooszczędne świetlówki. Nie wszędzie jednak żarówki energooszczędne lepiej się sprawdzą. W miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin), należy stosować żarówki energooszczędne. Natomiast przy krótkim czasie świecenia należy stosować tradycyjne żarówki.

Nowoczesne świetlówki kompaktowe (fluorescencyjne) zużywają ok. 5 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki i są od nich trwalsze. W Australii do 2010 r. zwykłe żarówki mają być całkowicie wycofane ze sprzedaży. Jednak, o czym często zapominają ekolodzy, posiadają szereg poważnych wad – przede wszystkim zawierają rtęć – pierwiastek silnie toksyczny. Przy masowej produkcji nieunikniony jest więc problem utylizacji zużytych świetlówek.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także