Dlaczego wentylacja jest ważna?

0
Dlaczego wentylacja jest ważna?
Niesprawna wentylacja ma niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie mieszkańców jak i na sam budynek.

Każdy budynek powinien mieć zapewnioną właściwą wentylację, sprzyjającą dobremu samopoczuciu i zdrowiu mieszkańców. Efektywna wentylacja jest obecnie nawet jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy projektowaniu budynków. Jest kilka sposobów wentylowania pomieszczeń. Najskuteczniejszym z nich jest wentylacja mechaniczna.

Dopływ świeżego powietrza do budynku mieszkalnego czy użyteczności publicznej zapewnia użytkownikom odpowiedni, zdrowy mikroklimat, czyli właściwy skład powietrza, temperaturę i wilgotność. Ale nie tylko. Ma to również znaczenie w zachowaniu właściwego stanu technicznego budynku.

Przeczytaj też: Skuteczna wentylacja - grawitacyjna czy mechaniczna?

Niekorzystne dla zdrowia skutki nieodpowiedniej wentylacji

Człowiek potrzebuje do oddychania od 20 do 35 m świeżego powietrza na godzinę. Jeśli w pomieszczeniu używana jest kuchenka gazowa, należy dostarczać 70 m³ świeżego powietrza w ciągu każdej godziny gotowania – i to tylko do podtrzymania działania samej kuchenki. Jeśli nie są spełnione te warunki, użytkowanie pomieszczeń staje się niekorzystne dla zdrowia.
Chodzi nie tyle o wyczerpanie tlenu, ile o gromadzenie się dwutlenku węgla, który jest gazem trującym. W wydychanym powietrzu jego stężenie wynosi około 4%. Przebywając w pomieszczeniu zamkniętym wyczerpujemy tlen przez oddychanie, powodując jednocześnie wzrost poziomu dwutlenku węgla.W pomieszczeniu o kubaturze 20 m³, pozbawionym wentylacji, już po godzinie może występować niedotlenienie naszego organizmu, a po 4 godzinach pojawiają się objawy zmęczenia i bóle głowy. Natomiast po 8 godzinach stężenie dwutlenku węgla może przekroczyć już poziom 1%, co skutkuje zaburzeniami w myśleniu. Trudno więc dziwić się, że  np. śpiąc w niewielkim pomieszczeniu bez wentylacji, wstajemy nie tylko niewyspani, ale przede wszystkim zmęczeni.

Niedostateczna wentylacja i jej wpływ na budynek

Niedostateczne wentylowanie jest też bardzo niekorzystne dla samego budynku. Z powodu nadmiernego gromadzenia się wilgoci może dochodzić do powolnego niszczenia konstrukcji domu i jego wyposażenia. Jednym z objawów tego procesu jest czarny nalot na drewnianych oknach oraz powstawanie na ścianach pleśni. W domu pozbawionym możliwości wymiany powietrza czuje się stęchliznę i zaduch. Często uważa się, że w takiej sytuacji skuteczna będzie klimatyzacja. Ma ona jednak za zadanie utrzymanie odpowiednich parametrów fizycznych powietrza (w tym jego temperatury i wilgotności) i nie wpływa zazwyczaj na jego skład. Klimatyzacja ma przede wszystkim chłodzić latem. Zimą może natomiast również dogrzewać pomieszczenia. Systemy klimatyzacji nie dokonują jednak wymiany powietrza. Dlatego przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach najczęściej nie chroni przed zmęczeniem i sennością powodowanymi nadmierną ilością dwutlenku węgla.

Zobacz: Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - sposoby walki

Wentylacja pomieszczeń - wymagania

Oddychanie domu powinno spełniać dwa warunki:

  • przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia,
  • wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach - należy zapewnić 0,8-1 wymiany powietrza na godzinę, co oznacza, że w czasie jednej godziny w domu powinno zostać wymienione powietrze w ilości równej 0,8-1 kubaturze domu.

W pomieszczeniach domowych, w których nie przebywają ludzie i nie są zainstalowane urządzenia zużywające tlen (np. kocioł c.o., terma gazowa, kuchenka gazowa) wystarczające jest zapewnienie minimalnego przepływu powietrza w celu usunięcia nadmiaru wilgoci. Natomiast w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta oraz znajdują się wymienione urządzenia zużywające tlen, należy zapewnić wymianę powietrza. Jednocześnie trzeba dostarczyć odpowiednią ilość tlenu, niezbędną do spalania gazu – nośnika energii zasilającego urządzenia techniczne. Przy budowie domów – zarówno jedno, jak i wielorodzinnych – najczęściej popełnianym błędem w zakresie wentylacji jest wykonywanie jedynie kanałów wywiewnych, wyprowadzonych kominami na dach. Jeśli nie przewidziano systemu wprowadzenia powietrza do wnętrza, to jego braki uzupełnia jeden z kanałów przeznaczonych do wywiewu – najczęściej kanał w łazience. Powoduje to przede wszystkim skuteczne wychłodzenie łazienki oraz sąsiednich pomieszczeń. Jednak nie zapewnia to wentylacji pozostałych pomieszczeń domu.

Polecany artykuł: Syndrom chorego budynku

Mikrowentylacja i wentylacja grawitacyjna

Mikrowentylacja pomieszczeń odbywa się głównie przez okna. Producenci okien, kiedyś nadmiernie szczelnych,  opracowali rozwiązanie polegające na możliwości rozszczelniania okien, w celu zapewnienia dopływu do wnętrza świeżego powietrza. Rozwiązanie to często nie gwarantuje jednak dostatecznej ilości, ponieważ jego dostęp jest ograniczony. Z tego powodu jest to sposób mało skuteczny, bowiem zapotrzebowanie na świeże powietrze znacznie przekracza zdolności przepustowe mikrowentylacji – otwory wlotowe świeżego powietrza powinny być zatem dobierane stosownie do zapotrzebowania. Jednak w okresie zimowym, rozszczelnianie okien  może spowodowaćwentylacja mechanicznanapływ zbyt dużej ilości zimnego powietrza i spowodować nadmierne wychłodzenie pomieszczeń, a to spowoduje straty energii. Układ samoczynnego przepływu powietrza przez dom nazywa się wentylacją grawitacyjną. Zazwyczaj nie jest ona wystarczająco efektywna i rzadko pokrywa potrzeby budynku i jego mieszkańców. Jeśli natomiast układ wentylacji jest wykonany prawidłowo pod względem wydajności, powoduje to wzrost kosztów eksploatacji z uwagi na nadmierne zużycie energii do ogrzewania pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna

Dziś buduje się domy coraz bardziej szczelne pod względem termicznym. W takich domach najskuteczniejsza jest wentylacja mechaniczna z układem nawiewu i wywiewu powietrza. Jest ona realizowana przy użyciu dwóch wentylatorów –  usuwanie powietrza zużytego i rozprowadzenie świeżego do poszczególnych pomieszczeń odbywa się przy pomocy specjalnie wykonanej instalacji wentylacyjnej. Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala oczyścić powietrze wchodzące do domu z zanieczyszczeń mechanicznych i znacząco ograniczyć jego działanie alergiczne. Wentylacja tego typu ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Dzięki zastosowaniu urządzenia nazywanego wymiennikiem ciepła „powietrze – powietrze”, możliwe jest odzyskanie znacznych ilości ciepła ze zużytego powietrza, jak również skuteczne podgrzanie zimnego powietrza wprowadzanego do wnętrza budynku. Najnowsze rozwiązanie firmy BARTOSZ – wymiennik WS przeciwprądowy, o konstrukcji spiralnej – pozwala odzyskać minimum 85% energii cieplnej z powietrza wychodzącego, nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -30°C.

To może Cię zainteresować: Jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym?


Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: BARTOSZ

Polecamy Ci również

Zobacz także