Co to jest rekuperacja?

0
Co to jest rekuperacja?
Rekuperator nie tylko ogrzewa powietrze nawiewane do domu, ale także oczyszcza je z zanieczyszczeń i alergenów.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej pozwala na zachowanie kontroli nad wymianą powietrza. Daje również możliwość odzyskania znacznej ilości ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Głównym elementem systemu wentylacyjnego oprócz wentylatora jest rekuperator, który odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza.

Uciekającego ciepła nic nie jest w stanie zatrzymać. Wentylacja nawiewno-wywiewna pozwala kontrolować wymianę powietrza. Przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczonego, dostarczane jest świeże powietrze z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie rekuperatora, dzięki któremu nawiewane powietrze z zewnątrz jest podgrzane przez powietrze usuwane. Rekuperatory skonstruowane zostały tak, by zużyte powietrze nie mieszało się ze świeżym.

Budowa i zasada działania rekuperatora

Sercem systemu odzyskiwania ciepła - rekuperatora - jest wymiennik. Przepływ powietrza przez wymiennik, wymuszony jest mechanicznie przez wentylator. Pierwszym sposobem przekazywania ciepła jest przepuszczanie na zmianę powietrza usuwanego, z powietrzem napływającym do mieszkania. Przepływające ciepłe powietrze, nagrzewa rozmieszczone współosiowo kanały, które następnie przekazują ciepło powietrzu wpływającemu do pomieszczenia. Kanały, podczas obrotu stają się na przemian elementem odprowadzającym i doprowadzającym powietrze. Tak działające urządzenie to rekuperator obrotowy. Nie znajduje on zastosowania  w budownictwie mieszkaniowym, a zwłaszcza w jednorodzinnym. Za pomocą systemów kanałów wentylacyjnych dostarczane jest świeże i usuwane zużyte powietrze. Przewody wentylacyjne wykonane są zazwyczaj z giętkich, cienkościennych rur metalowych lub z elastycznego tworzywa sztucznego. Muszą być izolowane. Służy to zarówno tłumieniu hałasów jak i zapobiega wyziębianiu powietrza. Najczęściej stosuje się kanały okrągłe, ale gdy jest mało miejsca można wykorzystać przekrój prostokątny. Kanały płaskie powodują większe opory przepływu powietrza niż okrągłe. Należy to uwzględnić przy doborze centrali. Na zakończeniach kanałów montowane są kratki lub anemostaty. Przewody najlepiej jest montować jeszcze na etapie budowy, ale można je również umieścić nad sufitem podwieszanym. Kanały nie mogą mieć dużo załamań, gdyż powodują one opory przepływu powietrza.

Polecany artykuł: Wybieramy klimatyzator do domu. Co się sprawdzi i ile to kosztuje

Pozostałe elementy instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

Na instalację wentylacyjną z rekuperatorem składają się następujące elementy:

 • Czerpnia - służy do zasysania świeżego powietrza, składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej i kołnierza do podłączenia kanału; czerpnię montuje się na zewnętrznych ścianach budynku z dala od okien.
 • Wyrzutnia - służy do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz; wyrzutnię montuje się na zewnętrznej ścianie budynku, pod warunkiem że przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 metrów, lub bez okien co najmniej 8 metrów; okna znajdujące się na ścianie na której zamontowano wyrzutnię muszą być umieszczone w odległości 3 metrów, a powyżej lub poniżej jej, minimum 2 metry. Czerpnia powietrza, usytuowana na tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej wyrzutni lub na tym samym poziomie, w odległości co najmniej 1,5 m.
 • Centrala wentylacyjna - to serce instalacji, dostarcza świeże powietrze, usuwa stare, w niej następuje odzysk ciepła.

Centrala wentylacyjna powinna mieć jak najwyższe parametry przy najprostszej konstrukcji i może być umiejscowiona w dowolnym miejscu. Nadaje się do tego celu zarówno poddasze, piwnica jak i pomieszczenie gospodarcze. Jednak wybierając miejsce montażu należy pamiętać, by urządzenie było łatwo dostępne w przypadku kontroli lub czyszczenia. Ponieważ wentylatory podczas pracy hałasują, powinny być umieszczone z dala od takich miejsc jak sypialnia. Centrala wentylacyjna podłączona jest do zasilania 230V przez gniazdo jednofazowe z uziemieniem i pracuje w sposób ciągły. Ma kilka prędkości obrotowych, którymi można regulować w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze. Elektroniczne programatory pozwalają na ustawienie cykli prac centrali, w zależności od pory dnia. Centrala może współpracować z czujnikami badającymi parametry powietrza, detektorami reagującymi na poziom zanieczyszczenia, poziom wilgotności itp.

Przeczytaj: Skuteczna wentylacja - grawitacyjna czy mechaniczna?

W domach jednorodzinnych stosuje się rekuperatory krzyżowe

W rekuperatorze krzyżowym wymiennik ciepła zbudowany jest z kilku równolegle ułożonych płyt, między którymi przepływają strumienie ciepłego i zimnego powietrza. Płyty są najczęściej wykonane z blachy aluminiowej. Wąskie ścianki dzielą przestrzeń na małe kanaliki, a powietrze w nich przepływa co drugi kanał. Kierunki przepływu powietrza mogą być różne: zgodne, krzyżujące się i przeciwne. Rekuperacja jest skuteczna, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -10°C. Przy niższej temperaturze, nawiewanie powietrza bez dodatkowego podgrzania, mogłoby nadmiernie wychłodzić temperaturę wewnątrz pomieszczeń. W tym celu stosuje się dodatkowo elektryczne grzałki. Ich działanie powoduje skraplanie się pary wodnej, dlatego należy używać specjalnego pojemnika do skroplin, lub podłączyć rekuperator do systemu kanalizacji w budynku. Skraplająca się woda może zamarzać, dlatego urządzenia te zaopatrzone są w system rozmrażający. Przy działającej wentylacji nawiewno-wywiewnej nie powinny być czynne żadne inne kanały wentylacji grawitacyjnej.

Dobierając urządzenie spośród wielu dostępnych na rynku, pod uwagę należy wziąć:

 • ciężar,
 • wytwarzany hałas,
 • poziom odzysku ciepła,
 • zużycie prądu,
 • koszt i dostępność do filtrów powietrza,
 • jakość wentylatorów.

Anemostaty służą do sterowania ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza

Montuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebny jest napływ świeżego powietrza. Miejsce powinno być jednak tak dobrane, by zapewnić jak najlepszą wymianę powietrza. Nie powinno się ono znajdować bezpośrednio nad miejscem przebywania ludzi. Idealną lokalizacją są okolice okien. W łazience, toalecie, garderobie, pomieszczeniach gospodarczych, montuje się po jednym nawiewniku. W kuchni zaleca się wykonanie dwóch punktów - jeden zakończony anemostatem wywiewnym, drugi podłączony do okapu kuchennego.

Sprawdź: Sposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu

Parametry doboru rekuperatora, o czym warto pamiętać przy zakupie

Kupując rekuperator warto wziąć pod uwagę:

 • Spręż - to siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. Jeżeli jest zbyt mała, nawiew i wywiew funkcjonują prawidłowo jedynie przy otworach wentylacyjnych najbliższych centrali. Większość dostępnych na rynku central ma spręż wynoszący ok. 100 Pa. W praktyce oznacza to, że opór powietrza przepływającego w przewodach spowoduje, że po ok. 20 m przewodu nie będzie już żadnego ruchu powietrza. Potrzebom praktycznie każdego domu sprosta rekuperator o sprężu 300 Pa.
 • Głośność pracy - zależy od rodzaju wentylatora zastosowanego w środku i typu obudowy (metalowa obudowa ma tendencję wpadania w rezonans), ważna jest również dobra izolacja akustyczna centrali.
 • Koszt eksploatacji - decydując się na zakup rekuperatora, warto zastanowić się nad kosztem eksploatacji. Często okazuje się, że rekuperatory o wysokim współczynniki odzysku ciepła, zużywają więcej prądu lub koszt wymiany filtrów jest wysoki. W trakcie użytkowania często okazuje się, że centrala o doskonałych parametrach jest mniej oszczędna ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne. Warto więc poddać analizie koszty.

Inne zastosowanie rekuperatora

Latem, gdy temperatura powietrza w domu jest niższa niż na zewnątrz, rekuperator może schładzać powietrze doprowadzane do budynku. W przypadku, kiedy nie chcemy, aby ciepłe powietrze wewnętrzne nie podgrzewało powietrza dostającego się do wnętrza, można zamontować kanał omijający wymiennik.

Dowiedz się: Jak działa i ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aneta Demianowicz

Zdjęcia: Ekoklimax - Projekt

Polecamy Ci również

Zobacz także