Ciepło prosto z otoczenia

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze - urządzenia, które pobierają ciepło z otoczenia: ziemi, wody lub powietrza. Następnie takie naturalne ciepło przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła zapewniają wysoki komfort użytkowania przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Posiadają stabilny współczynnik sprawności przez cały okres działania, co wyróżnia je na tle pozostałych urządzeń grzewczych, takich jak kotły gazowe czy olejowe.

Pompa ciepła jest bez wątpienia najbardziej uzasadnioną ekonomicznie instalacją grzewczą w przypadku, kiedy nie ma dostępu do przyłącza gazu ziemnego.

W Polsce zainteresowanie pompami ciepła rośnie z roku na rok, pomimo stosunkowo wysokiego kosztu inwestycyjnego. Jest to jednak koszt, który przy prawidłowym działaniu pompy zwróci się w ciągu kilku lat.

Zalety
Dzięki zastosowaniu pompy ciepła stajemy się niezależni od paliw kopalnych, których cena w ostatnim czasie rośnie w zatrważającym tempie. W związku z tym, taki system ogrzewania jest najbardziej oszczędny ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Z drugiej strony pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, nie tylko ze względu na czerpanie ciepła bezpośrednio z otoczenia, ale także dlatego, że są to urządzenia przyjazne użytkownikowi – bardzo ciche i bardzo łatwe w obsłudze.

Instalacja
działanie pompy ciepłaInstalacja systemu nie jest skomplikowana. Składa się on z trzech zasadniczych części:

  • dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszym klimacie ciepło pobierane  jest zazwyczaj z gruntu;
  • górnego źródła - układ oddający ciepło. Przeważnie jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła może zasilać zarówno c.o, jak i instalację podgrzewającą c.w.u.;
  • pompy ciepła – jest to urządzenie, które znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem, stanowi serce instalacji.

Junkers – ciepło, które polubisz
Junkers proponuje najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie ogrzewania przy użyciu pomp ciepła. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz niezawodnej szwedzkiej technologii jest zawsze krok przed konkurencją, proponując klientom najnowocześniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne systemy ogrzewania.  Pompy ciepła marki Junkers dostosowane są do dowolnych warunków zamieszkania oraz indywidualnych potrzeb klientów. W związku z tym przystosowane są do czerpania ciepła z gruntu, wody oraz z powietrza.

pompa ciepłaRozwiązania gruntowe
Junkers posiada szeroką ofertę  pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym. Przy wyborze pompy, istotną sprawą jest  zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepłą wodę użytkową. W zależności jak duże jest to zapotrzebowanie, stosuje się różne rozwiązania.
Jednym z rozwiązań są gruntowe pompy ciepła typu TM o maksymalnej mocy grzewczej od 6 do 11 kW. Są one najlepszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Wartość współczynnika COP wynosi 5 punktów. Są to pompy dwufunkcyjne, ponieważ zawierają wbudowany zasobnik c.w.u.  Dzięki budowie modułowej pompa zajmuje mało miejsca, ponieważ wszystkie elementy są zintegrowane w jednym urządzeniu. Zastosowanie nowej technologii sprężarek czyni z pomp typu TM urządzenia niezwykle energooszczędne przy jednoczesnym generowaniu dużej mocy.
Jedynym ograniczeniem tej pompy jest pojemność zasobnika. Dlatego bardzo ważne jest dobrze określone zapotrzebowanie na c.w.u. i dobór pompy z odpowiednim zasobnikiem.
Innym rozwiązaniem proponowanym przez firmę Junkers są gruntowe pompy ciepła typu TE, których maksymalna moc grzewcza wynosi od 6 do 17 kW, a maksymalna wartość COP wynosi 5 punktów. Jest to urządzenie bardzo elastyczne, ponieważ można do niego podłączyć zasobnik c.w.u. o dowolnej objętości. Największe zastosowanie znajduje w domach jedno- i dwurodzinnych, ponieważ Junkers przewiduje podłączenie wysokiej klasy zasobników o pojemności nawet 450 litrów. Zapewnia to wysoki komfort dostawy ciepłej wody i szeroki zakres zastosowań. Kompaktowe pompy ciepła typu TE podobnie jak ich zintegrowane siostry typu TM są niezwykle wydajne (COP maks. = 5), energooszczędne oraz ciche.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także