Blendery - jaki wybrać?

Blendery - jaki wybrać?

Wśród wielu nowoczesnych sprzętów, jakimi chętnie wyposażamy nasze kuchnie, szczególną i niesłabnącą popularnością cieszą się blendery. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

blenderWydaje się, że moda na blendery rozpowszechniła się w ostatnim czasie wraz z modą na gotowanie i zdrowy styl życia. Urządzenie to bowiem stanowi nieocenioną pomoc w szybkim przygotowaniu zup-kremów, sosów, koktajli owocowych, puree warzywnych, lodów, sorbetów i wielu innych potraw, które tym lepiej smakują, im gładszą mają konsystencję. Wartość blendera wyjątkowo doceniają też rodzice małych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze stałymi pokarmami.

Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje blenderów: ręczny i kielichowy. Niezależnie jednak od typu, podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić przy wyborze urządzenia, jest jego moc. Im wyższa, tym lepiej. Nowoczesne blendery mają moc silnika na poziomie 600-700 watów i warto inwestować właśnie w takie sprzęty, ponieważ są bardziej uniwersalne i zwkle solidniej wykonane.

Kolejna sprawa to zdecydowanie, czy wolimy blender ze stopą metalową, czy plastikową. Wykonane z tworzywa sztucznego są wprawdzie tańsze, ale te z metalu są solidniejsze, bo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia (np. upadek z wysokości) i trwałe zabrudzenia (nie odbarwiają się od potraw). Samo ostrze blendera powinno być wykonane ze stali nierdzewnej. Dobrze też, by było wykończone ząbkami, ponieważ dzięki temu wolniej się zużywa. Trzeba pamiętać, że stępione ostrza blenderów nie podlegają gwarancji.

małe agd

Jeśli chodzi o blendery kielichowe, mamy do wyboru szklane i plastikowe. Profesjonaliści polecają te pierwsze, bo zwykle są cięższe, bardziej stabilne i solidniej wykonane. Łatwiej też utrzymać je w czystości.

Z uwagi na fakt, że po każdym użyciu trzeba czyścić urządzenie, warto wybrać taki blender, który łatwo rozmontować, i którego elementy można myć w zmywarkach. Trzeba przy tym pamiętać, że niektórych części pod żadnym pozorem nie wolno moczyć w całości.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną sprawą, są oferowane przez producenta dodatkowe gadżety. Jeśli sięgasz po urządzenie z wyższej półki, możesz spodziewać się, że w opakowaniu znajdziesz nie tylko pojemnik do miksowania, ale też na przykład końcówkę ubijającą, końcówkę do spieniania mleka, rozdrabniacz (np. do lodu), czy miskę robota kuchennego. Wszystko to sprawia, że nowoczesny blender niewiele ustępuje wielofunkcyjnym robotom kuchennym z prawdziwego zdarzenia.

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Electrolux

Polecamy Ci również

Zobacz także