Bezpieczna automatyka do bram

0
Napęd do bramy wjazdowej

Sama otwiera, zamyka, chroni człowieka przed zimnem i opadami. Pozwala komfortowo żyć a na dodatek sprawia, że ogrodzenie wygląda elegancko i schludnie. Coraz bardziej powszechna automatyzacja bram cieszy się wielkim powodzeniem wśród właścicieli domów, ale także wśród złodziei.

brama wjazdowa otwierana automatycznieKoszt automatów do bram waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy do jakiej bramy chcemy przeznaczyć automat, czy ma on być naziemny czy podziemny, hydrauliczny czy elektromechaniczny. Wszystko ma znaczenie, bo odpowiednio dobrany automat to wielka wygoda i bezpieczeństwo dla jego użytkownika. Nic więc dziwnego, że automaty stają się coraz ciekawszym kąskiem dla osób nie parających się pracą legalną.

Złodziej zawsze znajdzie sposób…
Automaty wyrywne są z bram razem z kablami, giną razem z fotokomórkami, lampami bezpieczeństwa i innymi akcesoriami do automatycznej pracy bramy. Możemy jednak przeciwdziałać temu zjawisku. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej proponują swoim klientom ubezpieczenia od kradzieży sprzętu do automatycznej pracy bramy, a producenci automatów produkują odpowiednie zabezpieczenia.

automat do bramy w bezpiecznej obudowieZabezpieczenia i ubezpieczenia
Obecnie na rynku występują zabezpieczające obudowy na automat – są to zwykle metalowe schludne skrzyneczki zamykane od góry na kłódkę, do której klucz ma tylko właściciel. W razie konieczności serwisowania automatu, skrzynkę w prosty sposób można otworzyć i udostępnić automat do przeglądu. Producenci automatyki do bram oferują zabezpieczające obudowy do napędów do bram przesuwnych. Jeśli chodzi o zabezpieczenia siłowników do bram skrzydłowych, również istnieją metody, które są łatwe do wykonania i nie szpecą wyglądu bramy. Wystarczy, aby do tulejek przeznaczonych do mocowania siłownika przyspawać podkładki, zamiast pierścionków zegara. Nie pozwalają one zdemontować napędu osobie niepowołanej.

Do tej pory automatykę można było ubezpieczyć od zniszczeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi, czyli od: uderzenia pioruna, powodzi, ognia, śniegu, gradu, huraganu, eksplozji, uderzenia pojazdu, przepięcia, obsunięcia ziemi, lawiny, a nawet upadku pojazdu powietrznego i akcji ratowniczej. Ogólne warunki ubezpieczenia nie przewidywały jednak ubezpieczenia automatyki bramy od kradzieży. Jednak ze zwiększającym się zapotrzebowaniem niektóre firmy ubezpieczeniowe wyszły na przeciw klientom i umożliwiły ubezpieczenie automatyki. Producenci prześcigają się w pomysłach: od kagańców na lampy bezpieczeństwa po smycze na fotokomórki. Wszystko po to by klient spał spokojnie a automatyka zabezpieczała dom i sprawiała, żebyśmy czuli się w nim komfortowo.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Faac

Polecamy Ci również

Zobacz także