Badania termograficzne

W budownictwie  mieszkaniowym badaniom termograficznym podlegają wszystkie elementy ścian osłonowych budynku - od pasów przyziemnych piwnic aż do dachów.

W załączonych termogramach  przedstawiono niektóre z wad  budowlanych, natomiast niżej omówiono elementy składowe budynków, przy badaniu których wykonawca badań powinien zwrócić szczególną  uwagę na zastosowaną metodę badań, warunki środowiskowe w czasie badań oraz opracowywania i interpretacji. Nie zawsze bowiem wyniki badań można zinterpretować stosując schemat myślowy: "zimna ściana = dobra izolacyjność cieplna", "ciepła plama (fragment ściany)
= zła izolacja".

Ściany osłonowe typu tradycyjnego (pełna cegła, pełny mur) charakteryzują się dużą pojemnością cieplną (bezwładnością) i nie są podatne na zmiany temperatury otaczającego je powietrza. Przy badaniach nocnych (np. 5 godz. po zachodzie słońca) elementy powierzchni o mniejszej bezwładności cieplnej (np. nadproża osłonięte supremą czy styropianem) nadążając za temperaturą powietrza mogą mieć temperaturę bliską temperaturze otoczenia (niską), natomiast mur posiada w tym czasie temperaturę około średniej dobowej - jest cieplejszy. W interpretacji trzeba uwzględnić więc dobowe wahania temperatury, porę badania, konstrukcję nadproży itp. Myślenie schematyczne może np. doprowadzić do wniosku: "Współczynnik U dla nadproży jest  lepszy niż dla muru". Co nie musi i zwykle nie jest prawdą.

Rozkład temperatury w ścianie warstwowej

rozkład temperatury w ścianie warstwowej
α- współczynnik przejmowania ciepła                                                     
λ - współczynnik przewodnictwa cieplnego

Ściany warstwowe (mała bezwładność cieplna warstwy elewacyjnej - np. wielka płyta) charakteryzują się nadążaniem zmian temperatury powierzchni za otoczeniem (z 1-2 godzinnym opóźnieniem).  Na ich tle przy badaniach nocnych źle wypadają filarki międzyokienne (gdy są murowane), płyty balkonowe, ściany przyziemi i inne elementy o dużej bezwładności, dla których proces akumulacji i oddawania ciepła trwa dłużej. Wieczorem, nawet kilka godzin po zachodzie słońca są ciągle cieplejsze, a w godzinach rannych, gdy temperatura po rannym minimum rośnie różnice zacierają się, a nawet zmieniają znak.

kotwy w wielkiej płyciewielka płyta - badanie termowizyjne

Balkony
Na ogół są mostkami cieplnymi, gdyż zakotwiczone są w murach  osłonowych, związane z płytami stropowymi itp. Płyta balkonowa ma pewną grubość i związaną z tym bezwładność cieplną. Jednocześnie ze względu na swoje położenie wystawiona jest na silniejsze działanie konwekcji
i wiatru niż ściana, co powoduje szybsze odprowadzanie ciepła do otoczenia.

Wszystkie te elementy powodują, że diagnoza termograficzna musi opierać się o:
- znajomość konstrukcji,                                       
- porównanie z innymi balkonami na tej samej ścianie.
Stosowane obecnie okładanie płyt balkonowych styropianem z góry i z dołu oraz na czole płyty jest na ogół wystarczającym sposobem na uniknięcie problemów związanych z mostkami termicznymi tworzonymi przez płyty balkonowe.

wychłodzona płyta balkonu przy spadku temperatury - dom nieocieplonyosłony loggi jako wskaźnik aktualnej temperatury powietrza - dom ocieplony

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także