ukryj

Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie częste podwyżki cen prądu, czy może energia ucieka nam przez palce?

Diody LED. (fot. SKOFF)

Zmień zwyczaje

W naszych domach często przez cały dzień bez powodu bywają włączone telewizory i komputery, choć w rzeczywistości korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W łazience na darmo pali się światło, a sprzęt hi-fi pracuje w trybie czuwania.
Innym istotnym problemem jest pora jadania posiłków. Jeśli obiad gotowany jest wcześniej, a jakiś czas potem odgrzewany przez każdego z osobna w mikrofalówce - znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z porą robienia porządków. W wielu domach, pralka bywa włączana co wieczór, choć dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest robienie większego prania raz w tygodniu, na przykład w weekend.
Te prądożercze zwyczaje sprawiają, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy słono zapłacić. Aby ustrzec się przed tym marnotrawstwem, ustalmy wśród domowników jasne reguły postępowania.
Nasza rada: Nieużywany sprzęt odcinajmy od źródła prądu - wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer niech będą włączone tylko wtedy, gdy są używane.
Zwróćmy też uwagę na porę spożywania posiłków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ciągłemu odgrzewaniu jedzenia.
Planując pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudną bieliznę z całego tygodnia i starajmy się maksymalnie załadować bęben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwykłego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy

Przemebluj mieszkanie

Chcąc zminimalizować rachunki za energię elektryczną, przyjrzyjmy się… ustawieniu naszych sprzętów w domu. Często zbyt ciasne kuchnie sprawiają, że obok siebie stawia się lodówkę i kuchenkę. Tymczasem takie sąsiedztwo nie jest optymalnym rozwiązaniem pod względem zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzęty AGD, które w czasie pracy emitują dużo ciepła, mogą powodować zaciąganie przez chłodziarko-zamrażarkę gorącego powietrza i tym samym wyższy pobór mocy.
Innym problemem małych mieszkań są zagracone pokoje i zbyt ciemne ściany. To wszystko sprawia, że zamiast naturalnym światłem, musimy zadowolić się na co dzień sztucznym oświetleniem. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zamiast energooszczędnych żarówek, wciąż korzystamy z nieekonomicznych żarówek lub świetlówek starszego typu. Tymczasem dużo wydajniejsze pod względem żywotności i ekonomiczniejsze pod kątem zużycia energii są lampy LED.
Nasza rada: Planując rozkład urządzeń w kuchni, ustawmy chłodziarko-zamrażarkę z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkę od piekarnika można rozdzielić na przykład jedną szafką. Aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła, zdejmijmy z parapetu okna duże kwiaty, a gęste i ciężkie zasłony zastąpmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.
Osobom, które chcą ograniczyć koszty oświetlenia w domu, zalecam wymianę tradycyjnych żarówek i świetlówek na energooszczędne diody elektroluminescencyjne. Oprawy LED to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych opraw halogenowych. Pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczności ingerencji w instalację elektryczną. Wspomniane oprawy LED można łatwo zamontować w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED są nie tylko oszczędne w użytkowaniu, ale charakteryzują się również długą żywotnością. Potrafią świecić jednostajnie nawet przez 50 tysięcy godzin, a po tym czasie nie przepalają się, ale zmieniają natężenie światła.

Wymieniaj i serwisuj sprzęt

Zapełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, podobnie jak czajnik elektryczny z osadami z kamienia czy mocno oszroniona lodówka - mogą zużywać nawet 10% więcej prądu.
Czasem jednak wyższe zużycie energii wynika nie tyle z błędnej eksploatacji sprzętu codziennego użytku, ile z kiepskiej jakości urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD, w odróżnieniu od urządzeń starego typu, jest w stanie zaoszczędzić prąd nawet o 19%.
Nasza rada: Przed każdym odkurzaniem, sprawdźmy, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopuścić do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt dużej ilości wody. Nieco mniej poręczny, ale dużo bardziej oszczędny, jest tradycyjny czajnik na gaz.
Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za prąd jest wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Możliwości wyboru są ogromne. Bardzo popularne stało się porządkowanie sprzętu AGD według klas zużycia prądu: A, A+ i A++. Wiele pralek klasy A zużywa nawet 19 procent mniej energii niż te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu są często droższe od pozostałych, jednak inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech latach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu AGD
1. Telewizor
Pobór energii zależy od technologii na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.
2. Oświetlenie
Najbardziej ekonomiczne są oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED. Oprawy diodowe pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy godzin.
3. Kuchenka i piekarnik
Najbardziej wydajne są indukcyjne płyty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne są pola Hi-Light i żeliwne. Płyta indukcyjna może być wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub określony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik ma kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymują temperaturę.
4. Pralka
Wybór powinien dotyczyć jedynie sprzętu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zużywa bowiem nawet 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadają dodatkowe ułatwienia: pranie połowy wsadu - urządzenie pobiera mniej wody i energii, ważenie ubrań - automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilości proszku do prania, pranie parowe - oszczędność wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.
5. Chłodziarko-zamrażarka
Dwie funkcje w jednym urządzeniu wymagają mniej energii. Funkcja „no frost” samodzielnie usuwa szron i wilgotność, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę chłodzenia przy mniejszym zużyciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izolują wnętrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy są zbyt długo otwarte.
6. Zmywarka
W trakcie pracy potrafi zużyć tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zużywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb połowy wsadu - mniejsze zużycie wody i energii, odzyskiwanie ciepła z wykorzystanej wody do podgrzania świeżej. Zmywarki nazywane Eko można nastawić na krótszy czas suszenia - do 40% mniejszy pobór energii.

Podczas planowania domowego budżetu oszczędności należy szukać na każdym kroku. Oszczędzanie polega w dużej mierze właśnie na eliminowaniu drobnych, ale zupełnie niepotrzebnych wydatków. Konsekwencja w działaniu pozwala uzbierać w ten sposób już kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku może to być nawet kilkaset złotych. Niemożliwe?
Czas to sprawdzić.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,00 / 14 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Elektrownia wiatrowa - cz. II

Elektrownia wiatrowa - cz. II

W dobie oszczędności energii coraz większa grupa inwestorów prywatnych skłania się ku wykorzystaniu energii... Przeczytaj cały artykuł

Inteligentny dom

Inteligentny dom

Budynek, który myśli za swoich mieszkańców? Obniży temperaturę w pokojach, wyłączy sprzęt elektroniczny, zasunie... Przeczytaj cały artykuł

Oświetlenie LED - elastyczne taśmy

Oświetlenie LED - elastyczne taśmy

Oświetlenie LED w postaci taśm elastycznych daje nieograniczone możliwości dekoracji wnętrza po zmroku. Przeczytaj cały artykuł

Oświetlenie LED w domu

Oświetlenie LED w domu

Oświetlenia LED w domu ma wiele możliwości zastosowania. Wbudowując diody LED... Przeczytaj cały artykuł

Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd - warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu AGD oraz jego właściwego użytkowania. Przeczytaj cały artykuł

Gmina przyszłości 2011 - konkurs

Gmina przyszłości 2011 - konkurs

Rozpoczęła się druga edycja konkursu na „Gminę przyszłości”. Innowacyjność i efektywność energetyczna to główne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (22)

 1. Agregaty-Serwis.PL

  Tego typu artykuły zawsze i niezmiennie wywołują u mnie uśmiech. Szczególnie to kilkadziesiąt zł miesięcznie. Autorzy tego artykułu pewnie sądzą że większość polskich gospodarstw domowych do dziś używa pralek Frania, lodówek i pralek z ZSRR. Cały czas twierdzę że różnic między czymś co jest A a AAAA++++ nie ma żadnej, a już różnica ceny między A a AA++ nie uzasadni sensowności zakupu. Zanim zwróci wam się różnica w cenie - urządzenie będziecie musieli zezłomować ;))))

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Tym bardziej że wg najnowszych europejskich badań większość sprzętów AGD określanych mianem A+ nie spełnia nawet normy A.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Ekoo

  A jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku? http://kotlykondensacyjne.com.pl/koszty-ogrzewania-budynku-2/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. IdomQ.pl

  @ Agregaty-Serwis.PL Kolego zgodzę się z tym co piszesz w 100%. Przekonałem się o tym na własnej skórze :) Nawiązując do akapitu "Zmień zwyczaje": Chyba w tym przypadku oszczędności będą największe. Dotyczy to i ogrzewania i energii elektrycznej. Jeśli jednak ktoś chce ułatwić sobie życie powinien zastanowić się nad automatyką w obiekcie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. No cóż,tutaj może być kilka pomysłów na to aby zmniejszyć rachunki za prąd. Można zrobić to mi kosztem ogrzewania,ale nie jest to łatwa sprawa. Poza tym zwracajmy zawsze uwagę an zapalone i zgaszone światło w domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. mam wrażenie, że ten artykuł powinien znaleźć się w innym dziale, ale jeśli już o ogrzewaniu mowa to koszty nalepiej zracjonalizować poprawiając wentylację pomieszczeń (nie powinna być ani żadna ani zbyt intensywna); prawidłowa wentylacja to zmniejszenie zawilgocenia czyli mniejsze straty na odparowanie wilgoci z powierzchni; a jeżeli jest taka mozliwość to zainwestować w termomodernizację - wymianę okien, drzwi, dodatkową izolacją ścian; truizmy, wiem ale dotyczą każdego typu ogrzewania, nie tylko elektrycznego

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. mambina

  Trzeba niestety dążyć do tego aby skończył się monopol na dostawę prądu. Już teraz w większości miast można dokonać wyboru z pośród 2 dostawców prądu. Warto się nad tym zastanowić, który dostawca może zaproponować najlepszą cenę za dostawę prądu. Ja się dowiedziałem o tym przeglądając porównywarkę usług.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. A jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku? Dobrze go ocieplić i dobrać odpowiedni system ogrzewania. Nie po to izolujemy, by robić centralne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. grunt to dobra izolacja i szczelne okna. Oprócz tego warto pomyśleć nad zmianą taryfy za prąd :) ja odkąd zaczęłam się rozliczać na podstawie faktycznego stanu licznika i korzystam z 2 taryf (normalnej i tańszej), to moje koszty za prąd może nie drastycznie, ale spadły. Ustawiłam sobie na czasowych włącznikach, żeby urządzenia typu pralka, zmywarka, bojler elektryczny i ogrzewanie włączały się dopiero gdy jest tańsza taryfa, tzn. między 13-15 albo 22-06 rano żarówki energooszczędne to dla mnie bajka - one potrzebują więcej energii na rozruch niż normalne i wyłącznie gdy są włączane na długi czas to dają pewną oszczędność - przy takim pstrykaniu wyłącznikami to gra nie warta świeczki...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Przyzna jednak Pani, że nie każdemu pasuje korzystanie z różnych urządzeń w tych godzinach. Różnie pracujemy, a w nocy większość musi odpoczywać Nie po to izolujemy, by robić centralne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. W dobie LED żarówki a raczej świetlówki są już przeżytkiem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Jeszcze w kwestii ogrzewania domu: dobra izolacja to podstawa,oczywiście zgadzam się z tym,jednak szczelność okien może znaleźć swoje odbicie w wilgoci w pokojach. Musimy zadbać o odpowiednia cyrkulację powietrza i zamontować chociażby nawiewniki okienne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Jeszcze w kwestii ogrzewania domu: dobra izolacja to podstawa,oczywiście zgadzam się z tym,jednak szczelność okien może znaleźć swoje odbicie w wilgoci w pokojach. Musimy zadbać o odpowiednia cyrkulację powietrza i zamontować chociażby nawiewniki okienne. Polska norma podaje 50m3/h na łazienkę i 30m3/h na kuchnię - więc koło 100m3/h - ogrzanie takiej ilości powietrza tylko 20 st. C to 20kWh dziennie. Nie ma wiec sensu w dzisiejszych czasach wentylacja bez odzysku ciepła przy "własnym" ogrzewaniu. Wentylacja konwekcyjna ma sens wyłącznie przy ogrzewaniu zryczałtowanym !!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Anonymous

  Rachunki za prąd można także zmniejszyć inwestując w oświetlenie LED. Oszczędność energii to do 80-90% (gwarancja szybkiego zwrotu inwestycji, ponieważ zużywane są znikome ilości energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Do tego błyskawicznie się rozpalają (szybkie włączanie i wyłączanie pełną jasność osiągają w ciągu mikrosekund, co tradycyjnej żarówce czy halogenom zajmuje nawet kilka sekund. Zdecydowanie polecam ta technologię, ja już wymieniłam całe oświetlenie w domu na oświetlenie LED i rzeczywiście moje rachunki się zmniejszyły! Zaopatrywałam się w sklepie internetowym Sellneo , ich produkty są naprawdę świetnej jakości.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. magiczna

  ja postanowiłam zmienić dostawcę energii elektrycznej, który oferuje mi dużó bardziej korzystne warunki. Mam miesięczny abonament który jest rozliczany po półrocznym zużyciu. Firma z którą podpisałam umowę to Novum, z kolei oni pośredniczą w sprzedaży energii elektrycznej z Tauronem. Dzięki takiemu rozwiązaniu moje rachunki znacznie się obniżyły.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Proszę podać wcześniejszą taryfę, od jakiego dostawcy, miesięczne zużycie oraz nową taryfę. Takie pisanie, że coś tam zmieniłam i teraz jest mi tepiej z tym nowym, to jest spamerski bełkot!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. A na rozrywkę to tylko do Cocomo najlepiej zadba o twoje rachunki :) http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,15807573,Milion_w_klubie_Cocomo__zarzut_oszustwa_dla_menedzerki.html O emeryturę też zadbaliście? https://www.youtube.com/watch?v=l23NFKijmFU#t=526

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Zapalić świeczkę po zmierzchu, zająca na mróz za okno wystawić, kocyk na gruby sweterek zarzucić , TV na książkę zamienić, pranko skarpetek na tarce uskutecznić, herbatkę na zapiecku zaparzyć a wpisy na forum sobie odpuścić, bo tu i tak same nieuki, matoły i lobbiści. Pomimo radosnego powrotu do natury czy jak kto woli zacofania, dalej twierdzę, że nie po to izolujemy, by robić centralne. :D

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. Grażka26

  zgadzam się, klasy sprzętów to nie wszytko bowiem są nadawane nie tylko ze względu na energooszczędność ale także, pod uwagę brane są technologie jakie producenci tam wsadzili a te nie zawsze są nam potrzebne, co do żarówek to po co mam wymieniać te, które ogółem w roku może 2 godzin nie wyświecą a są drogie, kiedy taka żarówka mi się zwróci, jak by ktoś chciał jeszcze poczytać o energii i oszczędzaniu to http://www.energiadirect.pl, tam też mają porady i artykuły.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. No dobrze, a jesli wynajmuję mieszkanie, to jak mam oszczędzić? I tak cały dzień mnie nie ma, pranie robię wieczorami bo w ciągu dnia nie mam czasu. Gotować gotuję, ale po południami i na 2 dni od razu. Mieszkanie jest w nowym budownictwie więc mniemam, że dobrze izolowany budynek. Do tego okna nowe plastiki. Żarówki mało w sumie się świecą, a jeśli już to na przykład w kuchni, albo w pokoju. TV sporadycznie w weekendy. I na czym tu jeszcze oszczędzić? Nie bardzo chyba jest jednak na czym. No chyba, że znajdę tańsze mieszkanie to wtedy będę oszczędzała. Zresztą i tak wyjeżdżam do Wrocławia za pracą i będę musiała znaleźć tam nowe mieszkanie. Pewnie i tak znowu wynajem, chociaż mam sprawdzony serwis w którym szukam http://www.ihouse.pl/wroclaw/wynajem/mieszkanie . Może tam nie będę miała takich problemów, albo zaczną się po prostu nowe:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. A to bardzo ciekawe co piszesz... Dopiero co wynajęłaś mieszkanie w Poznaniu i szukasz specjalisty od szaf z Warszawy, a 2 dni później musisz się wyprowadzać do Wrocławia za pracą! Daj sobie na luz z tym spanowaniem. Uważasz nas za głupków? :evil:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

E-łazienki

E-mieszkanie

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

x