ukryj

Koszty ogrzewania domu lub mieszkania uzależnione są od wybranego nośnika energii oraz sprawności źródła ciepła. Sprawność pracy źródła ciepła wpływa bezpośrednio na zużycie paliwa, a także emisję zanieczyszczeń.

Koszty są jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym kryterium wyboru systemu ogrzewania. Bezpośrednie koszty ogrzewania należy porównywać także mając na względzie komfort i bezpieczeństwo obsługi systemu ogrzewania. Istotne są także wahania cen, które dotyczą paliw „niesieciowych”, a więc tych dostarczanych do domu transportem, jak np. węgiel, olej opałowy, gaz płynny, drewno. W ich przypadku różnice w zakupie mogą być znaczące w zależności np. od pory roku zakupu (przed czy po sezonie grzewczym), a ten z kolei wiąże się ze zwiększonym jednorazowym wydatkiem.

Porównanie kosztów ogrzewania możliwe jest w sposób jednoznaczny stosując wskaźnik kosztów odniesiony do jednostki ciepła – zł/kWh. Jedna kWh to ilość ciepła, jaka powstaje ze spalenia ok. 0,10 m² gazu ziemnego, 0,08 litra oleju opałowego, czy też 0,15 kg miału węglowego. Uwzględniając przy tym sprawność z jaką np. kocioł grzewczy oddaje wytworzone ciepło do systemu grzewczego, można dokonać porównania jednostkowych kosztów wytworzenia ciepła (brutto zł/kWh).

koszty ogrzewania
Porównywane źródła ciepła to:

 • Drewno: kocioł na zgazowanie drewna i kocioł na pelety (granulat drzewny).
 • Energia elektryczna: pompa ciepła BW, czyli solanka/woda (gruntowa) oraz pompa ciepła AW, a więc powietrze/woda. Efektywność roczną (tzw. współczynnik JAZ) określono na bazie doświadczeń z pracujących urządzeń tego typu. Przyjęto, że pobór energii następuje w taryfie dziennej/nocnej w proporcji 50/50%. Dla grzejników elektrycznych sprawność wynosi 100%, z uwagi na bezpośrednie oddawanie ciepła do pomieszczeń, w których się znajdują.
 • Węgiel kamienny: kocioł na miał oraz kocioł retortowy na granulat węgla.
 • Gaz płynny: kocioł wiszący kondensacyjny (w skrócie KO).
 • Olej opałowy: kocioł olejowy kondensacyjny (KO), gdzie maksymalne sprawności mogą sięgać 104%, a przyjęto średniorocznie 100% oraz olejowy kocioł niskotemperaturowy (NT).
 • Gaz ziemny: kocioł starego typu (np. żeliwny, atmosferyczny), kocioł niskotemperaturowy (NT, np. kocioł wiszący dwufunkcyjny) oraz kocioł kondensacyjny (KO), dla którego przyjęto średniorocznie 104% sprawności.

Należy zaznaczyć, że przyjęto do porównania sprawności eksploatacyjne na bazie doświadczeń z pracujących systemów grzewczych. A więc dla gazowych kotłów kondensacyjnych, nie 108-109%, ale 104%. Kotły na paliwa stałe z uwagi na niskie sprawności pracy szczególnie w okresach przejściowych czy letnich (w trybie podgrzewania wody użytkowej, znaczne straty rozruchowe i postojowe) tracą najwięcej na sprawności określanej całorocznie.

Zdecydowanie najwyższy komfort użytkowania uzyskuje się dla kotłów gazowych, gdzie wysoka sprawność, czyste spalanie i brak konieczności magazynowania paliwa sprzyjają osiąganiu niskich kosztów eksploatacji i maksymalnej wygody użytkowania. Jeżeli jeszcze doda się do kotła kondensacyjnego, instalację solarną, to koszty całorocznej eksploatacji będą porównywalne, jak w przypadku kotłów węglowych.
Trzeba też wziąć pod uwagę stabilne ceny gazu ziemnego, co pokazuje porównanie wzrostu cen gazu ziemnego i granulatu węglowego. Nie dość, że ekogroszek nie ma nic wspólnego z ekologią, powodując kilkakrotnie wyższe emisje zanieczyszczeń niż przy spalaniu gazu ziemnego (pył 100-krotnie, tlenki azotu NO2 6-krotnie, tlenków siarki SO2 ok. 7000-krotnie, tlenki węgla CO 160-krotnie), to wcale nie należy do tanich paliw. Wzrost ceny jego zakupu w ciągu 4-ech ostatnich lat był ponad 6-krotnie większy niż gazu ziemnego.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,33 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie domu przez fundament

Ogrzewanie domu przez fundament

Fundament, będący nie tylko podstawą domu, ale równocześnie systemem ogrzewania wymyślono w Szwecji. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przeczytaj cały artykuł

Chłodzenie pompą ciepła

Chłodzenie pompą ciepła

System grzewczy zbudowany w oparciu o pompę ciepła umożliwia nie tylko ogrzewanie obiektu, ale również jego schładzanie. Przeczytaj cały artykuł

Centrum Odnawialnych Źródeł Energii

Centrum Odnawialnych Źródeł Energii

Podczas VIII Festiwalu Nauki w Gimnazjum Nr 142 im. R. Schumana w Warszawie otwarto nowe Laboratorium OZE. Przeczytaj cały artykuł

Pompy ciepła - szansa dla polskiego rynku

Pompy ciepła - szansa dla polskiego rynku

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się znacznie wolniej niż w pozostałych krajach Europy. Przyczyną tego są liczne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (253)

 1. Uważam, że lepszy Kalkulator Kosztów Ogrzewania jest TU http://wegiel.edu.pl/kalkulator-kosztow-ogrzewania

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. można wygooglowac "jak obliczyć koszty ogrzewania" i wyskoczy wiele mozliwości :lol:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Nie spotkałem ani jednej możliwości z WIELU! Są tylko koszty nośników - a to bardzo mylęce!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Tomasz_Brzeczkowski

  Szkoda, że Pan Ireneusz pisze nie znając się na tym. - nie jest prawdą, że koszt jednostki ciepła jest równoznaczny z kosztem ogrzewania. Im mniej potrzeba ciepła tym lepiej się wychodzi na jego droższych źródłach!!! Może dlatego Pan Ireneusz wziął za przykład dom ( a raczej durszlak) 140 m2 zużywający 14000 kWh. Panie Ireneuszu - współczesne budownictwo nie może przekraczać zużycia 30 kWh/m2 rocznie - inaczej to wstyd dla projektanta. W domach izolowanych ( zużywają 15-20kWh/m2 ) stosowanie centralnych systemów ogrzewania w ogóle nie wchodzi w grę! Jeszcze raz - Panie Ireneuszu - koszt jednostki ciepła może być najniższy a koszt ogrzewania w/w najwyższy - Tak się dzieje w domach izolowanych. Widzę że jest Pan z Viessmanna - nic więc dziwnego, że jest Pan totalnym wrogiem izolowania - w durszlakach zużywających 100kWh/m2 najtaniej jest ogrzewać gazem i pompą ciepła w domach zużywających 150 i więcej kWh - to tylko paliwa stałe ( na razie - do wprowadzenie na nie akcyzy!) ale w domach izolowanych ... 20 kWh/m2 rocznie? Straty na magazynowaniu ciepła i na pośrednictwie będą większe jak potrzeby. - zapewne dlatego nie uczył się Pan jak izolować? Proszę też zauważyć tendencję Podał Pan w 2010 r kWh - 0.42 gr m3 gazu 1.80 zł - 15 lat wcześniej - kWh 0.21 zł wzrost 100% m3 gazu 0.40 gr - wzrost 450%

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Oczywiście kocioł to niezłe i wydajne źródło ciepła, przeczytaj np. tutaj: http://www.odnawialnecieplo.pl/aktualnosciiciekawostki/1-blog/97-dlaczego-warto-wybra-kocio-gazowy Jeżeli jednak chcesz płacić naprawdę mało za ogrzewanie to radzę zainwestować w system łączący kocioł gazowy z kominkiem lub solarem. Wtedy wydatki na ogrzewanie będą naprawdę minimalne. Takie systemy doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. http://stooq.pl/n/?f=531552&c=0&p=a :roll: :!:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Oczywiście kocioł to niezłe i wydajne źródło ciepła, przeczytaj np. tutaj: http://www.odnawialnecieplo.pl/aktualnosciiciekawostki/1-blog/97-dlaczego-warto-wybra-kocio-gazowy Jeżeli jednak chcesz płacić naprawdę mało za ogrzewanie to radzę zainwestować w system łączący kocioł gazowy z kominkiem lub solarem. Wtedy wydatki na ogrzewanie będą naprawdę minimalne. Takie systemy doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Połączenie i rozproszenie źródeł ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem pod warunkiem że zminimalizowaliśmy straty ciepła. Zgodnie z pojęciem Trias Energetica najpierw powinno się ograniczyć starty ciepła w budynku (czyli odpowiednia izolacja, okna, drzwi oraz system wentylacji) a następnie dostarcza się odnawialne źródła energii, na końcu poprawia efektywność wykorzystania nieodnawialnych (gaz, węgiel). http://www.rockwool.pl/dlaczego-welna-rockwool/efektywnosc-energetyczna Trzeba pamiętać ze zmniejszenie strat zmniejszy zapotrzebowanie a to pozwoli na zastosowanie bardziej zróżnicowanych systemów i łaczenie ich, jednocześnie najefektywniejsze ich wykorzystanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Moim zdaniem wszystko zależy od powierzchni danego domu oraz wybranego systemu ogrzewania. Nie da się tak od reki policzyć kosztów ogrzewania,ale napewno nie są one małe.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Dlaczego Nie da się tak od reki policzyć kosztów ogrzewania Dlaczego napewno nie są one małe Przecież myślący człowiek kupując projekt ( tak jak przed kupnem auta) - sprawdza parametr ile dom "pali". Od kilkunastu lat najekonomiczniejsze inwestycyjnie są domy zużywające około 20 kWh/m2 rocznie. Mamy więc taki dom o powierzchni 150 m2 - czyli 3000kWhx 0.53 zł - co tu jest skomplikowanego???

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. wioslarz

  Coraz częściej słyszę o przeróbkach piecy olejowych na przystosowane do stosowania pelletów. Czy ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Moim zdaniem wszystko zależy od powierzchni danego domu oraz wybranego systemu ogrzewania. Wszystko zależy od izolacji domu. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Coraz częściej słyszę o przeróbkach piecy olejowych na przystosowane do stosowania pelletów. Czy ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie ? Sprawność spalania biopaliw spada wraz z mocą kotła - Jeżeli ogrzewa się kotłownią olejową osiedle - to pelet obniży koszt ogrzewania ale zwiększy obsługi. Czy wyjdzie plus... trzeba by skalkulować. Natomiast kotły na pellet poniżej 50kW - to tylko naciąganie ludzi, zupełne nieporozumienie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. eko12

  Dobry, suchy, z niską zawartością popiołu ekogroszek można nabyć -tel. 509 637 149. O rzetelności firmy świadczą pozytywne komentarze Kupujących, m.in. na Allegro. A jeśli dzięki Tobie (i/lub Twoim znajomym) firma sprzeda min. 10T węgla dowolnej postaci - tablet gratis. Warto tam sprawdzić, polecam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Bardzo ciekawy artykuł. Warto się z nim zapoznać przed podejmowaniem decyzji.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Sprawność spalania biopaliw spada wraz z mocą kotła (...) Natomiast kotły na pellet poniżej 50kW - to tylko naciąganie ludzi, zupełne nieporozumienie Widzę tu ewidentną, wewnętrzną niespójność wypowiedzi... I nie zgodzę się, że małe piece nie są ekonomiczne. Przy dobrym pellecie i odpowiednim sposobie palenia wychodzi się na koszty porównywalne z ekogroszkiem, z kolei instalacje są coraz tańsze. Jeśli to jest nieekonomiczne, to co jest? Gaz? ;) Moim zdaniem warto wybrać solidny piec i zasypać go dobrym pelletem, typu stelmetowski Olimp. Kosztowo wyjdzie przyjemnie, a ekologicznie bez dwóch zdań też.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. W domach izolowanych najtańsze jest decentralne ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Tego typu ogrzewanie jest długowieczne (od 30 do 50 lat trwałości) i nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów. Użytkownicy wszelkiego rodzaju kotłów niezależnie od paliwa zapominają o kosztach eksploatacji, remontów, części zamiennych, kominiarzu, obsłudze, a także konieczności wymiany całego kotła po 20 latach eksploatacji (jeżeli nie wcześniej). Tak więc nie tylko paliwo decyduje o tym czy ogrzewanie jest tanie czy też nie :idea:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Olgierd_66 palisz wlasnie pelletem? Bo ja zastanawiam sie nad ta metoda ogrzewania i chcialem zapytac kogos doswiadczonego o wrazenia ;) Najlepiej po jednym lub kilku sezonach grzewczych Dzieki!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Jeżeli masz do wyboru groszek czy pellet to proponuje pellet. Jeżeli masz ochotę palić co popadnie to zwykły zasypowy śmieciuch. Jeżeli chcesz mieć ekonomicznie to lepiej mądrze docieplić dom tak by zużywał max 30W/m2 i tylko prąd.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Sprawność spalania biopaliw spada wraz z mocą kotła (...) Natomiast kotły na pellet poniżej 50kW - to tylko naciąganie ludzi, zupełne nieporozumienie Widzę tu ewidentną, wewnętrzną niespójność wypowiedzi... I nie zgodzę się, że małe piece nie są ekonomiczne. Przy dobrym pellecie i odpowiednim sposobie palenia wychodzi się na koszty porównywalne z ekogroszkiem, z kolei instalacje są coraz tańsze. Jeśli to jest nieekonomiczne, to co jest? Gaz? ;) Moim zdaniem warto wybrać solidny piec i zasypać go dobrym pelletem, typu stelmetowski Olimp. Kosztowo wyjdzie przyjemnie, a ekologicznie bez dwóch zdań też. To mogę spytać ile kWh Pana piec zużywa i jakiej wielkości jest dom?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. Jeżeli masz do wyboru groszek czy pellet to proponuje pellet. Jeżeli masz ochotę palić co popadnie to zwykły zasypowy śmieciuch. Jeżeli chcesz mieć ekonomicznie to lepiej mądrze docieplić dom tak by zużywał max 30W/m2 i tylko prąd. Otóż to - podstawą jest odpowiednie ocieplenie domu. Wówczas korzystanie również z pelletów jest efektywniejsze i bardziej wydajne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Większość użytkowników w tym temacie posługuje się ogólnikami typu; tanio, ekonomicznie, najlepiej, niedrogo .......... A może podajmy konkretne liczby, żeby treść była zgodna z zapytaniem w tym temacie. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. Porównajmy koszty inwestycji, eksploatacji i konserwacji różnych systemów. I tak np. prąd, pelet, ekogroszek, węgiel i inne. Podamy jako pierwsi wartości do w/w domu ogrzewanego prądem I koszt inwestycji - ok 15 000 zł II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok III konserwacja - brak (żywotność systemu 30-50 lat) Zapraszam specjalistów od pozostałych systemów ogrzewania do podania powyższych wartości. Myślę, że wówczas odwiedzający to forum będą mieli jako taki obraz i odpowiedź na zadane pytanie " Ile kosztuje ogrzewanie domu?" Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. Otóż to - podstawą jest odpowiednie ocieplenie domu. Wówczas korzystanie również z pelletów jest efektywniejsze i bardziej wydajne. Oj ! jest dokładnie odwrotnie! Im lepsza izolacja tym mniejsza kotłownia - a mniejsza kotłownia - to mniejsza sprawność! Dom normatywny to dom "3 litrowy" - dom izolowany trochę lepiej to tzw 1,5Litrowy. Czy kotłownie o mocy 1,5 kW czy nawet 3 kW są dostępne? Jeżeli tak to jaka jest ich efektywność? Z mojego doświadczenia ( prawie ćwierć wieku) nie da się w normalnym budownictwie ( do 30kWh/m2 rocznie) palić w kotłowni - paliwo tu nie ma znaczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. Większość użytkowników w tym temacie posługuje się ogólnikami typu; tanio, ekonomicznie, najlepiej, niedrogo .......... A może podajmy konkretne liczby, żeby treść była zgodna z zapytaniem w tym temacie. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. Porównajmy koszty inwestycji, eksploatacji i konserwacji różnych systemów. I tak np. prąd, pelet, ekogroszek, węgiel i inne. Podamy jako pierwsi wartości do w/w domu ogrzewanego prądem I koszt inwestycji - ok 15 000 zł II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok III konserwacja - brak (żywotność systemu 30-50 lat) Zapraszam specjalistów od pozostałych systemów ogrzewania do podania powyższych wartości. Myślę, że wówczas odwiedzający to forum będą mieli jako taki obraz i odpowiedź na zadane pytanie " Ile kosztuje ogrzewanie domu?" Nie po to izolujemy, by robić centralne. Brakuje chętnych? Jeżeli nie specjaliści to może użytkownicy różnych systemów podzielą się swoją wiedzą nt. kosztów ogrzewania domu?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Gdzie się podziali wszyscy piewcy cudownych/ekonomicznych systemów grzewczych? Za trudne wyzwanie? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 25. Anonymous

  Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie.. Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia. Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok 135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok 1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln 13500kvhx0,25pln=3375pln

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 26. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie.. Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia. Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok 135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok 1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln 13500kvhx0,25pln=3375pln Zakładając odzysk ciepła z wentylacji - zyskamy minimum 3000kWh i likwidując centralne kolejne 3000kWh (minimum)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 27. Cieżko podać jednoznaczne koszty roczne ogrzewania domu,to jest zależne od kilku czynników. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła,gdzie koszty inwestycji może i są wysokie,ale za to zwracają się w szybkim tempie. www.Spednet.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 28. PC dla durszlaków jak najbardziej w domach izolowanych nie ma już takiej potrzeby bo tam na nic zda się centralne ogrzewanie (czyli ogrzewanie centralnym źródłem ciepła - jak sama nazwa wskazuje).

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 29. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie.. Tyle,że w rzeczywistości mało domów spełnia te założenia. Ile mnie kosztuje ogrzewanie/ Myślę,że mój druszlak spokojnie pożera 100kvh/m2/rok 135m2x100kvhh/m2/rok=13500kvh/rok 1kvh przy spalaniu węglem kosztuje mnie 0,25pln 13500kvhx0,25pln=3375pln No, to już coś mamy. To prawda, ale coraz więcej takich domów jest budowanych, a obecnie istniejące poddawane są termomodernizacji. Wśród materiałów izolacyjnych staja się popularne wyroby z korka naturalnego. A czy mógłby Pan jeszcze podać koszt wybudowania komina, kotłowni, zakup pieca i całej instalacji oraz roczne koszty konserwacji/wymiany/napraw? Byłoby to bezcenne dla przyszłych inwestorów. Zachęcam również innych forumowiczów z rożnymi systemami grzewczymi do podzielenia się doświadczeniem i wiedza w tym zakresie. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 30. PC dla durszlaków jak najbardziej w domach izolowanych nie ma już takiej potrzeby bo tam na nic zda się centralne ogrzewanie (czyli ogrzewanie centralnym źródłem ciepła - jak sama nazwa wskazuje). Zwłaszcza jak jest zamontowane w drogi i nieefektywny sposób!!! Czyli tak jak pokazują na str: http://www.spednet.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 31. Anonymous

  [ ale coraz więcej takich domów jest budowanych, a obecnie istniejące poddawane są termomodernizacji. Ja projekt robiłem 2001 roku termoizolacja to: Dach 20 cm wełny ściany dwuwarstwowe 10cm styropianu. podłoga 10cm styropianu od tamtego czasu bywam na różnych budowach,przeglądałem różne projekty i nie dostrzegam aż tak kolosalnych zmian jeżeli chodzi o termoizolację. Jeżeli chodzi o koszty centralnego,komina itd.to materiały jakieś 15000pln konserwacja-zaczynają cieknąc zawory grzejników

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 32. Jak mawiał twórca KAPE prof. Krzysztof Żmijewski w 1990 roku Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni) system ogrzewania. Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania więcej jednego, to mniej drugiego. Tak więc, firmy żyjące z centralnego ogrzewania ( absolwenci takich kierunków studiów, producenci, instalatorzy i sprzedawcy takich systemów, firmy żyjące z reklam takich rozwiązań ) będą zwalczać izolowanie wszelkimi, możliwymi środkami. Zacznijmy od fizyki budowli ( tu są największe wypaczenia) Najważniejszym parametrem w izolowaniu, jest współczynnik przenikania ciepła. Jego definicję, przynajmniej w połowie, wszyscy znają. Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Ale dalej w definicji jest analiza kiedy taki współczynnik można podawać. Jest tam 5 punktów: 1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie, 2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody, 3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone, 4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów, 5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody. Ad1) Przegroda termiczna musi być tak zaprojektowana, by lambda materiałów była constans. Niedopuszczalny jest ruch powietrza w przegrodzie, dyfuzja pary, - musi być skuteczna paroizolacja od wewnątrz. Ad2) przegroda musi być tak zaprojektowana, by ciepło szło prostopadle !! Wyklucza to przyklejanie wełny czy styropianu za murem na fundamencie. Jedyną firmą izolacji termicznej jest termos czyli izolacja od środka, lub technologia płyty fundamentowej ( nie zapominając o paroizolacji dachu i ściany) Ad3) nieograniczoność izolacji to tak jak w pkt 2 wyłącznie termos. Nie zna fizyki ten co przykleja styropian do fundamentu czy muru na fundamencie od zewnątrz. Izolacja ma swój kraniec, a ciepło może iść inaczej niż prostopadle. Ad4) właściwie wszystkie materiały izolacyjne spełniają ten warunek ( mury nie) Ad5) Jednakowy odbiornik ciepła po zimnej stronie To jest najtrudniejsze. Grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło niż powietrze, dlatego trzeba to zrównoważyć grubością izolacji. Od 1990 stosujemy minimum 30 cm styropianu. Jak powiedział inny klasyk oszczędzania energii, dr Ludomir Duda, wiele lat temu: kto dziś projektuje, lub wykonuje mniej niż 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem. Można też tak jak Skandynawowie, zostawiać poduszkę powietrzną pod domem. Dach dach też ma lepszy odbiornik ciepła niż ściana powierzchnie płaskie oddają więcej ciepła zimą niż pionowe dlatego też grubsza wełna w dachu niż w ścianie ( i też konieczna paroizolacja)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 33. [ ale coraz więcej takich domów jest budowanych, a obecnie istniejące poddawane są termomodernizacji. Ja projekt robiłem 2001 roku termoizolacja to: Dach 20 cm wełny ściany dwuwarstwowe 10cm styropianu. podłoga 10cm styropianu od tamtego czasu bywam na różnych budowach,przeglądałem różne projekty i nie dostrzegam aż tak kolosalnych zmian jeżeli chodzi o termoizolację. Jeżeli chodzi o koszty centralnego,komina itd.to materiały jakieś 15000pln konserwacja-zaczynają cieknąc zawory grzejników Rozumiem, ze te 15000 pln, to w 2001 roku, czy w tym jest również koszt zakupu kotła?. A jak Pan wycenia robociznę przy budowie komina i instalacji centralnego i koszt budowy kotłowni? Według tych danych, które Pan podaje, to jednak jest różnica w dzisiejszej termoizolacji (technika, materiały, parametry). Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 34. Anonymous

  [Według tych danych, które Pan podaje, to jednak jest różnica w dzisiejszej termoizolacji (technika, materiały, parametry).. To może przykład projektu,,który miałem w reku z2011 Dom parterowy: Sciany dwuwarstwowe 15cm styropianu na zewnątrz fundament 10cm styropianu na zewnątrz podłoga 15 cm styropianu strop płyta żelbetowa +20cm wełny Czy przy takim projekcie i materiałami i stolarką klasy mercedes zbliżymy się znacząco do zakładanych 30kwh/m2/rok?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 35. Jeżeli to był gotowy projekt, to powinno w nim być podane zużycie energii w przeliczeniu na m 2. Sam informacja o grubości izolacji nie wystarczy by pisać o zużyciu. Pomimo, że był to projekt z 2011 roku, nie sądzę aby zaprojektowane zużycie energii było niższe aniżeli 40 kWh/m/rok. Idea domów niskoenergetycznych jest jeszcze stosunkowo nowa w Polsce, ale się dynamicznie rozwija. Już wkrótce (od roku 2020) będzie można w Polsce budować domy tylko bardzo niskoenergetyczne albo pasywne. Każdy kto jako tako myśli będzie szukał oszczędności nie w zakupie nowego kotła na groszek ekologiczny albo pelety, tylko ograniczy zużycie energii (a przede wszystkim jej koszty) poprzez skuteczną izolację, decentralne ogrzewanie i wentylację z rekuperacją. Tylko w ten sposób można ograniczyć bieżące i przyszłe koszty ogrzewania budynków, a jednocześnie zlikwidować coroczny smród palącego się węgla i innych śmieci!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 36. [Według tych danych, które Pan podaje, to jednak jest różnica w dzisiejszej termoizolacji (technika, materiały, parametry).. To może przykład projektu,,który miałem w reku z2011 Dom parterowy: Sciany dwuwarstwowe 15cm styropianu na zewnątrz fundament 10cm styropianu na zewnątrz podłoga 15 cm styropianu strop płyta żelbetowa +20cm wełny Czy przy takim projekcie i materiałami i stolarką klasy mercedes zbliżymy się znacząco do zakładanych 30kwh/m2/rok? Dom należy projektować zgodnie z normami i prawami fizyki Norma określa strumień ciepła do gruntu 0.6W/m2 xK czyli, jeżeli odbiornikiem ciepła jest piach - to minimum czyli norma jest 30 cm styropianu. Przyklejanie styropianu na ścianie od zewnątrz bez parozolqacji - to jakieś nieporozumienie!!! Tego robic nie ma sensu. Fizyka budowli to wyklucza! Styropian przed fundamentem - to już nie wiem czemu ma służyć. ` Taki dom jak jeszcze "uzbroimy w centralne to zużyje 4a nawet 5 razy tyle co dom zgodny z normami.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 37. Anonymous

  Sam informacja o grubości izolacji nie wystarczy by pisać o zużyciu. Pomimo, że był to projekt z 2011 r A ja myślę,że informacja o sposobie położenia izolacji nam dużo mówi . Pewnie rachunki za ogrzewanie,będą oscylować w okolicach 100kwh/m2/rok,chociaż na ścianę przyklejono 20cm styropianu,a na stropie ułożono 30 cm wełny.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 38. -Styropian grubości ponad 10-12 cm bez paroizolacji będzie mokry - IM GRUBSZA IZOLACJA TYM WIĘKSZY PROBLEM Z WILGOCIĄ -Czy w dachu ( gdzie też jest więcej jak 10-12 cm ) również nie będzie paroizolacji???? -Jakie znaczenie ma grubość styropianu, gdy przed nim jest mostek termiczny do gruntu i wielokrotnie lepszy odbiornik ciepła od powietrza - grunt!! - Tak styropian przykleja się np. w Arabii Saudyjskiej, czy Kuwejcie Taka "izolacja" miałaby sens gdyby "zimno wchodziło" - niestety nie ma "zimna" w fizyce a kierunek przepływu energii jest z wartości wyższych do niższych. Ciepło będzie dążyło do wyrównania temperatur w układzie Taki projektant powinien natychmiast oddać świadectwo maturalne! Co do inwestora... Przy takich ogromnych potrzebach jedyne wyjście to ogrzewanie pompami ciepła w systemie niecentralnym inwestycja tania i pozwalająca na zmieszczenie się w normie zużycia 30kWh/m2 rocznie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 39. - Co do inwestora... Przy takich ogromnych potrzebach jedyne wyjście to ogrzewanie pompami ciepła w systemie niecentralnym inwestycja tania i pozwalająca na zmieszczenie się w normie zużycia 30kWh/m2 rocznie. Panie Tomasz, to możne pokusi się Pan na przedstawienie kosztów takiego rozwiązania na pompę ciepła, wg poniższych punktów? wartości dla domu 135m2 ogrzewanego prądem: I koszt inwestycji - ok 15 000 zł II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok III konserwacja - brak (żywotność systemu 30-50 lat) Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 40. Oczywiście - Nowe Miasto nad Pilicą - dom z parterowy z 90' 120m2 3 pokoje + salon , kuchnia łazienka i spiżarka. Ogrzewany własnymi paliwami stałymi. Kotłownia i garaż pod częścią domu. Właściciel trzy lata temu ocieplił styropianem i wymienił okna. Od razu zaczęły się kłopoty z wilgocią. Po spotkaniu założyliśmy tak reku. Teraz rozleciała się kotłownia. Właściciel zadowolony z wentylacji, zwrócił się do mnie jaki piec? Doradziłem niecentralną PCI . Montaż będzie miał we wtorek. Koszt Jednostka zewnętrzna (Fuji) + 3 mniejsze i jeden większy split 14000 zł Mata grzewcza pod płytki do kuchni i łazienki z programowalną automatyką 2500 zł. Terma z PCI 150l w kotłowni w piwnicy pod łazienką 5500 zł terma 10-tka pod zlewozmywak 350 zł. Są to ceny brutto 23% sklepowe Z tego co wiem, montaż umówiony jest na 3500 zł czyli jak firma montażowa kupi na siebie i zrobi z VAT 8% - to robocizna wejdzie w cenę

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 41. Norma określa strumień ciepła do gruntu 0.6W/m2 xK czyli, jeżeli odbiornikiem ciepła jest piach - to minimum czyli norma jest 30 cm styropianu. . Poprawka Posadzki na gruncie mają mieć nie więcej niż 0,45W/m2xK. Nie jest to określenie dla strumienia ciepła oznaczanego w fizyce jako Q, tylko jest to współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako U

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 42. Dziękuję Panie Tomaszu. Czekam również na inne posty i wartości . Z problemami i o pomoc, sporo zgłasza się inwestorów. Szkoda, że nie chcą się podzielić swoimi doświadczeniami. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 43. Dziękuję Panie Tomaszu. Czekam również na inne posty i wartości . Z problemami i o pomoc, sporo zgłasza się inwestorów. Szkoda, że nie chcą się podzielić swoimi doświadczeniami.. Na żadnym forum nie spotkałem, by pisał ktoś, kto nie był na forum a miał problem i zaczął pisać po jego rozwiązaniu. Gdy coś takiego się pojawia - to i tak wiemy, że to "zadowolony klient" którego udaje wykonawca czy handlowiec. Ale jeżeli Pani chce porozmawiać z klientem w tej sprawie - to mogę podać dane na priv.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 44. To prawda, nieraz żenujące są te wpisy "zadowolonych" W dalszym ciągu zachęcam do podawania powyższych wartości. Może panowie od pelletów, ekogroszków? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 45. Anonymous

  Witam Serdecznie... Może troche nie na temat ale chciałbym sie państwa poradzić w kwestii ogrzewania.. Buduje dom który ma powierzchni mieszkalnej 110m2 jest poddasze użytkowe ktore ma 70m2 ale ono nie będzie wykorzystane. Strop jest teriva. Początkowo chciałem zrobić ogrzewanie podłogowe wodne zasilane paliwem stałym własnie na pellet czy ekogroszek. Ostatnio wyczytałem że jest ogrzewanie elektryczne panelami na podczerwień ale rozmawiałem póki co z trzema osobami które takie ogrzewanie ma i sobie bardzo chwala.. W internecie za duzo opini niema bo wiekszosc to reklamy i zachwalanie. Bo tak sobie mysle że zrobie to ogrzewanie przykladowo na pellet ale pellet czy ekogroszek też nie lezy na ulicy tylko trzeba kupic. Elektryczne to praktycznie bezobsługowe ustawiam temperature i mam z głowy. Myśle ze np kupując pellet czy ekogroszek to przez sezon grzewczy bedzie trzeba za niego zaplacic z 3-4 tysiące. To chyba prądu za tyle nie zużyje mam racje?? Moje przemyślenia to: Ogrzewanie panelami na podczerwień Ciepła woda z pompy ciepla typu powietrze woda Kominek rekracyjnie. Ocieplenie domu: Fundament styropian 10cm Posadzka: piasek,folia, B-15 10cm i teraz mysle dać folie +styropian 15cm + wylewka Sciany ytong 24cm ocieplony bedzie styropianem grafitowym 15cm lambda prawdopodobnie 031 Okna KBE88mm 3 szyby Poddasze wełna 20cm Gazu ziemnego niema na pompe ciepła gruntowa mnie nie stac :) Co Państwo o tym myslicie?? prosze o Wasze opinie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 46. W podłodze minimum to 30 cm styropianu z ekonomicznie 50. Ocieplanie ściany z ytonga od zewnątrz - to nieporozumienie - Ytong odprowadzi ciepło przez fundament do gruntu a wilgoć w ścianie zrobi resztę! Folie grzewcze na syficie ( ogrzewanie podłogowe na podczerwień) jest bardzo fajne, sam mam takie, ale przy dobrej izolacji - a tu nawet Polskie Normy nie są spełnione! Izolacja termiczna i wentylacja z odzyskiem ciepła - świadczą o wyniku nie to czy element grzewczy jest na suficie ( podczerwone podłogowe ) czy w podłodze ( zwykłe podłogowe)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 47. Anonymous

  Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku. na podłodze 50cm styropian?? :o

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 48. Może Pan też rozważyć ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe) na podczerwień. Kalkulację zużycia energii dla domu 135m2 o zapotrzebowaniu 30-40 kWh/m2 na rok http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf Można też izolować korkiem ekspandowanym http://www.enerbau.pl/index.php/produkty/izolacje-termiczne-i-akustyczne-pyty-z-korka-ekspandowanego/pyty-izolacyjne-z-korka-ekspandowanego Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 49. Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku. Brak folii paroizolacyjnej w ścianie od wewnątrz ( jak w dachu) po wzroście ciśnienia spowodowanego włączeniem ogrzewania - będzie skutkował migracją powietrza wewnętrznego przez ytong i styropian . Powietrze stygnąc będzie zostawiać wodę. Dojdzie jeszcze woda z dyfuzji pary wodnej! Woda to będzie ściekać grawitacyjnie w kierunku ławy fundamentowej, ale zostanie zatrzymana w ścianie przez Sciany z ytonga od fundamentu są odciete folia fundamentową na lepiku. - Tak naprawdę to ręce opadają!!! http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_ba8458b2c429a765e8df7217f072950ca9274cc4.jpg http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_3f5974a21575c03cfb2904a0bc9f9cc7a1623bdf.jpg Co do izolacji od gruntu... nawet suchy piach 6 x lepiej odbiera ciepło niż powietrze! Gdyby Pan ( grzejnik 100W) musiał przenocować zima w namiocie 3 m3 ( taka jedynka) to mając do dyspozycji parę płyt styro - dałby je Pan głównie w ścianę i dach czy pod du..? Czy jak się Pan zimowo ubiera - to ruska papacha, furmański kożuch i sandały - czy dobre ciepłe buty lżejsza kurtka i najcieńsza czapka? Minimalna ilość styro od gruntu to 30 cm i musi on się łączyć z izolacją w ścianie! Dlatego izoluje się domy od wewnątrz!! Jeżeli ocieplamy na zewnątrz to styropian jest dookoła fundamentu! http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_bbc240bb06266b0bc8f7cb68c0a3e7c626560228.jpg http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_9ea2e7967c911228ae0f67284ce6d7ac58939229.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 50. Anonymous

  To by było na tyle... rozbieram dom i zaczynam od początku tak jak prawi T.B

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 51. To najtańsze wyjście. Za kilka lat będzie drożej -

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 52. Tak sobie czytam komentarze na temat kosztów ogrzewania domów i znalazłem taki komentarz do artykułu w onet.pl na temat kosztów ogrzewania bloku mieszkalnego. Cytuję: JEŚLI LUDZIE Z BLOKU MYŚLĄ że ogrzewanie domu mniej kosztuje to niech sobie zakupią lub wybudują domek,a przekonają się by ogrzać dom piętrowy gazem to koszt dochodzić może do 10 000zł,taniej jest węglem bo zmieścimy się w kwocie około 8 tyś zł zaś drewnem najtaniej ale ile musimy się przy tym napracować by takie drewno przygotować jako opał,zaś zakup drewna do opalania będzie o około 20% tańszy od węgla / Zaznaczam że opalając musimy się przy tym wiele razy wybrudzić,tak samo musimy pilnować pieca by nie zagotowała się w nim woda co grozi wybuchem lub podkładać opał by nie wygasło bo za chwilę będziemy mieli zimno. A my proponujemy ogrzewanie elektryczne do domów izolowanych. Wystarczy się zapoznać z naszą kalkulacją zużycia energii i porównać jej koszty w porównaniu do kosztów tradycyjnego ogrzewania... http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 53. Panowie, Skrócę wasze męki. Niewinem jak dokładnie sie to liczy, więc podam wyniki ogrzewania gazem. Dom 200,65 m2 - całość ogrzewana, dom parterowy. W w/w metrażu jest garaż 36 m2 troszkę mniej grzany, ale grzany - więc możecie go wliczyć lub nie. Dom wybudowany z keramzytu ocieplony 15 cm styropianem, w posadce 25 cm styropianu, strop drewniany ocieplony wełną 60 cm, folią aluminiową i płyta k-g. na górze stropu płyta MFP 22. Kotłownia gazowa, piec immergaz 24 kw + zbiornik na wodę 120 l. Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Zaznaczam, że było to pierwsze grzanie. 90 % powierzchni to podłogówka, reszta kaloryfery - sypialnia i 2 pokoje dzieci. Zapomniałem jeszcze dodacć że dom wyposażony jest w kominek i rekuperator z odzyskiem ciepła firmy comfowent. Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak. Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 54. Ciekawe podejście... Jak ktoś ogrzewa się elektrycznie podaje ile zużył prądu jak ktoś ogrzewa się gazem to już zużycia prądu nie podaje! Szanowny Panie - dom normatywny z reku powinien się zmieścić w 6000kWh Uwzględniając zyski - Czyli jeżeli ma Pan kocioł o sprawności 50% to górne zużycie energii! W domach normatywnych i izolowanych ciut lepiej niż najgorzej nie stosuje się ogrzewania centralnego - koszty i komfort.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 55. Widzi Pan Panie TB, nie potrafi Pan odpowiedziec na proste pytanie. ile to KWh. i pisze Pan bardzo wymijająco. Ja poprostu przedstawiłem Panu czyste ekonomicznie wydane pieniądze. Co prawda nie liczyłem zużycia energii bo to już przesada, licząc energię musiałbym zliczyć ile wody dopompowano co pieca itd.. Przedstawiłem zużycie kwotowe w odniesieniu do gazu, tak jak kazdy to liczy. nie liczyłem kosztów pośrednich. proste z najprostrzych wyliczeń 2200 zł - koszt ogrzania budynku 200 m2 gazem. ile to KWh? wg Pana? ps. jestem ciekaw jak Pan wyliczył sprawnośc mojego kotła na poziomie 50%

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 56. Przecież odpowiedziałem - Ten dom jest poza normą - Płaci Pan za brak izolacji! Zainwestował Pan w doprowadzenie gazu i kotłownie a zaniedbał pan izolację! Stąd tak duży rachunek . Z tym, że ja nie lubię rozpatrywać dzisiejszych cen... nauczony doświadczeniem - Np. w 1995 roku kWh kosztowała 0.21zł m3 gazu 0.40 zł litr oleju opałowego 0.60 zł - i były podobne jak z Panem teksty: -Po co mam izolować? Zakopię zbiornik 1000 l założę buderusa - przywiozą przed zima z raz w zimie --- pójdzie 2000 litrów - zapłacę 1200 zł i jaki sens wydawać na izolację? I tak ma być zrównana cena GJ a potem ceny energii mają nas zmusić do korzystania z domów zero energetycznych ( za 7 lat) http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gospodarka/5084-budownictwo-zeroenergetyczne-bedzie-trudne-do-wprowadzenia Podsumowując - zbudował Pan drogi system grzewczy i teraz sporo pan za to płaci - a i tak długo to nie posłuży. Tej wielkości dom przy ogrzewaniu niecentralnym powinien się mieścić w 1000-1200zł

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 57. jestem ciekaw jak Pan wyliczył sprawnośc mojego kotła na poziomie 50% Nie liczyłem - przyjąłem najwyższą sprawność systemu ogrzewania kotłem kondensacyjnym Założyłem, że kotła pulsacyjnego Pan jeszcze nie ma - wtedy byłoby pod 80%.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 58. ... to co Pan wypisuje to chyba Pan sam w to nie wierzy. Koszt 200 metrowego domu, ogrzanego gazem w kwocie 2200 zł to dla Pana dużo? większość ludzi na taki metraż wydaje 3000-3500 zł! ogrzanie takiego domu kwotą 1000-1200 zł jest możliwe ale przy temperaturze 15 stopni. a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 59. to co Pan wypisuje to chyba Pan sam w to nie wierzy. Koszt 200 metrowego domu, ogrzanego gazem w kwocie 2200 zł to dla Pana dużo? większość ludzi na taki metraż wydaje 3000-3500 zł! ogrzanie takiego domu kwotą 1000-1200 zł jest możliwe ale przy temperaturze 15 stopni. a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 60. Ma Pan źle izolowany dom to dużo Pan płaci! W roku 1990 dawało się 30 cm styropianu od gruntu. A fizyka budowli wyklucza przyklejanie styropianu za murem na fundamencie! Proszę się zapoznać z definicją współczynnika przenikania ciepła! a kwh i tak Pan nie wyliczył - wynika z tego że chyba Pan nie potrafi. Oczywiście, że nie potrafię, tylko ktoś z bardzo małym zasobem wiedzy - może podać wynik . Z gazu jest około 11kWh z m3 ale teoretycznie - nie znam faktycznych parametrów gazu ( wiem, że jest chrzczony) Nie znam sprawności palnika , sprawności Pana wymiennika, strat na transporcie na powrocie...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 61. Panowie, Skrócę wasze męki. Niewinem jak dokładnie sie to liczy, więc podam wyniki ogrzewania gazem. Dom 200,65 m2 - całość ogrzewana, dom parterowy. W w/w metrażu jest garaż 36 m2 troszkę mniej grzany, ale grzany - więc możecie go wliczyć lub nie. Dom wybudowany z keramzytu ocieplony 15 cm styropianem, w posadce 25 cm styropianu, strop drewniany ocieplony wełną 60 cm, folią aluminiową i płyta k-g. na górze stropu płyta MFP 22. Kotłownia gazowa, piec immergaz 24 kw + zbiornik na wodę 120 l. Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Zaznaczam, że było to pierwsze grzanie. 90 % powierzchni to podłogówka, reszta kaloryfery - sypialnia i 2 pokoje dzieci. Zapomniałem jeszcze dodacć że dom wyposażony jest w kominek i rekuperator z odzyskiem ciepła firmy comfowent. Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak. Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie. Proszę doliczyć do tego koszty eksploatacji, części zamiennych, kominiarza, ewentualnych awarii, wymiany palnika np. przez 10 lat, dodać do tego koszty gazu, a potem chwalić się jakie, to oszczędne ma się ogrzewanie. Dobrze jest żyć w nieświadomości, bo to nie boli. Ogrzewanie, to nie tylko nośnik energii, ale cała inwestycja i koszty utrzymania!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 62. Panowie, Koszty ogrzewania i zapotrzebowania wody 200 metrowego domu w kwocie 2200 zł roczine to śmiech. średnio miesięcznie wychodzi 184 zł. nigdy bym sie nie zdecydował na instalacje najdroższego ogrzewania elektrycznego jednego monopolisty, wiedząc że koszty energii to raczej dość spore tendencje wzrostowe. Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych. ps. chciałbym zobaczyć dom o powierzchni 200 m2 i rocznym rachunku za ogrzewanie i zapotrzebowanie na wode w kwocie 1000-1200 zł ... no chyba, że temperatura w domu wynosiła 12-15 stopni, bo u mnie jest 22-23

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 63. Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych. Pan chciałby budować kotłownię do ogrzewania domu prądem ? Ale po co? :shock: Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 64. chodziło mi "kotłowni" elektrycznej bardziej tyczyło sie calej instalacji i automatyki

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 65. Przecież Pan tez ma u siebie instalacje, tylko, ze - grzejniki, rury, podłogówkę, kocioł i inne. A automatyka, to tylko termostaty do precyzyjnego sterowania temp. w poszczególnych pomieszczeniach .Porównajmy koszty inwestycji. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 66. Anonymous

  Może Pan też rozważyć ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe) na podczerwień. Kalkulację zużycia energii dla domu 135m2 o zapotrzebowaniu 30-40 kWh/m2 na rok http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia przydało by się więcej informacji na temat technologi i termoizolacji wspomnianego budynku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 67. Budynek należy do klasy budynków niskoenergetycznych o zapotrzebowaniu energetycznym 30kWh/m2/rok . Są różne technologie budowy tego typu budynków. Wszystko zależy od projektanta. Istotne jest zapotrzebowanie na energię i tym kryterium należy się kierować. Im mniejsze zużycie tym lepiej i oszczędniej.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 68. Panowie, Koszty ogrzewania i zapotrzebowania wody 200 metrowego domu w kwocie 2200 zł roczine to śmiech. średnio miesięcznie wychodzi 184 zł. nigdy bym sie nie zdecydował na instalacje najdroższego ogrzewania elektrycznego jednego monopolisty, wiedząc że koszty energii to raczej dość spore tendencje wzrostowe. Koszty mojej kotłowni są niewspółmiernie niższe od kosztów kotłowni elektrycznych. Przecież elektryczne ogrzewanie jest niecentralne!! Na tym polega jego wyższość. Nie da się zastosować centralnego we współczesnym budownictwie... dlatego część budownictwa zatrzymała się na latach 80-90! Ogrzewanie pośrednie to rozrzutność energii. Pisze Pan nigdy ... w roku 1987 kupiłem BMW z wielopunktowym wtryskiem --- kolega mechanik, który to oglądał skomentował... e wtryski, u nas to się nigdy nie przyjmie! Zapewniam Pana, że dom zeroenergetyczny to dom bez gazu! Zużywa Pan tak duże ilości kWh bo ma Pan centralne, ma Pan normatywnej izolacji od gruntu i umieścił Pan izolację termiczną za murem na fundamencie ( tak jakby zimno wchodziło) . Pana mur odprowadza ciepło do gruntu . Za takie braki w wiedzy się płaci. Po Pana postach ( śmiech , kategoryczne stwierdzenia...) widać, że Pan to rozumie, tylko chce sam Siebie przekonać, że ma dom mieszczący się w normie ( czyli najgorszy z możliwych ) 160 x 30kWh = 4800kWh A że u nas norm się nie przestrzega... Państwo sprzedaje gaz, zarabia na tym, więc dlaczego ma pilnować zużycia ? Dlaczego Pan Uważa, że 184 zł miesięcznie za ogrzewanie to mały rachunek!?? Tak się budowało kiedyś Dziś myślący chcą domy zeroenergetyczne NIEKAŻDY DOSTANIE DUŻĄ EMERYTURĘ

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 69. Anonymous

  Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok A mnie wychodzą inne wyniki: 135m2x30kwh/m2/rok=4050kwh/rok Tu,gdzie mieszkam,za kwh płacę 0,71pln,czyli ogrzewanie prądem kosztowało by: 4050kwhx0,71pln=2875pln

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 70. Akurat w tym konkretnym domu o pow. 135 m2 ogrzewanie podłogowe wyłożone jest na 120 m2 (do każdego domu/mieszkania robi się indywidualny projekt). Zatem policzmy wg Pana stawki , chociaż może warto przymierzyć się do zmiany dostawcy prądu? 120 m2 x 30 kWh = 3600 kWh x 0,71zł =2556 zł / rocznie Więcej informacji na temat http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 71. Izolowanie zgodne z normą nie oznacza, że tak trzeba a, że nie powinno się robić tego gorzej. Dlatego namawiam na izolowanie lepsze od minimum, bo ma to liniowy wpływ na rachunki, przy systemach niecentralnych. A co do cen... z ostatniej faktury kWh 0. 42 netto . A gaz jest droższy od 2 zł/m3 Skąd ten wstręt Panów do izolowania?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 72. Anonymous

  no i co ??? http://static.e-aranzacje.pl/gallery/3910/0_60e1f9a4d62144cdb1bf056ec66148b04f594f42.jpg ma się tę elektrownię na dachu :lol: ENERGA oryginał wczorajszej faktury za prąd trochę nabiłem ale wiecie jak jest marznąć nawet latem ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 73. Przyjmijmy, że mamy 135 m2 ocieplony dom zużywający 30kWh/m2 rocznie. II eksploatacja - 3600 kWh x 0,52 zł = 1872 zł/rok A mnie wychodzą inne wyniki: 135m2x30kwh/m2/rok=4050kwh/rok Tu,gdzie mieszkam,za kwh płacę 0,71pln,czyli ogrzewanie prądem kosztowało by: 4050kwhx0,71pln=2875pln Oj coś tu Pan mija się z prawdą. Pozwoliłem sobie sprawdzić ceny energi w miejscu Pana zamieszkania i jakoś nie znalazłem taryfy, którabybyła o 38% droższa od ceny, którą my płacimy za prąd. http://www.lze.lodz.pl/docs/taryfa_g_01_2012_kolor6.pdf Co chce Pan przez to udowodnić?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 74. Anonymous

  bo w łodzi sam łodzieje mieszkają :lol:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 75. Anonymous

  A w tym przypadku ile kosztuje kwh,po uwzględnieni wszystkich kosztów? http://static.e-aranzacje.pl/gallery/3910/0_60e1f9a4d62144cdb1bf056ec66148b04f594f42.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 76. Ale pozostałe koszty i tak Pan płaci czy ma Pan ogrzewanie na prąd czy oświetlenie, lodówkę, pralkę itd. Nie można wliczać stałych przesyłowych i innych ,tylko czysty koszt za kWh. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 77. A w tym przypadku ile kosztuje kwh,po uwzględnieni wszystkich kosztów? http://static.e-aranzacje.pl/gallery/3910/0_60e1f9a4d62144cdb1bf056ec66148b04f594f42.jpg Jeżeli zsumujemy cenę energii czynnej 0,2824 + składnik zmienny stawki sieciowej 0,2077 + stawkę jakościową 0,0065 + VAT, to otzymamy cenę jednej kWh w wysokości 0,61 zł za 1 kWh. Taką stawkę trzeba przyjąć aby obliczyć koszt ogrzewania przy tej konkretnej taryfie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 78. Do ceny za 1kWh powinno się doliczać wszystko co jest na rachunku, przecież i tak to trzeba zapłacić. Dla mnie rachunek jest prosty , zużyłeś 344kWh a zapłaciłeś 283,34zł czyli 1kwh =0,8237zł Tak czy tak musisz to zapłacić a po zastosowaniu takiego liczenia wszystkie odbiorniki energii będą obciążane jednakowo wszystkimi dodatkami. Stawka będzie się zwiększać lub zmniejszać w zależności zużycia, mniej zużyjesz - stawka wzrośnie i odwrotnie dla większego zużycia. Liczenie zawsze po stałej cenie nie będzie dokładnym liczeniem, zawsze wyjdzie niedopłata lub nadpłata.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 79. Anonymous

  Rachunek za cały rok grzania gazem - od listopada do listopada 2200 zł. ok (bo nie pamiętam) 1100 m3 gazu. Czy to jest dobry wynik? - bo wg mnie tak. Ile to KWh rocznie- nie mam zielonego pojęcia, może Wy mi powiecie. teoretycznie zakładając,ze układ ma 100 procentową sprawność,to da około: 11000kwh-ogrzewanie,cwu,gotowanie im mniejsza sprawność układu,tym bardziej zbliżamy się do wzorca domu pasywnego,czyli wtedy kotłownia traci sens

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 80. Do ceny za 1kWh powinno się doliczać wszystko co jest na rachunku, przecież i tak to trzeba zapłacić. Dla mnie rachunek jest prosty , zużyłeś 344kWh a zapłaciłeś 283,34zł czyli 1kwh =0,8237zł Tak czy tak musisz to zapłacić a po zastosowaniu takiego liczenia wszystkie odbiorniki energii będą obciążane jednakowo wszystkimi dodatkami. Stawka będzie się zwiększać lub zmniejszać w zależności zużycia, mniej zużyjesz - stawka wzrośnie i odwrotnie dla większego zużycia. Liczenie zawsze po stałej cenie nie będzie dokładnym liczeniem, zawsze wyjdzie niedopłata lub nadpłata. Bardzo interesujące rozumowanie podobne do tego z trotylem i sztuczną mgłą. :wink: Jeżeli tak liczymy, to zużywając 1kWh energii w miesiącu, zapłacimy za nią 12,82 zł z Vatem!!! Może jeszcze jakaś światła idea? :lol:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 81. ... Jeżeli tak liczymy, to zużywając 1kWh energii w miesiącu, zapłacimy za nią 12,82 zł z Vatem!!! Może jeszcze jakaś światła idea? :lol:Myślisz że ci to podarują jak tylko tyle zużyjesz? Izoluj tak aby tyle zużywać to będziesz miał idealny i stały przelicznik http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 82. Kolego, czy rozumiesz, że stałą przesyłową i abonament płacisz zawsze, czy masz tylko oświetlenie, lodówkę czy TV czy też ogrzewanie. Jak dołożysz ogrzewanie prądem to płacisz tylko za zużyte kWh. Stałe opłaty będą niezmienne. Przecież to proste i nie trzeba wprowadzać w błąd forumowiczów. Pozdrawiam Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 83. Kolego, czy rozumiesz, że stałą przesyłową i abonament płacisz zawsze, czy masz tylko oświetlenie, lodówkę czy TV czy też ogrzewanie. Jak dołożysz ogrzewanie prądem to płacisz tylko za zużyte kWh. Stałe opłaty będą niezmienne. Przecież to proste i nie trzeba wprowadzać w błąd forumowiczów. Pozdrawiam Nie po to izolujemy, by robić centralne.Zgadzam się z tym że płacę zawsze :) Tylko dlaczego ich nie liczysz jak rozliczasz ogrzewanie? Masz jeden rachunek za energię i nie ważne czy to jest TV czy ogrzewanie, w każdym kW jest ta opłata. Jak będziesz liczył bez tych opłat przy ogrzewaniu to okaże się że za TV będziesz płacił tyle co za ogrzewanie :) Rozliczając całą sumę z rachunku przez zużyte kW masz w równym stopniu rozliczany każdy kW jaki jest zużyty czy przez piekarnik, TV czy komputer a o ogrzewaniu nie zapominając. Nie dyskryminuj innych odbiorników kosztem ogrzewania. Na każdą złotówkę trzeba zapracować i każdą opłatę będziesz musiał zapłacić, nawet tą przesyłową Bardzo interesujące rozumowanie podobne do tego z trotylem i sztuczną mgłą. :wink: A na tą wypowiedź to nie wiem jak odpowiedzieć aby cię zadowolić? Zaczyna się obrażanie i porównywanie do ............ ? Płytki dowcip http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 84. : A na tą wypowiedź to nie wiem jak odpowiedzieć aby cię zadowolić? Zaczyna się obrażanie i porównywanie do ............ ? Płytki dowcip http://emotikona.pl/emotikony/pic/0slonce.gif Twoje rozumowanie jest tak samo mętne jak tych od od mgły... Pierwszy fakt. Za zasilanie w energię elektryczną, gaz czy też pprzyłącze telefoniczne płaci się opłatę abonamentową , czy też jakąś inną. Są to koszty stałe niezależne od kożystania z powyższych mediów. Drugi fakt. Każdy odbiornik elektryczny, czy też piec gazowy jeżeli pracuje zużywa energię. Za zużytą energię trzeba płacić według obowiązującej taryfy. To samo dotyczy rozmów telefonicznych. Trzeci fakt. Każdy odbiornik zużywa inną ilość energii. Aby wiedzieć ile tej energii zużywa, producenci podają moc danego odbiornika. Na podstawie długości pracy danego odbiornika i jego mocy stwierdza się ile ten odbiornik zużył energii. Czwarty fakt. O zużyciu energii elektrycznej do ogrzewania na podczerwień decydują jeszcz inne fakty, jak izolacja budynku, stan okien i drzwi, ustawiona temperatura oraz ewentualna wentylacja z rekuperacją. Mieszanie tego wszystkiego z opłatami abonamentowymi i wyliczanie jakiejś średniej mija się z celem i do niczego nie prowadzi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 85. Witam, ... powoli wychodzi to co pisałem. Pan TB kazał mi wliczać do swojego zużycia wszystko oprócz gazu do ogrzewania tj. prąd, zużycie wody itd..., a sami nie wliczają opłat za przesył i abonament za zużycie energii elektyrycznej (haha). Było tu podane proste wyliczenie dla energii i moje dla gazu 1. U mnie 200 m2 ogrzewanych gazem to kwota 2200, 2. 135 m2 ogrzewanych pradem 2800. Wszystko w temacie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 86. Ale tu nie chodzi wyłącznie o rachunki! -Jest jeszcze komfort i zdrowie! Nie da się mieszkać w domu izolowanym z centralnym ogrzewaniem! -Im grubsza izolacja, tym większy problem z wilgocią. Przy ścianie lepszej od 0.3W/m2 xK musi już być paroizolacja !!! Jak mawiał twórca KAPE prof. Krzysztof Żmijewski w 1990 roku Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni) system ogrzewania. Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania więcej jednego, to mniej drugiego. Tak więc, firmy żyjące z centralnego ogrzewania ( absolwenci takich kierunków studiów, producenci, instalatorzy i sprzedawcy takich systemów, firmy żyjące z reklam takich rozwiązań ) będą zwalczać izolowanie wszelkimi, możliwymi środkami. Zacznijmy od fizyki budowli ( tu są największe wypaczenia) Najważniejszym parametrem w izolowaniu, jest współczynnik przenikania ciepła. Jego definicję, przynajmniej w połowie, wszyscy znają. Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Ale dalej w definicji jest analiza kiedy taki współczynnik można podawać. Jest tam 5 punktów: 1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie, 2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody, 3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone, 4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów, 5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody. Ad1) Przegroda termiczna musi być tak zaprojektowana, by lambda materiałów była constans. Niedopuszczalny jest ruch powietrza w przegrodzie, dyfuzja pary, - musi być skuteczna paroizolacja od wewnątrz. Ad2) przegroda musi być tak zaprojektowana, by ciepło szło prostopadle !! Wyklucza to przyklejanie wełny czy styropianu za murem na fundamencie. Jedyną firmą izolacji termicznej jest termos czyli izolacja od środka, lub technologia płyty fundamentowej ( nie zapominając o paroizolacji dachu i ściany) Ad3) nieograniczoność izolacji to tak jak w pkt 2 wyłącznie termos. Nie zna fizyki ten co przykleja styropian do fundamentu czy muru na fundamencie od zewnątrz. Izolacja ma swój kraniec, a ciepło może iść inaczej niż prostopadle. Ad4) właściwie wszystkie materiały izolacyjne spełniają ten warunek ( mury nie) Ad5) Jednakowy odbiornik ciepła po zimnej stronie To jest najtrudniejsze. Grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło niż powietrze, dlatego trzeba to zrównoważyć grubością izolacji. Od 1990 stosujemy minimum 30 cm styropianu. Jak powiedział inny klasyk oszczędzania energii, dr Ludomir Duda, wiele lat temu: kto dziś projektuje, lub wykonuje mniej niż 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem. Można też tak jak Skandynawowie, zostawiać poduszkę powietrzną pod domem. Dach dach też ma lepszy odbiornik ciepła niż ściana powierzchnie płaskie oddają więcej ciepła zimą niż pionowe dlatego też grubsza wełna w dachu niż w ścianie ( i też konieczna paroizolacja) Nie da się pogodzić pośrednich systemów ogrzewania z izolacja i energooszczędnoscią. Tak więc albo biznes albo oszczędność.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 87. ok., tak więc jedną sprawę mamy załatwiona. (gaz czy prąd) ps. przy wg. Pana mojej starej technologii, a Pana noweoczesjen energooszczędnej. jeśli chodzi o klimat. Do tego stosuje sie prosze Pana centrale wentylacyjne. jakoś na klimat w domu ocieplonym na zewnątrz styropianem przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie moge narzekać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 88. Witam, ... powoli wychodzi to co pisałem. Pan TB kazał mi wliczać do swojego zużycia wszystko oprócz gazu do ogrzewania tj. prąd, zużycie wody itd..., a sami nie wliczają opłat za przesył i abonament za zużycie energii elektyrycznej (haha). Było tu podane proste wyliczenie dla energii i moje dla gazu 1. U mnie 200 m2 ogrzewanych gazem to kwota 2200, 2. 135 m2 ogrzewanych pradem 2800. Wszystko w temacie. Raczy Pan mijać się z prawdą, nie bez udziału świadomości!!! Po pierwsze 2 zł za m3 gazu to cena netto bez przesyłu i opłat stałych. Po drugie - nie wierzę Panu, że ma Pan tylko gaz a nie ma prądu! Pan poda ile zapłacił za prąd! mam 55 m2 mieszkanie w starym budownictwie - wyłącznie prąd ( ogrzewanie, cwu kuchnia) - w lutym tego roku ( około -20 prawie cały czas) wyszło mi 267 kWh a we wrześniu ( nie chodziło ani grzanie ani klima ) 161 kWh - Przecież oświetlenie, tv, komputery, nie są ma gaz!!! Po trzecie - ostatnia zima trwała jeden miesiąc!!! Gdyby Pana dom był przyzwoicie izolowany - nie najgorzej ale i nie najlepiej ( zamiast doprowadzania gazu i robienia kotłowni) tak na 20kWh - 135 x 20 = 2700 kWh - ile z tego 'pokryłyby" sprzęty domowe i światło?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 89. podaje zużycia energii (prąd). Tyle jest w Wirtualnym BOK - 1 2012/11/04 437.0000 264,72 0,00 2012/11/19 2 2012/10/03 320.0000 182,69 0,00 2012/10/17 3 2012/08/20 270.0000 153,35 0,00 2012/09/03 4 2012/07/09 256.0000 155,92 0,00 2012/07/23 5 2012/06/13 289.0000 167,87 0,00 2012/06/27 6 2012/05/24 0.0000 0,00 0,00 2012/06/11 ps. ... jeszcze wiele mógłby sie Pan nauczyć jesli chodzi o metody budowania. Ja podaję prawdziwe zużycia, nie teorię. Może mi Pan nie wierzyć, nie chcę obalac Pana teorii, piszę to tylko dlatego, żeby każdy mógł się zastanowić jak budować, a jakie medium zainstaluje jego sprawa. Ja podaje swoje doświadczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 90. Do tego stosuje sie prosze Pana centrale wentylacyjne. jakoś na klimat w domu ocieplonym na zewnątrz styropianem przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie moge narzekać Szanowny Panie - nie ma czegoś takiego! Jak izolacja termiczna za murem na fundamencie! Ściana odprowadza ciepło przez fundament do gruntu a styropian gromadzi wilgoć!!! Zawilgocenie styropianu, przyspieszy jeszcze wentylacja z odzyskiem ciepła! Bo przy tej wentylacji jest wyższe ciśnienie z domu niż przy grawitacyjnej - Jeżeli teraz piszemy o mikroklimacie i komforcie - to wentylacja ma utrzymywać 45-50% wilgotności względnej zimą!!! Przy 22 st.C mamy początek krzywej rosy powietrza wewnętrznego gdzieś koło +8 st.C ( nie chce mi się sprawdzać) - TO PRZECIEŻ WYPADNIE W PANA STYROPIANIE. Taki styropian za klika lat będzie ważył 70kg/m2 lub więcej! To nie tylko znaczny spadek oporu cieplnego, ale i rozwój grzybów w ścianie! Nie od wewnątrz - a właśnie na murze od zewnątrz pod styropianem!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 91. podaje zużycia energii (prąd). Tyle jest w Wirtualnym BOK - 1 2012/11/04 437.0000 264,72 0,00 2012/11/19 2 2012/10/03 320.0000 182,69 0,00 2012/10/17 3 2012/08/20 270.0000 153,35 0,00 2012/09/03 4 2012/07/09 256.0000 155,92 0,00 2012/07/23 5 2012/06/13 289.0000 167,87 0,00 2012/06/27 6 2012/05/24 0.0000 0,00 0,00 2012/06/11 ps. ... jeszcze wiele mógłby sie Pan nauczyć jesli chodzi o metody budowania. Ja podaję prawdziwe zużycia, nie teorię. Może mi Pan nie wierzyć, nie chcę obalac Pana teorii, piszę to tylko dlatego, żeby każdy mógł się zastanowić jak budować, a jakie medium zainstaluje jego sprawa. Ja podaje swoje doświadczenia. No to ma Pan zimą prawie 10kWh dziennie - to powinno wystarczyć do ogrzania domu! ogrzewanie z precyzyjną automatyka dołożyłoby Panu 5 -8kWh dziennie. A co do teorii... robię to od 1990 roku - na Bartyckiej - może więc to dla Pana jest teoria - ale ja z tego żyję!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 92. Witam, ... powoli wychodzi to co pisałem. Pan TB kazał mi wliczać do swojego zużycia wszystko oprócz gazu do ogrzewania tj. prąd, zużycie wody itd..., a sami nie wliczają opłat za przesył i abonament za zużycie energii elektyrycznej (haha). Było tu podane proste wyliczenie dla energii i moje dla gazu 1. U mnie 200 m2 ogrzewanych gazem to kwota 2200, 2. 135 m2 ogrzewanych pradem 2800. Wszystko w temacie. Chciałby Pan... Jeżeli powiedziało się A, to trzeba powiedzieć też B! Następny specjalista od mglistych rachunków... Fakty: 1m3 gazu kosztuje 2,51 zł. x 1100 m3 zużycie roczne = 2761.00 zł Opłata abonamentowa 1 m-c 10,085 zł x 12 m-cy = 121,02 zł Opłata sieciowa stała 1 m-c 53,445 zł x 12 m-cy = 641,34 zł Opłata sieciowa zmienna 1m3 0,506 zł x 1100 m3 = 556,60 zł Razem roczny koszt ogrzewania gazem 4079,96 zł Do tego dochodzą koszty inspekcji, wymiany części i ewentualne awarie. Koszt ogrzewania prądem 2800 zł. Wszystkie opłaty stałe są i tak już zaprogramowane poprzez przyłączenie budynku (mieszkania) do sieci. Opłaty stałe za gaz są ekstra, jeżeli kogoś na taki luksus jest stać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 93. Taki styropian za klika lat będzie ważył 70kg/m2 lub więcej! Przepraszam - chodziło o m3!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 94. Razem roczny koszt ogrzewania gazem 4079,96 zł A gdzie 10kWh dziennie zimą za prąd? Przecież 200-400W telewizor czy komputer - to są grzejniki!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 95. Szanowny Panie witczma3 --- zapytam jeszcze - jak Pan planuje za kilka lat z tego co Pan postawił zrobić dom zeroenergetyczny?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 96. Razem roczny koszt ogrzewania gazem 4079,96 zł A gdzie 10kWh dziennie zimą za prąd? Przecież 200-400W telewizor czy komputer - to są grzejniki Sorry, zapomniałem jeszcze o pompie obiegowej, która też jest na prąd

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 97. Panowie, czytajcie dokładnie. podałem ok 1100 m3 gazu, natomiast precyzyjnie koszty z faktur 2200. więc prosze się trzymać 2200 za gaz z opłatami. rachunki za prąd podałem również precyzyjnie w kwotach, w których są już doliczona wszystkie urządzenia typu pompa obiegowa - Szanowny Panie. Nie podawałem tak jak Panowie, kosztów bez przesyłu i abonamentu energii. W w/w kwocie za gaz i podanych kwotach za prąd sa ujęte wszystkie opłaty i praca wszystkich urządzeń. Nie potraficie się przyznać, ze dom wybudowany w takiej technologii jest po pierwsze dużo tańszy w budowie, mniej zużywajacy gazu od prądu. To są fakty!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 98. Nie potraficie się przyznać, ze dom wybudowany w takiej technologii jest po pierwsze dużo tańszy w budowie, mniej zużywajacy gazu od prądu. To są fakty! Wybudował Pan źle i drogo, więc Pan płaci. I będzie płacić coraz więcej. Wilgotność styropianu będzie rosła a nie zawsze okres grzewczy wynosi jeden miesiąc.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 99. Pan za to wybudował dobrze i tanio, płacąc 1/3 więcej ode mnie na dodatek na metrażu 1/3 mniejszym. Trzeba mieć sporo cierpliwości i czasu żeby z Panem dyskutować. pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 100. Żeby nie było wątpliwości co kto i za ile sobie liczy, to proszę przedstawić kopię rachunku za gaz z wyszczególnionym zużyciem i opłatami stałymi. Wystarczy za 2 miesiące. IWB też taki rachunek pokazał i z tego rachunku wyliczyłem koszt jednej kWh w wysokości 0,61 zł. Chyba to nie jest jakaś tajemnica. Gramy w otwarte karty.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 101. http://static.e-aranzacje.pl/gallery/2156/0_4ed4e29ace1cd41abbdbc4357ed17aa3b75b57ae.jpg W załaczeniu rachunek - aktualny. słaba jakość skanu więc dopisze 66m3 kwota brutto 204,45 zł

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 102. Gratuluję taniego dostawcy gazu. Nie wszyscy mają takie szczęście.... Publikując swój przykład opierałem się na danych od innego dostawcy. Wracając do rachunku, to cena 1m3 gazu wynosi w Pańskiej taryfie 1,7147 zł. Opłaty stałe miesięczne wynoszą 53,03 zł. Przy rocznym zużyciu 1100 m3 x 1,7147 zł = 1886 zł - za gaz. 12 miesięcy x 53,03 zł = 636,36 zł - opłaty stałe 18886 zł + 1886 zł = 2522 zł x 23% VAT = 3102 zł + 100 zł roczna inspekcja = 3200 zł Tyle w rzeczywistości zapłacił Pan w ubiegłym sezonie grzewczym za ogrzewanie domu, nie liczę kosztów eksploatacji, napraw i energii elektrycznej do zasilania pompy obiegowej. To jest jedna strona medalu. Ile kosztowała kotłownia, kocioł, komin, instalacja grzewcza i przyłączenie gazu? Jaka będzie trwałość tej instalacji? Po ilu latach trzeba będzie kupić nowy palnik, a po ilu nowy kocioł? Do domu o powierzchni 135m2: koszt założenia ogrzewania podczerwonego wynosi ok. 15 000 zł. Trwałość instalacji grzewczej wynosi 30 - 50 lat. Awaryjność praktycznie żadna. Koszty eksploatacji - żadne. W przypadku zaniku energii elektrycznej zmarznąć mogą jedynie kwiatki. Przy ogrzewaniu gazowym zamarzną kaloryfery. Opłaty stałe za prąd płaci się i tak obligatoryjnie, bo bez prądu nie można ani mieszkać, ani ogrzewać. Inne jest tylko jego zużycie. Pytanie brzmi: co się bardziej opłaca?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 103. Pan za to wybudował dobrze i tanio, płacąc 1/3 więcej ode mnie na dodatek na metrażu 1/3 mniejszym. Trzeba mieć sporo cierpliwości i czasu żeby z Panem dyskutować. pozdrawiam. Może pan doliczyć rachunki za prąd? Ogrzewanie na Pana dom to koszt inwest. 0d 4000 do 10000 zł ( zależy ile podłogowego ) Nie wiem ile Pan wydał na doprowadzenie gazu, kotłownie kominy odbiór... Ale zwiększenie do 30cm styro w podłodze i paroizolacja w ścianie - tyle nie kosztuje!!! . Dziwię się Panu, że Nas atakuje nie - architekta, który nie zna fizyki i dał Panu izolację za ściana i bez paroizolacji, który dał 2 x mniej styropianu niż prawo przewiduje!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 104. hmm... niewiem jak mam już pisać. Proszę się nie czepiać zużycia gazu na poziomie 1100 m3 bo to było podane z głowy. Podałem kwotę końcową brutto ni netto (ludzie czytajcie rachunki poporawnie) nie jestem firmą więc płace brutto 2200 zł. z wszystkimi kosztami gazowymi! nie 3300 tylko 2200 zł brutto PLN

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 105. Panowie, nikogo nie atakuje - stwierdzam fakty a Wy swoje. Ja pisze ze zapłaciłem 2200 za gaz a W mi piszecie i wyliczacie ze 3200. Podałem kwoty rachunków za prąd a Wy swoje żebym podał jeszcze raz dane za prąd. i tak możemy wkoło. Teraz Pan twierdzi że koszty ogrzewania to u mnie nawet 10000 - haha, porostu ręce opadają. Nie wiem jak Pan działa ale Klientów to musi mieć Pan bardzo cierpliwych, i pewnie przedstawiając im swoje wyliczenia musi im Pan robić niezłe pranie z mózgu. Przez chwile to sam zwątpiłem ile zapłaciłem za gaz, na szczęście jeszcze potrafię odróżnić 3 od 2 ale kto wie, gdybyśmy tak dużej pogadali to pewnie i bym panu przyznał że 10000 miesięcznie ogrzewanie mnie kosztowało a instalacja pewnie z 10 razy tyle. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 106. Ja też nikogo nie atakuję tylko stwierdzam fakty. Przecież nie wziąłem sobie tych danych z sufitu, tylko z Pańskiego rachunku. te 1100 m3 , to sam Pan podał. Czegoś się trzeba trzymać. Nie sugeruję, że ma Pan płacić 10 000 zł za gaz. To i tak jest tanio, co Pan płaci. Inni płacą dużo więcej. Po co te nerwy. Ja tego rachunku nie wystawiałem, a liczby jakie tam są mówią same za siebie. Opłata stała miesięczna z VAT wynosi 65 zł x 12 miesięcy = 780 zł. 1m3 gazu z VAT kosztuje 2,1952 zł. Wystarczy pomnożyć przez rzeczywiste zużycie i będzie Pan wiedział ile kosztowało roczne grzanie. Od 1 sierpnia 2012 średnia cena gazu wynosi 3,22 zł http://www.ogrzewamy.pl/paliwo/gaz-ziemny

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 107. To Panu ktoś pranie m... zrobił. Przecież bez tego nikt by sobie nie ocieplił ściany od zewnątrz, czy dał symboliczne 20 cm styropianu w podłogę . A ja... zajmuję się już domami zeroenergetycznymi. Takie 10-15 kWh/m2 - to już powoli historia. 2200 za gaz - a ile za prąd??? przemilczy to pan kolejny raz? Jak Pan sobie poradzi z coraz mokrzejszym styropianem? Jest sens bez prania mózgu - inwestować w gaz zamiast w izolację?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 108. Mam przed sobą R-k za gaz za m-c wrzesień z tego roku i nijak nie wychodzi mi taka średnia. Składowe dla taryfy W 2.2 (300 1.200m3/rok): - opłata stała 5,69 zł (za 1m-c), - abonament 2,81zł (za 1m-c). - opłata zmienna (przesyłowa) 0,4073 za 1m3, - cena gazu 1,3022 za 1m3. Czyli przedkładając to na podane wyżej zużycie roczne 1.100m3, zapłaciłbym w tym roku, po podwyżkach, niecałe 2.000zł, co daje średnią 1,8zł za 1m3 gazu ziemnego. To ja się pytam skąd średnia cena 3,2zł za 1m3 gazu ziemnego?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 109. ... bo tu co niektórzy liczą raz netto, raz brutto i jeszcze niewiadomo co. dlatego tak wychodzi. Załóż sobie Pan prąd to wtedy wyjdzie Panu dobrze. Pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 110. ... bo tu co niektórzy liczą raz netto, raz brutto i jeszcze niewiadomo co. dlatego tak wychodzi. Załóż sobie Pan prąd to wtedy wyjdzie Panu dobrze. Pozdrawiam.Dlatego wcześniej pisałem o średniej cenie energii ze wszystkimi dodatkami Energia liczona bez opłat dodatkowych a do gazu liczone , takie ciekawe liczenie :) Tak trzeba liczyć aby ogrzewanie energią wyszło tanio, i izolować, izolować ........ Nie przekonałeś nawet jak pokazałeś swoje rachunki bo i tak źle liczysz :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 111. Dlatego wcześniej pisałem o średniej cenie energii ze wszystkimi dodatkami Energia liczona bez opłat dodatkowych a do gazu liczone , takie ciekawe liczenie :) Tak trzeba liczyć aby ogrzewanie energią wyszło tanio, i izolować, izolować ........ Nie przekonałeś nawet jak pokazałeś swoje rachunki bo i tak źle liczysz :) Może prościej, specjalnie dla Pana. I wariant Jak stawia Pan dom i się do niego wprowadza to ma Pan podłączony prąd i płaci stałe opłaty, tak? nie ważne czy ma Pan tylko oświetlenie czy zainstaluje TV, tak? Jeżeli dołoży Pan czajnik i lodówkę, to zwiększą się Panu stałe opłaty czy nie, czy tylko zużycie kWh? A jak Pan dołoży jeszcze ogrzewanie elektryczne, to zwiększą się stałe opłaty czy tylko ilość kWh? II wariant Stawia Pan dom i wprowadza się do niego (wariant I ), chce Pan sobie założyć instalację gazową, to musi Pan mieć wybudowaną kotłownię, kupiony piec, rurki, grzejniki i co tam jeszcze, tak? Dostawca nie energii elektrycznej, tylko gazu wystawia Panu rachunek ze stałymi opłatami + zużycie gazu, tak? Czy widzi Pan różnicę? W pierwszym i drugim wariancie i tak ma już Pan przyłącze elektryczne, a w wariancie drugim musi Pan ekstra dołożyć opłaty stałe za gaz, no i oczywiste za zużycie. Na prawdę chyba jaśniej nie można, chyba, że ktoś ma problemy ze zrozumieniem lub robi to złośliwie. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 112. Mam przed sobą R-k za gaz za m-c wrzesień z tego roku i nijak nie wychodzi mi taka średnia. Składowe dla taryfy W 2.2 (300 1.200m3/rok): - opłata stała 5,69 zł (za 1m-c), - abonament 2,81zł (za 1m-c). - opłata zmienna (przesyłowa) 0,4073 za 1m3, - cena gazu 1,3022 za 1m3. Czyli przedkładając to na podane wyżej zużycie roczne 1.100m3, zapłaciłbym w tym roku, po podwyżkach, niecałe 2.000zł, co daje średnią 1,8zł za 1m3 gazu ziemnego. To ja się pytam skąd średnia cena 3,2zł za 1m3 gazu ziemnego? Panie Bajbaga, ja rozumię, że młodsi koledzy na Forum..., ale że Pan też stanie się ofiarą pomroczności jasnej, tego się nie spodziewałem :wink: To co Pan odczytał ze swojego rachunku jako cenę 1m3 gazu (1,8 zł) jest ceną netto. Tyle płacą firmy jeżeli ogrzewają się gazem. Jeżeli dodamy do tego VAT, to otrzymamy cenę dla odbiorcy indywidualnego i będzie to 2,21 zł za 1m3 gazu. Taką też sumę podałem po obliczeniu z rachunku za gaz kolegi Witczmy3 (2,1952 zł). Ceny gazu w Polsce są zróżnicowane i mogą nieraz bardzo się różnić. Są też różne taryfy. Co do ceny średniej 3,22 zł/m3, to niech Pan otworzy podany link i tam znajdzie Pan odpowiedź na swoje pytanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 113. Dlatego wcześniej pisałem o średniej cenie energii ze wszystkimi dodatkami Energia liczona bez opłat dodatkowych a do gazu liczone , takie ciekawe liczenie :) Tak trzeba liczyć aby ogrzewanie energią wyszło tanio, i izolować, izolować ........ Nie przekonałeś nawet jak pokazałeś swoje rachunki bo i tak źle liczysz :) Może prościej, specjalnie dla Pana. I wariant Jak stawia Pan dom i się do niego wprowadza to ma Pan podłączony prąd i płaci stałe opłaty, tak? nie ważne czy ma Pan tylko oświetlenie czy zainstaluje TV, tak? Jeżeli dołoży Pan czajnik i lodówkę, to zwiększą się Panu stałe opłaty czy nie, czy tylko zużycie kWh? A jak Pan dołoży jeszcze ogrzewanie elektryczne, to zwiększą się stałe opłaty czy tylko ilość kWh? II wariant Stawia Pan dom i wprowadza się do niego (wariant I ), chce Pan sobie założyć instalację gazową, to musi Pan mieć wybudowaną kotłownię, kupiony piec, rurki, grzejniki i co tam jeszcze, tak? Dostawca nie energii elektrycznej, tylko gazu wystawia Panu rachunek ze stałymi opłatami + zużycie gazu, tak? Czy widzi Pan różnicę? W pierwszym i drugim wariancie i tak ma już Pan przyłącze elektryczne, a w wariancie drugim musi Pan ekstra dołożyć opłaty stałe za gaz, no i oczywiste za zużycie. Na prawdę chyba jaśniej nie można, chyba, że ktoś ma problemy ze zrozumieniem lub robi to złośliwie. Nie po to izolujemy, by robić centralne.Jeżeli rozmawiamy o ogrzewaniu i jaką cenę za to ogrzewanie płacimy to ze wszystkim się zgadzam, lecz dlaczego w cenie za energię mam nie wliczać żadnych kosztów dodatkowych? Czy tylko dla tego że mam inne odbiorniki tej energii? Na te dodatkowe odbiorniki mam przenieść te opłaty stałe? Dlaczego? Przy gazie jest podobnie. Mając gaz mam z niego ogrzewanie, CWU i gotowanie. Na nie też rozdzielam opłaty stałe jak przy energii elektrycznej. W obu przypadkach mogę określić dokładnie ile mnie wynosi CWU czy gotowanie lub to nieszczęsne ogrzewanie. O przygotowaniu domu do ogrzewania energią czy gazem nie rozmawiamy, tak jak nie rozmawiamy o kosztach przyłącza czy to gazowego czy energii elektrycznej. Chodzi o dokładne rozliczenie kosztów na poszczególne odbiorniki. Teraz na koniec, takie rozliczenie jest dla mnie dokładne, może dla Pana nie. Nie będziemy się tu kłócić czy cena za 1kWh będzie wynosiła tyle czy tyle. Każdy sam podejmuje decyzję czy to jest dla niego ważne czy nie i czy jest w stanie to rozgraniczyć. Zaznaczam że gazu nie posiadam i mam tylko energię elektryczną. :) Problemu ze zrozumieniem innego zdania nie mam, ani do nikogo nie porównuję a tym bardziej we mgle ......

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 114. Witam. A ja za ostatni sezon grzewczy zapłaciłem 1100zł tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę domku o pow. 130m2. Rodzina 5 osób. I według miszcza TB mieszkam w ziemiance. W przeciwieństwie do niego, który mieszka?...już było. Jest parę osób, które usilnie próbują namierzyć gdzie jego teorie jedynie słuszne są zastosowane. Takie świetne i wspaniałe. I otóż okazuje się, że od 1990 roku do dnia dzisiejszego jakoś ani jeden budynek nie powstał według jego świetlanych pomysłów. Można by się zastanawiać dla czego skoro idea słuszna. A to dla tego, że jakoś nikt według teorii jedynie słusznej nie chce mieszkać w termosie. No i sprawa wełny: jest to jeden z najgorszych materiałów izolacyjnych. Jak już coś izolować skutecznie to pianą poliuretanową.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 115. Witam. A ja za ostatni sezon grzewczy zapłaciłem 1100zł tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę domku o pow. 130m2. Rodzina 5 osób.Ale jak cię znam to ty jesteś insza inszość :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 116. Jeszcze jedna próba. Na koszty zamieszkania składają się opłaty stałe tak jak czynsz, wywóz śmieci, sprzątanie domu czy opłata stała za energię elektryczną. Opłaty te występują niezależnie od tego czy w mieszkaniu przebywamy, czy korzystamy z prądu, czy też nie. Płacić trzeba co miesiąc ta samą sumę i są to regularne koszty utrzymania naszego mieszkania. Do tego dochodzą koszty za zużycie energii elektrycznej, koszty ogrzewania (niezależnie czy jest to węgiel, czy gaz, czy pelety), ciepłej wody oraz koszty remontów. To są koszty zmienne zależne od ilości zużytych mediów. Razem koszty stałe i koszty zmienne tworzą największe obciążenie naszego budżetu domowego. Obniżyć można tylko koszty zmienne i o tym cały czas piszemy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 117. Witam. A ja za ostatni sezon grzewczy zapłaciłem 1100zł tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę domku o pow. 130m2. Rodzina 5 osób. I według miszcza TB mieszkam w ziemiance. W przeciwieństwie do niego, który mieszka?...już było. Jest parę osób, które usilnie próbują namierzyć gdzie jego teorie jedynie słuszne są zastosowane. Takie świetne i wspaniałe. I otóż okazuje się, że od 1990 roku do dnia dzisiejszego jakoś ani jeden budynek nie powstał według jego świetlanych pomysłów. Można by się zastanawiać dla czego skoro idea słuszna. A to dla tego, że jakoś nikt według teorii jedynie słusznej nie chce mieszkać w termosie. No i sprawa wełny: jest to jeden z najgorszych materiałów izolacyjnych. Jak już coś izolować skutecznie to pianą poliuretanową. A może nie trzeba daleko szukać... Tekst pochodzi z reklamy najnowszego MURATORA 12/2012. Budowa domu pasywnego w praktyce photos/31303/dom_pasywny_o_tradycyjnej_formie.jpg Opisujemy konkretne rozwiązania technologiczne i pokazujemy rysunki detali domu, który powstaje pod Warszawą. Materiał do przestudiowania dla każdego, kto interesuje się nowoczesnym sposobem budowania.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 118. Tyle, że ten dom, jest akurat zaprzeczeniem głoszonych prawd przez TB. 18cm bloczki Silka, ocieplone od zewnątrz 35cm styropianu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 119. Tak się jakoś składa, że z racji prowadzonej przez nas działalności jesteśmy zainteresowani izolowaniem budynków, bo tylko wtedy nasze ogrzewania mają sens. I co się okazuje. Istnieją obecnie dwie szkoły budowania i izolacji. (jeszcze nie w Polsce). Jedna, tradycjonalistów izolujących od zewnątrz i druga, która twierdzi, że izolowanie od środka jest właściwą drogą. Obie szkoły mają swoich zwolenników i przeciwników. Na podstawie przeczytanych publikacji zagranicznych muszę stwierdzic, że rysuje się przełom w fizyce budowli i to na poziomie molekularnym. Wielu czołowych architektów i inżynierów budownictwa postuluje napisanie podręczników budownictwa i izolacji od nowa. Jest to cena postępu i wprowadzania nowych materiałów i technologii do naszego życia codziennego. Jakoś tak się składa, że prekursorzy nowości, często trafiają na niezrozumienie, obawę o tzw. "status quo" albo po prostu sa ofiarami silnych kół lobbystycznych niezainteresowanych zmianami w ich obszarze działania lub ignorantów. To dotyczy TB, a także ogrzewania podczerwonego jak i alternatywnych żródeł energii. Postępu nie da się zatrzymać. Można go tylko opóźnić, ale ktoś będzie musiał za to opóżnienie kiedyś zapłacić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 120. Nie zgadzam się z Panem ! Panie Januszu . Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania!! Dlatego na uczelniach gdzie jeszcze dziś wykłada sie o pośrednich systemach ogrzewania, czy OZE dla jednorodzinnego domu ( OZE ma sens w dużej skali) zwalcza się izolację nie Istnieją obecnie dwie szkoły budowania i izolacji. Sprzedawcom energii i centralnych systemów - żadna forma izolacji nie pasuje!!! A, że firmy produkujące też chcą sprzedawać - opracowano kompromis - jak przykleić materiał izolacyjny by nie był skuteczny. To proste: - dać go najmniej tam gdzie najwięcej ucieka i gdzie nie będzie można dołożyć - od gruntu - Przykleić go za murem na fundamencie i za fundamentem - mur odprowadzi ciepło do gruntu!! - nie dać paroizolacji - będzie izolacja chłonęła wodę. - wszystko to nie wentylować. druga, która twierdzi, że izolowanie od środka jest właściwą drogą Fizyka nie jest stroną!!! Fizyka budowli - jednoznacznie wyklucza ocieplanie na zewnątrz, fizyka budowli jednoznacznie stwierdza, że więcej ciepła przy identycznych izolacja ucieka do gruntu, niż ścianami i dachem razem !!! To pseudonaukowcy źle interpretuję definicje i wypaczają je. Czyli - wilk ( rynek instalacyjny) syty i owca ( rynek izolacji) cała, ale juhasa ( inwestor) wieś już nie ujrzała. Jeżeli człowiek nie zna podstaw fizyki to nawet da sobie wmówić 109% sprawności, średnia izolacje termiczną, że wilgoć i przewiewność izolacji mają na nią marginalny wpływ, czy że mostek termiczny jest sprawą pomijalna!!! A potem... Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - można więc oddzielić plewy! Chciałem tu, podziękować Panu Jareckiemu79 za największy komplement !!! Że nie znam się na ogrzewaniu kotłem... Wielkie dzięki !!! Dodam jeszcze, że co z tego że znam się na lampach elektronowych!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 121. Panie Tomaszu, ja nie polemizuje z Panem, tylko stwierdzam faky. Faktem jest, że izoluje się od zewnątrz wbrew prawom fizyki i faktem jest, że w końcu znależli się ludzie, którzy to zauważyli i chcą to naprawić! Dlatego też, trzeba ludziom uświadamiać gdzie tkwi błąd i pokazać im jak się to robi prawidłowo. Niestety Polska tkwi jeszcz w epoce węgla kamiennego i jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie upłynie zanim ludzie zrozumieją i zaczną robić wszystko prawidłowo. Pisząc mój tekst chciałem przedstawić drogę jaką trzeba przejść, aby do ludzkiej świadomości dotarła prawda o otaczającym nas świecie. Większość ludzi żyje w wirtualnej rzeczywistości wykreowanej przez massmedia oraz grupy interesu i nie ma zielonego pojęcia o tym co prawda, a co fałsz. Przedstawia się fałszywe fałszywe teorie za pewnik i robi ludziom wodę z mózgu. Tylko nieliczni, tak jak Pan podejmują walkę o prawdę i próbują się przeciwstawić panującym powszechnie poglądom. W średniowieczu też twierdzono, że ziemia jest płaska, a Słońce krąży wokół Ziemii. Teraz jest podobnie, tylko że chodzi o inne prawa fizyki. Dobrze, że coraz więcej fachowców dostrzega problem i w końcu otwarcie o tym mówi i robi wszystko, aby zmienił się kierunek myślenia i działania. Tam gdzie chodzi o interesy wielkiego kapitału, tam prawda zostaje pomijana. Tak jest we wszystkich dziedzinach życia. Dobrze, że nas jeszcze nie spalili na stosie albo rozstrzelali za głoszenie poglądów niezgodnych z jedynie obowiazującą linią!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 122. Panie Tomaszu, ja nie polemizuje z Panem, tylko stwierdzam faky. Faktem jest, że izoluje się od zewnątrz wbrew prawom fizyki A konkretnie, które to prawa fizyki, takie ocieplanie narusza?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 123. Ekonomiczna izolacja termiczna - to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni) system ogrzewania! A tu - ludzie polecający centralne - piszą o ekonomi!!! A Szanowny bajbaga, twierdzi, że zna podstawy fizyki a się pyta jakie prawa fizyki łamie ktoś kto izoluje od zewnątrz? Świat stoi na głowie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 124. No właśnie, które prawo, prawa fizyki jest łamane ? Jak ktoś pisze, że jest łamane, to musi wiedzieć które konkretnie. Zrobiłem pospieszny przegląd znanych mi praw fizyki i nie znalazłem tego łamanego. Tak więc oświećcie mnie, maluczkiego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 125. - Kierunek przepływu ciepła... - przyklejanie styropianu do fundamentu w domu niepodpiwniczonym, by zimno nie weszło. - Definicja współczynnika przewodzenia ciepła - wyklucza ocieplanie od zewnątrz! W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia : - pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie, - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody, - długość i szerokość przegrody są nieograniczone, - warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów, - wartości - współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody. - wentylacja ma mieć stały strumień, ma doprowadzać świeże powietrze do pokojów i nie może być zakłócona - czyli najlepsza na świecie byłaby wentylacja grawitacyjna - patrz def. grawitacji!!! I tylko jeden problem - nie działa ! Nie ma stałego strumienia, można zakłócić lub nawet zlikwidować!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 126. Ślicznie to Pan wypisał, tylko dalej nie wiadomo które prawa fizyki narusza się nagminnie, bo z tych zapisów to nie wynika. Co więcej, takimi stwierdzeniami, ni mniej, ni więcej, obalił Pan zerową zasadę termodynamiki. Podaję uproszczoną definicję współczynnika przenikania ciepła, bo coś mi się wydaje, że dalej utożsamia Pan ten współczynnik ze strumieniem ciepła. Współczynnik U, definiuje się jako ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1m2 płaskiej przegrody (np. okien, ścian, itp.) przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach (wewnątrz / zewnątrz) wynoszącej 1K (1°C).

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 127. Nic nie poradzę, że Pan nie rozumie termodynamiki. a definicje wolę pełną z tym kiedy można posługiwać si i podawać współczynnik przewodzenia ciepła przegród termicznych: W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy następujące założenia : - pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie, - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody, - długość i szerokość przegrody są nieograniczone, - warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów, - wartości - współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody. Wyklucza to ocieplanie od zewnątrz. Jeżeli ktoś kiedyś takie ocieplanie dopuszczał, to nie znał fizyki i teraz trudno mu się będzie do tego przyznać!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 128. Filozoficznie kończąc - jaki kuń jest, widzi każdy. Ps. A analiza przenikania ciepła przez przegrody, to nie tylko współczynnik U dla przegrody płaskiej, ale także analiza przenikania ciepła prze mostki termiczne, w tym do gruntu, które podlegają osobnemu wyliczeniu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 129. mostki termiczne, w tym do gruntu, które podlegają osobnemu wyliczeniu. Nie ma mostków termicznych w izolacjach.!! - długość i szerokość przegrody są nieograniczone, Kolejna sprawa - mostek termiczny jest z natury rzeczy sprawą dynamiczną, więc obliczenia nie wchodzą w grę!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 130. Nie będę się tu na Forum zajmował fizyką teoretyczną. Nikogo to nie obchodzi za wyjątkiem kilku specjalistów, którzy mogą temat przedyskutować we własnym gronie, gdzieś w knajpie przy piwku. Dla użytkowników Forum liczą się fakty, a nie osobiste animozje! Faktem jest, że izolowanie zewnetrzne odchodzi do lamusa, tak jak ogrzewanie węglem czy innymi paliwami kopalnymi. Ci co twierdzą z uporem maniaka, że izoluje się tylko zewnętrzną stronę budynku nie mogą się pogodzić z faktami i atakują bezpardonowo myślących inaczej. Sami wystawiają sobie świadectwo ubóstwa moralnego i aktualnej wiedzy. W dniu 12.01.2012 w byłej kopalni węgla kamiennego w Essen miało miejsce sympozjum na temat izolacji wewnęrznych. Udział wzięli czołowi niemieccy specjaliści z różnych kierunków budownictwa i przedstawili aktualny stan wiedzy i kierunki rozwoju izolacji wewnętrznych. Padły też ostre słowa o urojeniach izolacyjnych pood adresem zwolenników izolacji zewnętrznych. Wszystkie referaty były bogato ilustrowane przykładami, wzorami fizycznymi i praktycznym zastosowaniem izolacji wewnętrznych. Co prawda całość jest w języku niemieckim, ale wzory matematyczne i pokazane przykłady powinien zrozumieć każdy mający wykształcenie techniczne. Sądzę, że najwięksi eksperci od izolacji na naszym Forum nie będą mieli problemu by teksty przeczytać albo znależć kogoś, kto je przetłumaczy. Z pewnością znajdą się głosy "patriotów" oburzonych publikacjami w języku niemieckim. Cóż Polacy nie gęsi i swój język mają... Ale tylko język, bo nowoczesną wiedzę trzeba sobie jeszcze przyswoić, ale po co, przecież tak jest dobrze jak jest i nie trzeba tego zmieniać. I tak zapłacą za niewiedzę inwestorzy budujący archaiczne domy ogrzewane przedpotopowymi kotłami na węgiel i mający ciągle problemy z użytkowaniem tych specjalnych "wynalazków techniki" Oto link do strony Sympozjum http://www.innen-daemmung.de/cms/front_content.php?idcat=81 W tym linku wchodzi się odrazu na stronę z prezentowanymi referetami. Życzę miłej lektury :D

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 131. Anonymous

  A ja za ostatni sezon grzewczy zapłaciłem 1100zł tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę domku o pow. 130m2. . Bardzo ciekawe wyniki,czy mógłbyś powiedzieć,coś więcej na temat technologi i sposobu ogrzewania twojego domu?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 132. Nie będę się tu na Forum zajmował fizyką teoretyczną. Nikogo to nie obchodzi za wyjątkiem kilku specjalistów, którzy mogą temat przedyskutować we własnym gronie, gdzieś w knajpie przy piwku. To po co mieszacie do tego fizykę, powołując się na łamanie jej praw ? Kłamstwem nie zmieni się praw fizyki, a i sam sposób podkolorowania takim kłamstwem, jest odrzucany przez ludzi, którzy jako takie pojęcie o fizyce mają. No chyba, że w świadomy sposób naśladuje się głównego propagatora III Rzeszy. W efekcie, zamiast dyskusji o niewątpliwych zaletach takiej izolacji termicznej i jej wadach, bo też takowe posiada, mamy sprzeciw co do kłamliwych określeń dotyczących praw fizyki.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 133. Czy postępowanie wbrew prawom fizyki jest ich łamaniem czy nie! Jak ktoś twierdzi, że jest sprawność 109 czy nawet 127% to postępuje wbrew prawom fizyki? Jak ktoś przykleja izolację termiczną za murem na fundamencie twierdząc, że zimno wchodzi, to postępuje wbrew prawom fizyki jak ktoś daje od gruntu mniej jak 30 cm styropianu, twierdząc, że grunt tak samo odbiera ciepło jak powietrze - to postępuje wbrew prawom fizyki! Jak ktoś "projektuje" wentylację tak jakby była grawitacyjną ( nie chodzi o nazewnictwo) - to postępuje wbrew prawom fizyki? Jak ktoś montuje termostat na grzejniku na górze na zasilaniu - to postępuje wbrew prawom fizyki? To Pan uważa, że większość ma rację, a ja uważam, że nawet demokratyczne przegłosowywanie praw fizyki - jest postępowanie wbrew prawom fizyki.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 134. A ja za ostatni sezon grzewczy zapłaciłem 1100zł tylko za ogrzewanie i ciepłą wodę domku o pow. 130m2. . Bardzo ciekawe wyniki,czy mógłbyś powiedzieć,coś więcej na temat technologi i sposobu ogrzewania twojego domu? Tak, proszę o to jest link gdzie jest więcej na ten temat. http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 135. Kolosalne osiągnięcie jedynie słusznej fizyki miszcza: Mam nie dom, a projekt i technologię - ADD jak to zbudować w cenie energochłonnego domu np. wg gotowców z Muratora. . A to zmienia postać rzeczy!! Od 1990 roku dorobił się miszcz projektu i technologii jak zbudować. To naprawdę duże osiągnięcie na tak krótkiej przestrzeni czasowej. Pewnie do roku 2050 powstanie taki dom według projektu i technologii miszcza i będziemy mogli już wszyscy obejrzeć. Tylko ja pewnie już nie dożyję, jak i wielu innych a i miszcz pewnie też.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 136. Panie Tomaszu, ja nie polemizuje z Panem, tylko stwierdzam faky. Faktem jest, że izoluje się od zewnątrz wbrew prawom fizyki i faktem jest, że w końcu znależli się ludzie, którzy to zauważyli i chcą to naprawić! Dlatego też, trzeba ludziom uświadamiać gdzie tkwi błąd i pokazać im jak się to robi prawidłowo. Niestety Polska tkwi jeszcz w epoce węgla kamiennego i jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie upłynie zanim ludzie zrozumieją i zaczną robić wszystko prawidłowo. Z Pańskim stwierdzeniem powyżej trudno nawet polemizować. To prawda i chyba nikt nie ma co do tego żadnych złudzeń. Ale proszę zwrócić uwagę na sposób przedstawiania tych błędów. Wielu ludzi zajmujących się budownictwem próbowało polemiki na temat teorii jedynie słusznej, prosili o jakiekolwiek pomiary, obserwacje doświadczenia. A zostawali jedynie obrzucani błotem, typu nieuk, nieudacznik. Mając dobre i mocne argumenty w swojej dziedzinie naprawdę nie jest trudno przekonać inwestora co do jednego, czy drugiego założenia. Bo to inwestor wydaje swoje pieniądze i to on wybiera założenie. Prosty przykład. Idzie Pan do sklepu z ciuchami wraz z małżonką, Kogo pyta małżonka czy ładnie wygląda, przecież nie sprzedawcy a Pana, bo jest Pan dla niej autorytetem, i wie, że to Panu się ma podobać a nie sprzedawcy. Podobnie z inwestorem, dla niego autorytetem jest projektant. Czy sądzi Pan, że wszyscy projektanci to debile i nieudacznicy? Skoro pojawiła się ciekawa koncepcja ocieplania od wewnątrz to również pojawiło się bardzo wiele pytań na które trzeba odpowiedzieć. I tak tu było w wielu wątkach. Proszę przeanalizować na czym się to skończyło: wyzwiska, obelgi. Czy sądzi Pan, że nie chcemy mieszkać w domach, gdzie koszty ogrzewania są marginalne? Proszę spytać każdego nowego inwestora a otrzyma pan tylko jedną odpowiedź!!! A między chęciami a wynikiem ostatecznym jest jeszcze długa droga. I to droga którą musi przejść sam inwestor. Proces budowlany to nie jest stwierdzenie, że tylko 30kWh/m2/rok a rozważenie wszystkich za i przeciw!!! I fizyka z punktu inwestora nic tu nie ma, tą fizykę stosuje projektant. Jak ja swego czasu chciałem lansować teorię, że kolektorami słonecznymi da się ogrzać budynek w naszym klimacie i realiach to nie zacząłem o wielkiego krzyku i teorii jedynie słusznej a od wybudowania takiej instalacji, opomiarowania i testach. I jaka była na początku moja radość gdy temp. gruntu do gromadzenia ciepła była coraz większa. A jeszcze szybciej moja radość spadała w dół jak grunt stygł. Z całej tej zabawy pozostało tylko doświadczenie bo założenie nie spełniło się. Od strony teorii założenie spełnione, bo można ogrzać i to dowiodłem obliczeniami a pozostało pytanie jak i do dzisiaj pozostaje pytaniem. Tylko nieliczni, tak jak Pan podejmują walkę o prawdę i próbują się przeciwstawić panującym powszechnie poglądom. . To, to chyba jest oda do największego naszego miszcza i piewcy. Tylko proszę zwrócić uwagę jak nasz miszcz i piewca to robi. Prócz założeń typu 30 kWh/m2/rok i stwierdzeń typu szczelny termos z wełną od środka nic tu więcej nie napisał a na zadawane pytania o jakiekolwiek pomiary, wyniki czy nawet liczby otrzymywało się tylko jeną odpowiedź. Zadnych konkretów i żadnych szczegółów. A natomiast stwierdzenie: Mam nie dom a projekt i technologię - ADD jak to zbudować w cenie energochłonnego domu np. wg gotowców z Muratora. Po 23 latach głoszenia teorii jedynie słusznej to trochę za mało aby coś o domu z tego projektu powiedzieć. W średniowieczu też twierdzono, że ziemia jest płaska, a Słońce krąży wokół Ziemii. Teraz jest podobnie, tylko że chodzi o inne prawa fizyki. Dobrze, że coraz więcej fachowców dostrzega problem i w końcu otwarcie o tym mówi i robi wszystko, aby zmienił się kierunek myślenia i działania. Tak, tylko co w średniowieczu zajmowało wieki, dziś zajmuje jeden dzień i ja się do tego również przyłączam, że w końcu mówi się o problemie. Tylko proszę zwrócić uwagę jak o problemie mówi tutaj. Na każdy problem postawiony przez pytającego, guru i wielki miszcz odpowiada tym samym tekstem powtarzanym na wszystkich watkach. A mając takie osiągnięcia po 23 latach jak założenia do projektu to wybaczy Pan trochę za mało by w ogóle coś mówić

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 137. Zadnych konkretów i żadnych szczegółów. A natomiast stwierdzenie: Mam nie dom a projekt i technologię - ADD jak to zbudować w cenie energochłonnego domu np. wg gotowców z Muratora. Po 23 latach głoszenia teorii jedynie słusznej to trochę za mało aby coś o domu z tego projektu powiedzieć. Przyznam, że jestem zaszokowany. Dom ADD ani nie jest autorstwa TB, ani nie musi być, ani nie jest, wykonany w zgodzie z jego założeniami, a często wręcz przeciwnie. Sama koncepcja tegoż domu jest diametralnie różna, od tego co głosi TB. Np. Pan Duda prezentuje dom ADD, ocieplony od zewnątrz : https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:vTIBFZ_sEI0J:www.zrownowazonainfrastruktura.pl/media/uploads/prezentacje/prezentacja-krakow.pdf+autonomiczny+dom+dost%C4%99pny+duda&hl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESgeJozMIZhJ1M7Arty9Yy4TcNeTeQNqkT36n_lLORZBSi0R1vZlhGF_ETwnYiRzYymnBhw_4NSsxQdxqG9USFFNH0RJL2hWeR2BKWhZMA9heLD28EJgrjphCrAK1_9zIVYKc2F8&sig=AHIEtbSOmlEi6qZ6f8nryV49OTh5SQmUNg rzuty na str. 13 16, ma ogrzewanie centralne str.16,17, ma solary !!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 138. To nie ten dom - to koncepcja Pana Ludomira Dudy - ja mam zupełnie inną koncepcję i projekt - już gotowy... idziemy innymi drogami . Tak więc Pan się nie szokuje, to że współpracujemy - nie znaczy, że robimy to samo. Mało tego - mogę powiedzieć - że idea magazynowania ciepła się nie powiedzie! Co Panu Dudzie mówiłem . Życie pokaże kto miał rację . Zrobiłem coś zupełnie innego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 139. http://www.forumbudowlane.pl/vt/31781/0/zrodlo-energii 22 02 2012 Na razie skupiamy się na domu "zero" . Energii potrzeba na ogrzanie - odsprzedawanie... to może faktycznie później. Nad gromadzeniem ciepła w czystej postaci ( bufory, grunt ) nawet nie myślę, to już przerobione- drogo i nieekonomicznie! Dlaczego Panie bajbaga na siłę wciska mi kolektory słoneczne i bufory ciepła? Dlaczego Pan podaje nie moje koncepcje i rozwiązania ADD . A koncepcji Pana Dudy - moja będzie wentylacja! Bo tę robię najcichszą, o najmniejszym zużyciu energii i odzysku ciepła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 140. Zapewne będzie to odebrane jako złośliwość, ale jak to jest, że wszyscy co stosują ocieplenie za notorycznym odbiornikiem ciepła, centralne (i to opalane paliwem stałym) i kolektory, to niedouczeni debile, postępujący wbrew prawom fizyki, a jedynie Pan Duda nie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 141. Gdzie Pan Duda stosuje ocieplenie za notorycznym odbiornikiem ciepła ???

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 142. https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:vTIBFZ_sEI0J:www.zrownowazonainfrastruktura.pl/media/uploads/prezentacje/prezentacja-krakow.pdf+autonomiczny+dom+dost%C4%99pny+duda&hl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESgeJozMIZhJ1M7Arty9Yy4TcNeTeQNqkT36n_lLORZBSi0R1vZlhGF_ETwnYiRzYymnBhw_4NSsxQdxqG9USFFNH0RJL2hWeR2BKWhZMA9heLD28EJgrjphCrAK1_9zIVYKc2F8&sig=AHIEtbSOmlEi6qZ6f8nryV49OTh5SQmUNg To jest technologia płyty fundamentowej - nie ma notorycznego mostka termicznego do gruntu. Pan Duda robiąc audyty stojących domów dał się zresztą przekonać i konstrukcja ściany jest zmieniona. Dom zeroenergetyczny- odwrotnie jak 10-15kWh /m2 rocznie - wymaga większej akumulacji . Więc technologia płyty fundamentowej jest idealna!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 143. Gdzie Pan Duda stosuje ocieplenie za notorycznym odbiornikiem ciepła ??? Tylko cytowałem mistrza: Przyklejenie izolacji termicznej za notorycznym odbiornikiem sugeruje, że albo tak robiący uważa, że przepływ energii jest od wartości niższych do wyższych ( zimno wchodzi). Albo postąpił skrajnie nieodpowiedzialnie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 144. Pan Duda robiąc audyty stojących domów dał się zresztą przekonać i konstrukcja ściany jest zmieniona. Może i tak, może i nie. Ale zostawił kominek z PW czyli centralne ogrzewanie domu i CWU, oraz zostawił kolektory. A może, posłuchał mistrza i wyciepał, bo nie jest niedouczonym debilem ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 145. Gdzie Pan Duda stosuje ocieplenie za notorycznym odbiornikiem ciepła ??? Tylko cytowałem mistrza: Przyklejenie izolacji termicznej za notorycznym odbiornikiem sugeruje, że albo tak robiący uważa, że przepływ energii jest od wartości niższych do wyższych ( zimno wchodzi). Albo postąpił skrajnie nieodpowiedzialnie. Coś się Panu pomieszało. Pan Duda pisze o ogromnym niedoszacowaniu mostka termicznego do gruntu - wiec dlaczego Pan Go o taki mostek posądza? Gdzie Pan go znalazł!!! Może i tak, może i nie. Ale zostawił kominek z PW czyli centralne ogrzewanie domu i CWU, oraz zostawił kolektory. A może, posłuchał mistrza i wyciepał, bo nie jest niedouczonym debilem ? Może jeszcze raz... Dom, który Pan pokazał, nie jest tym, który został w ostatecznej wersji u Pana Dudy, tym bardziej jest tym jaki ja bym widział. Pan Duda dał się do pewnych spraw przekonać i nawet dziś ma spotkanie z projektantem, który dla tę moja koncepcje realizował. Domy wiec będą podobne - wentylacje identyczne, różnica zasadnicza jest w ogrzewaniu. Ja będę ogrzewał płytę fundamentową z 200-300W ( maksymalny pobór mocy) pompy ciepła sterowanej inwerterem ( bezpośrednio - górne źródło 22-23 st.C) zasilanej z akumulatorów ładowanych z PV i wiatraka 60 cm skrzydło. Pan Duda chce gromadzić energie w gruncie - Dodam, że jestem do takiego rozwiązania nastawiony sceptycznie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 146. To nie ten dom - to koncepcja Pana Ludomira Dudy - ja mam zupełnie inną koncepcję i projekt - już gotowy... idziemy innymi drogami . Tak więc Pan się nie szokuje, . Po 23 latach gardłowania jest już gotowy projekt, to faktycznie sukces, jak na takie tempo to faktycznie szok!!! Życie pokaże kto miał rację . Ale chyba to nasi wnukowie dopiero ocenią, bo nikt z nas pewnie już tego nie dożyje.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 147. Chodzi o ocieplenie ścian od zewnątrz, a nie o fundament, bo w tamtym przykładzie takowego nie ma. Ale zgoda, podana wcześniej myśl mistrza, być może była niejednoznaczna dla mistrza, to może inne w tym zakresie, czyli ocieplania ściany od zewnątrz: W swoich wpisach na poprzedniej stronie, raczył mistrz napisać: Fizyka budowli - jednoznacznie wyklucza ocieplanie na zewnątrz.. Definicja współczynnika przewodzenia ciepła - wyklucza ocieplanie od zewnątrz! Wyklucza to ocieplanie od zewnątrz. Jeżeli ktoś kiedyś takie ocieplanie dopuszczał, to nie znał fizyki i teraz trudno mu się będzie do tego przyznać! Ponowić pytanie dotyczące Pana Dudy ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 148. Ja będę ogrzewał płytę fundamentową z 200-300W ( maksymalny pobór mocy) pompy ciepła sterowanej inwerterem ( bezpośrednio - górne źródło 22-23 st.C) Ja chromolę. TB ogrzewa, chce grzać, centralnie !!!!!! A jak to się ma do słynnego i kategorycznego stwierdzenia, że dom izolowany to taki w którym.?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 149. Ja chromolę. TB ogrzewa, chce grzać, centralnie !!!!!! A jak to się ma do słynnego i kategorycznego stwierdzenia, że dom izolowany to taki w którym.? Ty szukasz logiki u TB? Już parę lat temu inni nie mogli jej znaleźć!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 150. Trudno się tłumaczy takim odpornym i mało inteligentnym ( Szanownemu Bachusowi naset już nie próbuję) - O izolowaniu za notorycznym odbiornikiem można pisać gdy jest fundament i mostek termiczny - nie gdy jest termos ze styropianu i ściana w środku ( jest też paroizolacja na styropianie!!! Piszę zawsze za notorycznym odbiornikiem , lub za murem na fundamencie Gdzie u Pana Dudy ściana odprowadza ciepło? Nigdy nie zrobię ogrzewania pośredniego ( centralnego). Pompę ciepła używam do grzania bezpośredniego tak jak kable , grzejniki czy folie. Używam ją w mieszkaniu i sklepie to jest ogrzewanie bezpośrednie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 151. Dlaczego Panie bajbaga na siłę wciska mi kolektory słoneczne i bufory ciepła? . Nie ja wciskam, tylko napisałem, że stosuje to również Pan Duda. Ja będę ogrzewał płytę fundamentową z 200-300W. To jest rodzaj centralnego ogrzewania, czy nie jest ? Fizyka budowli - jednoznacznie wyklucza ocieplanie na zewnątrz.. Wyklucza to ocieplanie od zewnątrz. Jeżeli ktoś kiedyś takie ocieplanie dopuszczał, to nie znał fizyki i teraz trudno mu się będzie do tego przyznać! Przecież te wpisy dotyczyły sposobu ocieplenia ściany od zewnątrz, a takie rozwiązanie zaproponował Pan Duda. Czyli ponawiam pytanie czy Pan Duda też jest niedouczonym debilem, tak jak pozostali, którzy ocieplają ściany od zewnątrz, stosują centralne ogrzewanie i kolektory ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 152. Panowie, może wróćmy do sedna tematu. Dom izolowany, niskie koszty ogrzewania, inwestycji. Dom nieizolowany, wysokie koszty ogrzewania, inwestycji w centralne, wysokie koszty konserwacji i napraw wszelkiej maści. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 153. Trudno się tłumaczy takim odpornym i mało inteligentnym ( Szanownemu Bachusowi naset już nie próbuję) - O izolowaniu za notorycznym odbiornikiem można pisać gdy jest fundament i mostek termiczny - nie gdy jest termos ze styropianu i ściana w środku ( jest też paroizolacja na styropianie!!! Piszę zawsze za notorycznym odbiornikiem , lub za murem na fundamencie Co innego logicznie wytłumaczyć jak to zrobić a co innego głosić z uporem maniaka teorię jedynie słuszną. Miszcz już dawno zatracił postrzeganie tej różnicy. A na teorie jedynie słuszne fakt, jestem odporny. U P. Dudy wystarczyło namalować jak to ma być zrobione i to wystarczy. Pomysł jest fajny, przejrzysty i już na pierwszy rzut oka wiadomo jak to trzeba wykonać by zadziałało. Nawet wciśnięcie pali (bo na nich stoi budynek) prawdopodobnie nie będzie kosztem większym niż wykonanie fundamentów. Jeżeli będą stawiać dom moje dzieci, znajomi to na pewno będą to tak stawiać. Nie ma mostków, nie ma ucieczki ciepła. Ale budynek jest izolowany na zewnątrz i mówienie, że ocieplanie na zewnątrz to skrajna nieodpowiedzialność, nieudacznictwo pozbawione zasad fizyki to tylko świadczy o autorze tych słów jako osobie nie mającej żadnego pojęcia o budownictwie. Najbardziej do takiej metody przekonuje mnie to, że budynek tak wykonany posiada pojemność cieplną budynków "klasycznych" a więc nie jest termosem. Nasz wszechwiedzący miszcz nigdy tego tematu przy swojej teorii jedynie słusznej nie poruszał bo nie wie jak się mieszka i żyje w termosie. A tu znalazł się człowiek, który wystarczy, że raz namalował jak to ma wyglądać i wszystko stało się jasne i proste. Czego przez 23 lata miszcz po mimo dziesiątek tysięcy postów nie mógł tego zrobić. Życzę miszczowi następnych 23 lat może coś miszcz wymyśli lepszego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 154. Panowie, może wróćmy do sedna tematu. Dom izolowany, niskie koszty ogrzewania, inwestycji. Dom nieizolowany, wysokie koszty ogrzewania, inwestycji w centralne, wysokie koszty konserwacji i napraw wszelkiej maści. Nie po to izolujemy, by robić centralne. Pan bajbaga uważa, że jak 25 lat temu ktoś montował kotły węglowe i napisał, - to najlepsze ogrzewanie - to już ma tak zostać. Jak ktoś montował kolektory w XX wieku, to i musi w XXI - jak nie uczy się, - to TAK! Są teraz krany bezdotykowe, czy zasobniki z pompą ciepła + fotowoltaika. Jest coś takiego jak postęp technologiczny. W centralach wentylacyjnych używałem wymienników z poliwęglanów - bo innych nie było, potem szwedzkiego heatexa - a teraz holenderski RS160. I co z tego, że pisałem - "wymienniki Al są najlepsze"? Bo były do czasu! Do czasu, aż pojawiły się lepsze! I tańsze, dzięki nowym technologiom materiałowym. Na początku lat 90-tych - Murator odmówił mi umieszczenia reklamy pompy ciepła - twierdząc, że to jakieś bajki!!! W tym czasie pojawiły się na rynku tanie i skuteczne materiały izolacyjne, więc potrzeby cieplne można był zmniejszyć nawet ponad 10 x skuteczną izolacją - to większy zysk i mniejsza inwestycja niż w ówczesne pompę ciepła. Teraz pojawiły się małe sterowane inwerterem pompy ciepła do ogrzewania bezpośredniego, która można stosować w domach izolowanych - (starych pomp się nie dawało tak zainstalować) Pompy ciepła o mocy 100-400W mogą być zasilane z kilku m2 PV wspartych 60cm wiatrownią Po zainstalowaniu rurek na suficie w domu izolowanym na poziomie 10-20 kWh/m2 rocznie - mamy darmowe ogrzewanie podczerwone podłogowe i klimatyzację! To się nazywa postęp technologiczny Panie bajbaga . A Panowie... mogą zostać w epoce węgla groszkowanego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 155. Fajny wodospad słowotoku. Tylko co to ma wspólnego ze sposobem izolacji termicznej, czy ocieplenia ścian ? Ucieka Pan od pytania, czy Pan Duda stosując ocieplenie na zewnątrz budynku posiada min. znajomość praw fizyki, czy je łamie, o inwektywach okazyjnych nie wspominając. Jest coś takiego jak postęp technologiczny. . No właśnie, także w dziedzinie ocieplania, w tym zewnętrznego. Ps. I niech mi Pan nie przepisuje, słów, intencji i czynów, które nigdy nie miały miejsca dot. ogrzewania kotłami.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 156. Panowie, nikogo nie atakuje - stwierdzam fakty a Wy swoje. Ja pisze ze zapłaciłem 2200 za gaz ... Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Przejrzałem faktury w sklepie ( 35m2 wszystko na prąd 22 st.C ) 0d 23 do 23 każdego miesiąca 2011 / 2012 Lipiec 92 zł- , sierpień 89 zł - wrzesień 83 zł - październik 75 zł - listopad 90 zł grudzień 92zł styczeń 93 zł - luty 127 zł marzec 81 zł. Szanowny panie witczma3 - ogrzewanie chodziło tej zimy jeden miesiąc!!! Ma Pan więc dość spory rachunek!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 157. Ucieka Pan od pytania, czy Pan Duda stosując ocieplenie na zewnątrz budynku posiada min. znajomość praw fizyki, czy je łamie, o inwektywach okazyjnych nie wspominając. Przecież miszcz nie był w stanie odpowiedzieć na jeszcze prostsze pytania a Ty chcesz żeby odpowiedział na takie? Konia z rzędem temu, kto jest w stanie to zrobić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 158. No właśnie, także w dziedzinie ocieplania, w tym zewnętrznego. Izolacja to termos - Podtrzymuję, że tylko idiota przykleja styropian za notorycznym odbiornikiem ! http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_6c3528eb3da62aebe45319a1e33f6a53e4dee567.jpg na pierwszym obrazku ma Pan przyklejoną przez id... izolacje za notorycznym odbiornikiem . Na drugim obrazku ma Pan termos z ciągłą izolacją - widzi Pan różnice, Panie bajbaga?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 159. Przecież miszcz nie był w stanie odpowiedzieć na jeszcze prostsze pytania a Ty chcesz żeby odpowiedział na takie? Konia z rzędem temu, kto jest w stanie to zrobić. Ależ Pan jest tępakiem! Niesamowite!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 160. Technologia płyty fundamentowej - jest izolacja zamknięta bez mostków termicznych. czy dom szkieletowy jest izolowany od zewnątrz czy od wewnątrz! Pan Duda stosuje mury wewnątrz termosu !

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 161. Jako ciekawostka. Inny projekt domu: Projekt, Piotra Trębacza, Andrzeja Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy. Dom o konstrukcji żelbetonowej, ocieplony od zewnątrz, z centralnym, z kolektorami na dachu i uwaga kolektory pod kątem około 45 stopni: http://w-a.home.pl/official/all_files/userfiles/image/2011/dom_ekologiczny/dom_ekologiczny_2011_wyroznienie_027_002_big.jpg Czyli jak jest z tym Panem Dudą, zna się na budownictwie energooszczędnym ? Zna podstawowe zasady fizyki ? I ostatnia sprawa, jak się ma Pański projekt ogrzewania pośredniego i centralnego, ten w powstającym projekcie, poprzez kanały w płycie i zasilanym powietrzną PCi, do lasowanego od lat : EKONOMIA!!! Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni) system ogrzewania! Czyli nowy, powstający, pański projekt, jest już z założenia nieekonomiczny. Ps. Czyli jednak nie są idiotami ci którzy ocieplają od zewnątrz i jest to zgodne z zasadami fizyki ? Bo tak się składa, ze nie tylko P. Duda tak buduje. A odszczekacie panowie te wszystkie swoje mądrości w tym zakresie ? Odpowiedź znam. Niestety nie, a zamiast tego, jak zwykle słowotok popłynie

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 162. Idiotyczna jest izolacja z zewnątrz za mostkiem termicznym i bez paroizolacji! Rozumie pan różnicę? Tam nie ma mostków termicznych do gruntu!!! To prototyp. Już są inne ściany. Sam do tego namawiałem!! Akumulowanie ciepła z kolektorów w gruncie - jest niewątpliwie ogrzewaniem centralnym - dlatego napisałem - im się to nie uda! Trwanie w błędzie jest idiotyczne! W 1990 roku dom 15 kWh/m2 był mistrzostwem świata, a jutro... nie będzie wolno takiego postawić. Wyciąganie koncepcyjnych projektów - które zostały umieszczone w necie, po to by pokazać autorom słabe punkty - jest czym pozytywnym - i n ie należy takich projektów traktować jako sprzedawanych klientowi. Nasza współpraca z Panem Dudą zaczęła się właśnie od uwag dotyczących tych projektów!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 163. Trudno spotkać osobnika z podobną butą. Jest Pan ewenementem. Chylę czoła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 164. A ja mam pytanie z czego zrobione są ściany działowe w takim domu izolowanym wewnętrznie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 165. Ściany działowe są budowane tradycyjnie w zależności od technologii w jakie budowany jest dom. Istotnym elementem przy izolacjach wewnetrznych jest punkt styku ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi oraz styk ścian zewnętrznych z podłogą i sufitem. Chodzi o eliminację tzw. mostków cieplnych do ścian zewnętrznych.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 166. Panie Tomaszu, ja nie polemizuje z Panem, tylko stwierdzam faky. Faktem jest, że izoluje się od zewnątrz wbrew prawom fizyki A konkretnie, które to prawa fizyki, takie ocieplanie narusza? Trochę się rozpędziłem z tym naruszeniem... Taki skrót myślowy. Powinno być nieuwzględnieniem innych praw fizyki, dotyczących molekularnej fizyki budowli. Trwa obecnie dyskusja na ten temat pomiędzy zwolennikami tradycyjnej techniki budowlanej, a prekursorami nowych trendów budowlanych między innymi domów pasywnych i plus energetycznych. Jedno jest pewne, że niezależnie od tego czy izoluje sie od środka czy od zewnątrz należy zwracać uwagę na ekonomiczne i zrowotne skutki izolacji. Jeżeli koszt amortyzacji modernizacji termicznej przekracza 10 lat, to taka modernizacja jest bezcelowa. To samo dotyczy systemów grzewczych. Czasami mniej jest więcej. W izolacjach wewnętrznych już 2,5 cm izolacji powoduje oszczędności zużycia energii do 30 %. Izolacja grubsza niż 8 cm jest nieekonomiczna. Ostatnie badania fizyków budowli wykazały, że występuje błąd systemowy w obliczaniu zapotrzebowania energetycznego budynków. Powoduje to, że w rzeczywistości zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a proponowane rozwiązania termiczne zbyt drogie i bezzasadne. Przesadne izolowanie od zewnątrz doprowadziło do wprowadzenia zakazu takich izolacji w niektórych stanach USA. Stwierdzono bowiem, że prowadzi to do wzrostu zagrożenia grzybami pleśniowymi, a konsekwencji do ciężkich chorób. Ten sam problem dostrzegły też organizacje lekarskie w Niemczech. Skutecznym środkiem przeciwko wilgoci w izolowanych budynkach jest skuteczna wentylacja i ogrzewanie na podczerwień, które nagrzewa ściany, a nie powietrze i zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych w ogrzewanych pomieszczeniach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 167. W izolacjach wewnętrznych już 2,5 cm izolacji powoduje oszczędności zużycia energii do 30 %. Izolacja grubsza niż 8 cm jest nieekonomiczna. To bardzo ciekawy pogląd. Ale proszę mi wytłumaczyć jedną rzecz. Poddasze użytkowe, Jest praktycznie zbudowane tylko z wełny i można powiedzieć, że jest to izolacja od środka, bo przecież płyta kartonowo gipsowa jest osadzona na podłodze i nie występuje mostek termiczny zważywszy, że podłoga jest izolowana styropianem. Folia jest przed wełną i za wełną, wełna sucha bo sprawdzałem. Wełna jest aż pod kalenicę, nad poddaszem jest strych, pod podłogą strychu (nad sufitem poddasza) jest ta sama grubość wełny. Nie występuje ucieczka ciepła do gruntu o co cały ten bój, bo zbyt długa droga, zresztą pomieszczenia pod poddaszem grzeją ściany fundamentowe. A grubość wełny od środka to 20 cm, a są to najzimniejsze pomieszczenia w domu. A więc jak dobrze zrozumiałem to inna fizyka jest dla pomieszczeń na parterze a inna jest dla poddasza? W myśl zasady, że izolacja grubsza niż 8 cm jest nieekonomiczna?! A czy na pewno jak dołożę jeszcze na poddaszu 2,5 cm to ucieczka ciepła zmniejszy się o te 30%?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 168. Nie ma sensu dyskutowować na temat rzeczy oczywistych. Podaję fakty zrozumiałe dla każdego fachowca od fizyki budowli. Niefachowcy nie muszą tego rozumieć, wystarczy, że przyjmą je do wiadomości. Jak już wcześniej pisałem, 12.01.2012 w Essen miało miejsce sympozjum dotyczące izolacji wewnętrznych w budynkach. Wśród uczestników był obecny prof. dr. inż. Lothar Siebel z Politechniki w Achen. Podaję link do jego wystąpienia http://www.innen-daemmung.de/cms/upload/vortraege/Prof.Dr.-Ing._Lothar_Siebel_Kleine_Daemmung_-_grosse_Wirkung.pdf Polecam też publikacje innych uczestników. Więcej o wewnętrznych izolacjach napiszę w osobnym poście.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 169. Nie ma sensu dyskutowować na temat rzeczy oczywistych. Podaję fakty zrozumiałe dla każdego fachowca od fizyki budowli. A ten każdy prócz TB to kto jeszcze? I to jest dla Pana oczywiste!!! Jak rozumiem nie jest Pan w stanie odpowiedzieć na to proste pytanie. Oczywiście jest Pan fachowcem i z cała stanowczością wie, że przyklejenie przed ścianą odciętą termicznie od fundamentu max 8cm to nie to samo jak przyklejenie za tą samą ścianą max 8 cm? Niefachowcy nie muszą tego rozumieć, wystarczy, że przyjmą je do wiadomości. . Jak dobrze rozumiem to pewnie jest forum dla fachowców a ja jako nie fachowiec tylko zadaję trudne pytania na które szanowny Pan fachowiec nie jest w stanie odpowiedzieć, bo duma z posiadanych wiadomości go tak rozpiera, że jakiś tam nie fachowiec coś go o coś pyta. A to niby na jakiej podstawie to przyjąć do wiadomości? Bo tak twierdzi Szanowny fachowiec Pan Enerbau? Znawca od fizyki budowli!!! Taki sam znawca jesteś Pan od kolektorów słonecznych a na żadne z postawionych moich pytań nie byłeś Pan w stanie odpowiedzieć!!! Mamy tu już jednego znawcę od wszystkiego robiącego z siebie tylko pośmiewisko, widzę że i Pan również idziesz w zaparte głosząc teorie jedynie słuszne, gratuluję Panu fachowcowi, myśląc, że można było z Panem dyskutować ale widzę, że za wysokie progi. Czyli mamy tu drugiego fachowca, który twierdzi, że przy odciętym termicznie fundamencie da się zrobić budynek prawie zero dając max 8 cm od wewnątrz, kto jeszcze?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 170. Ściany działowe są budowane tradycyjnie w zależności od technologii w jakie budowany jest dom. Istotnym elementem przy izolacjach wewnetrznych jest punkt styku ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi oraz styk ścian zewnętrznych z podłogą i sufitem. Chodzi o eliminację tzw. mostków cieplnych do ścian zewnętrznych. No to jak sciany działowe są budowane tradycyjnie no to są łączone tradycyjnie no to robi się mostek jak cholera chyba że się izoluje sciany wewnętrzne(co jest głupotą). A co ze scianą nosną przecież musi byc solidnie połączona z zewnetrzną scianą http://static.e-aranzacje.pl/gallery/5544/0_124f0f70b2c3d119652c37ae6b6f9db29fbbc132.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 171. Nie ma sensu dyskutowować na temat rzeczy oczywistych. Podaję fakty zrozumiałe dla każdego fachowca od fizyki budowli. A ten każdy prócz TB to kto jeszcze? I to jest dla Pana oczywiste!!! Jak rozumiem nie jest Pan w stanie odpowiedzieć na to proste pytanie. Oczywiście jest Pan fachowcem i z cała stanowczością wie, że przyklejenie przed ścianą odciętą termicznie od fundamentu max 8cm to nie to samo jak przyklejenie za tą samą ścianą max 8 cm? Niefachowcy nie muszą tego rozumieć, wystarczy, że przyjmą je do wiadomości. . Jak dobrze rozumiem to pewnie jest forum dla fachowców a ja jako nie fachowiec tylko zadaję trudne pytania na które szanowny Pan fachowiec nie jest w stanie odpowiedzieć, bo duma z posiadanych wiadomości go tak rozpiera, że jakiś tam nie fachowiec coś go o coś pyta. A to niby na jakiej podstawie to przyjąć do wiadomości? Bo tak twierdzi Szanowny fachowiec Pan Enerbau? Znawca od fizyki budowli!!! Taki sam znawca jesteś Pan od kolektorów słonecznych a na żadne z postawionych moich pytań nie byłeś Pan w stanie odpowiedzieć!!! Mamy tu już jednego znawcę od wszystkiego robiącego z siebie tylko pośmiewisko, widzę że i Pan również idziesz w zaparte głosząc teorie jedynie słuszne, gratuluję Panu fachowcowi, myśląc, że można było z Panem dyskutować ale widzę, że za wysokie progi. Czyli mamy tu drugiego fachowca, który twierdzi, że przy odciętym termicznie fundamencie da się zrobić budynek prawie zero dając max 8 cm od wewnątrz, kto jeszcze? Jeżeli Pan myśli, że zjadł Pan wszystkie rozumy i może każdego wezwać do tablicy i go przepytać z posiadanej wiedzy, to sie Pan pomylił z adresem. I znowu próbuje Pan mnie wcisnąć temat budowy domu pasywnego, a ja wypowiadam sie o izolacjach wewnętrznych w już istniejących budynkach. Po co te insynuacje co do domniemanej izolacji budynku zerowego? Czyżby język niemiecki był dla Pana zbyt trudny i dlatego te ataki? Lepiej będzie jak poświęci się Pan swoim kolektorom zamiast mącić ludziom w głowach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 172. Ściany działowe są budowane tradycyjnie w zależności od technologii w jakie budowany jest dom. Istotnym elementem przy izolacjach wewnetrznych jest punkt styku ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi oraz styk ścian zewnętrznych z podłogą i sufitem. Chodzi o eliminację tzw. mostków cieplnych do ścian zewnętrznych. No to jak sciany działowe są budowane tradycyjnie no to są łączone tradycyjnie no to robi się mostek jak cholera chyba że się izoluje sciany wewnętrzne(co jest głupotą). A co ze scianą nosną przecież musi byc solidnie połączona z zewnetrzną scianą http://static.e-aranzacje.pl/gallery/5544/0_124f0f70b2c3d119652c37ae6b6f9db29fbbc132.jpg Proszę zauważyć, że aktualnie poruszany temat izolacji wewnętrznych dotyczy istniejących już budynków. Więcej na ten temat znajdzie Pan pod tym linkiem http://www.innen-daemmung.de/cms/front_content.php?idcat=81 Moja wypowiedź dotyczyła już istniejących obiektów, a nie technologii budowy nowych...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 173. Ściany działowe są budowane tradycyjnie w zależności od technologii w jakie budowany jest dom. Istotnym elementem przy izolacjach wewnetrznych jest punkt styku ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi oraz styk ścian zewnętrznych z podłogą i sufitem. Chodzi o eliminację tzw. mostków cieplnych do ścian zewnętrznych. No to jak sciany działowe są budowane tradycyjnie no to są łączone tradycyjnie no to robi się mostek jak cholera chyba że się izoluje sciany wewnętrzne(co jest głupotą). A co ze scianą nosną przecież musi byc solidnie połączona z zewnetrzną scianą http://static.e-aranzacje.pl/gallery/5544/0_124f0f70b2c3d119652c37ae6b6f9db29fbbc132.jpg Szanowny Panie - definicja izolacji termicznej ( Współczynnik przewodzenia ciepła ) wyklucza - mostki termiczne ( izolacja to termos ) wyklucza brak paroizolacji ( stała lambda) , wyklucza konstrukcję przegrody w której ruch ciepła odbywa się inaczej niż prostopadle!!! Nie można wiec przyklejać izolacji za murem na fundamencie !!! http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_0701e4d13aafee3e211c2851853fcef2ae64c9ea.jpg http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_5bdfdbd65fe0c69f170fb2447bec782d9a5cfbb4.jpg Nie można pisać o tym jeżeli coś w XXI wieku zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie - to nie jest izolowane !!! Jakieś kryteria trzeba przyjąć - ustawodawca określił wielkość strumienia start - i to powinno być kryterium - czy jest dom izolowany czy nie!! Oczywiście - biznes - czyli rynek paliwowo instalacyjny - będzie takie kryterium olewał! Pan Jarecki uważa, że coś co zużywa nawet 70kWh /m2 rocznie - to dzieło intelektu i wiedzy! - A to zwykły durszlak czy jaskinia!.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 174. Ściany działowe są budowane tradycyjnie w zależności od technologii w jakie budowany jest dom. Istotnym elementem przy izolacjach wewnetrznych jest punkt styku ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi oraz styk ścian zewnętrznych z podłogą i sufitem. Chodzi o eliminację tzw. mostków cieplnych do ścian zewnętrznych. No to jak sciany działowe są budowane tradycyjnie no to są łączone tradycyjnie no to robi się mostek jak cholera chyba że się izoluje sciany wewnętrzne(co jest głupotą). A co ze scianą nosną przecież musi byc solidnie połączona z zewnetrzną scianą http://static.e-aranzacje.pl/gallery/5544/0_124f0f70b2c3d119652c37ae6b6f9db29fbbc132.jpg Szanowny Panie - definicja izolacji termicznej ( Współczynnik przewodzenia ciepła ) wyklucza - mostki termiczne ( izolacja to termos ) wyklucza brak paroizolacji ( stała lambda) , wyklucza konstrukcję przegrody w której ruch ciepła odbywa się inaczej niż prostopadle!!! Nie można wiec przyklejać izolacji za murem na fundamencie !!! http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_0701e4d13aafee3e211c2851853fcef2ae64c9ea.jpg http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_5bdfdbd65fe0c69f170fb2447bec782d9a5cfbb4.jpg Nie można pisać o tym jeżeli coś w XXI wieku zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie - to nie jest izolowane !!! Jakieś kryteria trzeba przyjąć - ustawodawca określił wielkość strumienia start - i to powinno być kryterium - czy jest dom izolowany czy nie!! Oczywiście - biznes - czyli rynek paliwowo instalacyjny - będzie takie kryterium olewał! Pan Jarecki uważa, że coś co zużywa nawet 70kWh /m2 rocznie - to dzieło intelektu i wiedzy! - A to zwykły durszlak czy jaskinia!. Nie, ja tylko pytam Panie Brzeczkowski jak w takim domu z izolacją wew jest rozwiązane połączenie ściany wew z zew a zwłaszcza ściana nośna (przecież z 99% domów w Polsce jest budowanych piętrowych z ścianą nośną) i jak to jest izolowane? czy trzeba izolowac sciane wewnetrzna?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 175. jeszcze mam pytanie do zwolenników izolowania wew. Jest to pytanie z fizyki Jaką będzie odczuwał człowiek temperaturę jeśli wszystkie przegrody w pomieszczeniu będą miały 100C a temperatura w pomieszczeniu powietrza 0 C?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 176. Co do ścian wewnętrznych... Z tego co widzę w domach, to projektanci używają specjalnych styropianowych łączników z konstrukcją stalową wewnątrz, stawiają ściany z izolacji + konstrukcja, lub izolują 2-3 cm. Dodam, że w Czechach, Słowacji, krajach "alpejskich" (Francja Włochy Szwajcaria.. ) w Skandynawii - izoluje się od wewnątrz. Coś co jest ocieplane za murem na fundamencie i bez paroizolacji - zużywa nawet ponad 30kWh /m2 rocznie! - to już jest obciach - nie wiedza!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 177. google szkolenia inwestorów izolacja od wewnątrz

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 178. Proszę zauważyć, że aktualnie poruszany temat izolacji wewnętrznych dotyczy istniejących już budynków. Więcej na ten temat znajdzie Pan pod tym linkiem http://www.innen-daemmung.de/cms/front_content.php?idcat=81 Moja wypowiedź dotyczyła już istniejących obiektów, a nie technologii budowy nowych... No to mamy problem. Sprawa ocieplenia wewnętrznych ścian działowych, w tym nośnych jest równie istotna, a skrzętnie pomijana, przez Panów z wiadomych powodów, zwłaszcza w budynkach istniejących. I tu jawi się znów sprzeczność, ściany zewnętrzne izolowane od wewnątrz, a ściany działowe w tym nośne na fundamencie, pozostają bez izolacji.?????????? A przecież wiadomo, że izolacja ma być ciągła, a wiedzą to, o zgrozo nawet "nieznawcy" fizyki. Jeśli dodać do tego prawdy objawione, co do spierniczania ciepła przez 1mb fundamentu w sezonie grzewczym, dla ścian nośnych, które w zależności od czasookresu pisania, wynosił od dobrze ponad 1.000kWh z każdego 1mb fundamentów, do niewiadomo ile, bo Pan Duda nie opublikował, ale też duże ilości kWh/mb, to jawi się nam ciekawy obraz postrzegania rzeczywistości. Oczywiście dodać do tego należy też, wyliczenia naszego mistrza, ile to energii potrzeba, aby podnieść temperaturę gruntu o 1 stopień. Wszystko to przeczy twierdzeniu, że w domach istniejących, nie potrzeba izolować od wewnątrz ścian działowych. Jakaś schizofrenia ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 179. Jeżeli Pan myśli, że zjadł Pan wszystkie rozumy i może każdego wezwać do tablicy i go przepytać z posiadanej wiedzy, to sie Pan pomylił z adresem. I znowu próbuje Pan mnie wcisnąć temat budowy domu pasywnego, a ja wypowiadam sie o izolacjach wewnętrznych w już istniejących budynkach. Po co te insynuacje co do domniemanej izolacji budynku zerowego? Czyżby język niemiecki był dla Pana zbyt trudny i dlatego te ataki? Lepiej będzie jak poświęci się Pan swoim kolektorom zamiast mącić ludziom w głowach. Nie jest Pan w błędzie, nie pozjadałem wszystkich rozumów, Tak jak Pan. Bo nie czuję się na siłach nazywać siebie fachowcem od budownictwa. Pewnie jak domniemywam również wykształcenie ma Pan w tym kierunku o praktyce nie wspomnę. Języka niemieckiego nie znam, preferuję inny. Ale ja jako nie fachowiec od budownictwa zwracałem się do Pana jako fachowca od budownictwa z pewnymi wątpliwościami, które to nawet fachowcy od budownictwa nie byli mi w stanie wyjaśnić. Jak dobrze rozumiem, to fachowość Pana polega na jedynym tu przytoczonym materiale w języku niemieckim!!!. A proszę jeszcze raz przeczytać ze spokojem co ja pisałem. Natomiast co mi pan odpisał, przypomnę: Nie ma sensu dyskutowować na temat rzeczy oczywistych. Podaję fakty zrozumiałe dla każdego fachowca od fizyki budowli. Jakoś inni też mają wątpliwości i tylko patrzeć jak otrzymają tą jedynie słuszną odpowiedź.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 180. google szkolenia inwestorów izolacja od wewnątrz I cytat: "Gdzie występuje problem ocieplenia ścian od wewnątrz? We wszystkich starych kamienicach, w budynkach z tzw. wielkiej płyty. Lokatorzy mieszkający w takich budynkach wielorodzinnych już obawiają się nadchodzącej zimy. Stoją przed dylematem: zimno w mieszkaniu lub wysokie rachunki za ogrzewanie (najczęściej za pomocą piecyka elektrycznego lub gazowego). Tak zwany konflikt interesów uniemożliwia wykonanie izolacji ścian od zewnątrz - a przecież przez ściany ucieka najwięcej ciepła, nawet do 30%. Z jednej strony stare kamienice mają zabytkowe elewacje, których nie można przykryć warstwą izolacji, z drugiej istnieją konflikty własnościowe i nie wszyscy zgadzają się na pokrycie wydatków związanych z ociepleniem. Bloki z wielkiej płyty natomiast nie mogą zostać docieplone ze względu na nadmierne obciążenie elewacji." Czy o tym budownictwie rozmawiamy?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 181. Anonymous

  A grubość wełny od środka to 20 cm, a są to najzimniejsze pomieszczenia w domu Czy dobrze zrozumiałam;20cm wełny dałeś w dachu,jak także w ścianach kolankowych i szczytowych?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 182. Czy dobrze zrozumiałam;20cm wełny dałeś w dachu,jak także w ścianach kolankowych i szczytowych? Nie. Tylko w połaci dachu. Ściana kolankowa i szczytowa jest izolowana na z zewnątrz.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 183. Anonymous

  [Nie. Tylko w połaci dachu. Ściana kolankowa i szczytowa jest izolowana na z zewnątrz. Podobnie mam rozwiązane ocieplenie poddasza .Myślę,że sporo energii ucieka u mnie przez szczyty na stryszek,.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 184. Na forum wchodzą inwestorzy w poszukiwaniu porady, nowości i konkretnych rozwiązań dla swoich problemów. Może warto podpowiadać a decyzję zostawić inwestorowi. Pozdrawiam poszukujących A jak to miło i przyjaźnie było parę miesięcy temu. Natomiast teraz: Nie ma sensu dyskutowować na temat rzeczy oczywistych. Podaję fakty zrozumiałe dla każdego fachowca od fizyki budowli. Teraz to już fachowiec, nie pogadasz poszukujący bachus

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 185. Ale Pan zaczepny , Panie bachus, jak granat w kabarecie Smolenia :D To chyba z sympatii do Enerbau. Pozdrawiam Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 186. Ale Pan zaczepny , Panie bachus, jak granat w kabarecie Smolenia :D To chyba z sympatii do Enerbau. Kiedyś tak dzisiaj nie!!! poszukujący nadal

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 187. romuald

  Wykres mocno nieaktualny. Teraz, gdy upowszechniły się już kotły kondensacyjne, koszt ogrzewania gazowego jest dużo niższy. No i można je będzie za parę lat uzupełnić o panele solarne, co przyczyni się do dalszego spadku sumarycznych kosztów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 188. O jakim wykresie tu mówimy? Ostatni post sprzed 3 lat, a tu nagle mowa o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :wink:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 189. Jak się kopie na strychu to takie perełki wyskakują.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 190. Wszystko jest kwestią powierzchni grzewczej,metrażu domu. Na pewno im będzie ona wiesza tym kwota ogrzewania w sezonie również wzrośnie. W grę wchodzi także kwestia dobrej izolacji budynku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 191. W grę wchodzi także kwestia dobrej izolacji budynku. Mam nadzieję, że myślisz o tym ociepleniu ale od środka?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 192. prównanie źródeł energii i ich kosztów http://static.urzadzone.pl/gallery/9787/0_bf0f7c75b6d9759a66175a80c661a9d7f8d6dd2d.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 193. prównanie źródeł energii i ich kosztów http://static.urzadzone.pl/gallery/9787/0_bf0f7c75b6d9759a66175a80c661a9d7f8d6dd2d.jpg Tę tabelkę jakiś kretyn wymyślił!!! Najgorsze domy ogrzewane bezpośrednio (niecentralnie prąd) z poprawnie wykonaną instalacją zużywają do 30kWh/m2 10 000zł - to 18000kWh - czyli dom 600m2!!!! Pogięło autora???

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 194. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego autor takich "słupków" tak mało wie o ogrzewaniu... Przeczytałem z boku Vikersonn i obejrzałem https://www.youtube.com/watch?v=kJWPBcGfnYE i już wiem, że niewiele wiedzą.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 195. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego autor takich "słupków" tak mało wie o ogrzewaniu... Przeczytałem z boku Vikersonn i obejrzałem https://www.youtube.com/watch?v=kJWPBcGfnYE i już wiem, że niewiele wiedzą. Nie wiele wiedzą ale produkują pompy ciepła i to z niezłym efektem od lat. Może by się Pan Tomasz czymś pochwalił co też takiego osiągnął od 25 lat a nie tylko bezzasadna krytyka.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 196. Nie wiele wiedzą ale produkują pompy ciepła i to z niezłym efektem od lat. JASNE!!! Produkują dlatego, że wielu inwestorów wierzy w przekłamane statystyki sporządzone dla promowania pomp ciepła. .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 197. Nie wiele wiedzą ale produkują pompy ciepła i to z niezłym efektem od lat. JASNE!!! Produkują dlatego, że wielu inwestorów wierzy w przekłamane statystyki sporządzone dla promowania pomp ciepła. . Uderz w stół a odezwą się nożyce. Najwięcej do powiedzenia mają ci co najmniej osiągnęli, wylewając swoje frustracje tutaj.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 198. Nie wiele wiedzą ale produkują pompy ciepła i to z niezłym efektem od lat. JASNE!!! Produkują dlatego, że wielu inwestorów wierzy w przekłamane statystyki sporządzone dla promowania pomp ciepła. . Wystarczy posłuchać gościa na filmie. Zna się na produkcji, nie zna się na wykorzystaniu, na utrzymaniu temperatury, na zasadzie działania pompy. Inną rzeczą jest produkować solidne auto a inną prowadzić go. Producent nie wie, że nie łączy się ogrzewania domu i cwu. Producent nie wie, że cykl Carnota jest odwracalny i latem odprowadza nadmiar ciepła na zewnątrz. A szkoda, że producent takich rzeczy nie wie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 199. Uderz w stół a odezwą się nożyce. Najwięcej do powiedzenia mają ci co najmniej osiągnęli, wylewając swoje frustracje tutaj. Jeżeli dla Pana szczytem informacji są dane producentów różnych urządzeń grzewczych, nie poparte informacjami o praktycznym zużyciu energii i kosztach amortyzacji systemu grzewczego (normą powinno być 10 lat), to nie dziwię się Pańskiej reakcji... Zawsze nowe i lepsze było wrogiem tradycji i utrwalonych schematów myślenia. Jeszcze gorzej, jeżeli nowe jest tańsze. To jest już zbrodnia! Do myślenia daje gwałtowny atak strażników utrwalonych schematów myślenia i obrońców naciąganych norm i ustaw, na nowe prądy w technikach grzewczych i odkłamywanie jedynie słusznych dogmatów dotyczących izolacji budynków oraz zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. W końcu ludzie przejrzą na oczy i pokażą czerwoną kartkę tym, którzy ich doją :!:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 200. W końcu ludzie przejrzą na oczy i pokażą czerwoną kartkę tym, którzy ich doją :!: A Pan od 4 lat, ze swoim szefem Brzęczkowskim od 25 lat jesteście jedyni, którzy otwierają tym ludziom oczy. Coś efekt mizerniutki. Jeżeli dla Pana szczytem informacji są dane producentów różnych urządzeń grzewczych, nie poparte informacjami o praktycznym zużyciu energii i kosztach amortyzacji systemu grzewczego (normą powinno być 10 lat), to nie dziwię się Pańskiej reakcji... A ja się nie dziwię i Pan jako instalator wie to najlepiej. Instalatorzy kolektorów słonecznych ponaciągali ludzi, hat pipy, ze są najlepsze, najnowszej generacji. A ja przez to teraz mam ręce pełne roboty, przy wymianie tego Chińskiego badziewia. A na swoich stronach internetowych ostrzegałem. Tak, że radzę się strzec tych cudownych informacji podawanych na stronach, bo te informacje nie są nigdy do końca do zweryfikowania. Te o cudownych, tanich i energooszczędnych urządzeniach też. bo jak by tak było to szybko weszły by do użycia. A tak to tylko pusta gadanina.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 201. W końcu ludzie przejrzą na oczy i pokażą czerwoną kartkę tym, którzy ich doją :!: A Pan od 4 lat, ze swoim szefem Brzęczkowskim od 25 lat jesteście jedyni, którzy otwierają tym ludziom oczy. Coś efekt mizerniutki. Zdaje się, że cierpi Pan na jakąś manię prześladowczą połączoną z urojeniami. To się leczy u specjalisty, a nie obnosi z tym na Forum budowlanym. Czyżby jakiś psychiczny ekshibicjonizm? Wg tych urojeń, dla każdego mającego poglądy zbieżne z poglądami Pana Tomasza, musi On być jego szefem. Sądziłem, że jest Pan poważniejszy... Jeżeli dla Pana szczytem informacji są dane producentów różnych urządzeń grzewczych, nie poparte informacjami o praktycznym zużyciu energii i kosztach amortyzacji systemu grzewczego (normą powinno być 10 lat), to nie dziwię się Pańskiej reakcji... A ja się nie dziwię i Pan jako instalator wie to najlepiej. Instalatorzy kolektorów słonecznych ponaciągali ludzi, hat pipy, ze są najlepsze, najnowszej generacji. A ja przez to teraz mam ręce pełne roboty, przy wymianie tego Chińskiego badziewia. A na swoich stronach internetowych ostrzegałem. Tak, że radzę się strzec tych cudownych informacji podawanych na stronach, bo te informacje nie są nigdy do końca do zweryfikowania. Te o cudownych, tanich i energooszczędnych urządzeniach też. bo jak by tak było to szybko weszły by do użycia. A tak to tylko pusta gadanina. Dlaczego nie napisze Pan, że rozwój swojej firmy zawdzięcza dotacjom rządowych do urządzeń solarnych. Łatwiej jest się wtedy mądrzyć. Bez tych dotacji byłby Pan w dalszym ciągu na początku drogi. To samo dzieje się teraz z fotowoltaiką. Branża przeżywa rozwój dzięki dotacjom. W dziedzinie izolacji, dotacje nakręcają obrót w produkcji materiałów izolacyjnych.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 202. A dotuje się tylko to co da później zyski. Wszelkie oszczędzanie, czy nawet produkcja energii ma "dotacje" w postaci kłód pod nogi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 203. Dlaczego nie napisze Pan, że rozwój swojej firmy zawdzięcza dotacjom rządowych do urządzeń solarnych. Łatwiej jest się wtedy mądrzyć. Bez tych dotacji byłby Pan w dalszym ciągu na początku drogi. To samo dzieje się teraz z fotowoltaiką. Branża przeżywa rozwój dzięki dotacjom. W dziedzinie izolacji, dotacje nakręcają obrót w produkcji materiałów izolacyjnych. A jasne, napiszę: Przygodę z kolektorami zacząłem w 1997 roku, Najwięcej instalacji wyprodukowałem i w części tez zamontowałem w latach 2000 do 2010. W tym też czasie rozpocząłem i zakończyłem budowę domu. Natomiast dotacje weszły we wrześniu roku 2011 i trwały do połowy 2014 roku i nie był to dobry okres ze względu na bardzo dużą i drapieżną konkurencję z Chińskimi kolektorami. Wiele w tym okresie powstało firm importujących kolektory ale też wiele z tych firm już nie istnieje. Bum się dopiero zaczyna ale nie z montażem nowych instalacji ale z wymianą Chińskich kolektorów. A więc z tym mądrzeniem Panie Januszu to trafił Pan kulą w płot, trzeba znać swój rynek aby się wymądrzać. Ten początek drogi to też Panu nie wyszedł, najlepszy okres to właśnie lata 2000-2010 a więc poza dotacjami. Jeżeli chodzi o fotowoltaikę tez jest Pan w błędzie, prywatnemu Kowalskiemu nie opłaca się brać dotacji, pisaliśmy przecież o tym w innym wątku. To, że wokół tego jest wiele krzyku to i też na tym się kończy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 204. A dotuje się tylko to co da później zyski. Wszelkie oszczędzanie, czy nawet produkcja energii ma "dotacje" w postaci kłód pod nogi. I to jest święta prawda.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 205. Tak, że radzę się strzec tych cudownych informacji podawanych na stronach, bo te informacje nie są nigdy do końca do zweryfikowania. Te o cudownych, tanich i energooszczędnych urządzeniach też. bo jak by tak było to szybko weszły by do użycia. A tak to tylko pusta gadanina. Tak jakoś się składa, że ogrzewania powierzchniowe na podczerwień mają już 20 lat i jak do tej pory sprawują się bez zarzutu. To, że nie są one bliżej znane potencjalnym użytkownikom, leży głównie w braku świadomości społecznej oraz prowadzonej polityce informacyjnej mas-mediów. Przecież nawet dziecko wie, że reklamodawcami są głównie firmy produkujące tradycyjne systemy grzewcze. Te firmy są obecne na rynku od dziesięcioleci. Jaki interes miałyby media, aby promować nowoczesne systemy grzewcze, które nie mają dostatecznej siły przebicia( czytaj, odpowiednich środków na reklamę) w porównaniu z koncernami produkującymi tradycyjne urządzenia grzewcze? Nawet na myśl im nie przyjdzie zrobić o tym reportaż. Przecież reklamodawcy mogliby się obrazić i zamieścić swoje reklamy gdzieś indziej. Tu rządzi komercja. Jak zwykle tym kto traci jest klient, któremu wciska się wszystko, bez oglądania się na jego potrzeby i koszty eksploatacji. Kto ma tym ludziom wytłumaczyć, że istnieją inne formy ogrzewania, które mogą być dla niego alternatywnym rozwiązaniem. My nie wciskamy naszym klientom naszych rozwiązań na siłę. Często w trakcie rozmów telefonicznych, bądź korespondencji mailowej doradzamy, aby poszukali lepszych rozwiązań. Nie uważamy, że nasze systemy grzewcze nadają się do każdego budynku. Tylko najwięksi sk...wiele zdolni są do wszystkiego i obiecują gruszki z wierzby, aby klient tylko kupił. Potem mamy tylko płacz i zgrzytanie zębów. Fora są pełne wpisów "szczęśliwych" klientów, którzy nie są w stanie opanować swoich ogrzewań! Gdyby głupota bolała, to wycie zrobionych w konia użytkowników tradycyjnych systemów grzewczych byłoby głośniejsze od wycia kastrowanych byków :wink: Byk miał tylko krótki epizod, a właściciel systemu grzewczego wyje co roku, jak musi płacił rachunki za koszty ogrzewania!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 206. Należy dopasować system Pod konkretny dom. Pan czyta wyżej. Proszę dopasować system pod mój dom. Jakie dane Pan potrzebuje? Czy znów się Pan wykręci sianem?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 207. My nie wciskamy naszym klientom naszych rozwiązań na siłę. Często w trakcie rozmów telefonicznych, bądź korespondencji mailowej doradzamy, aby poszukali lepszych rozwiązań. A są lepsze?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 208. Tak jakoś się składa, że ogrzewania powierzchniowe na podczerwień mają już 20 lat i jak do tej pory sprawują się bez zarzutu. Ja mam ogrzewaną podłogę podczerwienią ponad 20 lat. A koszty ogrzewania... nie spotkałem jeszcze domu, z prawidłowo wykonaną instalacją, by zużył ponad 30kWh/m2 - (wszystko co powyżej to wina instalatora - ciepłownika) łatwo więc policzyć ile będzie kosztowało maksymalnie ogrzewanie nawet w starym domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 209. Tak jakoś się składa, że ogrzewania powierzchniowe na podczerwień mają już 20 lat i jak do tej pory sprawują się bez zarzutu. Ja mam ogrzewaną podłogę podczerwienią ponad 20 lat. A koszty ogrzewania... nie spotkałem jeszcze domu, z prawidłowo wykonaną instalacją, by zużył ponad 30kWh/m2 - (wszystko co powyżej to wina instalatora - ciepłownika) łatwo więc policzyć ile będzie kosztowało maksymalnie ogrzewanie nawet w starym domu. Może by jakiś przykład takiej instalacji? Może najlepiej przykład w starym domu? Bo jak dotychczas to tylko czary mary i jeszcze nikt nie widział tej 30kWh/m2 instalacji szczególnie w starym domu. Genialne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 210. Bo jak dotychczas to tylko czary mary i jeszcze nikt nie widział tej 30kWh/m2 instalacji szczególnie w starym domu. Nie nikt!! Tylko ten kto nie chciał widzieć. Nie ma w Polsce domów zużywających ponad 30kWh/m2 - wszystko co powyżej to błędy instalatorów, to straty instalacji nie domu. Nie jest moją winą, że do dziś "kształci" ( w właściwie - pierze się mózgi) się ciepłowników.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 211. My nie wciskamy naszym klientom naszych rozwiązań na siłę. Często w trakcie rozmów telefonicznych, bądź korespondencji mailowej doradzamy, aby poszukali lepszych rozwiązań. A są lepsze? Są inne, które lepiej się sprawdzą w budynkach o złej konstrukcji ścian, braku izolacji dachu i wilgotnych fundamentach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 212. Bo jak dotychczas to tylko czary mary i jeszcze nikt nie widział tej 30kWh/m2 instalacji szczególnie w starym domu. Nie nikt!! Tylko ten kto nie chciał widzieć. Nie ma w Polsce domów zużywających ponad 30kWh/m2 - wszystko co powyżej to błędy instalatorów, to straty instalacji nie domu. Nie jest moją winą, że do dziś "kształci" ( w właściwie - pierze się mózgi) się ciepłowników. Zrobi mi Pan jak się nie boi według swojej koncepcji tak abym zużywał nie więcej jak 30kWh/m2 Dom 130 m2, jakie jeszcze dane przesłać? Ile będzie to kosztować?. Proszę przesłać umowę na wykonanie. Oczywiście w umowie zagwarantowane nie więcej jak 30kWh/m2, co powyżej ściągam w dwójnasób.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 213. Są inne, które lepiej się sprawdzą w budynkach o złej konstrukcji ścian, braku izolacji dachu i wilgotnych fundamentach. To jak rozumiem zapotrzebowanie nie ma znaczenia?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 214. Domy niskoenergetyczne mają niższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w porównaniu do budynków budowanych w innych technologiach i znajdujących się w różnym stanie technicznym. Nie można uogólniać. Nie ma dwóch takich samych budynków...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 215. Domy niskoenergetyczne mają niższe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w porównaniu do budynków budowanych w innych technologiach i znajdujących się w różnym stanie technicznym. Nie można uogólniać. Nie ma dwóch takich samych budynków... Dlatego nie ma jednej recepty na "ogrzewanie" . Należy dopasować system Pod konkretny dom. Oczywiście, centralne ogrzewanie nie nadaje się do żadnego domu, jego straty własne powodują, że zużycie może przekroczyć 30kWh/m2 a to znaczy, że instalator nie zna się na rzeczy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 216. No własnie- jestem przed zmianą ogrzewania na inne- do tej pory mam piece kaflowe. Szukam jakiegoś rozwiązania- centralne ogrzewanie? Tylko jakie? Na gaz? Nie mam pojęcia ale na szczęście mam trochę czasu na decyzje. Czy takie grzejniki http://iterma.pl/wysokosc-600/1/312 doprowadzą mnie do bankructwa? Mieszkanie na szczęscie nie jest duże ale mam już dość palenia w piecach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 217. No własnie- jestem przed zmianą ogrzewania na inne- do tej pory mam piece kaflowe. O 19:09 masz piece kaflowe, a o 19:30 już masz grzejniki. Na razie mam stare, brzydkie grzejniki i prawdę mówiąc psują cały efekt mieszkania- mimo nowoczesnych dodatków wygląda jak niewykonczone. To jak to jest z Twoją konsekwencją wklejania reklamy? :D .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 218. W zasadzie ciężko jest napisać ile dokładnie kosztuje ogrzewanie domu jeżeli nie podasz szczegółów,poza tym na co dzień zajmujemy się kotłami grzewczymi,więc chętnie pomożemy i doradzimy właśnie w tym zakresie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 219. W zasadzie ciężko jest napisać ile dokładnie kosztuje ogrzewanie domu jeżeli nie podasz szczegółów,poza tym na co dzień zajmujemy się kotłami grzewczymi,więc chętnie pomożemy i doradzimy właśnie w tym zakresie. Dlaczego ciężko? Przecież najgorzej wybudowane domy np. z lat 50 tych zużywają przy prawidłowo wykonanej instalacji do 30kWh/m2 na ogrzewanie. Im dom lepiej wykonany, czy instalacja lepsza, to jeszcze mniej. Cena kWh zależnie od regionu 50-60 gr.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 220. W zasadzie ciężko jest napisać ile dokładnie kosztuje ogrzewanie domu jeżeli nie podasz szczegółów,poza tym na co dzień zajmujemy się kotłami grzewczymi,więc chętnie pomożemy i doradzimy właśnie w tym zakresie. To ile może kosztować ogrzewanie domu to najpierw trzeba zacząć od OZC. OZC to program wyliczający na podstawie wielu danych technicznych o domu zapotrzebowanie na ciepło. Są ludzie, którzy na podstawie tego programu wyliczą z dokładnością do 10% a potem dopiero system ogrzewania taki lub inny. Nie wierzcie oszołomom, ze stary budynek możne zużyć 30kWh/m2, próbowałem to u siebie. Piewcy tych teorii przestraszyli się zapisów w umowie o dotrzymaniu tego zapotrzebowania. Ale jak ktoś chce się przekonać to proszę, chętnie poznamy wyniki takich eksperymentów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 221. W zasadzie ciężko jest napisać ile dokładnie kosztuje ogrzewanie domu jeżeli nie podasz szczegółów,poza tym na co dzień zajmujemy się kotłami grzewczymi,więc chętnie pomożemy i doradzimy właśnie w tym zakresie. To ile może kosztować ogrzewanie domu to najpierw trzeba zacząć od OZC. OZC to program wyliczający na podstawie wielu danych technicznych o domu zapotrzebowanie na ciepło. Są ludzie, którzy na podstawie tego programu wyliczą z dokładnością do 10% a potem dopiero system ogrzewania taki lub inny. Nie wierzcie oszołomom, ze stary budynek możne zużyć 30kWh/m2, próbowałem to u siebie. Piewcy tych teorii przestraszyli się zapisów w umowie o dotrzymaniu tego zapotrzebowania. Ale jak ktoś chce się przekonać to proszę, chętnie poznamy wyniki takich eksperymentów. Żaden dom z prawidłowo wykonaną instalacją nie zużywa na ogrzewanie ponad 30kWh/m2 . wszystko co powyżej to "zasługa" instalacji a nie domu. Instalację u Pana zapewne robił laik.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 222. Żaden dom z prawidłowo wykonaną instalacją nie zużywa na ogrzewanie ponad 30kWh/m2 . wszystko co powyżej to "zasługa" instalacji a nie domu. Instalację u Pana zapewne robił laik. Pewnie laik, bo żaden fachowiec nie chciał zrobić mi żeby było 30kWh/m2. Przestraszył się biedak w myśl zasady: pisać może każdy, jeden lepiej drugi gorzej, i na pisaninie się skończyło o tych 30kWj/m2 o czym można nie co wyżej poczytać. OZC to podstawa.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 223. Jeżeli instalacja zużywa ponad 30kWh/m2 na ogrzewanie, to nie wykonywał jej fachowiec. Np. montaż systemu utrzymującego temperaturę z durszlaku!!! Żaden fachowiec nie założy ogrzewania czy chłodzenia przy wentylacji grawitacyjnej Żaden fachowiec nie połączy ogrzewania wody i domu w jednym. To inne parametry i czas pracy. A OZC to program dla ciepłowników, czyli ludzi nie znających fizyki. Pan nie może zrozumieć, że ciepłownik to szkodnik, zupełnie zbędny na budowie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 224. Jeżeli instalacja zużywa ponad 30kWh/m2 na ogrzewanie, to nie wykonywał jej fachowiec.Ale jeżeli zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania tego samego budynku obliczono na podstawie OZC i będzie wynosiło 50kW/m2 to gratuluję takiej instalacji. W budynku nie instalacja zużywa a budynek. Instalacja dostarcza tyle ile wynosi zużycie. Po co obiecuje coś czego nigdy nie jest i nie będzie w stanie spełnić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 225. Sam budynek nie przekracza 30kWh, wszystko powyżej to błędy w obliczeniach, lub zamontowana niewłaściwa instalacja.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 226. Sam budynek nie przekracza 30kWh, wszystko powyżej to błędy w obliczeniach, lub zamontowana niewłaściwa instalacja. Ale jakoś strach obleciał aby to udowodnić, bo jak dotychczas to nigdzie nie powierzone czary mary.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 227. Sam budynek nie przekracza 30kWh, wszystko powyżej to błędy w obliczeniach, lub zamontowana niewłaściwa instalacja. Ale jakoś strach obleciał aby to udowodnić, bo jak dotychczas to nigdzie nie powierzone czary mary. Nie znam się na strachu. Nie oblatuje mnie. Ale to co napisałem to wiedza. Nikt nie postawił jeszcze domu, który (np. 150m2) szczelny z odzyskiem ciepła - zużywałby na ogrzewanie ponad 30kWh. Przy prawidłowo dobranej instalacji do pomieszczeń - wyjdzie 4500kWh czyli 540 zł miesięcznie na samo ogrzewanie. Po prostu nie ma takich domów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 228. Ale to co napisałem to wiedza. Przez nikogo nie potwierdzona. Sam nawet jej nie potrafi udowodnić. skoro:W budynku nie instalacja zużywa a budynek. Instalacja dostarcza tyle ile wynosi zużycie. Po co obiecuje coś czego nigdy nie jest i nie będzie w stanie spełnić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 229. Ale to co napisałem to wiedza. Przez nikogo nie potwierdzona. Sam nawet jej nie potrafi udowodnić. 540 zł miesięcznie za samo ogrzewanie - to fakt. Może Pan Sobie sprawdzić np. na forum muratora. ( bez cwu i gotowania i oświetlenia) - więcej domy nie zużywają.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 230. [t. Może Pan Sobie sprawdzić np. na forum muratora. ( bez cwu i gotowania i oświetlenia) - więcej domy nie zużywają. A może jakiś link?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 231. http://vikersonn.eu/calc/graph1/26000.4.png

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 232. 540 zł miesięcznie za grzanie to dużo! skąd się Panu te 540 zł wzięło?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 233. 540 zł miesięcznie za samo ogrzewanie - to fakt. Faktem jest również, że znajomy przy budynku ok. 146m2 i zapotrzebowaniu rocznym ok. 42kWh/m2 {OZC} zaplacił za ogrzewanie, ciepłą wodę, gotowanie dla czteroosobowej rodziny ok. 580zł przy ogrzewaniu gazowym. A może jakiś link? 540 zł miesięcznie za grzanie to dużo! skąd się Panu te 540 zł wzięło? Miszcz nie dawno to wyjaśniał, instalacja węglowa wyprodukuje ok. 19000kWh, to jest 2,5 tony węgla. Natomiast ten sam budynek poprzez zmianę na elektryczne wyjdzie, że będzie to 4500kWh Ot taka kreatywna księgowość. Oczywiście linku nie słychać, nie widać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 234. 540 zł miesięcznie za grzanie to dużo! skąd się Panu te 540 zł wzięło? Wzięło się to z dowiedzenia, Szanownemu bachusowi, że nie ma domów po uszczelnieniu i założeniu WM z odzyskiem ciepła, zużywających ponad 30kWh/m2 na ogrzewanie. Wykazałem, że cała nauka o OZC i samo OZC jest o kant doopy potłuc Wyliczenie źle izolowane domy - nawet te z lat 50-tych ( wcześniejsze i późniejsze były lepiej izolowane) zużywają ( gdy są uszczelnione i mają odzysk ciepła z wentylacji ) do 30kWh/m2 - Wszystko co więcej, to wina instalatora i instalacji , nie budynku Teraz weźmy dom 150 m2 x 30kWh - to 4500kWh x 0.6 zł (cena kWh) : 5 miesięcy (sezon grzewczy ) = 540 zł na samo ogrzewanie!!! Jeszcze raz zapewniam, że przy wentylacji z odzyskiem ciepła, dom z samej cegły więcej nie zużyje. Mam nadzieję, że wykazałem jak ciepłownicy oszukują tym OZC . Napisałem, że oszukują, ale to raczej nie oszuści a po porostu normalny brak wiedzy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 235. 540 zł miesięcznie za grzanie to dużo! skąd się Panu te 540 zł wzięło? Wzięło się to z dowiedzenia, Szanownemu bachusowi, że nie ma domów po uszczelnieniu i założeniu WM z odzyskiem ciepła, zużywających ponad 30kWh/m2 na ogrzewanie. Wykazałem, że cała nauka o OZC i samo OZC jest o kant doopy potłuc Wyliczenie źle izolowane domy - nawet te z lat 50-tych ( wcześniejsze i późniejsze były lepiej izolowane) zużywają ( gdy są uszczelnione i mają odzysk ciepła z wentylacji ) do 30kWh/m2 - Wszystko co więcej, to wina instalatora i instalacji , nie budynku Teraz weźmy dom 150 m2 x 30kWh - to 4500kWh x 0.6 zł (cena kWh) : 5 miesięcy (sezon grzewczy ) = 540 zł na samo ogrzewanie!!! Jeszcze raz zapewniam, że przy wentylacji z odzyskiem ciepła, dom z samej cegły więcej nie zużyje. Mam nadzieję, że wykazałem jak ciepłownicy oszukują tym OZC . Napisałem, że oszukują, ale to raczej nie oszuści a po porostu normalny brak wiedzy. 540 zł na samo ogrzewanie mamy rozumieć. Daje nam to 2700 rocznie na samo grzanie. A gdzie reszta?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 236. Chciałem tylko wykazać, że nie istnieją domy zużywające 70 czy 100kWh jak to wychodzi ciepłownikom z OZC. Jeżeli do na ogrzewanie zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie to wina instalacji nie domu. Chciałem tylko wykazać, że całe OZC to tylko marketing chroniący rynek paliw i CO a ciepłownicy, to albo cyniczni oszuści albo zwykli głupcy. http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_e8518d1201bc00715974a493e057b7437a5a7551.jpg Takie wykresy, to zwykła manipulacja!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 237. Chciałem tylko wykazać, że nie istnieją domy zużywające 70 czy 100kWh jak to wychodzi ciepłownikom z OZC. Jeżeli do na ogrzewanie zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie to wina instalacji nie domu. Chciałem tylko wykazać, że całe OZC to tylko marketing chroniący rynek paliw i CO a ciepłownicy, to albo cyniczni oszuści albo zwykli głupcy. http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_e8518d1201bc00715974a493e057b7437a5a7551.jpg Takie wykresy, to zwykła manipulacja Nic Pan nie wykazał, panskie słowa nie są i nigdy nie bedą zadnym dowodem, cynicznym oszustem jest Pan

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 238. Oszustem... Proszę pokazać, że choć raz napisałem, że OZC to wiedza, że służy inwestorom.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 239. Panie Andrzeju, rozumiem, że kogoś zmanipulowano, że nie załapał, ale Pan ma już dobitnie wytłumaczone. Po takim tłumaczeniu tylko kompletny głąb może pisać, że są domy zużywające na ogrzewanie 50 czy więcej kWh... Przecież to wykazują liczniki a nie symulacje. Nie ma domów zużywających ponad 30kWh/m2 (po uszczelnieniu, załozeniu odzysku ciepła i wyrzuceniu centralnego) ZUŻYCIE WIĘKSZE NIŻ 30kWh/m2 to "zasługa" instalacji nie przegród.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 240. OZC jest programem marketingowym. Stworzonym do ochrony rynku instalacyjnego. Z tego programu nie wynika, że ogrzewanie pośrednie (centralne) produkuje więcej kWh niż potrzeba do ogrzania domu. TO JEST OSZUSTWO. Z praktyki można wywnioskować, sprawdzić, udowodnić, że nie ma domów ( nawet z lat 50-tych) które zużywają ponad 30kWh /m2 na ogrzewanie. założenia - dom szczelny z rekuperacją -ogrzewanie niecentralne Dla ułatwienia - taki najgorszy dom 150m2 x 30kWh/m2 wychodzi 540 zł miesięcznie na samo ogrzewanie!!! CZY TO TAK TRUDNO SPRAWDZIĆ???

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 241. Panie Andrzeju, rozumiem, że kogoś zmanipulowano, że nie załapał, ale Pan ma już dobitnie wytłumaczone. Po takim tłumaczeniu tylko kompletny głąb może pisać, że są domy zużywające na ogrzewanie 50 czy więcej kWh... Przecież to wykazują liczniki a nie symulacje. Nie ma domów zużywających ponad 30kWh/m2 (po uszczelnieniu, załozeniu odzysku ciepła i wyrzuceniu centralnego) ZUŻYCIE WIĘKSZE NIŻ 30kWh/m2 to "zasługa" instalacji nie przegród. Jakie tłumaczenie?, to wszystko o czym Pan pisze nalezy udowodnic, a tego Pan nie zrobił. Kto widział te liczniki oprócz Pana. Dom całkowicie nieocieplony a jedynie szczelny z wm i ogrzewaniem elektrycznym jest w stanie zuzyc wicej niz 30 kWh/m2. Straty ciepła to nie tylko straty na wentylacji i centralnym ogrzewaniu. Prosze mi pokazac taki dom który jest nieocieplony, a który Pan tylko uszczelnia (nie zmieniając okien) i dokłada ogrzewanie elektryczne niecentralne, w którym jak za dotknieciem czarodziejskiej rózdzki zapotrzebowanie spada z ok 150-200 kWh/m2 na 30 kWh/m2. Bajki moze Pan opowiadac dzieciom ale tylko tym młodszym, bo starsze sie zorientują ze cos nie halo z tym zuzyciem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 242. Cierpliwie będę tłumaczył, to i Pan zrozumie. Nic nie spada, bo bajką są domy zużywające ponad 30kWh/m2 - zapotrzebowanie dotyczy instalacji, nie domu. Kto widział te liczniki oprócz Pana. Licznika energii elektrycznej Pan nie widział . Licznik energii elektrycznej ma chyba każdy. 1 kWh to 0.6 zł kWh Dom 150m2 z rekuperacją i niecentralnym - 540 zł miesięcznie, za same ogrzewanie - Słyszał Pan o domu, gdzie jest drożej?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 243. Cierpliwie będę tłumaczył, to i Pan zrozumie. Cały czas masz aslot jeszcze się nawrócić na teorie czary mary naszego miszcza, cały czas będzie Tobie tłumaczył nasz miszcz, ze to teoria jedynie słuszna, ja jako zatwardziały ciepłownik już takiej sazany nie mam i już nie będę miał. Za mną drzwi się bezpowrotnie zatrzasnęły. Skorzystaj z szansy bo powtórnej nie będzie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 244. Cierpliwie będę tłumaczył, to i Pan zrozumie. Cały czas masz aslot jeszcze się nawrócić na teorie czary mary naszego miszcza, cały czas będzie Tobie tłumaczył nasz miszcz, ze to teoria jedynie słuszna, ja jako zatwardziały ciepłownik już takiej sazany nie mam i już nie będę miał. Za mną drzwi się bezpowrotnie zatrzasnęły. Skorzystaj z szansy bo powtórnej nie będzie. Mistrz mówi ze nie widziałem licznika energii elektrycznej, ja te liczniki juz zawodowo oglądam 26 lat pracujac w Tauronie w zakresie gospodarki licznikowej i taryf, nie wspomnę ze z wykształcenia jestem metrologiem. Mistrz wiele mówi, a to ze ta mowa jest manipulacją, kłamstwem i oszustwem to juz inna rzecz. Niech tłumaczy ja mu nie bronię, ale widzę ze powoli zmienia poglądy o czym swiadczy przykład nieocieplonego domu z lat 50.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 245. Panie Andrzeju, Pan po porostu nie zna się na ogrzewaniu i termodynamice. Gdyby Pan się znał nikt, by Pana w OZC nie wmanewrował. Nie robiłby Pan głupków z ludzi, ze dom szczelny z odzyskiem ciepła z wentylacji zuzywa ponad 30kWh/m2. To PONAD to sprawność systemu, to brak wiedzy, nie straty na przegrodach. Tym "mistrzu" robi Pan z siebie osobę mało rozgarniętą (Arthur Schpenhauer ) Cieszę się, że Pan czyta, bo wierzę, że Pan kiedyś to zrozumie lub chociaż sprawdzi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 246. Cieszę się, że Pan czyta, bo wierzę, że Pan kiedyś to zrozumie lub chociaż sprawdzi. Miszcz namawia do sprawdzenia tego co głosząc od 25 lat jeszcze nie miał okazji sprawdzić. Teorii jedynie słusznej się nie sprawdza, ona jest aksjomatem i basta.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 247. Panie Andrzeju, Pan po porostu nie zna się na ogrzewaniu i termodynamice. Gdyby Pan się znał nikt, by Pana w OZC nie wmanewrował. Nie robiłby Pan głupków z ludzi, ze dom szczelny z odzyskiem ciepła z wentylacji zuzywa ponad 30kWh/m2. To PONAD to sprawność systemu, to brak wiedzy, nie straty na przegrodach. Tym "mistrzu" robi Pan z siebie osobę mało rozgarniętą (Arthur Schpenhauer ) Cieszę się, że Pan czyta, bo wierzę, że Pan kiedyś to zrozumie lub chociaż sprawdzi. Czytam, ale powody tego są całkiem inne od Pana wyobrażeń, czytam i odpisuję po to aby przestrzec innych przed Pana fantazjami, bronię równiez swojego dobrego imienia (chociaz moze nie ma do tego powodu). W kazdym razie zblizenia stanowisk nie przewiduję, to Pan robi głupków z ludzi którzy maja nieocieplone budynki z lat 50 (a jest ich kilkaset tysiecy) ze wystarczy wm i grzejniki elektryczne a zuzycie bedzie ponizej 30 kWh/m2, czyli na poziomie domu izolowanego. Zyczę jednak udanych łowów, "łosi", "jeleni" i innej zwierzyny w Polsce nie brakuje, nie sądze jednak aby ustawiały sie do Pana kolejki.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 248. to Pan robi głupków Wyjaśniając, że są oszukiwani przez ciepłowników, nie robię głpków. Pan naprawdę nie rozumie, że skoro nie ma domów tak źle zbudowanych, by przy rekuperacji i niecentralnym zużywały ponad 30kWh a w Pana programie takie cuda mają miejsce, to program jest do niczego? Wszystko co powyżej 30kWh to wina instalacji i dziur. Nie widzi Pan, że OZC jest dla nieznających fizykę i budownictwo? Nie widzi Pan jak Pana wkręcono? Rozmawiam często z dr Dodą, pytałem się Pana Darka Koc czy dr Strzeszewskiego - OZC dotyczy rynku instalacyjnego centralnego ogrzewania. Kiedyś i Pan zrozumie, że fizyka i OZC to dwie różne sprawy. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem definicję współczynnika przewodzenia ciepła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 249. to Pan robi głupków Wyjaśniając, że są oszukiwani przez ciepłowników, nie robię głpków. Pan naprawdę nie rozumie, że skoro nie ma domów tak źle zbudowanych, by przy rekuperacji i niecentralnym zużywały ponad 30kWh a w Pana programie takie cuda mają miejsce, to program jest do niczego? Wszystko co powyżej 30kWh to wina instalacji i dziur. Nie widzi Pan, że OZC jest dla nieznających fizykę i budownictwo? Nie widzi Pan jak Pana wkręcono? Rozmawiam często z dr Dodą, pytałem się Pana Darka Koc czy dr Strzeszewskiego - OZC dotyczy rynku instalacyjnego centralnego ogrzewania. Kiedyś i Pan zrozumie, że fizyka i OZC to dwie różne sprawy. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem definicję współczynnika przewodzenia ciepła. Panie Tomaszu, skoro ma pan kontakt z autorytetami z zakresu ogrzewania to proszę sie dowiedzieć, jaki wpływ na dyskomfort cieplny, powodowany promieniowaniem cieplnym, mają nieocieplone przegrody zewnętrzne?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 250. Kiedyś i Pan zrozumie, że fizyka i OZC to dwie różne sprawy. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem definicję współczynnika przewodzenia ciepła. Jacyś my mało qumaci a wystarczy przeczytać ze zrozumieniem definicję współczynnika przewodzenia ciepła i z durszlaka wychodzi dom o 30kWh/m2. Genialne. Może jeszcze miszczu parę takich tekstów i będzie nam lepiej. A może miszcz zna formułkę na bycie cały czas młodym, może bogatym?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 251. to Pan robi głupków Wyjaśniając, że są oszukiwani przez ciepłowników, nie robię głpków. Pan naprawdę nie rozumie, że skoro nie ma domów tak źle zbudowanych, by przy rekuperacji i niecentralnym zużywały ponad 30kWh a w Pana programie takie cuda mają miejsce, to program jest do niczego? Wszystko co powyżej 30kWh to wina instalacji i dziur. Nie widzi Pan, że OZC jest dla nieznających fizykę i budownictwo? Nie widzi Pan jak Pana wkręcono? Rozmawiam często z dr Dodą, pytałem się Pana Darka Koc czy dr Strzeszewskiego - OZC dotyczy rynku instalacyjnego centralnego ogrzewania. Kiedyś i Pan zrozumie, że fizyka i OZC to dwie różne sprawy. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem definicję współczynnika przewodzenia ciepła. Oczekuję oficjalnego oświadczenia w/w Panów w sprawie ozc, moze to byc artykuł w prasie branżowej, podręcznik dla studentów, moze częsc ustawy lub rozporządzenia. W kazdym razie aby było wszem i wobec wiadomo wszystkim po co jest ozc, i dlaczego nie wolno go stosować, co jest zalecane w zamian przy sporządzaniu charakterystyki energetycznej budynku dla uzyskania PNB, analizy ekonomiczno ekologicznej równiez koniecznej do PNB, sporządzenia audytu na potrzeby termomodernizacji oraz swiadectwa energetycznego. Co zamiast ozc do projektowania podłogówki wodnej. Panie Tomaszu proszę skoro to Pana znajomi o ustosunkowanie sie do moich pytań. Panskie opowiesci z zielonego lasu o rozmowach w waszym wąskim gronie na temat najwiekszego zła w dziedznie fizyki budowli czyli ozc mnie nie interesują. Tak samo nie interesują one wszystkich projektantów i audytorów w Polsce. Na koniec proszę zapytać Pana znajomych którzy notabene wykonują audyty energetyczne (z czegos trzeba zyc) czym zastępują ozc przy ich wykonywaniu. Nie moze byc totalna krytyka ozc, trzeba przedstawic metody alternatywne które zapewne są duzo dokładniejsze od zwyczajnego ozc. Bardzo chętnie zapoznam sie z ich metodami obliczeniowymi, chociaz wszystkie obliczenia jakie by one były to tez ozc.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 252. Genialne. Może jeszcze miszczu parę takich tekstów i będzie nam lepiej. A może miszcz zna formułkę na bycie cały czas młodym, może bogatym? Moze nie lepiej, ale na pewno bedzie weselej co tez wływa na zdrowie i samopoczucie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 253. Panie Andrzeju, jeżeli uważa Pan, że podłogówka wodna ma sens, to po co Pana przekonywać, że OZC to oszustwo i ochrona rynku ogrzewania hydraulicznego. Jeżeli ogrzewanie hydrauliczne to rurki robi się na suficie, bo tak lepiej chłodzą. Robiąc ogrzewanie hydrauliczne w podłodze, zużycie może przekroczyć nawet 30kWh/m2 bo instalacja jest zła. Jeżeli podłogówkę robi się bez klimatyzacji - to wtedy daje się niecentralnie elektryczne. Przecież Pan doskonale wie ( bo ma Pan OZC ) że podłogowe hydrauliczne, zużywa więcej niż 30kWh/m2 . Czyli jest złą instalacją. Nie ma domów zużywających ponad 30kWh/m2 z prawidłowo wykonaną instalacją. Jeżeli teraz ktoś nie umie wykonać prawidłowo instalacji pod konkretny dom (przypomnę, że wykonana prawidłowo instalacja zużywa do 30kWh/m2 na ogrzewanie ) to dlaczego Pan to nazywa "nauką" , "wiedzą" czy "fachowością"? Chyba jest odwrotnie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-okna

E-ogródek

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak oszczędzać energię?

x