ukryj

Piece kaflowe przeszły metamorfozę zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i budowie wewnętrznej. Sposób wytwarzania i magazynowania ciepła nie zmieniły się.

piec kaflowy nowoczesny piec kaflowy połączenie kominka z piecem kaflowym

Stare i nowe piece kaflowe
Rozwiązania systemowe w piecach kaflowych łączą stare tradycje rzemieślnicze zdunów z nowoczesną techniką i ergonomią. Niezmienione pozostały sposoby uzyskiwania i gromadzenia ciepła. Zaletami pieców kaflowych są maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej. Tradycyjny piec kaflowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Kiedyś piece budowane były metodą warstwową, co znacznie ograniczało samą formę pieca. Dziś każdy element jego budowy powstaje niezależnie od siebie. Pozwala to projektantom na puszczenie wodzy fantazji i zaprojektowanie pieca, którego forma zewnętrzna stanowi element aranżacji domu.

piec kaflowy z trzonem z nowoczesnego szamotu piec kaflowy z wkładem żeliwno-szamotowym piec kaflowy w tradycyjnym stylu

Możliwości grzewcze
piec kumulacyjnyZmieniły się również możliwości grzewcze pieców. Kiedyś konieczne było stawianie pieca w każdym pokoju, dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym jednym piecem możemy ogrzać cały dom. W przeciwieństwie do wkładów kominkowych, piece kaflowe mają zdolność magazynowania ciepła. Dzięki czemu, jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska ogrzewają powietrze rozprowadzane po domu. Niewątpliwą zaletą pieców kaflowych jest fakt, że można łączyć je z różnymi elementami magazynującymi ciepło. Ciepło to może być używane do ogrzewania powietrza w mieszkaniu (poprzez promieniowanie), może też ogrzewać wodę czy zasilać instalację centralnego ogrzewania.

Obudowa pieca
Obudowa pieca nie służy do magazynowania ciepła, jest elementem wykończenia. Powinna być jednak cienka i zbudowana z materiałów dobrze przewodzących ciepło.
Najczęściej obudowę pieca wykonuje się kafli ceramicznych, rzadziej – z płyty i cegły szamotowej, które z zewnątrz pokrywa się specjalnymi substancjami podwyższającymi ich odporność na przegrzanie. Wybór kafli to prawdziwa przyjemność – rynek oferuje bogatą ich ofertę. Na szczęście w Polsce nie wymarły tradycje rzemieślnicze i producenci kafli prześcigają się w projektowaniu wzorów zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych.

Nowoczesne piece kaflowe dzielą się na:

 • piece kaflowe tradycyjne (z drzwiczkami) i z szybą (kominkowe),
 • piece w ramie metalowej,
 • piece z wkładem kominkowym,
 • systemy grzewcze z elementami ceramicznymi.

Jeśli szukamy nietypowych rozwiązań architektonicznych, które łączą nowoczesność z tradycją, współczesne piece kaflowe są odpowiedzią na nasze oczekiwania. Są one tanie w eksploatacji, wydajne (odpowiednio skonstruowany piec jest w stanie ogrzać nawet cały dom), a do tego stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.

piec kaflowy z wkładem żeliwno-szamotowym piec szamotowy piec kaflowy z wkładem stalowo-szamotowym

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,35 / 20 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie domu przez fundament

Ogrzewanie domu przez fundament

Fundament, będący nie tylko podstawą domu, ale równocześnie systemem ogrzewania wymyślono w Szwecji. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przeczytaj cały artykuł

Jak wybrać wkład kominkowy

Jak wybrać wkład kominkowy

Kominek w domu jest elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim tanim źródłem ciepła. Przeczytaj cały artykuł

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Nowe urządzenie grzewcze - centralę grzewcza z wbudowaną funkcją solarną prezentuje firma Viessmann. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (20)

 1. ilina

  zawsze mi się podobały takie piece i zanim zaczęłam urządzać dom, od razu wiedziałam, że piec kaflowy w nim się znajdzie, udało mi się wybrać ładny piec w http://kominki-pinus.com.pl, teraz dodaje uroku mojej kuchni:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. ilina, barbrara to siostra czy koleżanka z pracy? "Rzuć" okiem http://www.forumbudowlane.pl/vt/43780/0/ogrzewanie-domu-zintegrowane#263783 :D Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. CtrlC - CtrlV Kto mi wytłumaczy o co tutaj chodzi? Redakcja umieszcza "zajawkę" artykułu na forum. W tej samej minucie ukazuje się głupawy wpis reklamowy. Jest to nagminna praktyka. Przyjrzyjcie się odredakcyjnym "zaczynom" tematów i pierwszym wpisom. Takie "zaczyny" pojawiają się nawet nie w grupach tematycznych, ale np. o gniazdkach elektrycznych czy napędach do bram w grupie ogrzewanie. Polityka REDAKCJI jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. Niektóre z tematów składają się tylko i wyłącznie z wpisów reklamowych. To forum nie pogrąża się samo - taką polityką celowo doprowadzane jest do upadku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. KOMINKI GRUM

  Bardzo proszę o usunięcie zdjęcia gdyż jest ono własnością firmy GRUM KOMINKI, lub załączyć do opisu firmę która wykonała ten piec która jest właścicielem projektu jak i pieca

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. KOMINKI GRUM

  A wspomnianą wcześniej firmę PINUS z Sopotu polecamy z czystym sumieniem i pozdrawiamy

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja pieca kaflowego na tle innych rodzajów ogrzewania domu? Posiada ktoś taką przekrojową wiedzę i chce się podzielić? ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Każdy, kto kiedyś w życiu spotkał się z tym typem ogrzewania był zadowolony z emitowanego ciepła, ale nie koniecznie z jego obsługi. Dopuki człowiek jest młody i mieszka na parterze, to uciążliwość obsługi tego typu ogrzewania mieści się w normie. Gorzej gdy chodzi o starsze osoby, często samotne, mieszkające na wyższych piętrach, to wtedy nie wygląda to tak różowo! Te właśnie osoby potrzebują najbardziej pomocy w postaci innego systemu ogrzewania. Gaz nie jest wszędzie dostępny. Z energii elektrycznej korzysta każdy. My proponujemy w zamian za przestarzłe, uciążliwe ogrzewanie, nowoczesny system grzewczy, oparty również na podczerwieni (jak piece kaflowe), ale nie wymagający żadnej obsługi i w eksploatacji tańszy od dotychczasowego ogrzewania.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. kajtek233

  ja jestem zadowolony z pieca kaflowego. Co prawda musialam najpierw zglosic sie z tym do zduna z firmy gola w katowicach zeby go odremontowal i sprawdzil czy wszystko nalezycie dziala. Ale po tym remoncie dziala swietnie, a w zimie super ogrzewa dom

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. ja jestem zadowolony....... Co prawda musialam ........................ Z czego jesteś taki zadowolony? Z tego, że musiałaś zgłosić się do zduna? A może to zadowolenie z zarobionych 50gr za spamowanie? .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Piece kaflowe maja swój urok i są bardzo klimatyczne,jednak co do jakości ciepła jakie dają to już osobna kwestia,teraz rozpatruje się ich użyteczność raczej pod katem dogrzania pomieszczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Piece kaflowe są oparte na podczerwieni?Chyba w trochę inny sposób niż grzejniki na podczerwień, o których Pan wspomina,prawda? Piece kaflowe prawda, są uciążliwe, ale mają taki swój klimat i do niektórych domów pasują jak ulał.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Każda potwora znajdzie swego amatora....

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Hm, powiedzenie o tyle znane, co bardzo trafne w tym przypadku :) Każdy robi tak jak lubi często nie patrząc, aż tak bardzo na ekonomiczność danego rozwiązania.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. hHAHAH Bolbud to podsumowałeś. Ale racja w tym jest na pewno :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Art-A

  Zachęcamy do zapoznania się z naszą stroną i ofertą. Gwarantujemy najwyższej jakości piece i kominki, które z pewnością Państwa zachwycą. http://piece-kaflowe.com.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. I mamy kolejnego spamera.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Skoro zachwalasz piece kaflowe to może przybliż Użytkownikom na forum ich specyfikę oraz jaki ma to faktycznie przekład na ciepło w domu,z jakimi kosztami należy się liczyć. Właśnie to jest tutaj najbardziej istotne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. przemas11

  Szczerze to w dzisiejszych czasach chyba nikt nie decyduje się na piece kaflowe. W starych domach to już rzadkość czasem stoją z sentymentu. technika grzewcza poszła tak naprzód że ogrzewanie paliwami stałymi nie jest tak uciążliwe jak kiedyś. Wystarczy kupić dobry kocioł z podajnikiem i potem można kotłownię odwiedzać nawet dwa razy w tygodniu albo i rzadziej bo to zależy od kilku czynników.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. technika grzewcza poszła tak naprzód że ogrzewanie paliwami stałymi Technika grzewcza poszła tak naprzód, że coraz mniej inwestorów decyduje się na centralne ogrzewanie ze względu na jego uciążliwość i kosztowność. .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. Szczerze to w dzisiejszych czasach chyba nikt nie decyduje się na piece kaflowe. W starych domach to już rzadkość czasem stoją z sentymentu. technika grzewcza poszła tak naprzód że ogrzewanie paliwami stałymi nie jest tak uciążliwe jak kiedyś. Wystarczy kupić dobry kocioł z podajnikiem i potem można kotłownię odwiedzać nawet dwa razy w tygodniu albo i rzadziej bo to zależy od kilku czynników. Widziałeś piec kaflowy w kotłowni? Widziałeś kocioł z podajnikiem w salonie? Te urządzenia nie są zamienne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-mieszkanie

Urządzone.pl

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Oświetlenie mieszkania

x