ukryj

Gniazda wtyczkowe są niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Wybierając je, możemy kierować się nie tylko poczuciem estetyki i zasobnością portfela, ale też względami bezpieczeństwa i wygody. Należy też zwracać uwagę na to, ile i jakie gniazda można zastosować w konkretnych pomieszczeniach.

gniazdko elektryczneJesteśmy przyzwyczajeni do gniazd, które tworzą litą całość. Gniazda takie, zwane monoblokami, nie są jednak jedyną dostępną możliwością. Obecne każdy element gniazda (podobnie zresztą jak łącznika) można kupić osobno.  Pozwala to na stworzenie i zmienianie koncepcji kolorystycznej (np. gniazdko dwukolorowe) oraz ułatwia ewentualne naprawy.
Gniazdo składa się z mechanizmu wtykowego (do montowania przewodów instalacji elektrycznej) oraz ramki i plakietki, które odpowiadają za szczelność, bezpieczne użytkowanie i estetykę gniazdka.

budowa gniazdkaWiele gniazd, wiele możliwości
Mechanizm wtykowy może sprawiać najwięcej trudności, ponieważ trzeba przymocować do niego przewody. Nowoczesne mechanizmy wtykowe w gniazdach jednofunkcyjnych mają trzy czytelnie oznaczone, łatwo dostępne podwójne zaciski śrubowe (odpowiednio do przewodu fazowego, neutralnego i ochronnego). Gniazda trójfazowe mają pięć zacisków (ze względu na dwa dodatkowe przewody fazowe). Zaciski zapewniają łatwą instalację przewodów o przekroju nie większym niż 4 mm².


gniazdko - przekrójMontaż mechanizmu wtykowego w specjalnej puszce również sprawiał nieco kłopotów. W nowoczesnych gniazdach ułatwieniem są więc samopowrotne pazurki. Ich zastosowanie sprawia, że gniazdko jest znacznie łatwiejsze do osadzenia, prace montażowe są bardziej efektywne, zamocowanie gniazdka jest dokładne i pewne, a jednocześnie instalator nie pokaleczy rąk podczas montażu.


typowe gniazdkoTypowe, zgodne z normami gniazdko stosowane w Polsce ma dwa okrągłe tory prądowe, powinno też mieć zestyk ochronny (w postaci bolca o przekroju okrągłym), powszechnie zwany uziemieniem. Norma branżowa Stowarzyszenia Elektryków Polskich N SEP-E-002 mówi bardzo wyraźnie, że wszystkie gniazda w mieszkaniu powinny mieć styk ochronny połączony z przewodem ochronnym.

Zwróćmy uwagę, że gniazdo z uziemieniem jest niewiele droższe niż gniazdo, które go nie ma. Jednocześnie ze względu na ewolucję przepisów dotyczących bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, coraz więcej firm wycofuje ze swego asortymentu gniazda bez styku ochronnego. Przyjrzyjmy się przykładom oznaczeń gniazd, by wiedzieć, jak rozpoznać te"dobre".:

Tabela 1. Przykładowe oznaczenia gniazd.

2P gniazdko pojedyncze bez uziemienia
2P + Z gniazdko pojedyncze z uziemieniem
2 x 2P gniazdko podwójne bez uziemienia
2 x 2P + Z gniazdko podwójne z uziemieniem

Gniazda mogą wystąpić w wersjach natynkowych i podtynkowych. Wybór rozwiązania zależy tu przede wszystkim od gustu użytkownika. Ceny wersji natynkowych i podtynkowych w odpowiadających sobie liniach projektowych są porównywalne.

gniazdko natynkowegniazdko podtynkowe

Gniazda powinny spełniać wymogi norm:  PN-IEC 60346 "Instalacje elektryczne w obiekcie budowlanym", projektowanej (zharmonizowanej) PN-IEC 60884-1 Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego - Część 1: Wymagania ogólne, a także normy branżowej N SEP-E-002 zatytułowanej "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - podstawy planowania". Przepisy te określają m.in., w jakim pomieszczeniu mogą wystąpić określone rodzaj gniazdek. Tabelka, przedstawiająca to rozmieszczenie,  została skonstruowana w oparciu o normę N SEP-E-002.


Tabela 2. Rozmieszczenie gniazd zależnie od pomieszczenia. Podane są wartości minimalne wymagane.

pomieszczenie

liczba gniazd

wysokość
montażu
[m]

pokój mieszkalny o powierzchni [m²] do 8
od 8 do 12
od 12 do 20
ponad 20

2
3
4
5

0,30

kuchnia
kuchenka elektryczna
zmywarka
lodówka
podgrzewacz wody
5
1 wysokoprądowe       
1
1
1

0,85
(1,10)

łazienka
pralka
podgrzewacz wody
grzejnik elektryczny

2
1 wysokoprądowe
1
1

1,40

przedpokój 1

0,30

pom. gospodarcze i pomocnicze
prasowalnica
suszarka do prania
3  
1
1
 
piwnica lokatorska 1  
pracownia 3  

W tabeli pojawiło się sformułowanie "gniazdo wysokoprądowe". Otóż każde gniazdo ma określone dla siebie znamionowe natężenie prądu. Dla gniazd ogólnego użytku jest to 10 A, dla gniazd wysokoprądowych 16 A. Trzeba pamiętać, by wybierając gniazdo do pralki, zmywarki, kuchni, wybrać gniazdo o prądzie znamionowym 16 A.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,22 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Rodzaje gniazdek - adaptery

Rodzaje gniazdek - adaptery

Co zrobić, gdy wtyczki za nic nie da się "wepchnąć" do gniazdka? Przeczytaj cały artykuł

Instalacje na zimę

Instalacje na zimę

Zima jest piękna, lecz najprzyjemniej ogląda się ją przez okno, siedząc w ciepłym salonie. Niestety ta pora... Przeczytaj cały artykuł

Funkcja czuwania a straty energii

Funkcja czuwania a straty energii

Wyłączenie (stand-by) jest tylko pozorne. Czuwające urządzenia również zużywają energię elektryczną, a to kosztuje. Przeczytaj cały artykuł

Gniazdka w łazience

Gniazdka w łazience

W łazience spędzamy najmniej czasu w ciągu dnia, jednak od jej funkcjonalności często zależy poczucie komfortu. Przeczytaj cały artykuł

Instalacje w stropie - wiązary z litego drewna

Instalacje w stropie - wiązary z litego drewna

Luźno wiszące kable elektryczne, rury wodne i kanalizacyjne prowadzone wzdłuż ścian to zmora niemal każdego domu. Przeczytaj cały artykuł

Biuro z Programem Mosaic

Biuro z Programem Mosaic

Nowoczesne podejście do projektowania przestrzeni biurowej wyklucza dobieranie pojedynczych urządzeń. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. swiftyyy

  Hej, a jak sie ma sprawa z jakims rankingiem czy cos? Ja chce sie zdecydowac na cos niedrogiego i dobrego. slyszalam,ze ospel to dobra marka

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Oliver

  według mnie najlepsza na rynku :) ja mam cały dom w ospelu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. mobilnegniazdka

  Jeszcze mamy od niedawna dostępny nowy standard gniazdek elektrycznych mainline. www.mobilnegniazdka.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Mateusz1992

  Witam, ja osobiście polecam berkera lub ospela właśnie, chyba że ktoś woli jechać po taniości to schneidery - http://www.gitmarket.pl/schneider-electric/ nie są zbyt drogie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-izolacje

E-dach

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Domowe gadżety sterowane smartfonem

x