ukryj

Najważniejszym elementem instalacji na gaz płynny (propan) jest przydomowy zbiornik. Wybór instalacji na gaz płynny jest najczęściej odpowiedzią na kłopoty z przyłączeniem do sieci gazowej – nie ma odpowiedniej infrastruktury dla jego przyłącza lub koszty podłączenia są zbyt wysokie.

Gaz płynny może być magazynowany w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Pojemności zbiorników i parametry obsługiwanej przez nie instalacji wynoszą:

zbiorniki naziemne:

 • 2700 l - o długości 2,5 m dla urządzeń do 30 kW, maksymalny pobór ciągły 2,2 kg/h;
 • 4850 l - o długości 4,3 m dla urządzeń do 50 kW, maksymalny pobór ciągły 3,7 kg/h;
 • 6700 l - o długości 5,8 m dla urządzeń do 65 kW, maksymalny pobór ciągły 5,0 kg/h

zbiornik naziemny

zbiorniki podziemne:

 • 2700 l dla urządzeń do 53 kW;
 • 4850 l dla urządzeń do 88 kW;
 • 6700 l dla urządzeń do 114 kW

Postępowanie administracyjne
Aktualne prawo budowlane mówi, że na budowę zbiornika o pojemności do 7 m³ nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a tylko zgłoszenie budowlane. Widać, że wszystkie przedstawione zbiorniki spełniają ten wymóg. Należy uzyskać warunki zabudowy (na zbiornik i przyłącze gazowe).
W tym celu trzeba złożyć do Urzędu Gminy wniosek uzupełniony o mapę geodezyjną do celów informacyjnych z naniesioną lokalizacją zbiornika. Na tej podstawie można wykonać projekt, który trzeba dołączyć do wniosku – zgłoszenia budowlanego. Do budowy można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzyma się decyzji administracyjnej o odrzuceniu zgłoszenia.

Projekt i prace instalacyjne
Projektant z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania sieci i instalacji gazowych wykonuje projekt przyłącza i instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej, sprawdzając w terenie planowaną lokalizację zbiornika. Uwaga! Budowa instalacji gazowej wymaga pozwolenia na budowę!
Przepisy wymagają, żeby zbiornik z gazem był zainstalowany poza budynkiem mieszkalnym w odpowiedniej odległości od domu i granic posesji. Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 litrów ustalone są następujące odległości:

 • 3 m – od budynku mieszkalnego, innych obiektów budowlanych, ogrodzenia i dróg;
 • 8 m – od niezasyfonowanych studzienek kanalizacyjnych, a także studzienek wodociągowych;
 • 3 m – od elektrycznej linii napowietrznej o napięciu do 1 kV.

Poza tym zbiornik musi być uziemiony. Wokół płyty należy wykonać otok z bednarki i w dwóch miejscach podłączyć do niego zbiornik. Dodatkową ochroną zbiornika dla zbiorników podziemnych, zgodnie z zaleceniami jest ochrona katodowa.

zbiornik podziemnyInstalacja zbiornika podziemnego wymaga przygotowania wykopu oraz wylania podstawy betonowej, na której zostanie posadowiony zbiornik.
Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 l wykop ma wymiary 4 x 3 m i głębokość 2,5 m. Natomiast płyta ma wymiary 2 x 1,5 m, wys. 25 cm.
Zbiornik jest mocowany do betonowej płyty za pomocą taśm.

Przed eksploatacją
Zbiornik na gaz płynny jest urządzeniem ciśnieniowym i podlega dozorowi technicznemu. Zgłoszenie zbiornika do odbioru technicznego jest obowiązkiem jego właściciela. W praktyce najczęściej jest nim firma dostarczająca gaz. Odbioru dokonuje (przed rozpoczęciem eksploatacji) inspektor Dozoru Technicznego. W przypadku zbiornika podziemnego odbiór następuje przed jego zasypaniem. Najlepiej zasypać zbiornik piaskiem, uważając, by nie uszkodzić powłoki zbiornika. Jedynym elementem wystającym ponad powierzchnię terenu (ok. 15 cm) jest kopuła.

Następuje moment pierwszego tankowania. Trwa ono ok. 30 minut – zbiornik, ze względów bezpieczeństwa, można napełnić do 85% jego objętości (autocysterna) jest wyposażona w odpowiedni licznik.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
2,67 / 24 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Gaz sieciowy

Gaz sieciowy

Przedsiębiorstwa gazownicze dostarczają do budynków wzbogacony gaz ziemny. Może on być bezpiecznie... Przeczytaj cały artykuł

Uszczelnienie instalacji gazowej

Uszczelnienie instalacji gazowej

Każdy hydraulik zapytany o najważniejszą cechę instalacji gazowej odpowie bez wahania: musi być szczelna... Przeczytaj cały artykuł

Parasole grzewcze

Parasole grzewcze

Parasole grzewcze pozwalają na wykorzystanie ładnej pogody, kiedy jednocześnie temperatura nie jest jeszcze zbyt... Przeczytaj cały artykuł

Instalacje z brązu

Instalacje z brązu

Różnego typu złączki, armatura z brązu są w technice instalacyjnej synonimem jakości i efektywności. Przeczytaj cały artykuł

Konkurs dla instalatorów

Konkurs dla instalatorów

Od początku maja do końca czerwca potrwa organizowany przez firmę Viega ogólnopolski konkurs dla instalatorów... Przeczytaj cały artykuł

AmeriGas Odkryciem Roku 2011

AmeriGas Odkryciem Roku 2011

AmeriGas Polska Sp. z o.o. otrzymał wyróżnienie w kategorii Odkrycie Roku 2011 w programie Laur Klienta 2011. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (45)

 1. nata-32

  Czy Amerigas jest najleszą firmą? Mi polecił go znajomy ale czy wy też macie takie doświadczenia?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Ja mam u siebie właśnie Amerigas. Jak wybierałem to był jeszcze Gaspol i kilka innych ale Amerigas był najkorzystniejszy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Amerigas rezcywiście można spokojnie polecić. Ja mam zbiornik od 2 lat bo nie mogłem przyłączyć się do sieci miejskiej ze względu na lokalizację mojego domu. Ostatnio kupiłem też działkę na mazurach i w przyszłym roku tem też planuję zbiornik przydomowy wkopany w ziemię.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Amerigas nie produkuje zbiorników tylko kupuje tam gdzie jest taniej. Ogólnie te instalacje są bardzo bezpieczne. Raz po raz słychać, że komuś butla czapkę zdmuchnęła, ale o zbiornikach cisza. To dobrze. :lol:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Mógłbyś się podzielić doświadczeniami? 1. Opłata początkowa 2. Opłata za dzierżawę? 3. Cena gazu po roku?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. W ogóle to bym poszedł w elektrykę. A konkretnie w drugą taryfę. Używam pieców dynamicznych. Nie mogę znaleźć linka, ale wszystkie są na jedno kopyto, jak tu http://www.drono.pl/dynamiczne/ i w tym roku żadnego nie naładowałem bardziej jak na 1/3 mocy. W zimie nie przekraczam 400/mc, a woda też jest grzana prądem. Oczywiście też w nocy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. marek_f

  Ja wybrałem ofertę Amerigas, bo była bezkonkurencyjna. Wszystkie koszty inwestycji zamknęły się w kwocie 500 zł (projekt, płyta pod zbiornik, przyłącze o długości 15m. dzierżawy jeszcze nie płace, bo mam pierwsze 18 miesięcy gratis, ale wkrótce będzie to 300 zł/rok ( w tym przeglądy, serwis, naprawy, badania okresowe). Pierwsza dostawa gazu w cenie 2,21 brutto za litr, ale teraz jest już 3,00 zł brutto. Na szczęście mam gwarantowaną stałą cenę na cały rok i na dodatek płacę za gaz w 12 równych ratach miesięcznych. Takie rozwiązanie nie jest zbyt bolesne, a koszty są przewidywalne. Zużycie roczne gazu na 155m2 to ok. 1500 litrów, ale podpieram się kominkiem z nadmuchem. Generalnie jestem zadowolony, bo wszystkie papiery i bieganie po urzędach wziął na siebie Amerigas kompleksowo i chwała im za to bo urzędów się po prostu brzydzę. Szczerze polecam Amerigas. Ich zbiorniki mają dwaj moi znajomi i też mi polecili.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. No i popatrz. 1 litr propanu waży ok. 0,5 kg. Dostaniesz z tego max 6 kW za 3 zł. Warto tylu zabiegów i takiej instalacji? Kocioł, komin, rury, grzejniki i zbiornik. W tej cenie masz elektryczne, a jak dobrze pokombinujesz, to zalewasz kable w posadzkach np te http://www.drono.pl/kable-grzewcze/ i bierzesz drugą taryfę. Beton w podłodze robi jak akumulacja. Koszt instalacji niewspółmiernie niski do LPG.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Owszem Amerigas jest dość świeżą firmą w Polsce dlatego mają dość konkurencyjne ceny. Co do ogrzewania prądem to po co akumulować ciepło skoro możemy je mieć wtedy kiedy potrzebujemy i w takich ilościach jak potrzebujemy: enrbau.pl To tak jakby mieć załączony non stop czajnik bo przecież w każdej chwili będę chciał sobie zrobić kawy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. marek_f Gratuluję zdolnosci negocjacyjnych. Dzierżawiąc zbiornik płacisz tylko ok. 2 000 zł rocznie więcej niż przy własnym zbiorniku. Cena jaką podajesz /3 zł/litr/ przy zużyciu 1 500 litrów rocznie powinna zdopingować innych użytkowników do negocjacji. Standard to 3,50 - 3,70 zł/litr. Bieganie po urzędach to zgłoszenie w starostwie i wysłanie dokumentacji do UDT. A więc nie tak wiele.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Bartek123

  Witam, patrząc na te podawane ceny gazu dziwie się wszystkim użytkownikom dzierżawiącym zbiorniki, ja kupiłem zbiornik na własność i za gaz w lato płacę 1,72 zł/l brutto. A przy tej cenie gazu koszt własnej instalacji zwraca się po 2 latach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Witam, Jestem nowa na forum. Trochę poczytałam tu i ówdzie na temat zbiorników na gaz i jestem w kropce. Obecnie budujemy z mężem dom i doszliśmy do etapu zakupu ogrzewania-na pewno gaz ze zbiornika - pytanie własny czy dzierżawiony??? I tu moja prośba, czy ktoś mógłby mi podać dokładnie jakie są koszty związane z UDT dla własnego zbiornika? Wiem że trzeba wyrobić paszport/certyfikat dla zbiornika (ile on kosztuje), jakie dokumenty muszę załatwić w UDT? przeglądy co roku po średnio 160zł brutto czy tak? ile kosztuje duży przegląd ten z wypompowaniem zbiornika do zera?? Proszę o pomoc :) Pozdrawiam, Agata

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Roczny przegląd UDT kosztuje 157,50 zł. Przegląd po 10 latach jest w cenie przeglądów rocznych, czyli nic się nie dopłaca. Inspektorowi UDT należy udostępnić do badania pusty zbiornik, co wiąże się z odpompowaniem propanu. Jeśli zbiegnie się to z jednoczesnym zatankowaniem taką usługę wykonujemy gratis. Każdy zbiornik jest wyposażony w certyfikat producenta i aktualne badanie wykonane przez UDT w fabryce, więc nic to nie kosztuje. Instalując zbiornik przygotowujemy wszystkie dokumenty wymagane polskimi przepisami. Inwestycja jest "pod klucz". Zbiornik dzierżawiony w koncernie omijaj szerokim łukiem. Cena propanu przy dzierżawie jest od 80 do 100% wyższa od ceny rynkowej. Inwestycja we własny zbiornik zwraca się po góra 2 - 3 latach eksploatacji. Jeśli potrzebujesz więcej informacji pisz na priv.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Andrzej eK

  Zbiorniki na własność można kupić w wielu firmach, min. u nas. Po 3-4 latach eksploatacji jesteś na plusie. Gaz można kupić o wiele taniej, niż w koncernach. Wystarczy wstukać w google "tani propan" i wyskoczy wielu dostawców.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Andrzej eK

  Kolega marek_f tak ładnie napisał o Amerigazie i tak wyczerpująco przedstawił ich ofertę, jakby tam pracował. Należy jednak pamiętać, że sztuczki promocyjne skończą się kiedyś i pozostanie "wg cennika", czyli grubo ponad 3,00 :) Gdy masz własny zbiornik, zapłacisz obecnie za gaz 2,10 brutto.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. Kupiłem działkę na wsi. Planuję postawić niewielki dom. Zastanawiam się nad ogrzewaniem. Wyboru za bardzo nie ma, bo nie ma tam żadnej sieć gazowa dopiero jest w planach zagospodarowania, ale w perspektywie około trzech lat. Szukam jakiegoś ekonomicznego rozwiązania, piec na ekogroszek, czy paliwa stałe nie wchodzi w grę. Często wyjeżdżam i nie chciałbym obarczać takim obowiązkiem żony z dwójką małych dzieci. Jesteśmy ukierunkowani na ogrzewanie gazowe również z tego względu, że jeśli doprowadzą nam gaz miejski, nie będzie czekał mnie wydatek związany ze zmiana pieca. Dużo tu piszecie o tym, czy bardziej się opłaca kupić zbiornik własny, czy podpisać umowę z dostawcą na dzierżawę i mieć wszystko z głowy. Tak się zastanawiam, czy w mojej sytuacji jest sens bawić się w te wszystkie formalności (zezwolenia, badania techniczne itp.), jeśli w perspektywie tych kilku lat będę miał ogrzewanie gazem z sieci jak to wygląda od strony praktyki? Czy oprócz wypowiedzi osób, które oferują takie rozwiązanie mógłby napisać ktoś oprócz Bartka 123, kto faktycznie taki zbiornik własny kupił, przeszedł całą papirologię i użytkuje przynajmniej ze dwa sezony? Barek 123 zakładam, że cena gazu, jest dobra, ale pewnie tankujesz zbiornik w określonym czasie (wtedy, kiedy jest najtaniej)- czy wystarcza ci na cały sezon? Jak wygląda kwestia serwisowania i przeglądów technicznych? One do najtańszych chyba nie należą

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Po kolei. 1. Inwestycja we własny zbiornik to wydatek ok. 10 000 zł. 2. Papierologia: dostarczenie do firmy instalacyjnej map do celów projektowych, wystąpienie o pozwolenie do starostwa /można wysłać pocztą/, odebranie decyzji ze starostwa i zgłoszenie rozpoczęcia budowy /instalacja wewnętrzna/ w nadzorze budowlanym. W sumie 2 3 wizyty w starostwie. Resztę załatwia firma instalacyjna. 3. Projekty instalacji i tak musisz wykonać niezależnie czy do instalacji na propan, czy do gazu ziemnego. Natomiast samą instalację zewnętrzną można zaprojektować i wykonać tak aby w przyszłości od razu podłączyć do gazu ziemnego /wyprowadzić ją do ogrodzenia/. Unikniesz w ten sposób rozkopywania w przyszłości ogrodu i parę złotych zostanie w kieszeni. 4. Zbiornik nie wymaga żadnych działań serwisowych, a jedynym kosztem jest opłata na rzecz UDT obecnie 157,50 zł/rok. 5. Zbiornik możesz po podłączeniu do gazu ziemnego bez problemu sprzedać odzyskując część zainwestowanych pieniędzy. Zwłaszcza jeśli to będzie zbiornik naziemny. 6. Propan tankuje się latem, bo cena jest niższa niż zimą o ok. 30 40 %. Np. zimą 2013 ok. 2,30 zł/litr, obecnie 1,75 zł/litr brutto. 7. Przy cenie propanu 1,75 zł/litr koszt uzyskania 1 kWh jest zbliżony do kosztu 1 kWh uzyskiwanego z gazu ziemnego. Jak będą się kształtowały ceny za kilka lat nikt nie odpowie. Może się okazać, że grzanie propanem jest tańsze od grzania gazem z rurki. 8. Żaden koncern nie podpisze z Tobą umowy na 2-3 lata, chyba, że z góry zgadzasz się na zapłacenie kar za przedterminowe zerwanie umowy. W efekcie instalacja zbiornika wyjdzie na to samo, natomiast w międzyczasie za propan w koncernie zapłacisz 2x więcej. 9. Jakie będziesz miała zużycie gazu ? Nie dostarczyłaś żadnych danych!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. @ maro64 Przyłączę się do Twojej wypowiedzi. Taki własny zbiornik może i na pozór wydaje się rozwiązaniem idealnym, ale ceny gazu są różne w różnych regionach i u różnych dostawców. Ustrzelenie najtańszej w sezonie wymaga śledzenia tych cen non-stop, a jest z tym trochę zabawy, bo nie jest nigdzie oficjalnie publikowane takie zestawienie cen. Trzeba dzwonić, pytać jak ktoś ma na to czas, to spoko. Ja takiego instynktu łowcy okazji chyba nie mam. Albo cenię sobie bardziej spokój i bezpieczeństwo mojej rodziny. Bo co w takim przypadku, jeśli jest np. podejrzenie o nieszczelność? Miałem taką sytuację raz, przed wielkanocą. Interwencja była niemalże natychmiastowa, nic mnie to nie kosztowało. Nie chcę nawet myśleć ile musiałbym się naszukać jakiegoś specjalisty, który zająłby się tym problemem w święta i ile musiałbym zapłacić. Ja tam wolę mieć święty spokój. Gdybym miał się kierować tym, żeby wszystko robić po taniości, to poszedł bym w rozwiązanie typu palenie weglem, czy ekogroszkiem, ale w domu to wolę wypoczywać, a nie pracować jako palacz na część etatu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Ja mam akurat olejowe i co roku drżę, czy mi wystarczy paliwa na sezon, żeby nie trzeba było dotankowywać wtedy, kiedy ceny są koszmarne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. kamo600 Rozumiem, że wolisz zapłacić za propan np. 3,40 zł/litr, a nie 1,75 zł/litr, bo nie chce Ci się wykonać 2 - 3 telefonów w lipcu lub sierpniu? Przy zużyciu przykładowo 3 000 litrów rocznie daje to kwotę ponad 5 000 zł. Drogo Cię spokój kosztuje. Co do bezpieczeństwa. Nowa instalacja objęta jest 2 letnią gwarancją; po gwarancji, jeśli klient u nas tankuje gaz i jest to nasza instalacja, wówczas serwis jest bezpłatny. Wezwanie serwisu do podejrzenia o nieszczelność w przypadku braku takowej nieszczelności jest usługą płatną. Traktujemy jako nieuzasadnioną interwencję. Poza tym piszesz w trybie przypuszczającym /co by było gdyby/ nie mając żadnych doświadczeń w tym zakresie. Pozdrawiam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Ciekawa dyskusja się tu wywiązała. A jaki pomysł macie na zniwelowanie ryzyka słabej jakości gazu, jeśli kupuje się wtedy kiedy jest najtaniej (czyli latem), bo to czy gaz jest wydajny, to wyjdzie w praniu dopiero zimą Szukacie najlepszej ceny? Czy polegacie na cenach od sprawdzonych dostawców? Duży dystrybutor dla stałych klientów (ci co mają umowy na stałe dostawy, co dzierżawią zbiorniki) nie może pozwolić sobie na jakieś niedociągnięcia. Przy jednorazowych strzałach to może bywać różnie przecież

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. Kupując kiedy najtaniej /latem/ nie oznacza, że sprzedawane jest badziewie i wszyscy naokoło kantują. Cena propanu jest wybitnie sezonowa. Wynika z wielkości zapotrzebowana. Po prostu latem zapotrzebowanie jest zdecydowanie niższe i stąd niższe ceny. Zwróć proszę uwagę, że koncerny również kupują na tym samym rynku co firmy prywatne. Tankują zbiorniki dzierżawione również latem tyle, że w cenie stałej na cały rok /mimo gwałtownego spadku cen/. Po prostu klient nie może zatankować gdzie indziej, gdyż jest związany umową, a zbiornik jest plombowany /kary za ich zerwanie/. Zimą zbiornik jest tankowany tylko gdy gaz się skończy - wówczas marża koncernu jest niższa. To samo robi właściciel prywatnego zbiornika, tyle, że w innych cenach. Tankuje latem za np. 1,7 zł/litr, a gdy zabraknie w lutym dotankowuje za 2,3 zł/litr /najwyższa cena zimą 2012/2013/. Warto dodać, że właściciel zbiornika nie ponosi kosztów dzierżawy, ma więc niższe koszty stałe. Prawdą jest, iż zdarzają się oszuści dostarczający zamiast czystego propanu mieszankę propan-butan /nie nadaje się do instalacji przydomowych/ lub propan zanieczyszczony propanolem. Są to jednak rzadkie przypadki i najlepiej korzystać ze sprawdzonych dostawców, a nie skakać "z kwiatka na kwiatek". W przypadku większej firmy obsługującej na stałe kilka tysięcy odbiorców domowych i przemysłowych, obracająca milionami litrów rocznie, dostawa zanieczyszczonego propanu oznacza utratę klientów, a tym samym koniec firmy. Taki "numer" robi się tylko raz.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. MaciejZ

  Witam. Pomiomo wielu negatywnych opini przeczytanych na tym i na innych forach już prawie zdecydowałem sie na dzierżawe. Udało mi się wynegocjować już z firmą stałą opłatę za gaz. Podejmując decyzje teraz mam dodatkowy bonus- możliwość skorzystania jeszczcze z promocji ?wiosennej?. Dodatkowo zaproponowano mi zniżkę na wykonanie instalacji. Z tego co się orientowałem to firma dodatkowo oferuje bonus za polecanie ich firmy. Co jeszcze mogę wynegocjować? Mam jeszcze jedno wątpliwośc: Czy przy niższym zużyciu gazu niż deklarowany będę musiał dopłacić?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Jeśli Pomiomo wielu negatywnych opini przeczytanych na tym i na innych forach już prawie zdecydowałem sie na dzierżawe. mógłbyś podzielić się zaproponowanymi warunkami? Podaj proszę: 1. koszt instalacji, 2. wysokość miesięcznej opłaty za dzierżawę, 3. czas na jaki zostaje zawarta umowa, 4. limit zużycia gazu w czasie trwania umowy, 5. wysokość kary za wcześniejsze zerwanie umowy, 6. które deklaracje dostawcy zawarte w umowie są "otwarte", tzn. mogą ulec zmianie w wyniku jego jednostronnej decyzji, a Ty jako strona nie możesz wykorzystać zmiany jako pretekstu do zerwania umowy /np. wzrost opłaty za dzierżawę/ i najważniejsze 6. jaka jest stała cena propanu przez cały czas trwania umowy? Rozumiem to, używając porównania, jakbym zawarł umowę z np. Orlenem, że będę kupował u nich benzynę przez 5 lat w stałej cenie 4,5 zł/litr i Orlen mi to gwarantuje. Rozumiemy się?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 25. Miru

  MaciejZ według mnie powinieneś dopilnować, żeby firma wykonała jak największą ilość działań formalnych. Co do drugiego pytania to może to zależeć od firmy, ale wydaje mi się, że dzierżawca dopłaca różnicę między ustaloną ilością zużycia gazu a faktycznym zużyciem. A tak z ciekawości jaka to firma?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 26. Puk, puk. MaciejZ jesteś jeszcze obecny na forum. Ponawiam prośbę o podzielenie się warunkami dzierżawy zbiornika jakie udało Ci się wynegocjować. Pozdr.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 27. MaciejZ

  Po pierwsze gdy decydując się na dzierzawe nie mam kosztów startowych, pokrywa je firma tak jak pozostałe rewizje, badania okresowe, UDT itp. Pytałeś o wysokość miesięcznej opłaty za dzierżawę i o to jaka jest stała cena propanu przez cały czas trwania umowy - Jak się miło przekonałem ceny na umowie są w rzeczywistości niższe i korzystniejsze w porównaniu do proponowanych cen gazu .Opłata za dzierżawę jest stała, nie zmienia się podczas umowy. Zaoferowano mi pierwszy rok dierzawy gratis + tanszy gaz. Po roku cena za dierżawę wynosi dla zbiornika naziemnego 300 zł netto , a z tego co wiem podziemnego 500 zł netto, ale ja wybieram naziemny. Poza tym firma oferuje brak kosztów dzierżawy, przy zużyciu powyżej 3000l. rocznie Co do cen za gaz: np. oficjalnie podane jest 3 zł netto, a w rzeczywistości dostałem propozycję 2,4 zł netto, w tym pierwszy rok za 1,9 netto za litr. Kolejne pytanie: czas na jaki zostaje zawarta umowa, limit zużycia gazu w czasie trwania umowy - ja wybieram umowę standardową na okres ok. 4 lat na 12000 l.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 28. Coś mi tu nie pasuje. Koncern obiecał Ci stałą cenę gazu przez cały okres trwania umowy? Muszę przyznać, że mimo kilkuletniej praktyki w tej branży spotykam się z tym po raz pierwszy. To tak jakby dostawca prądu, hurtownia pelletu czy węgla obiecała stałe ceny np. w ciągu najbliższych powiedzmy 7 - 8 lat pod warunkiem podpisania umowy. Wiesz dobrze, że to nie jest możliwe i mam nadzieję, że nie wierzysz w takie obietnice. Masz to zapisane w umowie, czy to konfabulacja handlowca, aby pozyskać klienta? Cena propanu na rynku waha się rok do roku oraz lato - zima i nawet Najwyższy nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie cena w przyszłym roku, a co dopiero za 5 - 8 lat. Przez ostatnie kilka lat propan dostarczany przez koncerny do zbiorników przydomowych był droższy od cen rynkowych o 40 - 50% i nie sądzę, aby się to zmieniło w wyniku Twoich zdolności negocjacyjnych. Nawet przyjmując za prawdziwą cenę zaproponowaną dzisiaj 2,4 zł netto = 2,95 zł brutto różnica w stosunku do ceny rynkowej wynosi min. 1,2 zł/litrze. Jedno tankowanie 2 000 litrów daje 2 400 zł różnicy na Twoją niekorzyść. Prawdopodobnie, analogicznie jest z opłatą za dzierżawę. Opłata roczna za dzierżawę jest stała i niezmienna przez cały okres trwania umowy? Nawet /jeśli masz dobrze ocieplony dom/ gdy zużycie roczne będzie wynosiło np. 800 litrów? Radzę przeczytaj dokładnie umowę i odhacz wszystkie klauzule "otwarte", a następnie poproś o sprecyzowanie na piśmie. Zobaczymy co na to powie handlowiec. Na marginesie. Jedyną opłatą przy własnym zbiorniku to koszt UDT. Obecnie 157 zł rocznie. Z 300 zł rocznie Twojej opłaty za dzierżawę pozostaje 143 zł zł. Zawsze to kilkaset zł przez czas trwania umowy. Wydaje mi się, iż jedyną prawdą pozostaje koszt początkowy instalacji - 1 zł + VAT.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 29. Andrzej eK

  Kolega MaciejZ, jeśli napisał prawdę, przejrzy na oczy za rok :) Pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 30. Andrzej eK

  Odnośnie jakości gazu. Zainteresowani wiedzą, że nawet duże firmy, dzierżawiące zbiorniki, mają swoją politykę i swoje wpadki. Spokojna głowa! :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 31. Dzięki za radę kolego. Dopytałem handlowca i wszystko wg mnie jest ok. Upewniłem się także, że stawka dzierżawy jest zależna od ilości zużywanego gazu, jednak nie może zmienić się w ciągu trwania umowy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 32. Czyli jest zależna i może się zmieniać. .... ale, POWODZENIA :) i do zobaczenia za 2 - 3 lata.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 33. Podpisując umowę po prostu zobowiązuje się do minimalnej ilości zużycia gazu...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 34. Jestem uzytkownikiem zbiornika podziemnego w dzierzawie (6. rok), Rzeczywiscie 500PLN na rok i to by bylo wszystko. Nie obchodza mnie przeglady UDT bo za to odpowiada wlasciciel. Podzielam zdanie tych ktorzy cenia sobie spokoj za te 500PLN. Dla mnie bezcenny. W zeszlym roku mialem przeglad tzw duzy (wypompowanie gazu i inspekcja zbiornika od wewnatrz). Nie chce myslec ile musialbym za to zaplacic prywatnie (8 godzin roboty calej brygady serwisowej).

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 35. Podpisując umowę po prostu zobowiązuje się do minimalnej ilości zużycia gazu... Jaka to minimalna ilosc i czy jest to limit roczny czy calkowita ilosc do zakupu przez okres trwania umowy?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 36. Jestem uzytkownikiem zbiornika podziemnego w dzierzawie (6. rok), Rzeczywiscie 500PLN na rok i to by bylo wszystko. Nie obchodza mnie przeglady UDT bo za to odpowiada wlasciciel. Podzielam zdanie tych ktorzy cenia sobie spokoj za te 500PLN. Dla mnie bezcenny. A cena propanu?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 37. Roznie. Od 1.80 do 2.40 brutto.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 38. Przy dzierżawionym zbiorniku?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 39. Podpisując umowę po prostu zobowiązuje się do minimalnej ilości zużycia gazu... Jaka to minimalna ilosc i czy jest to limit roczny czy calkowita ilosc do zakupu przez okres trwania umowy? Odpowiedz na temat minimalnego zużycia oraz stawki, która mi zaproponowano znajdziesz w postach wyżej. Pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 40. Jestem uzytkownikiem zbiornika podziemnego w dzierzawie (6. rok), Rzeczywiscie 500PLN na rok i to by bylo wszystko. Nie obchodza mnie przeglady UDT bo za to odpowiada wlasciciel. Podzielam zdanie tych ktorzy cenia sobie spokoj za te 500PLN. Dla mnie bezcenny. W zeszlym roku mialem przeglad tzw duzy (wypompowanie gazu i inspekcja zbiornika od wewnatrz). Nie chce myslec ile musialbym za to zaplacic prywatnie (8 godzin roboty calej brygady serwisowej). Metylek od jakiej firmy dzierżawisz zbiornik?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 41. Myślę, że wątpliwości dzierżawa, czy własny zbiornik rozwieją wpisy z forów budowlanych gcavWitam Proszę o informację czy udało się Państwu rozwiązać umowe lub w inny sposób załatwić sprawę z xxxxx? Ja też poczatkowo dostałem dobra cenę, niestety po roku cena była dwukrotnie wyższa niż u konkurencji, w kolejnym tak samo - zbudowałem alternatywne rozwiązanie i przestałem kupowac gaz po 4 złote...( umnie koszt roczny to minimum 2 tankowania - płaciłem o kilka tysiecy więcej niż zakładałem ) Dostałem wypowiedzenie umowy z kara ok. 6 000, 00 pln plus za wytankowanie gazu kilkaset złotych plus za demontaż kilkaset - razem koło 8 tysięcy......... Oczywiście butli za te pieniądze nie można zostawić........ Jak to nazwać???!!! czy ktoś analizował zapisy umowne, czy jest możliwość uniknięcia tak drakońskich kar ?Czy odbyły się jakieś postępowania sądowe lub w organizacjach praw konsumenta itd???? Cytat Napisał uwaga_na_xxxxxx Zobacz post My też daliśmy się skusić dobrą początkową ofertą . w tej chwili płacimy i płaczemy bo cena 1 l gazu jest o 1 zł wyższa niż u konkurencji co na zbiorniku wychodzi 2700 pln nadpłaty w stosunku do innych dostawców. my tankujemy 2x do roku więc łatwo policzyć na ile nas okradają. do tego dochodzi telematria, która notorycznie się psuje a kosztuje ponad 500 pln rocznie, więc nigdy nie wiesz czy zdążą z dostawą zanim zabraknie czy nie. tankują kiedy chcą i ile chcą, często informują o tankowaniu w dniu, w którym ma się to odbyć. do tego dochodzi całkowity brak poszanowania dla klienta, standardy obsługi na poziomie PRLu Nawet kwieciste reklamacje niewiele zmienią bo i tak maj cię głęboko w d .... zresztą nie ma się co dziwić, skoro umowa skonstruowana jest tak, że jak chcesz zrezygnować to za wszystko musisz płacić. nie chcą odsprzedać zbiornika zasłaniają się wewnętrznymi procedurami, bo stracą frajera. wszelkie instytucje konsumenckie mają to w głębokim poważaniu bo to ie konkretna pleśń na konkretnej szynce. absolutna masakra. z naszego rozeznania najgorszy dostawca gazu z dostępnych. Wiem, że jak się buduje dom, to każda złotówka się liczy, ale naprawdę warto rozważyć własny zbiornik lub upewnić się przy podpisywaniu umowy, że w dowolnym momencie można ten zbiornik będzie odkupić po odliczeniu amortyzacji, ustal dokładne zasady informowania Cię o ewentualnych zmianach cen gazu i przede wszystkim zastrzeż negocjowanie cen przy podpisaniu każdego kolejnego aneksu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 42. Jestem uzytkownikiem zbiornika podziemnego w dzierzawie (6. rok), Rzeczywiscie 500PLN na rok i to by bylo wszystko. Nie obchodza mnie przeglady UDT bo za to odpowiada wlasciciel. Podzielam zdanie tych ktorzy cenia sobie spokoj za te 500PLN. Dla mnie bezcenny. W zeszlym roku mialem przeglad tzw duzy (wypompowanie gazu i inspekcja zbiornika od wewnatrz). Nie chce myslec ile musialbym za to zaplacic prywatnie (8 godzin roboty calej brygady serwisowej). Nie wiem dlaczego rewizję miałeś po 5 latach, gdy wymogiem jest okres 10 letni. Inspektor UDT może odstąpić od wykonania próby ciśnieniowej jeżeli oceni stan zbiornika jako dobry. Wówczas przedłuża okres użytkowania o następne 5 lub 10 lat. W Twoim przypadku skrócenie rewizji z 10 do 5 lat może wynikać z faktu niezamontowania osłony katodowej lub zamontowany masz stary "strucel" i stąd decyzja o skróceniu czasu pomiędzy przeglądami. Koszt rewizji po 10 latach to ok. 1 000 - 1 300 zł, co rozkładając na 10 lat daje 100 - 130 zł rocznie. Jak się to ma do kosztu za dzierżawę 500 zł rocznie /taką kwotę podałeś/ oceń sam. Roznie. Od 1.80 do 2.40 brutto. Nie ma takich cen za propan do zbiornika dzierżawionego. Przynajmniej w ciągu ostatnich 8 lat. Cena którą podajesz jest praktycznie ceną rynkową lato - zima; wyższą o kilka procent. Przy tych cenach firma dzierżawiąca zbiornik nie ma szans na zwrot pieniędzy włożonych w zbiornik /nawet jeśli wcześniej był już 20 lat eksploatowany/, projekty instalacji wewnętrznej i zewnętrznej, postument, transport, prace ziemne, samą instalację nie mówiąc o zarobku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 43. Macieewopo

  my mamy zbiornik Amerigas w dzierżawie, jak dla mnie opcja super, roczne koszty po rozłożeniu nie są wcale tak wysokie, my płacimy stałą comiesieczną opłatę, ale mam pewność że w domu jest ciepło i nie martwię się o opał (nie muszę go przerzucać, układać, dokładać do pieca) tak jest wygodnie, ekonomicznie i faktycznie ekologicznie

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 44. Piszesz bzdury, nawet nie czytając poprzednich postów. Za propan płacisz 2 - 2,5 raza więcej niż kosztuje na wolnym rynku, za dzierżawę 50 - 100 zł/m-c, czyli 600 - 1 200 zł rocznie. Jak by nie liczyć inwestycja we własny zbiornik 'zwraca się" po 2 - 3 latach. Obecne ceny propanu na wolnym rynku /nie mylić do zbiorników w dzierżawie/ gwarantują niższe koszty niż gazem ziemnym. Dzierżawę zbiornika omijać szerokim łukiem i "nie dawać się nabić w butlę".

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 45. morten22

  Ja od ponad roku tankuję auta firmowe z własnego zbiornika (co prawda na olej napędowy) i miesięcznie wydaję dużo mniej, niż tankując na stacjach benzynowych. Eurodorex regularnie przywozi mi paliwo, więc nie obawiam się, że nagle zostanę "na lodzie".

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

Urządzone.pl

E-ściany

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Sposoby zmiękczania wody

x