kominki - poradnik

Zakupu drewna na opał - czym się kierować?

drewno na opałDrewno opałowe nie może posiadać dużej wilgotności, a dostatecznej ilości ciepła dostarczają jedynie wybrane jego gatunki. Nic zatem dziwnego, że osoba nie mająca wcześniej do czynienia z tego rodzaju opałem może mieć szereg wątpliwości podczas dokonywania zakupu. Po pierwsze – nie należy ulegać pokusie nabycia drewna w nadmiernie niskiej cenie. Tańsze są bowiem gatunki, które są mniej kaloryczne i tym samym nie dają wystarczającej ilości ciepła. Po drugie – jeśli nie jesteśmy wytrawnymi, wieloletnimi palaczami, zaopatrzmy się w wilgotnościomierz. Niestety sprzedawcy lubią oszukiwać swoich klientów w kwestii czasu sezonowania drewna. Drewno, które nadaje się do palenia nie powinno mieć więcej wilgotności niż 15 – 20%. Po trzecie – zwracajmy uwagę na to, ile kory zawiera dany gatunek drewna. Jest ona zdecydowanie gorszym paliwem niż samo drewno, a płacimy także za nią.

Domowy kominek - w jakim miejscu?

kominekKominek to element tak użytkowy, jak i reprezentacyjny. Z tych też powodów najczęściej lokuje się go w domowym salonie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że miejsce lokalizacji kominka uwarunkowane jest przede wszystkim wymogami technicznymi. Kominek musi bowiem znajdować się jak najbliżej istniejącego i sprawnie funkcjonującego komina. Jest to spowodowane koniecznością podłączenia go do przewodu dymowego w celu odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku. Ponadto, planując duży i ciężki kominek trzeba również uwzględnić nośność stropu w obrębie, w którym stanąć ma urządzenie grzewcze. Oprócz tych aspektów kominek nie powinien znajdować się w ciągu komunikacyjnym, a salonowe miejsca siedzące powinny być od niego stosowanie oddalone. Przymierzając się do budowy kominka zawsze należy brać pod uwagę fakt, że będzie on stałym elementem wyposażenia wnętrza.

Jaki komin do kominka?

kominekKażdy komin musi odpowiadać wymogom technicznym, o których mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz Polskie Normy. Kominki można podłączać do przewodów ceramicznych oraz stalowych. Ze względu na ewentualność występowania nieszczelności w kominach murowanych – zaleca się wyposażać je w stalowe wkłady kominowe. Kominy, do których podłącza się kominki muszą być także odporne na działanie wysokiej temperatury i prowadzone pionowo na całej długości. Dopuszczalne są jedynie dwa odchylenia do kąta nie większego niż 30stopni. Przekrój przewodu dymowego należy dostosować do mocy kominka. W każdym przypadku obliczeń w powyższym zakresie powinien dokonać uprawniony specjalista. Nie należy także zapominać o pozostawieniu dostępu do komina, w celu jego ewentualnego wyczyszczenia oraz dokonywania sezonowych przeglądów.

Zobacz także