instalacje grzewcze - poradnik

Wymienniki ciepła – rodzaje

wymiennik ciepłaWymienniki ciepła są urządzeniami odpowiedzialnymi za odzyskiwanie ciepła w systemach wentylacyjnych. W instalacjach domowych rekuperatory wyposaża się najczęściej w wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe proste, przeciwprądowe spiralne lub obrotowe. Spośród wymieniowych rodzajów wymienników na szczególną uwagę zasługują ulepszone wymienniki przeciwprądowe, tj. spiralne. Choć mają one duże gabaryty, co sprawia, że nie w każdych warunkach można je instalować, to zupełnie nie dotyczy ich niepożądane w rekuperacji zjawisko szronienia. Wymienniki przeciwprądowe spiralne są dziełem jednej z polskich firm i dobrze przyjęły się na rodzimym rynku handlowym. Sprawność tych urządzeń wynosi do 85%, bez konieczności doprowadzania do nich energii spoza układu.

Jak przygotować grzejnik do zimy?

grzejnikOkres zimowy jest czasem, w którym domowe grzejniki pracują pełną parą. Wówczas też oczekujemy od nich, aby oddawały jak najwięcej ciepła do naszych pomieszczeń. By grzejnik działał poprawie, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy go wyczyścić oraz odpowietrzyć. Obydwie te czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i bez konieczności angażowania kosztownych fachowców. Czyszczenie przeprowadzamy przy użyciu specjalnej szczotki lub odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę ssącą. Po oczyszczeniu grzejnika z kurzu należy umyć jego powierzchnię wodą z dodatkiem neutralnych środków myjących. Do odpowietrzania grzejnika służą natomiast specjalne ręczne odpowietrzniki, po okręceniu których zbędne powietrze jest automatycznie usuwane z wnętrza urządzania. Grzejnik w sezonie zimowym powinien też pozostawać całkowicie odsłonięty,. Wówczas pracuje on zdecydowanie bardziej wydajnie.

Jak przygotować instalację c.o. do sezonu grzewczego?

kotłowniaO ile dokonanie sezonowego przeglądu instalacji centralnego ogrzewania nie dotyczy mieszkańców budynków wielorodzinnych, a tyle właściciele domów jednorodzinnych muszą troszczyć się o to samodzielnie. Pamiętajmy przede wszystkim, że przegląd i konserwacja poszczególnych elementów instalacyjnych powinna odbywać się po przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Jedynie wówczas możliwe jest bowiem najbardziej racjonalne wyregulowanie kotła i innych podzespołów instalacji. W nowych instalacjach przeglądy ograniczają się najczęściej do konieczności odpowietrzenia instalacji i uzupełnienia w niej poziomu wody. Jednak w przypadku starszych systemów grzewczych – problemem mogą być nieszczelności, wycieki, itp. usterki, mogące prowadzić nawet do konieczności zmodernizowania całego sytemu. Należy zdawać sobie sprawę, że naprawy, nowe podłączenia i wszelkiego rodzaju przeróbki w instalacji c.o. powinien wykonać fachowiec, posiadający odpowiednie uprawnienia.

Zobacz także