instalacje grzewcze - poradnik

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Jak tanio ogrzewać małe mieszkania bez c.o.?

zdjęcie 1Choć wielu z nas nie zaznało nigdy biedy i żyje komfortowo we własnych domach jednorodzinnych, to dla innych posiadanie 30 m² mieszkania w starej kamienicy stanowi prawdziwy luksus życiowy. Trzeba pamiętać, że polskie społeczeństwo jest wciąż bardzo podzielone pod względem zamożności. Dla właścicieli niewielkich lokali mieszkalnych pocieszający może okazać się fakt, że im mniejsza powierzchnia użytkowa – tym mniejsze koszty związane z jej ogrzaniem w czasie zimy. W małych mieszkaniach, zwłaszcza tych znajdujących się pomiędzy innymi ogrzewanymi powierzchniami mieszkalnymi – w zupełności wystarczające może okazać się zastosowanie prostego grzejnika elektrycznego, promiennika na podczerwień, przenośnego piecyka na propan – butan, dmuchawy z nadmuchem strumienia ciepłego powietrza lub innych nieskomplikowanych urządzeń grzejnych dostępnych powszechnie w sklepach i marketach budowlanych. Brak konieczności wykonywania skomplikowanej instalacji powinien stanowić w takich przypadkach czynnik zdecydowanie zachęcający do nabycia niewielkiego lokum.

Zobacz także