ogrzewanie podłogowe - poradnik

Wodne ogrzewanie podłogowe - czy jest oszczędne?

wodne ogrzewanie podłogoweTrzeba wiedzieć, że temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego waha się między 40 a 50°C, a w instalacji z grzejnikami między 70-90°C. Pozwala to na znaczną oszczędność energii. Emisja ciepła przez promieniowanie umożliwia uzyskanie takiego samego komfortu cieplnego jak w przypadku systemów tradycyjnych, przy temperaturze powietrza niższej o 2°C, co z kolei daje oszczędność około 6% energii na 1°C.

Czy ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny?

ogrzewanie podłogoweW przypadku ogrzewania podłogowego funkcje grzejnika przejmuje cała powierzchnia podłogi, zapewniając równomierny rozkład temperatury. Nie ma więc stref bardziej ciepłych lub niedogrzanych. Ponadto ten rodzaj ogrzewania daje komfortowy rozkład temperatur w pionie, najkorzystniejszy dla organizmu człowieka – powietrze jest najcieplejsze tam, gdzie najszybciej marzniemy, czyli w stopy, natomiast chłodniejsze w wyższych partiach pomieszczenia.

Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?

Podłogówkę można z powodzeniem stosować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w salonie, holu czy łazience, ale także w sypialni (specjaliści twierdzą, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu śpiąc tuż nad ciepłą podłogą), zarówno na parterze, jak i piętrze.

ogrzewanie podłogowe

Zobacz także