wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Wentylacja w domku letniskowym

domek letniskowyDomki letniskowe, z których korzystamy jedynie w lecie rzadko posiadają jakąkolwiek izolację termiczną. Jej brak z kolei powoduje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń domku i mało komfortowe przebywanie w nim w czasie letnich upałów. Aby w domku zapanował nieco chłodniejszy klimat należy zaizolować termicznie dach. Nie trzeba wykonywać tego w sposób tak staranny, jak w przypadku ogrzewanych domów całorocznych, ale warstwa o grubości minimum 10 cm jest niezbędna. Do powyższego celu najlepiej nadaje się wełna, a w szczególności maty, które się z niej produkuje. Wełnę dobrze jest zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą folii paroizolacyjnej. Folia ta powinna zostać zastosowana przynajmniej w pomieszczeniach takich, jak kuchnia i łazienka. Przestrzeń pomiędzy połacią dachu, a warstwą izolacji dobrze jest w niektórych przypadkach dodatkowo dowentylować. Dokonuje się tego za pomocą kratek wentylacyjnych montowanych w ścianach szczytowych domku lub montując kominki wentylacyjne na dachu.

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Jak działa rekuperator?

rekupratorRekuperator, to centralna część systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System taki oprócz samej centrali musi także posiadać kanały wentylacyjne rozprowadzone po pomieszczeniach w domu. Wówczas zużyte powietrze jest mechanicznie usuwane z wnętrz, a  świeże i czyste jest do nich kierowane. Po drodze, ze zużytego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa nasze pomieszczenia. W powyższy sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie, w domu nie ma wilgoci, ani pleśni oraz zmniejsza się w nim ilość niechcianego przez nikogo – kurzu. Mikroklimat we wnętrzach staje się zdrowszy, w domu nie jest duszno, a my czujemy się lepiej.

Zobacz także