ogrzewanie podłogowe - poradnik

Próba szczelności wodnego ogrzewania podłogowego - czy konieczna?

zdjęcie 1Pominięcie próby szczelności to błąd. Należy ją wykonać po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem. W tym celu należy wypełnić rury wodą i utrzymać wymagane przepisami ciśnienie przez 24 godziny. Dopiero, gdy jesteśmy pewni szczelności układu, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki.

Dlaczego ważna jest izolacja?

ogrzewanie podłogoweNa betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. W przeciwnym wypadku wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane okna. Dzięki temu w czasie wiązania jastrychu, którym zalane są rury „podłogówki”, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Długość obiegów grzewczych w ogrzewaniu podłogowym

ogrzewanie podłogoweRury ogrzewania podłogowego tworzą tzw. obieg grzewczy, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (przy korzystaniu z rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16 x 2 mm). Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma projektu instalacji, konieczne jest dopilnowanie, aby instalator (z wygody czy też niewiedzy) nie planował dłuższych obiegów grzewczych. Czasem niefachowi instalatorzy, chcąc zwiększyć poziom ciepła w pomieszczeniu, gęściej układają rury grzejne lub zwiększają temperaturę płynącej w nich wody. Oba rozwiązania mogą doprowadzić do przegrzania podłogi. Podnosząc temperaturę podłogi niezgodnie z zasadami narażamy zdrowie użytkowników i tracimy poczucie komfortu.

Zobacz także