instalacje elektryczne - poradnik

Prąd w łazience – przepisy

łazienkaPrąd w łazience jest niemniej potrzebny, co sama woda. Tymczasem połączenie tych dwóch elementów może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego też łazienkowe instalacje elektryczne podlegają szczególnym restrykcjom prawnym. Mówią o tym przede wszystkim przepisy zawarte w normie PN-IEC 60364. Norma określa podział pomieszczenia łazienki na poszczególne strefy ochronności i nakazuje montaż w tych strefach osprzętu o odpowiedniej ochronie. Standardowe, domowe łazienki dzieli się na cztery strefy. Najbardziej narażona na działanie wody jest strefa zero, zaś za najbardziej bezpieczną przyjmuje się strefę trzecią. W strefie zero nie wolno montować żadnych gniazd, włączników, itp. elementów elektroinstalacyjnych. Dopuszczalny jest jedynie montaż ogrzewaczy wody, które mają być zainstalowane na stałe. W trzeciej strefie mogą występować wszystkie potrzebne w codziennym użytkowaniu elementy instalacji elektrycznej, ale muszą charakteryzować się one odpornością na zachlapanie wodą.

Jak rozmieszczać gniazdka w łazience?

gniazdko elektrycznePlanując rozmieszczenie gniazd w łazience należy uwzględnić dwa zasadnicze aspekty. Należą do nich zagwarantowanie sobie pełnego bezpieczeństwa oraz wygody korzystania z tych elementów elektroinstalacyjnych. O względach bezpieczeństwa informują odpowiednie przepisy, których z całą pewnością nie należy lekceważyć. Jednak oprócz respektowania wymogów prawnych, rozmieszczenie gniazd w łazience powinno być także funkcjonalne i wygodne dla nas samych. Jeśli zatem w łazience znajduje się pralka – należy podłączyć ją do oddzielnego, bryzgoszczelnego gniazda z uziemieniem. Nie może to być jednak jedyny kontakt elektryczny w tym pomieszczeniu. Planując instalację – warto policzyć ilość stosowanych przez nas sprzętów drobnego AGD łazienkowego i właściwie dostosować ilość gniazd elektrycznych. Należy przy tym uwzględnić, że być może zajdzie konieczność użytkowania kilku urządzeń jednocześnie. Jeżeli decydujemy się na stosowanie rozgałęźników – pamiętajmy, że i one powinny charakteryzować się typowym przeznaczeniem.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia?

Poszczególne źródła światła powinny generować odpowiednią jego ilość, zależną od rodzaju czynności jakie wykonujemy. Przyjmuje się, że do czynności wymagających średniej uwagi potrzebujemy około 300 luksów, do pracy przy komputerze około 500 luksów, a do prac precyzyjnych 750 luksów. Do odpoczynku czy oglądania telewizji wystarczy zaledwie 20-30 luksów. Poniżej 20 luksów człowiek ma problem z rozpoznawaniem rysów twarzy.
Przykładowe sugerowane wartości natężenia oświetlenia w pomieszczeniach:

oświetlenie w kuchniPokój dzienny
oświetlenie ogólne w pomieszczeniu - 100 - 200 lx
pole czytania i pisania - 300 - 500 lx
stół jadalniany - 300 - 500 lx
stanowisko komputerowe - 500 - 750 lx
Kuchnia
oświetlenie ogólne - 200 - 300 lx
oświetlenie nad szafkami - 500 lx
Inne
schody, korytarz, przejścia - 50 - 100 lx
łazienka i toaleta - 100 - 300 lx
lustro - 300 - 500 lx

Zobacz także