pompy ciepla - poradnik

Pompa ciepła - jak działa?

Zasadniczo pompa ciepła działa tak samo jak lodówka – tyle że układ jest odwrócony. Lodówka pobiera ciepło z komory i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła natomiast pobiera ciepło ze środowiska i przekazuje je do instalacji grzewczej w domu.

pompa ciepła

pompa ciepła - z czego się składa?

pompa ciepłaInstalacja z pompą ciepła obejmuje trzy główne podzespoły:

  • układ źródła ciepła, który pobiera energię z powietrza na zewnątrz, gruntu lub wód gruntowych i doprowadza ją do pompy ciepła;
  • pompa ciepła podnosi temperaturę nośnika energii cieplnej do poziomu użytecznego w instalacji grzewczej;
  • instalacja grzewcza, np. ogrzewanie podłogowe, przekazuje energię cieplną do pomieszczenia.

Aby zapewnić najwyższą wydajność, ekonomiczną eksploatację, czyli oszczędność, te trzy podzespoły muszą być do siebie optymalnie dopasowane.

Co oznacza tryb pracy mono- i biwalentny?

pompa ciepłaMonowalentny tryb pracy oznacza, że pompa ciepła jest jedynym urządzeniem służącym do wytworzenia energii cieplnej dla instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

W trybie biwalentnym obok pompy ciepła mamy kocioł gazowy lub olejowy. Gdy temperatura na zewnątrz jest szczególnie niska, pompa ciepła się wyłącza, a energię cieplną uzyskujemy z kotła gazowego lub olejowego. W tzw. trybie monoenergetycznym pompa ciepła pracuje w połączeniu z elektrycznym układem dogrzewania, zapewniającym odpowiednią ilość energii cieplnej w okresach szczytowego poboru. Aby uzyskać oszczędności, należy w każdym przypadku założyć w projekcie monowalentny, tj. samodzielny, tryb pracy.

Zobacz także