wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Po co czynnik chłodniczy w klimatyzacji?

Żaden klimatyzator nie funkcjonowałby bez czynnika chłodniczego, który uczestniczy w wymianie ciepła. Wrząc (czyli parując) pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, czynnik chłodniczy pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.

klimatyzacja

Jaki czynnik chłodniczy do klimatyzatora?

zdjęcie 1Nie ma dużego wyboru, gdyż ze względów ekologicznych od 2004 r. zabroniony jest montaż nowych urządzeń pracujących w oparciu o bardzo popularny czynnik R22 (HCFC-22) - szkodliwy dla warstwy ozonowej. Substancje HCFC są zastępowane nową generacją czynników chłodniczych oznaczonych symbolem HFC - bezpieczne dla stratosferycznej warstwy ozonowej.

Obecnie ok. 90% klimatyzatorów montowanych w domach pracuje na syntetycznym czynniku oznaczonym symbolem R410A. W ostatnich latach uznano, że sprawuje się on lepiej niż R407C, który znajduje zastosowanie jeszcze w ok. 10% klimatyzatorów.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

klimatyzatorMoc klimatyzatora dobiera się dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną, za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda orientacyjna polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie. Najlepiej zdać się na fachowość i doświadczenie specjalistów.

Zobacz także